Yurt Dışı Uçuşları Ne Zaman Başlayacak? Sınır Durumu Hakkında Bilgiler

Coronavirüs nedeniyle etkilenen sınır kapıları ve uçuş durumlarının özetini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Tablodaki bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiş olup seyahate çıkmadan önce yetkili kurumlardan görüş almanız önerilir. Coronavirüs nedeniyle dünya çapında pek çok ülke, kapsamlı seyahat kısıtlamaları uyguluyor. Bu uygulamalar nedeniyle, iş, aile veya turistik nedenlerle seyahat etmek geçici olarak mümkün değil. Seyahatiniz Coronavirüs'ten etkilendiyse veya acil nedenlerden ötürü yapmanız gereken yolculuklar bulunuyorsa aşağıdaki tabloyu takip ederek gitmek istediğiniz yere ulaşımın mümkün olup olmadığını görebilirsiniz. Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz, konuyla ilgili bilgimiz olması durumunda yorumunuza cevap verilecektir.

Avrupa Birliği'nden Yeni Karar: Avrupa Birliği Konseyi'nden yapılan yeni açıklamada üye ülkelerin AB dışından yapılan ziyaretlerde en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu Covid-19 Testi isteyeceği açıklandı. Bu durumdan nakliyeci, sınır çalışanları ve denizciler muaf olacak. Ülkeler aynı zamanda ek Covid-19 testi ve 14 gün karantina talep edebilecek. 

Uçuşlarda aşı zorunlu mu keşfetmek için tıklayın.

Güncel Corona haberleri için tıklayınız.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 'Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosuna ulaşmak için tıklayın.

Katar Covid-19 Güncellemesi

07.10.2021

Katar'ın COVID-19 önlemleri kapsamında yenilenmiş basitleştirilmiş seyahat kuralları yürürlüğe girdi. Yeni güncellemeyle, 'yeşil', 'kırmızı' ve 'olağanüstü kırmızı' liste, önceki 'kehribar' listeyle birlikte yürürlüğe girdi ve kısıtlamalar kaldırıldı. 11 yaşın altındaki aşısız çocuklar için – tam aşılı aile üyelerinin eşlik etmesi şartıyla – karantina gereksinimi ortadan kalktı. 188 ülke 'yeşil' olarak listelendi ve bu listedeki tüm ülkeler ve seyahat politikalarının tümü (kısa adıyla "MoPH" olarak bilinen) Halk Sağlığı Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlanıyor. (https://panel.basinlistem.com/[email protected]&MailID=17067765&url=https%3a%2f%2fcovid19.moph.gov.qa%2fEN%2ftravel-and-return-policy)

Katar Turizm Operasyon Direktörü Berthold Trenkel konuyla ilgili şunları söyledi: "Sunduğumuz turizm teklifimizi genişletmeye devam edip ziyaretçilerimize Orta Doğu misafirperverliğinin en iyi örneğini sunmaktan ve onların Katar'da yeni ve keşfedilmemiş maceraları deneyimlemelerine vesile olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Ayrıca küçük çocukları ailece eğlenilen bu destinasyona davet etmeyi dört gözle bekliyoruz. Havaların soğumasıyla birlikte, şimdi Katar'a seyahat etmenin ve kış güneşi kaçamağı yapmanın tam zamanı!"

Katar'da ikâmet etmeyen kişiler, seyahatlerine çıkmadan önce www.ehteraz.gov.qa internet sitesindeki ön kayıt platformu üzerinden kayıt yaptırmalı ve PCR testi, aşı sertifikası gibi tüm gerekli dokümanları veya bu konuyla alakalı diğer dokümanları ülkeye varmadan 24 ile 72 saat öncesinde siteye yüklemelidir.

Yeni prosedürler ve gelecekteki güncemellerle ilgili daha fazla bilgi almak için www.moph.gov.qa adresinden Halk Sağlığı Bakanlığı'nın sitesini ziyaret edin ve Katar'i ziyaret etmek için en güncel seyahat politikalarıyla ilgili daha fazla bilgi için şu adrese gidin: https://panel.basinlistem.com/[email protected]&MailID=17067765&url=https%3a%2f%2fwww.visitqatar.qa%2fen%2fplan-your-trip%2ftravel-tips

Mauritius Covid-19 güncellemesi

23.09.2021

Mauritius adası 1 Ekim 2021 tarihi itibari ile sınırlarını açıyor.

Mauritius hükümeti ülkeye sadece 2 doz aşısını tamamlamış olan ziyaretçileri karantina şartı olmadan kabul ediyor.

Mauritius’a seyahat etmeden önce bilmeniz gerekenler;

2. Doz aşınızın üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

Son biniş noktasından ucuştan önce 72 saat içinde yapılmış ve sonucu negatif PCR testi.

Mauritius’a vardığınız gün konaklayacağınız otelde antijen testi 1. ve 5. günde zorunludur. Testinizin negatif çıkması durumunda ilk günden itibaren adayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Covid-19 kapsayan sağlık sigortası zorunludur.

Çocuk ziyaretçilerde aşı şartı aranmamaktadır. Sadece negatif PCR testi ibrazı zorunludur.

Seyahat öncesi linklerdeki formların doldurulup Mauritius girişinde ibrazı gerekmektedir.

https://mauritiusnow.com/wp-content/uploads/2021/09/Public-Health-Passenger-Locator-Form.pdf

https://mauritiusnow.com/wp-content/uploads/2021/09/Public-Health-Covid-19-Passenger-Self-Declaration-form-003.pdf

İngiltere Covid-19 güncellemesi

17.09.2021

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde güncelleme yaptı. Bu güncellemeye göre Türkiye, Pakistan, Maldivler, Mısır, Sri Lanka, Umman, Bangladeş ve Kenya’dan gelecek olan İngiliz vatandaşları ve İngiltere'de oturum iznine sahip kişilere otelde zorunlu karantinanın uygulandığı kırmızı listeden çıkarıldı.

Fransa Covid-19 güncellemesi

26.08.2021

Fransa Hükümeti Covid – 19 yayılmasını önlemek amacıyla 26 Ağustos’ta yaptığı açıklama ile Türkiye’yi turuncu listeden kırmızı listeye aldığını açıkladı. Bu karar Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği twitter hesabında duyuruldu:“SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonunun dolaşım alanlarını belirleyen 26 Ağustos 2021 tarihli kararnameyle Fransa ile Türkiye arasındaki seyahatlerde, Türkiye 28 Ağustos saat 23:59’dan itibaren turuncu bölgeden yeniden kırmızı bölgeye geçiyor.”

Duruda belirtilen ayrıntılar;

 1. Türkiye’nin kırmızı listeye alınmış olmasından kaynaklanan yeni tedbirlerden, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılarla aşılanmış kişilerin muaf olduğu belirtildi.(EMA) tarafından onaylanmış aşılar: Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson&Johnson
 2. Direkt uçuşla veya üçüncü bir ülkede 14 günden daha kısa bir süre geçirdikten sonra transit olarak Fransa’ya gitmek isteyen ve Fransa topraklarına girme hakkı bulunan aşılanmamış kişiler, mücbir bir sebep sunmak durumundadır.Bu kişiler ayrıca;
  • Uçağa binmeden önce havayolu şirketine ve sınır kontrol yetkililerine, 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi veya antijen testi ibraz etmek durumundadırlar (12 yaşından küçük çocuklar bu yükümlülükten muaftır).
  • Fransa’ya vardıktan sonra antijen testi yaptırmak durumundadırlar. Fransa’ya vardıklarında, masrafları tamamen kendileri tarafından karşılanmak üzere, valilik kararnamesi ile ilan edilecek 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklar. Söz konusu tedbire riayet edilip edilmediği emniyet ve jandarma görevlileri tarafından kontrol edilecektir. İhlali, en az 1000 euro para cezası ile sonuçlanacaktır.
  • Kendilerini, idare tarafından sağlanan bir konaklama yerinin dışında bir yerde tecrit etmeleri durumunda (karantinaya tabi tutulan kişilere yardımcı olmak amacıyla mahalli tecrit destek hücreleri oluşturulmuştur) veya uluslararası bir bölgeden transit geçişte bulunmamaları durumunda, ihtiyaç duyulduğunda kontrol memurlarının karantina veya tecrit önleminin yerine getirilip getirilmediğini doğrulamalarını sağlayacak, uygun bir konaklama yeri (otel veya benzeri) veya ev adresini belirten, ve ihtiyaç halinde söz konusu konaklama yerine erişim şartlarını açıklayan, bir belge sunmak durumundadırlar.
  • Corona virüsü enfeksiyonuna dair herhangi bir semptom taşımadıklarına;
  • Seyahatlerinden önceki 14 günlük süre zarfında Covid-19 virüsü taşıdığı teyit edilmiş bir vakayla temaslı olduklarına dair bilgilerinin olmadığına;
  • Ve sadece 11 yaşından büyük yolcular için geçerli olmak üzere, ulusal topraklara vardıklarında olası SARS-CoV-2 tespiti için bir teste veya virolojik tarama amacıyla biyolojik bir teste tabi tutulmalarını kabul ettiklerine dair yeminli bir beyanda bulunmak durumundadırlar.

Yunanistan Covid-19 güncellemesi

15.08.2021

Yunanistan pandemi kapsamında sınırlandırdığı deniz yoluyla giriş koşullarını güncelledi. Kavala, Midilli, Sakız Adası, Sisam'da Pitagoerios, Limni Adası'ndaki Mirinas, Leros Adası'nın Agia Marina, Simi, Kalimnos, Patmos Adası'nın Skala limanlarından, ayrıca turistik limanlar olan Kos ve da Rodos'tan Yunanistan’a ticari ve özel gezi teknelerle giriş yapılabilecek.

Yunanistan'ı ziyaret edecek kişilerin girişte negatif COVID testi bulundurması ve PLF kayıt formu doldurarak AB Dijital COVID Sertifikası hazırlaması gerekiyor.

Yunanistan’a girişte bulundurulması gereken aşı sertifikası için kabul edilen aşılar PfizerBioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, SinovacBiotech, Gamaleya (Sputnik), CansinoBiologics, Sinopharm.

Almanya Covid-19 güncellemesi

13.08.2021

Robert Koch Enstitüsü (RKI) 13 Ağustos tarihinde yapılan güncellemeyle Covid-19 vaka sayılarındaki büyük artış nedeniyle Türkiye ile birlikte ABD, İsrail, Vietnam, Kenya ve Karadağ’ı yüksek riskli bölgeler listesine aldı. Türkiye için 17 Ağustos Salı günü saat 00:00 itibariyle Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olanlar aşılı olduklarını ya da hastalığı atlattıklarını belgeleyemiyorlarsa, Almanya’ya dönüşlerinde 10 gün süreyle ev karantinasına girecek. Karantinaya girenler ilk beş gün sonrasında yaptıracakları Covid-19 testinin negatif çıkması halinde geriye kalan beş günlük karantinadan muaf tutulacak.Almanya sadece AB tarafından tanınan, Paul Ehrlich Enstitüsü internet sitesinde yer verilen aşıları kabul ediyor. Bu listede yalnızca BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson bulunuyor.

Buna ek olarak Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olan istisnasız herkes, seyahat öncesinde www.einreiseanmeldung.de sayfasındaki dijital kayıt formunu dolduracak ve Alman makamlarını seyahati hakkında bilgilendirecek.

 

Ukrayna Covid-19 güncellemesi

09.08.2021

DSÖ acil kullanım listesinde yer alan aşı sertifikasına sahip bütün yolcular ülkeye girebilir.

Ukrayna vatandaşları ve daimi oturum iznine sahip kişiler hariç, yaş sınırı olmaksızın, diğer tüm yolcular ülkeye varışta COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası sunmak zorundadır. Aşı sertifikası olmayan Ukrayna vatandaşları ve daimi oturum iznine sahip kişiler, herhangi bir test zorunluluğu olmadan ülkeye girebilirler.

Yaş sınırı olmaksızın tüm yolcular ülkeye varışta COVID-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası sunmak zorundadır.12 yaş ve üzeri tüm yolcular, varıştan 72 saat önce yapılmış negatif PCR test raporu ya da hızlı antijen test raporu sunmak zorundadır.18 yaş ve üzeri tüm yolcular akıllı telefonlarına ''Vdoma'' uygulaması yükleyerek ülkeye girişte kaydolmak zorundadır. Uygulama üzerinden kayıt yapmamış olan tüm ziyaretçiler varışta test yaptırmak durumundadır ev karantinasına girebilirler.

DSÖ tarafından acil kullanım onayı olan aşılar: Pfizer Biontech, Astra Zeneca Oxford, Serum Istitute of India PVT, Janssen, Moderna, Sinopharm, Sinovac

İtalya Covid-19 güncellemesi

24.07.2021

İtalya bakanlar kurulu 24 Temmuz’da ülkede salgına yönelik uygulanan ve ay sonunda bitecek olağanüstü hali (OHAL) 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatan kararnameyi imzaladı.

Ülkede aşı karşıtlarının fazla olması bu tedbirlerin alınmasında ve Yeşil Geçiş (Green Pass) belgesinin uygulamaya geçirilmesi kararında etkili olduğu düşünülüyor. İtalya’da en az bir doz COVID-19 aşısı yaptıranlara 9 ay, COVID-19 geçirenler için ise 6 ay geçerli olmak üzere "Yeşil Geçiş" belgesi verilecek. Ayrıca, moleküler ya da hızlı COVID-19 testi yaptıranların "Yeşil Geçiş" belgesi süresi de 48 saat olarak belirlendi.

"Yeşil Geçiş" belgesi, 6 Ağustos'tan itibaren restoran ve kafe gibi yerlerin iç mekanlarına, tiyatrodan sinemalara, halka açık gösteri, spor etkinlikleri (müsabaka, yarışma) ile müzeler, yüzme havuzları, spor salonları, festivaller, fuarlar, termal merkezler, tematik eğlence parkları ve bahis salonlarına girişlerde gerekli olacak.

"Yeşil Geçiş" belgesini doğrulamadan giriş yapan kişiler ve mekân sahiplerine 400 ile 1000 euro ceza uygulanacağı, bu ihlalin üç kez tekrarlanması halinde mekanın 1 günden 10 güne kadar kapatılacağı bildirildi.

Malta Covid-19 güncellemesi

Yalnızca tam aşılı kişilere Malta'ya seyahat izni verilecek

Son günlerde Malta’ya giriş yapan ziyaretçilerde artan vakalar nedeniyle, Malta Başbakan Yardımcısı, Sağlık Bakanı ve Halk Sağlığı Müfettişliği ortak kararıyla, İngilizce Dil Öğrenim Okulları bir sonraki duyuruya kadar kapılarını bir kez daha kapatacak.

14 Temmuz’dan itibaren hava ve deniz ulaşımıyla gelen 12 yaş ve üstü turistleryalnızca aşı sertifikası varsa Malta'ya giriş yapabilecek.Ayrıca iki doz aşı tamamlanmış olan ve ikinci doz aşının yapılmasından (veya Johnson&Johnson durumunda tek doz) itibaren 14 gün geçmiş olması gerekiyor.

Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan, aşağıdaki aşı sertifikaları geçerlidir:

 • Malta Aşı Sertifikası
 • AB Dijital COVID Sertifikası*
 • NHS COVID Geçiş Mektubu/NHS Uygulaması (İngiltere

5 yaşından 12 yaşına kadar olan çocuklar, PCR testinin negatif çıkması durumunda Malta’ya giriş yapabilirler.

PCR testi, Malta'ya varıştan önce son 72 saat içince yapılmış olmalı ve yolcular sonuçları yanlarında getirmelidir.

5 yaşından küçük çocukların, seyahat etmeleri için PCR testine gerek yoktur. Birlikte seyahat ettikleri ebeveynlerinin ve yasal vasilerininPCR testi veya HSM tarafından tanınan aşı sertifikalarından birini sunmaları zorunludur. Refakatçisi olmayan küçük yolcuların tek başına Malta'ya girişlerine izin verilmez.

Malta Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı ayrıca şu bilgileri doğruladı:

4120Z001, 4120Z002 ve 412Z003parti numaralarıyla Covishield olarak bilinen AstraZeneca aşısı Malta'ya giriş için kabul edilmeyecektir. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tavsiyesine uyan Malta Sağlık Bakanlığı EMA rehberliğinde periyodik olarak bu bilgilendirmeyi güncelleyecektir.

İsviçre Covid-19 güncellemesi

02.06.2021

İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre 3 Haziran’dan itibaren Türkiye, İtalya, Hırvatistan, İran, Lüksemburg ve Güney Kıbrıs vatandaşlarının ülkeye girerken herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmayacağı bildirildi.

Macaristan Covid-19 güncellemesi

11.05.2021

Macaristan tarafından Covid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının karşılıklı tanınırlığı ve kabulü ile Türkiye ve Macaristan'da aşılanmış kişilerin her iki ülkeye herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan giriş yapabilmeleri konularında işbirliği uygulamasının 11 Mayıs 2021 saat 00:01'den itibaren başlayacağı bilgisi iletilmiştir.

Ülkemiz ve Macaristan arasında varılan anlaşma çerçevesinde;

*Macaristan'ın Ankara Büyükelçiliğinin gerekli vize koşullarını haiz olup vize alanlar ile geçerli vize hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye'de yetkili makamlarca tanzim edilen Covid-19 bağışıklık/aşı sertifikaları ile PCR testi ibrazı ve karantinaya tabi olmadan Macaristan'a seyahat edebilecekleri,

*Macaristan vatandaşlarının da Macaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş Covid-19 bağışıklık/aşı sertifikalarıyla Türkiye'ye test ve karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verileceği kararlaştırılmıştır.

Polonya Covid-19 güncellemesi

19.04.2021

30 Mart 21 tarihinden itibaren Polonya`ya seyahat edecek olan yolcular 10 günlük ev karantinasına tabiidirlerdir.

Varşova Chopin Havalimanı'na gelen tüm yolcular, telefon ve adres gibi bilgileri pasaport polisine iletmek zorundadırlar.

Karantina süresi, Polonya'ya varışta 48 saat içinde yapılan negatif COVID-19 test sonucuyla kısaltılabilir, negatif sonuç alındıktan iki saat sonra sisteme girilir ve karantina süresi bitmiş olur. Pozitif sonuç çıkması durumunda, yolcu 10 günlük izolasyona alınır.

İstisnalar :AB`nin kabul ettiği Pfizer Biontech /Astra  Zaneca / Moderna /JanssenCovid  aşılarından 2 doz aşı olan ve belgelendiren yolcular, diplomatlar ve öğrenciler

Belçika Covid-19 güncellemesi

19.04.2021

Belçika hükümeti, Covid-19 ve yeni türleriyle mücadele için 27 Ocak'tan beri uyguladığı zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına son verildiğini açıkladı.

Ülkeye girişte geçerli güncel kurallar;

 • Belçika’ya seyahat için 48 saat öncesinde "form" doldurulması ve önceki 14 günün nerede geçirildiğinin bildirilmesi gerekiyor. Giriş yapan yolcunun geldiği ülkenin durumuna göre Belçika'da ne kadar süre karantinaya girileceği ve hangi günler Covid-19 testi yapılacağı bildiriliyor.
 • Yüksek riskli bölgelerden Belçika'ya seyahatin öncesinde negatif PCR testi alınması da gerekiyor.
 • İngiltere, Güney Afrika ve Güney Amerika'dan seyahatlerde ise 10 gün karantinaya girilmesi ve karantinanın 1'inci ve 7'inci günlerinde test şartı bulunuyor
 • Bu kuralı ihlal edenlere 250 Euro’ya kadar varan cezalar veriliyor
 • Belçika halen, AB’nin 2020 Mart ayında 27 ülkede ve schengen bölgesi ülkeleri olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre dışındaki ülkelere zorunlu olmayan seyahatlere getirdiği kısıtlama uygulamasını devam ettiriyor.
 • Belçika’ya girişte seyahat kısıtlaması olmayan ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Ruanda.

Karadağ Covid-19 güncellemesi

13.04.2021

Karadağ varışlarda PCR test zorunluluğu devam ediyor. Yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi zorunludur.

Yolcular pozitif serolojik-Igg antikorları testi ile Karadağ'a girebilir (bu test 30 günden eski olmamalıdır)

Karadağ'a girmeden en az yedi gün önce yeni koronavirüs aşısının ikinci dozuyla aşılanmış ve yetkili sağlık kurumundan aşı belgesini kanıtlayabilen yolcular Karadağ'a giriş yapabilir.

Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk'tan gelen yolcular Karadağ'a testsiz giriş yapabilirler.

PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancılar 14 günlük karantina veya self izolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ'a giriş yapabilirler.

Kazakistan Covid-19 güncellemesi

13.04.2021

14 Nisan 2021 saat 00.00’dan itibaren Kazakistan’a giriş yapacak olan yolcuların giriş kurallarında değişiklik yapılmıştır.

Kazakistan Vatandaşları:

Negatif PCR test sertifikası ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Diğer Ülke Vatandaşları & Kazakistan Oturum İznine Sahip Vatandaşlar:

Negatif PCR test sertifikası ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Test sonucu İngilizce, Rusça veya Kazakça olmalıdır.

Transit misafirlerimizin negatif sonuçlu PCR sertifikasını bulundurmaları gerekmektedir.

5 yaşın altındaki çocuk misafirlerimiz için test istenmemektedir.

Test sonucunun verildiği zaman ile yolcunun Kazakistan’a girişi arasındaki geçen süre 3 günden fazla olmamalıdır (72 saat)

Sırbistan Covid-19 güncellemesi

12 Nisan 2021

Sırbistan Hükümetinin 25 Nisan 2021’e kadar geçerli olmak üzere yaptığı açıklama detayları şöyle;

Pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir ülkeden Sırbistan Cumhuriyetine gelen ziyaretçilerden (Arnavutluk, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Bulgaristan Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Macaristan Cumhuriyeti hariç) yalnızca, Sars-Cov-2 virüs testi negatif olan kişilere izin verilecektir. Test yaptırmamış kişiler geldikleri ülkeye geri gönderilecektir. Test için verilen örnek saati ile Sırbistan’a giriş saati arasındaki süre 48 saati geçmemelidir. Yolcudan kaynaklanmayan durumlarda (örneğin uçuşlardaki gecikmeler gibi) test için geçerli süre maksimum 72 saattir.

İki doz aşı yapılmış, veya Astra Zeneca Covid-19 ile bir doz aşılanmış kişiler Sırbistan'da, sağlık kurumu tarafından verilen Covid-19 hastalığına karşı tam aşı teyidini yanında bulundurarak (negatif RT-PCR testi yada antijen fia testi olmadan) Sırbistan'a giriş yapabilir

Azerbaycan Covid-19 güncellemesi

19.03.2021

Azerbaycan Hava Yolları’nın alt markası Buta Airways, salgın nedeniyle 14 Mart 2020'de geçici olarak durdurduğu İstanbul Sabiha Gökçen - Bakü  ticari uçuşlarıtekrar başladı ve ilk uçak 18 Mart 09:40’da Sabiha Gökçen’e indi. Uçuşlar pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün, karşılıklı olarak gerçekleşecek.

Çin Covid-19 güncellemesi

15.03.2021

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği “15 Mart 2021 tarihinden itibaren, Çin’de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve Türkiye Sağlık Bakanlığından aşı sertifikası almış kişilerin vize başvurusunda bulunabileceğini” duyurdu.

Covid-19 yayılması kontrol altına alındı, minimuma indi. Hastaların tedavisi tamamlandı.

23 Ocak'ta başlatılan Wuhan karantinası 7 Nisan'da kalktı, toplu ulaşım araçları hizmete başladı. Çalışanlar işlerine dönüyor. Yurtdışından gelenlere 14 günlük karantina uygulanıyor.

Kara sınırları açık, sadece zorunlu geçişler yapılıyor.

Kuveyt Covid-19 güncellemesi

22.02.2021

Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 7 Şubat’ta başlayan yabancıların sınırlardan giriş yasağı süresiz olarak uzatıldı. Kuveyt vatandaşları bu yasak kapsamı dışında kalıyor ancak ülkeye giriş yapan vatandaşlar 7 gün otel ve 7 gün evlerinde olmak üzere toplam 14 gün gönüllü karantinaya tabi olacaklar.

Finlandiya Covid-19 güncellemesi

22.02.2021

19 Mart tarihinde Finlandiya hükümetinden yapılan bir açıklama ile yabancıların sınırlardan giriş yasağı 18 Mart’a kadar uzatıldı.

Finlandiya, Mart 2020'den bu yana turist vizesi vermeyi askıya almıştı. Vize Başvuru Merkezine artık yalnızca belirli kategorilerdeki başvuru sahipleri başvurabiliyor.

Finlandiya'ya gelen 12 yaşın üzerindeki tüm yolcular, koronavirüs için negatif bir PCR testi yaptırmak zorunda.

Ürdün Covid-19 güncellemesi

21.02.2021

13 Ocak 2021 itibariyle Ürdün’e giriş yapan yolcular için 14 gün karantina süresi kaldırıldı. Yolculardan sadece son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç olan PCR testi istenecek. Bu test Ürdün’e girişte havalimanında da yaptırmak mümkün. 40 USD olan test ücretini yolcular kendisi karşılayacak. Havalimanında yapılan testte pozitif olan yolcular için 14 gün karantina gerekliliği devam ediyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Covid-19 güncellemesi

15.02.2021

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesikorona virüs salgınına yönelik alınan yeni önlemleri açıkladı. Başbakan Saner tarafından yapılan açıklamada,

 • Devam eden sokağa çıkma yasağının, 15 Şubat tarihinden itibaren 22 Şubat saat 05.00'e kadar uzatıldığı belirtilerek,
 • Paket servis ve internet üzerinden hizmet veren işletmelerin 11:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebileceği kaydedildi.
 • Ayrıca, pazar günleri eczane ve fırınlar haricinde tüm işletmelerin kapalı olmaya devam edeceği ve ilçeler arası giriş-çıkış yasaklarının da bir hafta daha uzatıldığı aktarıldı.
 • Bankaların minimum personelle, mesai saatleri içerisinde çalışacak

İsrail Covid-19 güncellemesi      

15.02.2021

Covid-19 virüsü mutasyonları dolayısıyla 25 Ocak’ta tüm ülkelere olan uçuşları durduran İsrail Hükümeti 15 Şubat itibariyle 2.000 adet yolcu sınırlamasıyla yeniden açıyor.

İsrail, 9,5 milyon nüfusu sahip ve 2021 Ocak ayı ilk haftası itibariyle toplam nüfusun 15%i aşılandı. Bu oranla İsrail aşıda lider ülke oldu.

Gürcistan Covid-19 güncellemesi

04.02.2021

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava kurul toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Coronavirüsü PCR testinin negatif sonuçları ile Gürcistan’a girebilecek ziyaretçiler listesine Türkiye Cumhuriyeti de eklendi ve Türk ziyaretçiler basitleştirilmiş kurallar ile ülkeye giriş yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için uygulanacak kuralları aktaran Bakan Turnava, “Gürcistan’ı ziyaret edecek olan Türk vatandaşları, negatif Covid-19 PCR testi sonucu sunarak ülkeye giriş yapabilecekler ve ülkeye girişlerinin ardından 3 gün sonra tekrar test yaptırmak zorunda olacaklar” dedi.

Marneuli ve Bolnisi kentleri 20 Nisan'a kadar karantinada. Diğer bölgelerde 7 Nisan itibari ile karantina kalktı. Ateş kontrolü sonrasında sürücülerin sağlık durumları elverişli ise ülkeye kısıtlama olmaksızın kabul edilmekteler. Türkiye Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'nı 15 Mart itibari ile kapattı.

Suudi Arabistan Covid-19 güncellemesi

03.02.2021

Daha önce sınırlarını 31 Mart 2021'e kadar uluslararası uçuşlara kapatan Suudi Arabistan bu tarihi 17 Mayıs 2021'e uzattı. Bu tarihe kadar Suudi Arabistan vatandaşları yurtdışına çıkamayacak. Yurtdışından gelişlere de izin verilmeyecek.

Sınırları kapatma kararının uzatılmasının başlıca nedeni Suudi Arabistan nüfusunun toplu aşılanması için gerekli olan koronavirüs aşısı tedarikinde gecikme yaşanması ve mutasyonlu virüs vakalarının ortaya çıkması

Arabistan İçişleri Bakanlığı, 03.02.2021 tarihinden itibaren Türkiye dahil 20 ülkeden gelen ziyaretçilere sınırlarını kapattı. Yalnızca Suudi vatandaşları, diplomatlar, sağlık çalışanları ve ailelerinin karardan muaf tutulacak.

Ziyaretçi girişi yasaklana 20 ülke; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Güney Afrika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Portekiz, İsviçre, Arjantin, Brezilya, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Japonya, İsveç, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lübnan.

Hollanda Covid-19 güncellemesi

23.01.2020

Hollanda yetkili makamlarının aldığı son karara göre Hollanda’ya seyahat edecek yolcuların negatif Covid-19 PCR testi ile birlikte hızlı PCR Antijen yada LAMP testi sunması gerekmektedir. Hızlı PCR, antijen veya LAMP testi uçuşa en fazla 4 saat kala yapılmış olmalıdır. Her iki test sonucu ve dağıtılan formların varışta ilgili personele sunulmak üzere pasapartun içinde hazır bulunması gerekmektedir.

Hırvatistan Covid-19 güncellemesi

30.11.2020

Hırvatistan hükümeti, artan koronavirüs vakalarınedeniyle yeni tedbirler içeren bir kararname yayınladı. Kararname Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı web sitesinde 30 Kasım'dayayınlandı. Kararnameye göre yabancı ülke vatandaşlarının 1 Aralık'tan itibaren turistik amaçlı Hırvatistan ziyaretine sınırlama getirildi.

Bu karar 15 Aralık 2020'ye kadar geçerli olacak. 15 Aralık'tan itibaren ülke yeniden turistlere açılacak.

Hindistan Covid-19 güncellemesi

28.11.2020

Salgının artış gösterdiği Hindistan’da hükümet, koronavirus (Covid-19) önlemleri kapsamında uluslararası uçuşları yıl sonuna kadar askıya almaya karar verdi.Kısıtlamadan sadece yolcu seferlerinin etkileneceği, uluslararası tüm kargo operasyonlarına ise devam edileceği kaydedildi.

Öte yandan yetkililerden gerekli iznin alınması halinde yolcu seferleri de yapılabilecek.

24 Mart'ta ülke genelinde 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Covid-19 güncellemesi

24.11.2020

Türk havacılık şirketlerine uzun süredir uçuş izni vermeyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye’ye vizeleri askıya aldığını açıkladı.

Abu Dabi’deki Türk Büyükelçiliği’ne sunulan bildiride bir sonraki duyuruya kadar vize işlemlerinin askıya alındığı duyuruldu. Kararın alınmasında ise koronavirüs vaka sayılarındaki artışın etkili olduğu ifade edildi.

BAE’nin aldığı bu karar sadece Türkiye’yi değil, 11 ülkeyi daha ilgilendiriyor.

24 Kasım itibariyle vize uygulaması askıya alınan ülkeler:

Türkiye, Afganistan, Irak, İran, Pakistan, Lübnan, Libya, Somali, Kenya, Yemen ve Tunus

ABD Covid-19 güncellemesi

13.11.2020

Son 10 yıl içerisinde alınmış ve vize alım sürecinde parmak izi ve mülakata tabii olmuş ve süresi biten ABD vize sahipleri için bir önceki vize kategorisinde başvuru yapmak koşulu ile posta yolu ile vize başvuruları tekrardan kabul edilmeye başladı.

Salgının NewYork başta olmak üzere hızla yayılıyor, ölümlerde ciddi artış var. Vaka sayısı ile dünyada 1. sıraya yerleşti. Vakaların ölüm oranı 10%

Ohio, Luisiana, New York, Kaliforniya, Illinois, Connecticut ve New Jersey eyaletlerinde vatandaşların evde kalmaları emrediliyor.

18 Mart itibari ile Avrupa'ya gidiş ve geliş 30 gün süre ile kapatıldı, İngiltere hariç. Kara sınırlarında acil giriş ve çıkışlarla sınırlandırıldı.

Kara sınırları açık, sadece zorunlu geçişler yapılıyor.

İspanya Covid-19 güncellemesi

25.10.2020

İspanya, Kovid-19'a karşı ikinci kez ulusal OHAL ilan etti

Mart ve haziran ayları arasında uygulanan OHAL'e nazaran bu kez önlemleri oldukça hafifleten, yerel yönetimlere daha fazla yetki veren hükümet, Kanarya Adaları dışında ulusal çapta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Ohal ile ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirildi. Ohal kararı 15 gün geçerli fakat hükümetin planı OHAL’i yaklaşık 6 ay uzatarak Mayıs sonua kadar devam etmesi yönünde.

Çekya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İspanya dışındaki tüm AB üye ülkeleri artık düşük riskli yani yeşil listeye alındı, yani gezginler Çek Cumhuriyeti'ne hiçbir kısıtlama olmaksızın girebilirler. Bunlara Andorra, Avustralya, İzlanda, Japonya, Kanada, Güney Kore, Lihtenştayn, Monako, Federal Almanya Cumhuriyeti, Norveç, Yeni Zelanda, San Marino, Tayland, Tunus, İsviçre, Vatikan Şehir Devleti ve İngiltere de eklendi.

İspanya şu anda "kırmızı" olarak sınıflandırılıyor ve turistlerin varışta negatif bir koronavirüs testi sunmaları gerekiyor.

Rusya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Uçuşların devam edebileceği 13 ülkeyi içeren bir liste hazırladı: Birleşik Krallık, Macaristan, Almanya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Finlandiya, Vietnam, Çin, Moğolistan ve Sri Lanka. Mart ayında uluslararası uçuşlar durduruldu. 8 Haziran'da Rusya, koronavirüs hafifledikçe kısıtlanan sınırlarını kısmen yeniden açacağını açıkladı. Ayrıca Rusya tıbbi tedavi arayan veya aile üyeleriyle ilgilenen yabancılara izin veriyor.

İrlanda Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den İrlanda’ya uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

İrlandalı sağlık yetkilileri, İrlanda'da ikamet edenler de dahil olmak üzere, Kuzey İrlanda dışında İrlanda'ya gelen herkesin varışta 14 gün boyunca kendi kendini tecrit etmesini talep ediyor.

12 Ekim itibariyle, İrlanda yeşil listede yer alan tüm AB / AEA ülkelerinden tamamen kaldırdı. Nakliyeciler, pilotlar ve denizcilik personeli gibi temel tedarik zinciri hizmetlerinin sağlayıcıları için muafiyetler mevcut olsa da, gelen ziyaretçilerin İrlanda’ya varışta geçmiş seyahat bilgilerini beyan ettiği bir yolcu formu doldurması gerekiyor.

İzlanda Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İzlanda, 15 Haziran'da AB ve Birleşik Krallık gezginlerine yeniden açıldı. İzlanda'ya gelen yolcular için sunulan seçenekler, COVID-19 için iki kez tarama testine gitmek, ikinci testin sonuçları bilinene kadar beş günlük karantinada kalmak veya sınır taramasından geçmeyip, bunun yerine karantinada 14 gün geçirmeyi seçebilirler.

Test sonuçları pozitif olanlar, kendi kendilerini tecrit etmek zorunda kalacaklar. Hükümet, seyahat kısıtlamaları, karantina veya tecrit nedeniyle ülkeyi terk edemeyen şu anda ülkede bulunan tüm yabancı uyrukluların, kalışlarının yasal olabilmesi için kayıt yaptırmaları gerektiğine karar verdi.

Letonya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

10 Ekim'denitibaren Letonya, yüksek riskli ülkelerden gelen yolculara 10 günlük karantina uygulaması başlattı. Bunlar arasında vaka sayısı hızla artan Andorra, Çekya, İspanya, Hollanda ve Belçika da yer alıyor. Ayrıca bu ülkeler de karantina listesine eklendi: Fransa, Birleşik Krallık, İzlanda, Lüksemburg, Slovakya, Romanya, Macaristan, Slovenya, Avusturya, İrlanda, Malta, Portekiz, Danimarka, İsviçre, Hırvatistan, Polonya, Monako, San Marino, İsveç İtalya, Litvanya, Bulgaristan, Estonya, Lihtenştayn , Yunanistan ve Almanya. Düşük tehdit listesinde sadece beş ülke var: Letonya, Finlandiya, Norveç, Kıbrıs ve Vatikan.

Litvanya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Litvanya, yaşadıkları ülkede COVID-19 görülme sıklığının son 14 takvim günü içinde nüfustaki 100.000 kişi başına 16 vakayı geçmemesi koşuluyla sınırlarını AB, AEA, İsviçre ve Birleşik Krallık vatandaşlarına açtı. Bu ülkelerden gelen yolcuların kendi kendini izole etme gereklilikleri kaldırıldı.

Ancak Vilnius, İsveç, Rusya, Beyaz Rusya, Portekiz ve ABD dahil COVID-19'dan en çok etkilenen 50 ülkeden gelen vatandaşları veya sakinleri için 14 günlük bir izolasyon şartı getirdi. Önceden, sadece kendi kendilerini izole etmeleri "tavsiye ediliyordu".

Luxemburg Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Luxemburg’a ticari uçuşlar 22 Haziran itibariyle başladı.

Lüksemburg'un Almanya ile sınırı 15 Mayıs'ta yeniden açıldı ve Avrupa dışından seyahat yasak olsa da, diğer Avrupa ülkeleriyle seyahat kısıtlanmadı. Lüksemburg ayrıca, Avustralya, Kanada, Çin (AB düzeyinde karşılıklılık onayına tabi), Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus'tan seyahatlere izin veren AB listesine bağlı kalıyor.

Bulgaristan Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Bulgarista’a 10 Haziran itibariyle ticari uçuşlar başladı. Bulgaristan 46 ülkeden gelen ziyaretçileri kısıtlama olmaksızın karşıladı.

Bulgaristan, hükümetin internet sitesinde listelendiği üzere 1 Haziran'da AB ülkeleri, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının yanı sıra sağlık çalışanları ve Bulgar vatandaşlarının aile üyelerine sınırlarını açtı.

Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, Ukrayna'dan seyahat edenlerin de negatif bir COVID-19 testi sunmalarına gerek kalmadan içeri girmelerine izin veriliyor. Ancak diğer ülkelerden gelenlerin test vermesi gerekiyor.

Romanya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Romanya uluslararası ticari uçuşları askıya aldı.

AB ülkeleri ile Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn'dan gelen kişilere giriş izni veriliyor ancak menşe ülkelerindeki insidans oranı Romanya'dakinden daha yüksekse yolcuların 14 gün boyunca kendi kendilerini izole etmeleri gerekiyor.

Ermenistan Covid-19 güncellemesi

Ülke genelinde OHAL ilan edildi. Vaka sayısı düşük rapor ediliyor, salgın yavaş ilerliyor. Türkiye'den Ermenistan'a ve Ermenistan'dan ülkemize yapılan taşımalara sınır kapıları kapalıdır.

İran Covid-19 güncellemesi

19 Şubattan itibaren Covid vakaları artarak devam ediyor. 23 Şubat’ta Türkiye İran arasında bulunan Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Dilucu kara sınır kapıları kapatıldı. 15 Nisan tarihinden itibaren her gün İstanbul-Tahran uçuşları mevcut. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Irak Covid-19 güncellemesi

18.03.2020

Vaka sayısı hızla artıyor, ölüm oranı yüksek. 24 Şubat’ta Türkiye Irak arasındaki Habur ve Üzümlü kara sınır kapılarını kapatıldı. 15 Nisan tarihinden itibaren her gün İstanbul-Bağdat uçuşları mevcut. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Suriye Covid-19 güncellemesi

Yapılan test imkanlarına bağlı olarak bildirilen hasta sayısı ve ölüm oranı çok düşük. 13 Mart'ta bazı sınır kapıları kapatıldı.

Mısır Covid-19 güncellemesi

09.04.2020

Tek kısıtlama, virüslerin tedavisi için gerekli olan maskeler ve oksijen makineleri gibi tıbbi malzemelerin ihraç edilmesidir

25 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 28 Mart’ta vaka sayısı ve ölüm rakamları artmaya devam ettiği rapor edildi.

16 Mart'ta tüm yurtdışı uçuşlar durduruldu. Akşam 19:00 ile sabah 07:00 arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplu taşıma hizmetleri duruduruldu.31 Mart 2020 itibariyle Sudan ihracatı dışında, Mısır ile Achkit sınır kapısı tamamen kapatıldı. 16 Nisan tarihinden itibaren İstanbul-Kahire uçuşları başladı. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Covid-19 güncellemesi

15 Haziran’dan itibaren Türkiye’den Kuzey Makedonya uçuşları başlıyor.

Bosna Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Bosna’ya uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

Bosna, 16 Temmuz'da AB ve Schengen vatandaşlarına 48 saatten eski olmayan PCR testi uygulamasını getirdi ve turizme açık

Arnavutluk Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Arnavutluk’a tivari uçuşlar 15 Haziran’da başlamıştı.

Euronews'ün haberine göre tüm AB vatandaşları ve sakinleri şu anda Arnavutluk'a girebilir. Ülkeye Almanya, İtalya, İngiltere, Sırbistan, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye'den uçuşlar ile ulaşılabilir.

Tüm terminallerdeki yolcuların "dezenfeksiyon tünelinden" geçmeleri ve "vücut ısısı ölçümü" yapılması gerekiyor. Vücut ısısı 37,5 ° C'den yüksek olan herkes "doktora yönlendiriliyor".

Slovenya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Slovenya, 15 Mayıs'ta birçok ülkeden gelen vatandaşlara sınırları yeniden açtı.

26 Mayıs tarihinde Sloven Hükümeti, ülkeye giriş koşullarını güncelleyen yeni bir yönetmelik yayınlamıştı. Yönetmelik maddeleri:

 • İtalya sınırındaki Gorjansko - San Pelagio sınır geçiş noktası açılmıştır. Yönetmelik, açık sınır geçiş noktalarının tam listesini içermektedir.
 • Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya daimi ikametgahı olan yabancılar artık zorunlu karantina olmadan ülkeye girebilmektedir. Hırvatistan'da daimi veya geçici ikametgahı olan kişiler şu anda Slovenya'ya girişte karantinadan muaftır;
 • Slovenya'da ikametgahı olmayan ve sınırda pozitif veya tipik enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir;
 • AB'de ya da diğer Schengen Bölgesi üye devletlerinde kalıcı ya da geçici ikamet eden kişiler, yerleşikleri Slovenya'ya girebilecek ülkeler listesinde yer almayan kişiler, ülkeye girişte 14 günlük zorunlu bir karantinaya girmek zorundadırlar. Bu kuralın istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Üçüncü ülkeden gelen yolcular 14 gün karantinaya tabi olup uluslararası tır şoförleri bu kuraldan muaftır

Ülke şu anda yeşil listeli renk kodlu bir sistemle çalışıyor - listedeki ülkelerin çoğu AB ülkesi, ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda, Sırbistan ve Uruguay - kısıtlamalara tabi değil. Yüksek COVID-19 seviyelerine sahip bir ülkeden gelen herkes için 14 gün karantina zorunlu.

Kosova Covid-19 güncellemesi

17.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 15 Mart itibariyle halka açık alanlarda sınırlama getirildi.

Sınırları açık ve sadece zorunlu geçişlere izin veriliyor.

Norveç Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Norveç’e uçuşlar 22 Haziran’da başladı

Norveç sınırlarını kapattı ve yalnızca İskandinav ülkelerine (Danimarka, İzlanda ve Finlandiya) giden yolcular 15 Haziran'da geri dönebildi ve İsveç bu önlemin dışında tutuldu.

Norveç'in şu anda uluslararası seyahatten dönenlere 10 günlük karantina uygulaması var.

10 Ekim'den itibaren Andorra, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda'dan gelenler, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Vatikan’dan gelenler için de 10 gün boyunca kendi kendini karantinaya alma kuralı geçerli

İsveç Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İsveç, sınır kısıtlamaları getirmiştir, ancak yalnızca İngiltere ve İsviçre hariç AB / AEA dışındaki ülkelerden zorunlu olmayan seyahatler için geçerlidir. Bu kısıtlama 19 Mart'ta yürürlüğe girdi ve 31 Ekim'e kadar uzatıldı.

Danimarka Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Danimarka’ya 22 Haziran’da uçuşlar başladı.

Danimarka'nın sınırları birçok Avrupa ülkesine tekrar kapanıyor, ancak bu, bir dizi sağlık önlemi ve analizine dayalı olarak değişebilir. İsveç'teki sınır bölgelerinin bir kısmı da yeniden açıldı. Kapatılan ülkelerin listesi haftalık olarak güncelleniyor.

Fransa, Portekiz, İspanya, İngiltere, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Lihtenştayn, Polonya, Vatikan eyaleti ve San Marino, 17 Ekim itibarıyla listedeki yüksek riskli ülkeler arasında yer alıyor.

Avusturya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Avusturya’ya ticari uçuşlar 15 Haziran’da başladı.

Çoğu AB ülkesinden (İngiltere, Vatikan Şehri, Andorra, Monako, İzlanda, Lichtenstein, Norveç, İsviçre ve San Marino dahil) girişlere hiçbir kısıtlama olmaksızın izin verilmektedir. Hırvatistan, Fransa, Portekiz, İspanya, Bulgaristan ve Romanya'nın bazı bölgelerinden gelenler için kısıtlamalar vardır.

Kısıtlama olan ülkelerden gelen, yolcular, masrafları kendilerine ait olmak üzere 10 gün boyunca kendi kendilerine tecrit etmelidir veya en son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış PCR testi sunmalıdır. Diğer ülkelerden giriş yasaktır, ancak tarım, ormancılık ve turizm sektörlerindeki mevsimlik işçiler bu yasaktan muaf olabilir.

Portekiz Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

AB ülkeleri vatandaşları, Schengen bölgesi ve Birleşik Krallık, Brezilya, Portekiz Dili Ülkeleri Topluluğu, ABD, Kanada, Venezuela ve Güney Afrika'dan uçuşlar yapan yolcular ülkeye kabul edilmektedir. Sınır kontrolleri 16 Mart'tan beri uygulanmaktadır. Şu anda, Azor Adaları ve Madeiras adaları dışında, gelen yolcuların karantinaya alınmasına gerek yoktur. İspanya ile sınır 1 Temmuz'da yeniden açıldı.

Moldovya Covid-19 güncellemesi

11.09.2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan Moldova’ya gerçekleştirilen seyahat kısıtlamaları hususunda gelen bilgilendirmede; 1 Eylül 2020 tarihinden sonra Moldova'ya giriş yapacak kişilere uygulanacak tedbirlere ilişkin Moldova'nın Ankara Büyükelçiliğinden gönderilen ve Dışişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarihli yazısıyla alınan nota paylaşılmıştır. Bahse konu seyahat kısıtlamalarından uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler muaf tutulmuştur.

Libya Covid-19 güncellemesi

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 14 Mart itibari ile tüm uçuşlar ve sınır kapılarından girişler durduruldu.

Lübnan Covid-19 güncellemesi

19.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibari ile yurtdışı ziyaretçilerin giriş yasaklanmıştır. Yabancı girişi tamamen yasak.

Filistin Covid-19 güncellemesi 

Vaka sayısı düşük. 22 Mart itibari ile kısmı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Filistin’e giriş yapanlar 14 gün karantinada tutulacak. Sınırlar kapalı.

Kırgızistan Covid-19 güncellemesi

19.03.2020

Türkiye’den Kırgızistan’a uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibariyle ülkeye giriş yapanlar 14 günlük karantinaya alınmaya başladı. Sınırları açık.

Türkmenistan Covid-19 güncellemesi

02.04.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 24 Mart- 1 Nisan tarihlerinde kara, hava ve deniz yollarından tüm girişler sınırlandırıldı.

Özbekistan Covid-19 güncellemesi

25.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibari ile halka evde kalmaları duyurusu yapıldı. Okullarda eğitime ara verilmişti. Normalleşme süreci ile birlikte kara sınırları açıldı. Türkiye’den Özbekistan’a uçuşlar Haziran’da başlıyor.

ÜlkeTürkiye'den Uçuş Başlangıç Tarihi
Almanya15.06.2020
AngolaBelirsiz
Arnavutluk22.06.2020
Avusturya15.06.2020
Azerbaycan15.06.2020
Bahreyn10.06.2020
BangladeşBelirsiz
Belçika25.06.2020
Birleşik Arap EmirlikleriBelirsiz
Birleşik KrallıkBelirsiz
Bosna Hersek22.06.2020
Bulgaristan10.06.2020
Cezayir09.04.2020
CibutiBelirsiz
Çad03.04.2020
Çekya15.06.2020
ÇinBelirsiz
Danimarka22.06.2020
Dominik03.04.2020
Ekvator07.04.2020
Ekvator Ginesi15.04.2020
Estonya22.06.2020
FasBelirsiz
Fildişi SahiliBelirsiz
Filipinler12.04.2020
Finlandiya22.06.2020
Finlandiya22.06.2020
FransaBelirsiz
GuatemalaBelirsiz
Güney Kore22.06.2020
GürcistanBelirsiz
Hırvatistan15.06.2020
Hindistan31.03.2020
Hollanda20.06.2020
Hong Kong15.06.2020
IrakBelirsiz
İranBelirsiz
İrlanda22.06.2020
İspanyaBelirsiz
İsveçBelirsiz
İsviçre15.06.2020
İsviçre15.06.2020
İtalyaBelirsiz
Japonya15.06.2020
KamerunBelirsiz
Kanada01.04.2020
Karadağ22.06.2020
Katar10.06.2020
Katar10.06.2020
Kazakistan20.06.2020
KenyaBelirsiz
Kırgızistan22.06.2020
KolombiyaBelirsiz
KosovaBelirsiz
KuveytBelirsiz
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti15.06.2020
Kuzey Makedonya15.06.2020
Letonya22.06.2020
LibyaBelirsiz
Litvanya15.06.2020
Lübnan29.03.2020
Lüksemburg22.06.2020
Macaristan17.04.2020
MısırBelirsiz
MoğolistanBelirsiz
MoldovaBelirsiz
MoritanyaBelirsiz
Nepal15.04.2020
Nijer05.04.2020
Norveç22.06.2020
ÖzbekistanBelirsiz
Panama15.04.2020
Peru01.04.2020
Polonya15.06.2020
Portekiz19.04.2020
Rusya15.07.2020
Singapur15.06.2020
Slovakya22.06.2020
Slovenya15.06.2020
Sri Lanka26.03.2020
Sudan01.04.2020
Suudi ArabistanBelirsiz
Tacikistan15.06.2020
Tayvan01.04.2020
TunusBelirsiz
UkraynaBelirsiz
UmmanBelirsiz
ÜrdünBelirsiz
Yunanistan10.06.2020

Yorumlar

Profile picture for user elvinelvin
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Mrb ben gürcistan vatandaşıyım türkiyeden transit geçiş izni varmı bilginiz varmı?teşekkür ederim
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Ben arnavut vatandaşıyım, 2,5 ay convit-19 dolayı Yunanistan'da kaldım, Türkiye'de giriş hâlâ yapamadım. Artık 10 haziran'da yapabilirmiyim?
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Merhaba! 24 haziranda istanbuldan chicagoya biletim var tc vatandaşıyım turist vizem var abdye girişimde bir sorun olurmu?sadece abd vatandaşları uçabilir diye bir söylenti var gerçekliği nedir acaba?
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Kanadaya uçuş var mı ?
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Merhabalar, 2-14 Ağustos arası Arnavutluk için biletim var. İtalya'dan gelecek arkadaşımla buluşmak için sınırların açık olduğu ve bana vize uygulaması olmayacak bir ülke olduğu için seçtik. Uçuşlar başlasa da turist olarak gideceğimiz için planımız iptal olur mu? Bilginiz varsa dönerseniz çok memnun olurum. İyi günler.
20 May 2024, Pazartesi - 21:09
Merhaba, İstanbul New York seyahatimiz var, TC vatandaşları için 14 gün karantina uygulaması zorunlu mu yoksa tavsiye mıdır? Girişte ekstra istenen birşey var mıdır? Cevaplarsanız seviniriz