Google+

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

169916 Şub 2017Lokasyon Detay

Kırklareli’nin en gelişmiş ve en köklü ilçelerinden biri olan Lüleburgaz’da tarihe tanıklık eden çok sayıda yapı bulunmaktadır.

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Şehitliği

116 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Şehitliği

Lüleburgaz’da görülmesi gerekenler arasında en önemli yerlerden biri de Lüleburgaz Şehitliği’dir. Şehitlik, farklı görevlerde ve yerlerde şehit olan askerler anısına 1973 yılında yapılmıştır. Lüleburgaz Edirne Bayırı çıkışında, sağda bulunur. Ulaşımı kolaydır. Alan içinde şehit mezarlığının yanı sıra bir de anıt yer alır. Anıt mezarlığın hemen içindedir. Anıtın çevresi bakımlı ve özenlidir. Şehitlikteki üç süngü Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ni; çanak içindeki ay ve yıldız ise Lüleburgaz halkını sembolize etmektedir.

-

Zindan Baba Türbesi

1416 Şub 2017Gezilecek Yerler

Zindan Baba Türbesi

Lüleburgaz Hükümet Konağı binasının yanında bulunan Zindan Baba Türbesi bölgenin inanç turizmi açısından önemli bir yerdir. Türbe içerisindeki mezardaki şahsın kimliği hakkında kesin kayıtlar yoktur fakat bu konuda farklı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerden birine göre türbede yatan şahıs Gazi Evranos Bey’in bayraktarıdır ve bu türbe Çelebi Mehmet döneminde yapılmıştır. Bir diğer rivayete göre ise idam edilmek üzere olan bir mahkum bu zindana hapsedilir, idam öncesinde gelen başka biri ise suçlunun kendisi olduğunu söyleyerek diğer mahkumun serbest kalmasını sağlar. Tam asılacağı gün zindanda ölü bulunan bu şahsın ise suçlu değil alim olduğu ortaya çıkınca, şahıs bu zindana gömülür ve burası türbe haline gelir. Hakkında farklı rivayetler bulunan bu türbe özellikle Cuma günlerinde ve Ramazan ayında ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

-

Zafer Çeşmesi

2616 Şub 2017Gezilecek Yerler

Zafer Çeşmesi

Zafer Çeşmesi 20 Temmuz 1913 tarihinde Lüleburgaz’ın Bulgar işgalinden kurtuluşu anısına dikilmiş bir eserdir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında inşa edilen çeşme daha sonra Yunan İşgali sırasında zarar gördüğü için aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. 1990 yılında bir trafik kazası sırasında kamyon çarpması sonucu yıkılan çeşme, daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırılan çeşme dikdörtgen bir sütun, bir kubbe ve bu kubbe üzerinde pirinç bir aydan oluşmaktadır. Çeşmenin dört tarafında Osmanlıca ibareler bulunmaktadır.

-

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

616 Şub 2017Gezilecek Yerler

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Lüleburgaz Deresi üstünde bulunan köprü, Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kervan ve posta yolları üzerindeki suları aşmak için yapılan köprünün Lüleburgaz tarafı orijinal piramit görünümünü korurken, diğer tarafı tamirat sırasında koni biçiminde inşa edilmiştir. Köprünün yapıldığı dönemde bu tarz yapılar genellikle aceleyle ahşaptan yapılmasına rağmen, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü özenle inşa edilip günümüze kadar gelen eserler arasında yer almaktadır.

-

Lüleburgaz’da görülmesi gereken diğer yerler

816 Şub 2017Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Eski Mezarlığı, Avcı Mehmet Çeşmesi, Kepirtepe Köy Enstitüsü, Sokullu Mehmet Paşa Hamamı, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

-

Lüleburgaz ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-