Yurt Dışı Uçuşları Ne Zaman Başlayacak? Sınır Durumu Hakkında Bilgiler

Coronavirüs nedeniyle etkilenen sınır kapıları ve uçuş durumlarının özetini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Tablodaki bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiş olup seyahate çıkmadan önce yetkili kurumlardan görüş almanız önerilir. Coronavirüs nedeniyle dünya çapında pek çok ülke, kapsamlı seyahat kısıtlamaları uyguluyor. Bu uygulamalar nedeniyle, iş, aile veya turistik nedenlerle seyahat etmek geçici olarak mümkün değil. Seyahatiniz Coronavirüs'ten etkilendiyse veya acil nedenlerden ötürü yapmanız gereken yolculuklar bulunuyorsa aşağıdaki tabloyu takip ederek gitmek istediğiniz yere ulaşımın mümkün olup olmadığını görebilirsiniz. Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz, konuyla ilgili bilgimiz olması durumunda yorumunuza cevap verilecektir.

Avrupa Birliği'nden Yeni Karar: Avrupa Birliği Konseyi'nden yapılan yeni açıklamada üye ülkelerin AB dışından yapılan ziyaretlerde en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu Covid-19 Testi isteyeceği açıklandı. Bu durumdan nakliyeci, sınır çalışanları ve denizciler muaf olacak. Ülkeler aynı zamanda ek Covid-19 testi ve 14 gün karantina talep edebilecek. 

Uçuşlarda aşı zorunlu mu keşfetmek için tıklayın.

Güncel Corona haberleri için tıklayınız.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 'Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosuna ulaşmak için tıklayın.

Karadağ Covid-19 güncellemesi

13.04.2021

Karadağ varışlarda PCR test zorunluluğu devam ediyor. Yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi zorunludur.

Yolcular pozitif serolojik-Igg antikorları testi ile Karadağ'a girebilir (bu test 30 günden eski olmamalıdır)

Karadağ'a girmeden en az yedi gün önce yeni koronavirüs aşısının ikinci dozuyla aşılanmış ve yetkili sağlık kurumundan aşı belgesini kanıtlayabilen yolcular Karadağ'a giriş yapabilir.

Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk'tan gelen yolcular Karadağ'a testsiz giriş yapabilirler.

PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancılar 14 günlük karantina veya self izolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ'a giriş yapabilirler.

20.10.2020

Türkiye’den Karadağ’a uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

Andorra, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, Türkiye, Birleşik Krallık, Ukrayna ile birlikte AB Üye Devletlerini içeren yeşil listedeki ülkelerden Karadağ'a girişe izin veriliyor. Sarı listedeki ülkelerden gelen yolcuların, son 72 saat içinde yapılmış COVID-19 negatif test sonucu vermesi gerekiyor. Sarı listedeki ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan.

Kazakistan Covid-19 güncellemesi

13.04.2021

14 Nisan 2021 saat 00.00’dan itibaren Kazakistan’a giriş yapacak olan yolcuların giriş kurallarında değişiklik yapılmıştır.

Kazakistan Vatandaşları:

Negatif PCR test sertifikası ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Diğer Ülke Vatandaşları & Kazakistan Oturum İznine Sahip Vatandaşlar:

Negatif PCR test sertifikası ibraz etmek zorundadır. Aksi takdirde uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Test sonucu İngilizce, Rusça veya Kazakça olmalıdır.

Transit misafirlerimizin negatif sonuçlu PCR sertifikasını bulundurmaları gerekmektedir.

5 yaşın altındaki çocuk misafirlerimiz için test istenmemektedir.

Test sonucunun verildiği zaman ile yolcunun Kazakistan’a girişi arasındaki geçen süre 3 günden fazla olmamalıdır (72 saat)

01.11.2020

Kazakistan hükümetinin 03.11.2020 tarihinde aldığı kararlar sonucu yapılan değişiklikler;

1.PCR negatif testini sunamayan tüm ülkelerin vatandaşları uçuşlara kabul edilmeyecektir (istisnalar haricinde).

