Google+

Aksaray

Aksaray - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon13℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 386.520 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Aksaray Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç Anadolu Bölgesi'nde Niğde'nin kuzeybatısında, Konya'nın doğusunda ve Ankara'nın güneydoğusunda yer alan Aksaray, 7.626 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir.

Şehrin adı, Hitit tabletlerinde Kurşuraİlk Çağ'da ise Garsaura olarak geçmektedir. Şehir, Kapadokya Kralı Archeleos zamanında yeniden inşa edilerek Archeleos'un şehri anlamına gelen, Archelais adını almıştır (Caesar- Kayseri, Heraklius-Ereğli gibi).

Türkler’in Anadolu'ya gelişiyle birlikte, adı Türk diline uyarlanarak Aksaray şeklinde anılmaya başlamıştır. Bazı Osmanlı arşivlerinde Aksara olarak da geçmektedir. Yaklaşık bin yıldır tarihi adını muhafaza eden ender şehirlerdendir. Halk arasında ve Evliya Çelebi’nin “Seyahatnamesi”nde adını II. Kılıçarslan'ın yaptırdığı beyaz saraydan aldığı şeklinde bir bilgi dolaşsa da, bunun resmi ve tarihi bir dayanağı yoktur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Tarihi boyunca Orta Anadolu Bölgesinde, tarihi İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri olan Aksaray, bugün de Anadolu’nun tam kalbinde, doğu-batı ve kuzey-güney yönleri arasında uzanan ana bağlantı yollarının kavşağında yer almaktadır. Başta Ihlara Vadisi olmak üzere, kiliseleri, yer altı şehirleri, camileri ve antik kentleriyle, gezilecek çok sayıda alternatif sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Aksaray Yeraltı şehirleri, Sultan Hanı, Ulu Cami (Karamanoğlu Cami-Merkez), Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba), Kaya Cami, Selime Sultan Türbesi, Kilise Camii (Aziz Gregorius Kilisesi), Aziz Anargiros Kilisesi, Sivişli Kilise, Selime Katedrali, Kale Manastırı Kilisesi, Yüksek Kilise, Kızıl Kilise, Pürenli Seki Kilisesi, Kokar Kilise, Eğritas Kilisesi, Yılanlı Kilise, Saint Georges Kilisesi, Ziga Kaplıcaları, Aşıklı Höyük ve kış sporları turizm merkezi ilan edilen Hasan Dağı, Aksaray’da görülmesi gereken diğer güzelliklerdir.

Ihlara Vadisi

16819 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi

Aksaray, Ihlara Kasabası'nda ve Hasan Dağı'nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Eski adı “Peristremma” olan 14 km uzunluğundaki Ihlara Vadisi'ni baştanbaşa kat ederek, 100-200 m derinlikte bir kanyon oluşturan Melendiz Çayı, önce kuzeybatıya Selimiye Kasabası'na, daha sonra ise Yaprakhisar ve Belisırma köylerinin, Ziga kaplıcasının bulunduğu geniş vadiye ve Tuz Gölü'ne yönelir. Ihlara Vadisi, bir yerleşim yeri olmaktan çok bir dini merkez olarak ön plana çıkmıştır. Vadide tasvirleri ve mimarisiyle dönemin din anlayışını canlandıran, çok sayıda kilise mevcuttur. Freskli ya da fresksiz, tek ve çift nefli, kapalı-açık, Yunan haçı şeklinde inşa edilmiş ve şapel biçiminde kayaya oyulmuş birçok kilise, vadinin dik yamaçlarında sağlı sollu sıralanmışlardır. Vadideki kiliselerde "Hz. İsa'nın Doğumu", "Müjde", "Ziyaret", "Mısır'a Kaçış", "Son Yemek" gibi konuların işlendiği freskler bulunmaktadır. Vadinin, doğal yapısı inziva ve ibadet yeri olarak çok uygundur. Ayrıca savaş döneminde gizlenme, korunma bölgesi olmuştur. 9. Yüzyıldan itibaren keşişler ve rahipler tarafından iki amaçlı da kullanılmıştır. Bugün gezilip görülecek durumda 14 kilise bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi, canlılığı ve renk uyumuyla turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

-

Aksaray lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Ahsaray Hotel, Agacli Tesisleri Ihlara Hotel, Gold Vizyon Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Grand Saatcioglu Hotel, Avcıoglu Apart Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Gunes Apart, Abaylar Hotel, Kuzucular Park Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Aksaray aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eğri Minare

2719 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Eğri Minare

Aksaray’ın merkezindeki Eğri Minare’nin 1221-1236 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Silindir gövdeli bir yapıdır. Adını eğri duran minaresinden alan yapı, kırmızı tuğladan inşa edildiği için “Kızıl Minare” olarak da adlandırılmaktadır. Gövde ince bir silmeyle iki bölüme ayrılmış, altı zikzak, üstü yeşil mavi çinilerle bezenmiştir. 13. yüzyılda Alaaddin Keykubat’ın babası Sultan 1. Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Minarenin yanındaki cami sonradan yapılmıştır.

