Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Aksaray'a Türkiye'nin her yerinden karayolu ile ulaşmak mümkündür. Aksaray’a en yaygın ulaşım şekli otobüstür. Başta büyük şehirler olmak üzere, çevre illerden de Aksaray’a çok sayıda otobüs seferi yapılmaktadır.

Havayoluyla gitmek isteyenler, en yakın havalimanının olduğu Nevşehir Kapadokya ya da biraz daha uzak olan Kayseri Havalimanı’nı kullanabilirler. Her iki havalimanından da Aksaray’a servis hizmeti, taksi ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Aksaray’a kendi aracı ile gitmek isteyenler, harita yardımıyla en doğru güzergâhı bulabilirler. İstanbul’dan çıkacak olanlar, İstanbul-Gebze-Sakarya-Düzce-Bolu-Ankara-Aksaray hattını kullanmalılar. Ankara’dan ulaşım çok kolay ve kısa. Ankara merkezden çıkıldığında, Gölbaşı-Şereflikoçhisar-Aksaray hattını takip etmek gerekiyor. İzmir yönünden gidecek olanlar, İzmir-Uşak-Afyonkarahisar-Konya-Aksaray hattını kullanmalılar. Kayseri yönünden gitmek isteyenler, Kayseri-Avanos-Nevşehir-Aksaray güzergâhını takip etmeliler. Antalya yönünden gitmek isteyenler ise Antalya-Side(Kızılağaç)-Akseki-Yarpuz-Seydişehir-Konya-Aksaray hattını kullanabilirler.

Bazı illerin Aksaray ile uzaklık mesafeleri şöyledir:

* İstanbul- Aksaray: 690 km’dir ve yaklaşık 7,5 saat sürmektedir.

* Ankara- Aksaray: 242 km’dir ve yaklaşık 3 saat sürmektedir.

* İzmir- Aksaray: 686 km’dir ve yaklaşık 8 saat sürmektedir.

* Kayseri-Aksaray: 158 km’dir ve yaklaşık 2 saat sürmektedir.

* Antalya-Aksaray: 458 km’dir ve yaklaşık 5 saat 40 dakika sürmektedir.