               İstisnai durumlar;

 • Dişişleri Bakanlığı tarafından davetiye ile gelen resmi heyetler ve uluslararası kurumların temsilcileri, Kazakistan Cumhuriyetinde akredite olan dış temsilcilikleri mensupları ve aile üyeleri PCR testinden muaftır.
 • 2.5 yaşını dolmamış çocuklar testinden muaftır.
 • Sadece Kazakistan vatandaşları PCR testsiz ülkeye giriş yapabilir, ancak 3 günlük zorunlu karantina izolasyonuna tabi olacaktır.

2.Yolcunun elindeki PCR negatif testinde sonuç çıkış tarihi baz alınacak. (eski uygulamada test materyali teslim tarihi dikkate alınıyordu) PCR negatif sonuç alınmasından itibaren Kazakistan sınırı geçilmesine kadarki sürenin toplam 72 saati aşmaması gerekiyor. Örnek; yolcu testi 03.11.2020 saat 03:00 aldıysa, Kazakistan'a girişi 06.11.2020 03:00'ye kadardır. Yani 03.11.2020'ye kadar alınan testler geçersizdir. PCR testin üzerindeki tarih ve saati ülkelerin saat farkına bakılmaksızın toplam 72 saatlik süre baz olarak alınmaktadır.

3.PCR testinin elektronik ortamda (telefonda, maildev.b) veya yazılı nüshaları geçerlidir.

4.Express PCR negatif testler kabul edilmemektedir.

5.PCR negatif testinin geçerlilik süresi geçmiş ve PCR negatif testi bulunmayan diğer ülke vatandaşlarına ve havayoluna ceza uygulanacaktır. (10 000 usd ceza)

6.Kazakistan girişinde anket doldurma uygulaması yine devam edilecektir. Anketler https://www.nn-airport.kz/files/1/484024305.docx adresinden indirilebilir.

13.05.2020

Alman vatandaşlarının 30 güne kadar Kazakistan'a vizesiz girişi Corona krizi nedeniyle 17 Nisan'dan 1 Kasım 2020'ye kadar askıya alındı. Sonuç olarak, Alman vatandaşlarının planlanan kalışları 30 günden az olsa bile Kazakistan'a giriş vizesine ihtiyaçları olacaktır.

• Ayrıca, Kazakistan'da olağanüstü hal süresi boyunca vize verilmesi tamamen askıya alınmıştır. Bu nedenle, Kazakistan'a giriş, 30 günden daha uzun süre kalmak için geçerli bir vizeye sahip olmadıkça Alman sürücüler için imkansız hale geldi

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 16 Mart 2020 saat 08:00’den itibaren Kazakistan’da olağanüstü hal ilan edildi ve kara sınırlarından girişler sınırlandırıldı. Normalleşme ile birlikte kara sınırları açılıyor. Türkiye’den Kazakistan’a 20 Haziran itibariyle uçuşlar başlıyor.

Almanya Covid-19 güncellemesi

12.04.2021

*Almanya'ya seyahat edecek 6 yaş ve üzeri yolcular, uçuş öncesinde numune verilişinden itibaren 48 saatten eski olmayan negatif PCR test raporunu Almanya varışında görevli personele ibraz etmek zorundadır.

*Geçerli negatif COVID testi olmayan yolcular uçuşa kabul edilememektedir.

*Test, Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerine uygun spesifikasyonlara sahip bir PCR testi olmalı ve Almanya'ya girişte 48 saatten eski olmamalıdır.

Almanya Otoritelerince kabul edilen test metodları https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Tests.html sayfasında yer almaktadır.

*Test raporu Almanca, İngilizce veya Fransızca dillerinde mobil cihazda elektronik belge veya kağıda basılı olarak sunulmalıdır.

*Federal Polis varışta kontroller yapacağından, yolcular Almanya'ya girerken negatif test raporlarını ibraz etmek zorundadır.