-
Aksaray şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kapadokya Sıcak Hava Balon Ride (75.2 €), Kırmızı Tur: Göreme Açık Hava Müzesi'yle Kuzey Kapadokya Turu (29 €), Cappadocia: Royal Balloon tarafından Royal King Uçuş (210 €), Kapadokya'nın En İyisi Özel Gün Turu (46 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Acemhöyük

2619 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Acemhöyük

Yeşilova köyünde bulunan bölge, il merkezine 18 km uzaklıktadır. İlk yerleşim erken Tunç Çağı’nda görülmektedir. Acemhöyük’te yapılan arkeolojik kazılarda; damgalar, boncuklar, altın süs eşyaları, çanaklar, çömlekler, fildişi yapıtlar, heykelcikler ve evler bulunmuştur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Aksaray, Kuzey ve Güney Anadolu dağlarının birbirinden uzaklaştığı İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak kesiminde yer alır. Kapadokya’nın giriş kapısı konumundadır. Doğusunda Nevşehir, güneydoğusunda Niğde, batısında Konya, kuzeyinde Ankara ve kuzeydoğusunda Kırşehir ile çevrilidir. Şehrin kuzeybatısında Tuz Gölü bulunmaktadır. Ankara’ya 225 km, Konya’ya 148 km, Adana’ya 265 km ve Mersin Limanı’na 258 km uzaklıktadır.

Geolocation

Aksaray ili orta iklim kuşağındadır ve soğuk kara iklimi özellikleri gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuktur. Yağışlar genellikle ilkbahar ve kış aylarında görülmektedir. Ortalama yağış miktarı (son 40 yıl) 340 mm’dir (kg/m²). Yaz-kış ve gece-gündüz sıcaklık farkları çok fazladır. Yıllık ortalama sıcaklık 15 derecedir.

Şehirde yaz aylarında nem düşüktür. Buna karşılık sıcaklık ve rüzgar şiddetinin fazla olmaması nedeniyle, buharlaşma fazladır. Kar erimeleri ilkbahar aylarında taşkınlar ve toprak kaymalarına neden olmaktadır.

374887.jpg

Aksaray'a Türkiye'nin her yerinden karayolu ile ulaşmak mümkündür. Aksaray’a en yaygın ulaşım şekli otobüstür. Başta büyük şehirler olmak üzere, çevre illerden de Aksaray’a çok sayıda otobüs seferi yapılmaktadır.

Havayoluyla gitmek isteyenler, en yakın havalimanının olduğu Nevşehir Kapadokya ya da biraz daha uzak olan Kayseri Havalimanı’nı kullanabilirler. Her iki havalimanından da Aksaray’a servis hizmeti, taksi ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Aksaray’a kendi aracı ile gitmek isteyenler, harita yardımıyla en doğru güzergâhı bulabilirler. İstanbul’dan çıkacak olanlar, İstanbul-Gebze-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara-Aksaray hattını kullanmalılar. Ankara’dan ulaşım çok kolay ve kısa. Ankara merkezden çıkıldığında, Gölbaşı-Şereflikoçhisar-Aksaray hattını takip etmek gerekiyor. İzmir yönünden gidecek olanlar, İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Konya-Aksaray hattını kullanmalılar. Kayseri yönünden gitmek isteyenler, Kayseri-Avanos-Nevşehir-Aksaray güzergâhını takip etmeliler. Antalya yönünden gitmek isteyenler ise Antalya-Side(Kızılağaç)-Akseki-Yarpuz-Seydişehir-Konya-Aksaray hattını kullanabilirler.

Bazı illerin Aksaray ile uzaklık mesafeleri şöyledir:

* İstanbul- Aksaray: 690 km’dir ve yaklaşık 7,5 saat sürmektedir.

