Google+

Lüleburgaz

AVRUPATürkiyeLüleburgaz
Lüleburgaz - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 140,236 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

29151423_1970205.jpg

Kırklareli’ne bağlı bir ilçe olan Lüleburgaz, kentin en büyük yerleşim yeri olmakla birlikte; Çorlu, Edirne ve Tekirdağ’dan sonra Trakya bölgesinin dördüncü büyük yerleşim alanıdır.

1936’da yapılan arkeolojik kazılarla İlk Tunç Çağı’na ait bulgulara rastlanmış ve bu bulgular bölge kültürünün Ege kültürüyle ilgisi olduğunu ortaya koymuştur. 1981 yılında yapılan kazılarla da Kalkolitik döneme ait bulgular da bölgenin Balkanlar ve Kuzey Anadolu kültürleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Trakya bölgesi, adını Balkanlar’da yaşayan ve sonrasında Anadolu’ya göç eden Traklardan almaktadır. I. Murat döneminde fethedilen Lüleburgaz bölgesi tarih boyunca çok sayıda işgal ve savaşa sahne olmuştur.

Trakya’nın her geçen gün daha çok misafir ağırlayan ilçesi Lüleburgaz’ın ilk adı ise Arcadiapolis’tir. Roma ve İstanbul’u birbirine bağlayan bir köprü konumunda olan Lüleburgaz’da tarihe tanıklık eden çok sayıda tarihi mimari eser bulunmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=q5WqhoA6PHM

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kırklareli’nin en gelişmiş ve en köklü ilçelerinden biri olan Lüleburgaz’da tarihe tanıklık eden çok sayıda yapı bulunmaktadır.

Lüleburgaz Şehitliği

116 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Şehitliği

Lüleburgaz’da görülmesi gerekenler arasında en önemli yerlerden biri de Lüleburgaz Şehitliği’dir. Şehitlik, farklı görevlerde ve yerlerde şehit olan askerler anısına 1973 yılında yapılmıştır. Lüleburgaz Edirne Bayırı çıkışında, sağda bulunur. Ulaşımı kolaydır. Alan içinde şehit mezarlığının yanı sıra bir de anıt yer alır. Anıt mezarlığın hemen içindedir. Anıtın çevresi bakımlı ve özenlidir. Şehitlikteki üç süngü Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ni; çanak içindeki ay ve yıldız ise Lüleburgaz halkını sembolize etmektedir.

-

Zindan Baba Türbesi

1416 Şub 2017Gezilecek Yerler

Zindan Baba Türbesi

Lüleburgaz Hükümet Konağı binasının yanında bulunan Zindan Baba Türbesi bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir yerdir. Türbe içerisindeki mezardaki şahsın kimliği hakkında kesin kayıtlar yoktur fakat bu konuda farklı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerden birine göre türbede yatan şahıs Gazi Evranos Bey’in bayraktarıdır ve bu türbe Çelebi Mehmet döneminde yapılmıştır. Bir diğer rivayete göre ise idam edilmek üzere olan bir mahkum bu zindana hapsedilir, idam öncesinde gelen başka biri ise suçlunun kendisi olduğunu söyleyerek diğer mahkumun serbest kalmasını sağlar. Tam asılacağı gün zindanda ölü bulunan bu şahsın ise suçlu değil alim olduğu ortaya çıkınca, şahıs bu zindana gömülür ve burası türbe haline gelir. Hakkında farklı rivayetler bulunan bu türbe özellikle Cuma günlerinde ve Ramazan ayında ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

-

Zafer Çeşmesi

2616 Şub 2017Gezilecek Yerler

Zafer Çeşmesi

Zafer Çeşmesi 20 Temmuz 1913 tarihinde Lüleburgaz’ın Bulgar işgalinden kurtuluşu anısına dikilmiş bir eserdir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen çeşme daha sonra Yunan İşgali sırasında zarar gördüğü için aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. 1990 yılında bir trafik kazası sırasında kamyon çarpması sonucu yıkılan çeşme, daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan çeşme dikdörtgen bir sütun, bir kubbe ve bu kubbe üzerinde pirinç bir aydan oluşmaktadır. Çeşmenin dört tarafında Osmanlıca ibareler bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Marmara Bölgesinde yer alan ve Kırklareli iline bağlı olan Lüleburgaz, Tekirdağ’ın Saray, Çorlu, Hayrabolu ve Muratlı ilçeleri ve Kırklareli’nin Pınarhisar ve Babaeski ilçeleriyle çevrilidir.

Geolocation

Karasal iklimin hakim olduğu Lüleburgaz’da yazlar çok sıcak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Kış mevsiminde çok uzun süre kalmayan kar yağışları görülür. Aşırı hava sıcaklıklarının gözlenmediği bölge, yılın her dönemi ziyaret edilebilir.

