Google+

Lüleburgaz Mutfağı

40116 Şub 2017Lokasyon Detay

Lüleburgaz Mutfağı

Lüleburgaz mutfağı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Kırklareli mutfağına bakmak daha doğru olacaktır. Balkanlardan göç edenlerin yerleşim yeri olarak Kırklareli’ni tercih etmiş olmaları Kırklareli mutfağını oldukça zenginleştirmiştir. Et ve süt ürünleri mutfakta önemli bir yer tutarken hamur işleri de oldukça sık tüketilen yemekler arasındadır. Bağcılığın da yaygın olduğu şehirde içki üretimi revaçtadır. Buraya geldiğinizde ilk denemesi gereken ise bir tatlı olan höşmerimdir. Lüleburgaz tatlısı olan höşmerimi başka yerde denemeden burada denemenizi öneririz. Terbiye edilmiş işkembe çorbası, bakla çorbası, yoğurtlu labada olan borani, manca, küp küp doğranmış patlıcan ve iri doğranmış biberlerle yapılan tarla yemeği, papaz yahnisi, pilavlı dolma olan bıldırcın kapama, deniz ürünleri, ısırgan otuyla yapılan kupriva, mantıya benzeyen çimdik, nohutlu ekmek denemesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Popüler Restoranlar

Birtat: Köfte yemek istiyorsanız en ideal restoranlardan bir tanesidir. Acı sos ve sirkeli piyaz ile servis edilen köftenin yanında gelen manda yoğurdu ayrı bir lezzet katıyor. İşkembe çorbası da denemesi gereken lezzetlerdendir.

Aytaç Çorbacısı: Kırklareli’nin lezzetli çorbalarını denemek istiyorsanız bu restoranı ziyaret etmenizi öneririz. Oldukça başarılı olan Aytaç Çorbacısı’nda çorbanın yanı sıra köfte, tatlı gibi lezzetli yemekler de yer alıyor.

Arzum Et Lokantası: Etin oldukça büyük önem tuttuğu mutfağı denemek için bu restoran oldukça uygundur. Kuzu çevirmesi en lezzetli seçenekler arasında yer almaktadır.

Hayal Bahçesi: Yemekleri kadar iç dekorasyonu da güzel olan şirin ve sıcak mekan Hayal Bahçesi, özellikle kahvaltı konusunda tercih edilmektedir.

Lüleburgaz ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-