Tuz Gölü'ne Yolculuk

Gidiyorum dediğimde kimsenin beni kolay kolay durduramayacağı günlerimden bir tanesi yine. Bir Pazar’ımı da evde yatarak geçirmek istemiyorum yazın bu son günlerinde. Tamam dinlenmeye de ihtiyacım var ama hava güzel, benim havam da güzel. İstikamet dosdoğru dünyanın aslında sayılı doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan meşhur Tuz Gölü

Bu göl inanın yurtdışında olsa akın akın turist akar buraya ama doğal güzellikler Türkiye’de olunca işler bir başka oluyor. Ya biz reklamı iyi yapamıyor elimizdeki değerleri kullanamıyoruz ya da başka sebepler de düşünülebilir.

Günübirlik gidilebilecek yerlerden bir tanesi olan Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde. Ankara, Konya ve Aksaray illerinin kesiştiği yer olarak tarif ediliyor ama ben yine de şöyle tarif edeyim; Ankara’dan Konya yoluna doğru yaklaşık 140 km ilerliyorsunuz ve sağınızda bembeyaz görünümüyle Tuz Gölü’nü rahatlıkla göreceksiniz. Türkiye’nin tüm güzellikleri gibi Tuz Gölü de çok farklı bir floraya sahip olan bambaşka bir güzellik. Daha önce gelmiştim ve bu da ikinci ziyaret edişim burayı ve bu ziyaretim de son olmayacak eminim. Tuz Gölü’nün bembeyaz görüntüsü beni her daim cezbediyor ve sanki sonu yokmuş gibi uzanan bembeyaz yüzeyi bana apayrı bir huzur veriyor. Tabii tuzun şifasını da ayrı olarak not düşelim bu arada.

Aslında en çok ilgimi çeken ise buradan çıkan birbirinden güzel fotoğraf kareleri… Özellikle günbatımında oluşan yansıma kareleri burayı çok ama çok özel kılıyor fotoğrafçılar için. Bana sorarsanız tam bir doğal stüdyo. Ama diğer yandan yok olma tehlikesi de var tabii ki memleketimizin bu özel doğal güzelliğinin. Böyle bir güzellik bize bahşedilmişken sahip çıkmak, değerini bilmek gerek. Yolunuz düşerse diye yazdım ama aslında yolunuz düşmese bile memleketimizde böylesi güzellikler var, arada bir de olsa hatırlayalım diye yazdım. Hatırlanıp değerinin bilinmesi temennisiyle…

www.gezenkelebek.com

UFUK AKKUŞ

Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor.