Google+

Arama formu

Riva

Riva Karadeniz Kıyısında olması nedeniyle, kuzey rüzgârları etkisi...
Devamı oku
Riva’ya özel aracınızla; 1. ve 2. köprüden “Şile” tabelalarını takip...
Devamı oku
Riva’da konaklamak için çok fazla seçenek bulunamamaktadır. Riva...
Devamı oku
Riva, tarihsel anlamda oldukça eski ve İstanbul’a yakın olması...
Devamı oku
Riva İstanbul’un sebze-meyve yetiştirmek için en elverişli...
Devamı oku
Riva’nın gece hayatı hareketli değildir. Belki akşam yemeği yediğiniz...
Devamı oku
Riva’dan yerlilerin kurduğu tezgâhlardan, taze sebze meyveler, ev yapımı...
Devamı oku
Riva’da hala düzenlenmeye devam eden bir festival bulunmamaktadır. Ancak...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 110 Polis: 155
Devamı oku
Riva’nın adının, Rumca bir kelime olan “Rhebas”tan geldiği...
Devamı oku
Riva, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı, Karadeniz Kıyısı’nda yer alan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,935/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Marmara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: Yarım gün

Riva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

beykoz-riva-kalesi.jpg

Riva’nın adının, Rumca bir kelime olan “Rhebas”tan geldiği düşünülmektedir. Rhebas Rumca “bataklık, sulak alan” anlamına gelmektedir. Başka bir söylence ise Riva’nın eskiden “İrva” olarak söylendiğine dairdir.

Riva, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunan bir köydür. Beykoz’a bağlıdır, Beykoz’un İstanbul’un bir ilçesi olmasından sonra, Riva Mahalle statüsüne kavuşmuştur. İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlerin duraklarından biri olan Riva, bol ağaçları, Karadeniz kıyısındaki sahili ve sessiz sakin sokaklarıyla huzur dolu bir beldedir. Hafta sonları oldukça kalabalıklaşan Riva’nın tadını çıkarmak için Hafta içi daha iyi bir zamanlamadır. Deniz oldukça dalgalı olduğu için dikkatli girmekte fayda vardır hatta yüzme bilmeyenlerin uyarıları dinleyerek hiç girmemeleri gerekmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-P8uPU8NelU

Riva’da Gezilecek Yerler

Riva, tarihsel anlamda oldukça eski ve İstanbul’a yakın olması bakımından hareketli bir geçmişe sahip olsa da pek fazla kalıntı bulundurmamakta kalan tarihi eserler ise hayli yıpranmış durumdadır. Riva’da tarihsel geçmişini anlatan bir müze bulunmamaktadır. Riva, hafta sonu kaçamağı için, yazları günübirlik deniz turları için birebirdir. Kahvaltı mekânları, balık restoranları iştah kabartıcı olsa da Riva’da daha fazla bir şey bulmanız çok olası değildir.

Riva Kalesi

Riva Kalesi

Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacıyla Cenevizliler tarafından kurulduğu tahmin edilen Riva Kalesi’nin biri yıkık iki burcu bulunuyor. Kale Osmanlı Döneminde “Revan Kalesi” olarak adlandırılmıştır. Riva Kalesi’nin yapıldığı tarih tam olarak bilinmiyor. Ancak yapısı ve kullanılan malzemenin detaylarına dair yapılan araştırmalar Kale’nin Cenevizliler tarafından yapıldığını doğrular niteliktedir. Osmanlı Döneminde de kullanıldığı tahmin edilen Kale’nin öncelikli amacının düşman gemilerinin Riva Deresi’nden girerek, İstanbul’un arkasından asker indirmesini engellemek adına gözlem yapması olduğu düşünülmektedir.

Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde yer alan kale, adeta Riva’nın sembollerinden biri. Her ne kadar yıkılmış ve bakımsız durumda olsa da Riva’nın tarihini bize aktarıyor. 2016 yılında restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başlamıştır. Kale’nin restorasyonunu üstlenecek yerli firmalar için bir ihale açılmıştır. Beykoz Belediye Başkanı, basında oldukça yer alan ve eleştirilen Şile Kalesi’nin restorasyondan sonra bir çizgi film karakteri olan Sponge Bob (Sünger Bob)’a benzetilmiş olması nedeniyle, Riva Kalesi’nin kesinlikle böyle olmayacağını ve tamamen tarihsel dokusuna uygun olarak restore edileceğini dile getirmektedir.

Riva Plajı

Riva Plajı

İstanbul’a çok yakın olması ve Karadeniz’in dalgalı ama temiz denizine kıyısı olması nedeniyle yazları ve hatta kışları oldukça fazla yerli turist ağırlayan Riva’da plaj oldukça yoğun bir ziyaretçi mekânıdır.

Riva'da toplan 3 tane plaj vardır. Bunlardan ilki meydanda bulunan Riva Plajı'dır. Riva'nın en çok bilinen ve aynı zamanda da en büyük plajıdır. Diğer plaj “'1. Koy”' ya da “'Elmasburnu”' olarak bilinir. Jandarma karakolunun sağ tarafında kalır. Burada çadır kiralayıp kamp yapma olanağınız vardır. Son plaj ise “'2. Koy”' ya da “'Su Ürünleri Plajı”' olarak bilinen ve diğerlerine göre daha küçük olan plajdır.

Uzmanlar tarafından Riva Plajı İstanbul da denize girebileceğiniz en temiz bölgelerden birisi olarak gösterilmektedir. Riva plajı Karadeniz de bulunduğu için yüzerken biraz dikkatli olmanız gerekir Karadeniz dalgaları Marmara ve ege denizine göre daha sert, daha hırçındır. Plaja isterseniz kendi yiyeceğinizi getirebilir isterseniz de orada bulunan büfe ve kafeteryalardan yiyecek içerecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Riva Plajı’na giriş ücreti 6 Lira’dır. Burada şezlong kiralamanın ücreti ise 8 Lira’dır. Dilerseniz Plaja giriş yaptıktan sonra buradaki şemsiyelerin altına, şezlong kiralamadan da, havlunuzu sererek oturabilir, denizin kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Riva Nerededir?

Riva, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı, Karadeniz Kıyısı’nda yer alan bir mahallesidir.

Riva’ya Ne Zaman Gidilir?

rr_rNgO39eNf4.jpg

Riva Karadeniz Kıyısında olması nedeniyle, kuzey rüzgârları etkisi altındadır. Ancak buna rağmen Kışları çok sert geçmez. Yine de en yüksek sıcaklık ortalamalarına sahip yaz aylarında dahi akşam saatleri serin geçmektedir. Yazları ortalama sıcaklık 30 dereceyi geçmemektedir. Bu nedenle özellikle hafta sonları İstanbul’dan uzaklaşmak isteyen tatilciler çok uzaklara gitmek zorunda kalmadan soluğu Riva’da almaktadırlar.

Riva’ya Nasıl Gidilir?

Riva’ya özel aracınızla; 1. ve 2. köprüden “Şile” tabelalarını takip ederek, TEM Otoyolundan ise “Kavacık” kavşağından itibaren “Riva” tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Riva’ya toplu ulaşımla ulaşmak içinse; Beykoz’dan kalkan 137 numaralı İETT otobüslerini kullanmanız yeterlidir.

Riva şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Riva’da Nerede Kalmalı?

Riva’da konaklamak için çok fazla seçenek bulunamamaktadır. Riva beldesinde, Karadeniz kıyısı üzerindeki halk plajına sadece 500 metre uzaklıktaki bir nehir deltasının yanında yer alan Hürrem Sultan Konağı, ızgara biftek ya da balık gibi lezzetli yemekler servis edilen otel bünyesinde yer alan bir alakart restorana da sahiptir. Tur masası Riva Deresi'ne turlar düzenleyerek ya da Anadolu Feneri Köyü'ndeki deniz feneri, Riva Kalesi gibi yerel turistik mekânlar hakkında bilgi vererek konuklara yardımcı olabilir.