Birçok şehirden Lüleburgaz’a doğrudan otobüs seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında Kırklareli şehir merkezi ve Lüleburgaz arasındaki mesafe yaklaşık 66 kilometredir ve buradan da ulaşım sağlanabilir. Ek olarak Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule tren hattını kullanarak Lüleburgaz durağına ulaşabilirsiniz.

Lüleburgaz’da ziyaretçilerin konaklayabileceği 5, 4 ve 3 yıldızlı oteller, pansiyonlar, butik oteller ve apart oteller bulunmaktadır. Yaz döneminde daha yoğun olan oteller, kış mevsiminde daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Yaz dönemi için ise erken rezervasyon fırsatları bulunmaktadır.

Bütçeler ise genel olarak uygundur. Kaliteli ve uygun fiyatlı olan, aynı zamanda bir havuzu bulunan Grand Yaman Palace Hotel; evinizdeymişsiniz hissi veren, merkezde konumlanmış Sts Hotel Lüleburgaz; huzur dolu ve oldukça özenli bir butik otel seçeneği olan Mavi Hotel tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

Lüleburgaz da ilçeyi dolaşmak için kullanabileceğiniz toplu ulaşımın 11 farklı hattı bulunmaktadır.

1039517_786237.jpg

Lüleburgaz mutfağı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Kırklareli mutfağına bakmak daha doğru olacaktır. Balkanlardan göç edenlerin yerleşim yeri olarak Kırklareli’ni tercih etmiş olmaları Kırklareli mutfağını oldukça zenginleştirmiştir. Et ve süt ürünleri mutfakta önemli bir yer tutarken hamur işleri de oldukça sık tüketilen yemekler arasındadır. Bağcılığın da yaygın olduğu şehirde içki üretimi revaçtadır. Buraya geldiğinizde ilk denemesi gereken ise bir tatlı olan höşmerimdir. Lüleburgaz tatlısı olan höşmerimi başka yerde denemeden burada denemenizi öneririz. Terbiye edilmiş işkembe çorbası, bakla çorbası, yoğurtlu labada olan borani, manca, küp küp doğranmış patlıcan ve iri doğranmış biberlerle yapılan tarla yemeği, papaz yahnisi, pilavlı dolma olan bıldırcın kapama, deniz ürünleri, ısırgan otuyla yapılan kupriva, mantıya benzeyen çimdik, nohutlu ekmek denemesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Popüler Restoranlar

Birtat: Köfte yemek istiyorsanız en ideal restoranlardan bir tanesidir. Acı sos ve sirkeli piyaz ile servis edilen köftenin yanında gelen manda yoğurdu ayrı bir lezzet katıyor. İşkembe çorbası da denemesi gereken lezzetlerdendir.

Aytaç Çorbacısı: Kırklareli’nin lezzetli çorbalarını denemek istiyorsanız bu restoranı ziyaret etmenizi öneririz. Oldukça başarılı olan Aytaç Çorbacısı’nda çorbanın yanı sıra köfte, tatlı gibi lezzetli yemekler de yer alıyor.

Arzum Et Lokantası: Etin oldukça büyük önem tuttuğu mutfağı denemek için bu restoran oldukça uygundur. Kuzu çevirmesi en lezzetli seçenekler arasında yer almaktadır.

Hayal Bahçesi: Yemekleri kadar iç dekorasyonu da güzel olan şirin ve sıcak mekan Hayal Bahçesi, özellikle kahvaltı konusunda tercih edilmektedir.

Kırklareli’ ye bağlı olmasına rağmen daha büyük ve daha gelişmiş ola Lüleburgaz’da eğlence ve gece hayatı da oldukça canlıdır.

Lüleburgaz’a gittiğinizde uğrayabileceğiniz mekanlar arasında My Blue Bar, Çakra Pub, Republic Karaoke Bar, ve Casa Bianca bulunmaktadır.

Sakin bir gece geçirmek istiyorsanız küçük kafelerine giderek kendine özgü şifa fazosunu deneyebilir, çayhanelerde vakit geçirebilirsiniz.

Uluslararası Halk Dansları Festivali (Temmuz)

Kürklü, Kanatlı Hayvanlar Festivali (Haziran)

Lüleburgaz’da alışveriş için büyük dükkanlar veya çok sayıda avmler bulunmuyor. Ara sokakları gezmek, yerli halkın dükkanlarını ziyaret etmek, pazarını görmek gerekiyor. Ancak bu şekilde birbirinden değerli anılarla ve güzel tatlarla dönebilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Lüleburgaz Kaymakamlığı: 0 288 417 13 03

Lüleburgaz Emniyet Müdürlüğü: 0288 417 44 91

Lüleburgaz Devlet Hastanesi: 0 288 417 12 24/ 0 288 417 42 24