* Ankara- Aksaray: 242 km’dir ve yaklaşık 3 saat sürmektedir.

* İzmir- Aksaray: 686 km’dir ve yaklaşık 8 saat sürmektedir.

* Kayseri-Aksaray: 158 km’dir ve yaklaşık 2 saat sürmektedir.

* Antalya-Aksaray: 458 km’dir ve yaklaşık 5 saat 40 dakika sürmektedir.

Aksaray otelleri geçmişte yöresel özelliklerin ön plana çıktığı mimarileriyle dikkati çekiyordu. Ancak, son yıllarda özellikle turizm potansiyelinin keşfedilmesiyle, 4-5 yıldızlı otellerin sayısı hızla artmıştır. Bunda yörenin turizm merkezi olmasının yanında, konferans, seminer veya bayi toplantısı gibi etkinlikler için de tercih edilmesinin büyük rolü vardır. Genellikle oda-kahvaltı şeklinde hizmet veren otellerin arasında yüzme havuzu ve bar hizmeti verenler de mevcuttur. Oteller merkezin yanı sıra Eskil, Gülağaç, Güzelyurt ve Sarıyahşi beldelerine de yayılmıştır.

Aksaray onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Aksaray Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Aksaray Otelleri

En Uygun Fiyatlı Aksaray Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Aksaray Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Aksaray Otelleri

Aksaray’da şehir içi ulaşım çok gelişmiştir. Kısa bir süre önce hem duraklarını hem de toplu ulaşım araçlarını yenileyen şehirde, otobüs ve minibüslerle her yere kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Aksaray’da hububat üretimi yaygın olduğu için, buğday ve buğday ürünlerinden yapılan yiyecekler ön plandadır. Ayrıca hayvancılığın gelişmiş olması nedeniyle, et ve süt ürünleri yaygındır. Tarım bakımından da gelişmiş bir şehir olan Aksaray’da, bağ ve bahçelerden elde edilen sebze ve meyvelerle de mutfak için oldukça zengin malzemeler elde edilmektedir. Yufka, sepe, sıkma, çörek, mayalı, erişte, kuskus pilavı, dolma mantı, katıklı aş, çiğleme, soğanlama, sac böreği, bamya çorbası ve arabaşı, Aksaray mutfağının en popüler örnekleridir. Tatlı çeşitleri ise, pelte, katmer, sarığı burma, kalbura bastı ve kaygana şeklinde sıralanır.

Popüler restoranlar

Harman Restoran: Şehir merkezindeki restoranın spesiyali sac tava ve künefedir.

Kurtuluş Pide: Merkeze biraz uzak olsa da, Aksaray’da en iyi etli ekmek yapan yer olduğu söyleniyor. Açık ayranı özellikle tavsiye edilmektedir.

Ağaçlı Restoran: Aşçının et konusunda harikalar yarattığı söyleniyor. Çorbaları da çok beğenilmektedir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Aksaray’da gece hayatı, oldukça sakindir. Yöre halkı, yemekten sonra ev gezmelerini tercih eder. Üniversitenin açılmasıyla genç nüfus artınca, birbiri ardına kafeler açılsa da, turistler için en uygun mekânlar otellerin barları olacaktır.

Uçurtma Şenliği (23 Nisan)

Bilim ve Bahar Şenlikleri (Haziran)

Aksaray-Ihlara Kültür ve Turizm Festivali (Temmuz)

Saratli Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz)

Taşpınar Belediyesi Kültür Halı Festivali (Ağustos)

Türk halı dokumacılığının halen Anadolu’da sürdürüldüğü yerlerden biri de Aksaray Taşpınar’dır. Taşpınar halılarının en önemli özelliklerden biri atkı, çözgü ve düğüm iplerinin tamamen yün olmasıdır. "Yoz" denilen Karaman cinsi kısır koyundan elde edilen yünün özel bir yeri vardır. İplerin renklendirilmesinde ise genelde doğal boya kullanılmaktadır. Taşpınar halıları taban, kelle, çift somya, minder, namazlık, yastık, heybe ve eğerlik örtüsü adı verilen çeşitlerde dokunmaktadır. Bu nedenle Aksaray’da ilk alınacak şey Taşpınar halısıdır. Yörede diğer el işi örneklerinden, yöresel giysi ve aksesuarlardan, “Ihlara Vadisi” biblolarından ve küçük objelerden de satın alabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Aksaray Belediyesi: 0382 213 54 92