Riva’da Gezilecek Yerler

Riva, tarihsel anlamda oldukça eski ve İstanbul’a yakın olması bakımından hareketli bir geçmişe sahip olsa da pek fazla kalıntı bulundurmamakta kalan tarihi eserler ise hayli yıpranmış durumdadır. Riva’da tarihsel geçmişini anlatan bir müze bulunmamaktadır. Riva, hafta sonu kaçamağı için, yazları günübirlik deniz turları için birebirdir. Kahvaltı mekânları, balık restoranları iştah kabartıcı olsa da Riva’da daha fazla bir şey bulmanız çok olası değildir.

Riva Kalesi

Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacıyla Cenevizliler tarafından kurulduğu tahmin edilen Riva Kalesi’nin biri yıkık iki burcu bulunuyor. Kale Osmanlı Döneminde “Revan Kalesi” olarak adlandırılmıştır. Riva Kalesi’nin yapıldığı tarih tam olarak bilinmiyor. Ancak yapısı ve kullanılan malzemenin detaylarına dair yapılan araştırmalar Kale’nin Cenevizliler tarafından yapıldığını doğrular niteliktedir. Osmanlı Döneminde de kullanıldığı tahmin edilen Kale’nin öncelikli amacının düşman gemilerinin Riva Deresi’nden girerek, İstanbul’un arkasından asker indirmesini engellemek adına gözlem yapması olduğu düşünülmektedir.

Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde yer alan kale, adeta Riva’nın sembollerinden biri. Her ne kadar yıkılmış ve bakımsız durumda olsa da Riva’nın tarihini bize aktarıyor. 2016 yılında restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başlamıştır. Kale’nin restorasyonunu üstlenecek yerli firmalar için bir ihale açılmıştır. Beykoz Belediye Başkanı, basında oldukça yer alan ve eleştirilen Şile Kalesi’nin restorasyondan sonra bir çizgi film karakteri olan Sponge Bob (Sünger Bob)’a benzetilmiş olması nedeniyle, Riva Kalesi’nin kesinlikle böyle olmayacağını ve tamamen tarihsel dokusuna uygun olarak restore edileceğini dile getirmektedir.

Riva Plajı

İstanbul’a çok yakın olması ve Karadeniz’in dalgalı ama temiz denizine kıyısı olması nedeniyle yazları ve hatta kışları oldukça fazla yerli turist ağırlayan Riva’da plaj oldukça yoğun bir ziyaretçi mekânıdır.

Riva'da toplan 3 tane plaj vardır. Bunlardan ilki meydanda bulunan Riva Plajı'dır. Riva'nın en çok bilinen ve aynı zamanda da en büyük plajıdır. Diğer plaj “'1. Koy”' ya da “'Elmasburnu”' olarak bilinir. Jandarma karakolunun sağ tarafında kalır. Burada çadır kiralayıp kamp yapma olanağınız vardır. Son plaj ise “'2. Koy”' ya da “'Su Ürünleri Plajı”' olarak bilinen ve diğerlerine göre daha küçük olan plajdır.

Uzmanlar tarafından Riva Plajı İstanbul da denize girebileceğiniz en temiz bölgelerden birisi olarak gösterilmektedir. Riva plajı Karadeniz de bulunduğu için yüzerken biraz dikkatli olmanız gerekir Karadeniz dalgaları Marmara ve ege denizine göre daha sert, daha hırçındır. Plaja isterseniz kendi yiyeceğinizi getirebilir isterseniz de orada bulunan büfe ve kafeteryalardan yiyecek içerecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Riva Plajı’na giriş ücreti 6 Lira’dır. Burada şezlong kiralamanın ücreti ise 8 Lira’dır. Dilerseniz Plaja giriş yaptıktan sonra buradaki şemsiyelerin altına, şezlong kiralamadan da, havlunuzu sererek oturabilir, denizin kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.