Riva’da yer alan popüler otellerden bir diğeri olan Rhebas Hotel ise plaja 6 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Rhebas Hotel, açık yüzme havuzu ve palmiye ağaçlarıyla dolu geniş bir bahçeye sahiptir. Otelin alakart restoranı, yaz aylarında havuz bölgesinde açık havada, kış aylarında kapalı mekanda hizmet vermektedir.

Riva Mutfağı

Riva İstanbul’un sebze-meyve yetiştirmek için en elverişli bölgelerinden birinde yer alıyor. Yoğun yağış oluyor oluşu ve elverişli toprağı mahallede pazarlarda sürekli taze sebze-meyve bulmayı sağlıyor ve tabi ki bölgenin taze sebzelerinden yapılan yemeklerin de tadına doyum olmuyor. Karadeniz kıyısında yer alması sebebiyle de balık restoranları en sık karşılaşılan restoranlar.

Popüler restoranlar

Kalyon Balık Restaurant: Riva Deresi’nin tam Karadeniz’e döküldüğü yerde yer alan, harika manzaralı eski bir tekneden dönüştürülmüş restoran. Kışları yanan sobasıyla ve lezzetli ana yemekleri/mezeleriyle Riva’nın popüler seçeneklerindendir.

Riva İskele Restaurant: Yanyana restoranlar arasında, harika müzikleri nefis mezeleri ve uçuk olmayan fiyatıyla tercih edilebilir restoranlardan. Özellikle balıklarının tazeliği ve mezelerinin lezzeti için fiyatı oldukça makul.

Riva Vira: Deniz kenarında, kumsalın içinde yer alan bu restoran, özellikle akşamüstü birası için ideal. Yazları plaj işletmesi olarak işletilen mekanda 90’lı yılların pop şarkılarını dinleyip deniz manzarası eşliğinde biranızı içip aperatiflerinizi yiyebilirsiniz.

Diğer restoranlar: Riva Köy Balıkçısı, Demircan Restaurant, Riva Balıkçısı Faruk

Bahşiş

Riva’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

Riva Gece Hayatı

Riva’nın gece hayatı hareketli değildir. Belki akşam yemeği yediğiniz balık restoranında gecenin ilerleyen saatlerine kadar rakınızı içmeye devam edebilirsiniz ama eğlence mekânı olarak sabahın ilk saatlerine kadar müziğe ve hizmete devam eden mekanlar bulunmamaktadır.

Riva Festivaller

Riva’da hala düzenlenmeye devam eden bir festival bulunmamaktadır. Ancak birkaç sene üst üste düzenlenmiş bazı festivaller vardır.

Riva Düş Köyü Uluslararası Festivali; Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği bu festival, 2008 yılından itibaren, 3 yıl üst üste düzenlenmiştir. Gençleri spora yöneltmeyi amaçlayan bu çerçevede etkinlikler düzenlenen festivalde; futbol dışında satranç, yürüyüş, golf ve masa tenisi gibi sporlar da yer almıştır.

Geleneksel Riva Festivali; Çeşitli sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen festivalin, 2011 yılında 8. Ve sonuncusu düzenlenmiştir. Konserlerin yanında kahvaltı etkinlikleri de düzenlenmiştir.

Riva’da Alışveriş

Riva’dan yerlilerin kurduğu tezgâhlardan, taze sebze meyveler, ev yapımı ekmekler ve süs ürünleri satın alınabilir. Riva’ya özgü bir takı, tekstil ya da hediyelik eşya türü olmasa da kurulan tezgâhlarda ya da dükkanlarda Riva’dan süs olarak götürebileceğiniz objeler bulabilirsiniz.

Riva İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155