*Almanya'ya "RİSKLİ BÖLGE, YÜKSEK RİSKLİ BÖLGE VE VİRÜS VARYANLARI BÖLGESİ " olarak sınıflandırılan bölgelerden seyahat eden veya son 10 günde bu bölgelerin birisinde bulunmuş tüm yolcuların için Online Form doldurma ve karantina zorunluluğu devam etmektedir.

*Online Formun doldurulması sonrasında sistem tarafından yolcularımıza otomatik olarak gönderilen QR kodu check-in işlemleri esnasında personele ibraz edilmesi gerekmektedir.

*Güncel bilgiler için www.rki.de/covid-19-risikogebiete adresini düzenli olarak kontrol ediniz!

*Covid-19 kapsamında Almanya'ya girişte dikkate alınması gereken şartların detaylarına ''Regulationsforpersonsentering Germany'' bilgilendirme dokümanından eyaletlerin Covid giriş yönetmeliklerine buradan erişebilirsiniz: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/coronavirus/corona-bundeslaender-1745198 Dokümanda ve yönetmeliklerde yer alan kuralların incelenerek gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

29.03.2021

Almanya Federal Hükümeti, korona enfeksiyonlarının girişini ve yeni virüs varyantlarının yayılmasının sınırlamak için 26 Mart 2021’de yeni bir Covid-19 güncelleme açıkladı. Buna göre hava yoluyla ülkeye girişlere genel bir test yükümlülüğü eklendi ve 12 Mayıs 2021’e kadar geçerli olacağı belirtildi.

30 Mart tarihinden itibaren tüm yolcuların uçağa binmeden önce son 48 saat içinde yapılmış bir testle negatif sonuç belgelemesi zorunlu olacak ve test ücretini yolcular kendileri karşılayacak. Bu yeni düzenleme Almanya’ya tren ve araçlar dahil tüm kara ve deniz yoluyla girişler için de geçerli olacak.

Fransa ve Çek Cumhuriyeti ve Slovakya 30 Mart 2021 itibariyle yüksek riskli ülkeler listesine alınacak.Almanya'ya girmeden önceki son on gün içinde yüksek riskli bir bölgede kalmış kişiler, Almanya'ya gitmeden önce test yaptırmak zorunda. Kalkıştan önce taşıyıcıya (örneğin havayolu) negatif bir test sonucu veya uygun bir tıbbi sertifika sunmaları gerekiyor. Negatif test sonucu, Federal Polis tarafından yapılan kontroller sırasında da gerekli olabilir (örneğin, havaalanında giriş kontrolleri veya sınır kontrolleri olmayan iç sınırlarda kara yoluyla girerken sınıra yakın kontroller). Test için örneklerin girişten en geç 48 saat önce alınmış olması gerekiyor.

Alman federal eyaletlerinin yönetmeliklerine göre, riskli bölgelerden ve yüksek riskli bölgelerden ülkeye giriş yapan kişiler, ikinci bir negatif test yaptırarak on günlük karantina zorunluluğunu erken sonlandırabilecek. Kural olarak, riskli alanlar söz konusu olduğunda, bu ikinci test girişten sonraki en erken beşinci günde yapılabilecek. Negatif bir test sonucunun alınması üzerine karantina sonlandırılacak. Yetkili makam, ikinci negatif testin kanıtını genel karantina döneminin sonuna kadar, yani girişten sonraki onuncu günün sonuna kadar kontrol edebilecek.

07.01.2021

Almanya’da COVID-19 kısıtlamaları sıkılaştırılarak 16 Aralık’tan beri yürürlükte olan mevcut tedbirlerin süresi 31 Ocak'a kadar uzatıldı.

 • Ülkede 31 Ocak’a kadar geçerli olacak kısıtlamalar kapsamında, son 7 günde 100 bin kişide 200'ün üzerinde yeni vaka tespit edilen bölgelerde insanlar ikamet ettikleri yerden en fazla 15 kilometre uzaklaşabilecek. İşe gitmek ve doktor ziyareti gibi geçerli sebepler, bu kısıtlamanın dışında tutulacak.
 • Okullar ve kreşler, 31 Ocak’a kadar kapalı tutulacak.
 • Risk bölgelerinden Almanya’ya giriş yapanlar için 11 Ocak’tan itibaren "2 test stratejisi" uygulanacak.
 • Buna göre, ülkeye girişte veya ülkeye girmeden 48 saat önce COVID-19 testi yapılması gerekiyor. Ardından ülkeye gelen kişinin 10 günlük karantina süresi başlıyor.
 • 5 gün sonra yaptırdığı COVID-19 testi negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılabilecek.
 • Temel ihtiyaçların satıldığı iş yerleri dışında tüm mağazalar kapalı tutulacak. Benzin istasyonları, oto tamircileri, eczaneler, gözlükçüler, bankalar gibi iş yeleri açık kalacak.
 • Güzellik merkezleri, berber, kuaför ve masaj salonları ile dövmeciler tamamen kapatılacak.
 • Kapatılan bar ve restoranlar gibi işletmeler paket servisi yapabilecek.

08.11.2020

8 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre, son 10 gün içinde risk bölgelerinden birinde bulunmuş olan yolcular, Almanya’ya gelmeden önce www.einreiseanmeldung.de adresinden kayıt olmak ve kayıt belgesini Almanya’ya girişte yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

Yeni yönetmelik örneği uyarınca, özellikle aşağıdaki değişikliklerin olması beklenmektedir:

 • Daha önce bir risk bölgesindeki kalıştan kasıt, Almanya’ya girişten önceki 10 gün zarfında herhangi bir zaman diliminde o bölgede bulunmuş olmaktır.
 • Yukarıdaki kategoriye giren kişiler, Almanya’da gittikleri yerde 10 gün boyunca ev izolasyonunda kalmak zorundadır.
 • Aynı kişiler, istisnai bir hüküm kapsamına girmedikleri taktirde, ülkeye girişten en erken 5 gün sonra yapılacak bir testin negatif çıkması durumunda ev izolasyonundan muaf tutulurlar.

Düzenlemeler federal eyaletler tarafından uygulamaya geçirilir. Bu nedenle, yolculuk öncesinde en güncel bilgiyi gideceğiniz eyaletin bilgi kanallarından edinmenizde fayda vardır. Https://tools.rki.de/PLZTool adresi üzerinden Almanya’da gideceğiniz yerin posta kodunu girerek, sizden sorumlu Sağlık Bakanlığı Dairesi’nin iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

20.10.2020

Türkiye’den Almanya’ya ticari uçuşlar 5 Haziran itibariyle başladı

17 Ekim itibariyle riskli alanlara yeni ülkeler eklendi. Hırvatistan'ın Zagreb ve Međimurska bölgeleri; Finlandiya'da Ostrobothnia; Macaristan'da Veszprém; Fransa'nın tamamı artı Martinik; İrlanda'nın Orta-Batı Güney-Batı, Orta-Doğu, Batı ve Midlands; İtalya'da Campania ve Liguria; Polonya'da Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie, Podlaski,Pomorskie ve Świętokrzyskie; Portekiz'in Norte bölgesi, Slovenya'da JugovzhodnaSlovenija, Pomurska ve Podravska; İsveç'te Jämtland, Örebro, Uppsala, Stockholm; İsviçre'de Fribourg, Jura, Neuchâtel, Nidwalden, Schwyz, Uri, ZurichundZug; İngiltere'nin East Midlands ve West Midlands. Malta'nın tamamı, Hollanda ve Slovakya da listeye eklendi. Almanya, ülkeye girişlerinin ilk üç gününde yüksek riskli bölgelerden ülkeye giren insanlar için koronavirüs testi için ödeme yapmayı teklif etti.

Sırbistan Covid-19 güncellemesi

12 Nisan 2021

Sırbistan Hükümetinin 25 Nisan 2021’e kadar geçerli olmak üzere yaptığı açıklama detayları şöyle;

Pandemi tedbirleri kapsamında herhangi bir ülkeden Sırbistan Cumhuriyetine gelen ziyaretçilerden (Arnavutluk, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Bulgaristan Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Macaristan Cumhuriyeti hariç) yalnızca, Sars-Cov-2 virüs testi negatif olan kişilere izin verilecektir. Test yaptırmamış kişiler geldikleri ülkeye geri gönderilecektir. Test için verilen örnek saati ile Sırbistan’a giriş saati arasındaki süre 48 saati geçmemelidir. Yolcudan kaynaklanmayan durumlarda (örneğin uçuşlardaki gecikmeler gibi) test için geçerli süre maksimum 72 saattir.

İki doz aşı yapılmış, veya Astra Zeneca Covid-19 ile bir doz aşılanmış kişiler Sırbistan'da, sağlık kurumu tarafından verilen Covid-19 hastalığına karşı tam aşı teyidini yanında bulundurarak (negatif RT-PCR testi yada antijen fia testi olmadan) Sırbistan'a giriş yapabilir

20.12.2020

20 Aralık 2020 tarihinden itibaren, Sırbistan'a girişte son 48 saatte yapılmış negatif sonuç alınmış PCR testi zorunludur. PCR testi hangi ülkeden gelecek olurlarsa olsunlar yabancı ve Sırp vatandaşları için zorunludur. PCR testi olmadan gelmiş ve konaklayacak olan Sırp vatandaşlarının, Sırbistan'a geldikten sonra PCR testi yapması gerekiyor, pozitif sonuç durumunda evlerinde 10 gün kendi kendine izolasyon uygulamaları istenecek.

20.10.2020

Türkiye’den Sırbistan’a 15 Haziran sonrası ticari uçuşlar başladı.

Vaka sayısı ve ölüm oranı düşük. 14 Mart itibari ile ülkeye girişlerde olağan üstü önlemler alınmıştı.

Sırp hükümeti 20 Mayıs tarihinde olağanüstü halin sona erdiğini ve 21 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere tüm sınır geçiş noktalarının yeniden açıldığını duyurdu. Ülkeye giriş yapan insanlar için herhangi bir kısıtlama olmayacağı; bununla birlikte, sınır kuvvetleri tarafından Covid-19'un ortaya çıkışının ve yayılmasının nasıl önleneceğine dair broşürlerle rehberlik sağlanacağı belirtilmişti.

20 Ekim’den itibaren Sırbistan'ın sınırları açık. Ancak Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya ve Kuzey Makedonya yolcularının bir PCR testi sunmaları gerekmektedir.

İsviçre Covid-19 güncellemesi

08.04.2021

İsviçre Hükümetinin 8 Nisan 2021’de almış olduğu karara göre 19 Nisan 2021 Tarihinden itibaren Türkiye riskli bölge statüsüne alındı. Bu kararla birlikte Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edecek yolcular 19.04.2021 tarihi itibari ile 10 günlük karantina uygulamasına tabii olacak. İsviçre’ye seyahat edecek 12 yaş üzeri tüm yolcuların İsviçre’ye ulaşacakları saat itibariyle son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonucu olan PCR testi bulundurmaları gerekiyor. Transit yolcular için de bu kural geçerlidir. Test için verilen örnek saati ile İsviçre’ye giriş saati arasındaki süre 72 saati geçmemelidir. Dijital yada basılı medikal sertifika kabul edilmemektedir. Yolcular iletişim bilgilerini elektronik olarak https://swissplf.admin.ch/home adresinden girmeleri gerekiyor.

20.10.2020

Türkiye’den İsviçre’ye 15 Haziran itibariyle uçuşlar başladı

13 Mart'ta sınır kontrolleri getiren İsviçre, daha önce planlandığı gibi 6 Temmuz yerine 15 Haziran'da tüm AB ülkeleri, İngiltere, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'a sınırlarını yeniden açtı. Hükümet ayrıca 24 Haziran'da duyurduğu üzere 6 Temmuz'da AB üyesi olmayan ve EFTA'sı olmayan işçilere sınırları yeniden açtı.

Bununla birlikte, belirli yüksek riskli bölgelerden gelenlerin karantinaya alınması gerektiğini duyurdu ve olumsuz bir test sonucu onları zorunlu karantina şartından muaf tutmuyor. Listede Almanya, Fransa, İtalya ve Avusturya'nın yanı sıra Hırvatistan, İspanya ve Birleşik Krallık'ın tamamı yer alıyor.

Şu anda geçerli bir oturma veya çalışma izni olmadan İsviçre'ye girmeye çalışan yabancı uyrukluların girişleri reddedilecektir. Yurt dışından gelen hava yolcuları şu anda ülkeye yalnızca Zürih, Cenevre ve Basel havalimanlarından girebiliyor.

Yunanistan Covid-19 güncellemesi

13.04.2021

Yunanistan Turizm Bakan Yardımcısı Sofia Zaharaki ülkeye tatil amacıyla gelen yabancı turistlerin 14 Mayıs’tan itibaren karantina yükümlülüğünden muaf tutulacağını açıkladı. Ancak muafiyetten sadece Kovid-19 aşısı olan ve PCR testi yaptıran, virüs taşımadığını belgeleyen ziyaretçilerin istifade edebileceği bildirildi

09.01.2021

Yunanistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, ülkeye gelen tüm yolcuların varışlarından 72 saat önceye ait negatif PCR testi almasını da içeren kısıtlamaların 21 Ocak gece yarısına kadar uzatıldığı belirtildi.

Kısıtlamalar kapsamında yabancı yolcuların 3 gün yerine 7 gün karantinaya alınacağı ve İngiltere’den gelen tüm yolcuların varışlarında hızlı bir teste tabi tutulacağı aktarıldı.

09.12.2020

Yunanistan Hükümeti covid-19 nedeniyle uygulamada olan genel karantina süresini 7 Ocak tarihine kadar uzattı. Mevcut uygulamaya göre Yunanistan’a ziyaretçi olarak girecek kişilerin en fazla 72 saat önce yapılmış ve negatif sonucu olan PCR testi sunmaları gerekiyor. Ayrıca girişte elektronik PLF formu doldurmaları gerekiyor. Hükümetin aldığı yeni kararla birlikte ülkeye giriş yapan ziyaretçilere 10 gün karantina zorunluluğu getiriliyor. Bu uygulama 18 Aralık 7 Ocak tarihlerinde geçerli olacak.

Yeni yıl kutlaması için Yunanistan’a gitmeyi planlayan ziyaretçilerin karantina süresini de göz önünde bulundurarak plan yapmaları gerekecek.

Yeni kararla Yunanistan’da okullar, yemekhaneler, mahkemeler, eğlence tesisleri, kayak merkezleri 7 Ocak'a kadar kapalı olacak. Ayrıca, ülkede bölgeler arası seyahat yasaklanacak. Akşam 21.00'den sabah 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

13.11.2020

Pandemi sürecinde, turistik seyahatlerde yaşanan kısıtlamalardan dolayı 09.11.2020 tarihinden itibaren belirli koşullar ve konsolosluğun vereceği onay doğrultusunda kısmen turistik vize başvuruları kabul edilirken, iş seyahatleri, Tır şoförleri, medikal ziyaretler için başvurular kabul ediliyor.

20.10.2020

Türkiye’den Yunanistan’a 10 Haziran itibariyle uçuşlar başladı.

Çek Cumhuriyeti ve Polonya'dan gelen yolcuların Yunanistan'a girişlerinden 72 saat öncesine kadar negatif COVID-19 testi yaptırmaları gerekiyor.

Malta Covid-19 güncellemesi

07/04/2021 Güncellemesi: Kısmi kısıtlamaların sona ermesiyle ilgili zaman çizelgesi duyurusu

12 Nisan Pazartesi:

 • Çocuk bakım merkezleri ve anaokulları yeniden açılıyor
 • İlkokullar yeniden açılıyor
 • Mater Dei Hastanesinde elektif ameliyatlar devam ediyor
 • Yaşlılar için ev ziyaretleri devam ediyor

14 Nisan Çarşamba:

 • Ortaokullar yeniden açılıyor

16 Nisan Cuma:

 • Ortaokullar yeniden açılıyor

18 Nisan Pazar:

 • Halka açık alanlara girişler başlıyor

26 Nisan Pazartesi:

 • Acil ihtiyaçlar haricindeki mağazalar yeniden açılıyor
 • Acil olmayan hizmetler yeniden açılıyor
 • Halka açık alanlarda dört kişiye kadar grupların bulunmasına izin veriliyor

1 Haziran Salı:

Turizm yeniden açılıyor

10.03.2021

Seyahat Kısıtlamaları:

Sağlık Bakanlığı, 29 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere halen yeşil bölgede bulunan tüm ülkelerin sarı (kehribar) listeye ekleneceğini duyurdu.

Malta'ya gelen her yolcudan, son 72 saat önce yapılmış, negatif PCR COVID-19 testi sunmaları istenecektir. Test yaptırmamış kişilerden Malta'ya gelince test yaptırmaları istenebilir ve ek olarak karantinaya alınabilir.

Kırmızı listedeki ülkelerden Malta’ya yolcu girişi yasağı devam ediyor.

 İki Kişiyle Sınırlı Halka Açık Toplantılar:

31 Mart Çarşamba gününden itibaren, halka açık yerlerde toplanılabilecek, fakat maksimum kişi sayısı dörtten ikiye indiriliyor. Bu önlem, aynı evde yaşayan kişiler için geçerli değildir.

Halka açık yerlerde, otobüs durakları ve diğer kuyruklar da dahil iki metrelik sosyal mesafeye uyulmasını gerekiyor. Bu tedbiri ihlal edenlere kişi başına 300 € para cezası uygulanacaktır.

 11 Nisan 2021 Pazar gününe kadar uygulanacak bu tedbirler, Paskalya tatilinde Covid-19'un yayılmasına engellemek için Halk Sağlığı Başkanlığı’nın tavsiyesi üzerine uygulanıyor.

 Şu anda "Yeşil Liste" de hiçbir ülke bulunmuyor.

10.03.2021

Mevcut önlemlere ek olarak 5 Mart 2021 Cuma günü yayınlanan ve11 Mart - 11 Nisan 2021'e kadar yürürlükte olacak yeni önlemler şu şekildedir:Organize edilmiş tüm spor aktiviteleri askıya alındı.

Otellerin tüm restoranlar ve diğer yan hizmetleri kapatılıp sadece oda servisi sağlanacaktır.

Acil ihtiyaç olmayan ürünleri satan tüm dükkanlar, örneğin; giysiler, mücevherler, mobilyalar, hediyelik eşyalar, oyuncakçılar, çiçekçiler, tuhafiyeler ve parfümeriler kapatıldı.

Kuaförler, berberler, güzellik salonları, tırnak teknisyenleri, dövmeciler ve bu kapsamda hizmet sunan kuruluşlar kapatıldı.

Spor salonları, havuzlar, sinemalar, tiyatrolar ve müzeler gibi sosyal ve kültürel etkinlik kuruluşlarıkapatıldı.

Gozo'ya geçişler temel seyahatlerle sınırlı olacak.

Halka açık yerlerde toplanabilecek maksimum kişi sayısı altıdan dörde düşürüldü ve düğünler ve din ifaaliyetler askıya alındı, ancak cenazeler hala yerleşik güvenlik protokollerine göre hizmet verebilecektir.

21.12.2020

22 Aralık 2020 Salı gününden itibaren, İngiltere çıkışlı uçuşlarla Malta'ya gelen yolcular, 14 günlük zorunlu karantina uygulamakla yükümlüdür. Birleşik Krallık'taki hastalar arasında tespit edilen COVID-19 virüsünün yeni bir varyantının ardından bu önlem açıklanmıştır.

Yerel sağlık yetkilileri, bu kısıtlamanın geçici olduğunu açıkladı. Avrupa Birliği’yle durum görüşülmekte ve Birleşik Krallık'taki gelişmeler yakından takip edilmekte olup ortak bir konum ve ileriye dönük yön belirlemek amacıyla geçici önlem alındığı belirtildi.

20.10.2020

Malta Uluslararası Havalimanı 1 Temmuz 2020'de yeniden açıldı. Malta'ya ve Malta'dan olan çift yönlü ticari uçuşlar bu tarihten itibaren devam ediyor. Gelen yolcuların aşağıda belirtilen Yeşil, Amber (Sarı) veya Kırmızı Listede yer alan bir ülkeden gelmesine bağlı olarak bazı kısıtlamalar olabilir:

Yeşil Liste

Güvenli ülkeleri içeren "Yeşil Liste"den Malta’ya gelen yolcular, MLA varışta bir swab testine tabi tutulmayacaktır. Havalimanında ilk olarak termal tarama yapılacak ve sonrasında gelen kişilerin son 30 gün içinde yaptıkları seyahatlerle ilgili bilgi verecekleri bir form doldurmaları istenecektir. Özellikle, listelenen güvenli ülkeler dışında hiçbir yere seyahat etmediklerini beyan etmeleri gereklidir.

Şu anda aşağıdaki ülkeler 'Yeşil Liste'de yer almaktadır:

Amber (Sarı) Liste

"Amber Liste"deki ülkelerden gelecek yolcuların Malta uçuşlarına binmeden önce negatif COVID-19 PCR test sertifikası sunmaları gerekmektedir. Swab testi, son 72 saat içinde yapılmış olmalıdır. Güvenlik kontrolünün daha da artırılması maksadıyla, Malta Uluslararası Havaalanına varışta rastgele seçilecek yolculara swab testleri yapılabilir.

Şu anda, aşağıdaki ülkeler "Amber (Sarı) Liste"dedir:

 • Çek Cumhuriyeti
 • Fransa (Paris ve Marsilya)
 • Romanya
 • İspanya (Barselona, Girona ve Madrid'den gelen yolcular için geçerlidir)
 • Tunus

 Kırmızı liste

Yeşil Liste veya Amber (Sarı) Listeye dahil olmayan tüm ülkeler otomatik olarak "Kırmızı Liste"ye dahil edilir. Bu ülkelerden gelen yolcuların Malta'ya gelmeden önce en az 14 gün güvenli koridor ülkelerinden birinde geçirmiş olmaları gerekir. Ayrıca bu yolcuların Malta’ya gelmeden önce son 72 saat içinde PCR testi yapmaları önerilir.

Azerbaycan Covid-19 güncellemesi

19.03.2021

Azerbaycan Hava Yolları’nın alt markası Buta Airways, salgın nedeniyle 14 Mart 2020'de geçici olarak durdurduğu İstanbul Sabiha Gökçen - Bakü  ticari uçuşlarıtekrar başladı ve ilk uçak 18 Mart 09:40’da Sabiha Gökçen’e indi. Uçuşlar pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün, karşılıklı olarak gerçekleşecek.

18.03.2021

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ve Türk vatandaşları 1 Nisan tarihten itibaren kimlik kartlarını sınır evrakı olarak kullanabilecekleri belirtildi.Üçüncü bir ülke üzerinden yapılan seyahatler için ise pasaport gerekecek.

15.09.2020

Türkiye’den Azerbaycan’a 15 Haziran’da uçuşlar başladı.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi, pandeminin yayılmasını sınırlamak için aşağıdaki önlemleri almıştır:

- Önleyici tedbirler artırıldı ve tüm gümrük sınır kontrol noktalarında uygulanmaktadır

- Ülkeye giren tüm araçlar hem sabit bir dezenfeksiyon cihazı ile hem de manuel olarak birçok defa dezenfekte edilmektedir.

Çin Covid-19 güncellemesi

15.03.2021

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği “15 Mart 2021 tarihinden itibaren, Çin’de üretilen Covid-19 aşılarıyla aşılanmış ve Türkiye Sağlık Bakanlığından aşı sertifikası almış kişilerin vize başvurusunda bulunabileceğini” duyurdu.

Covid-19 yayılması kontrol altına alındı, minimuma indi. Hastaların tedavisi tamamlandı.

23 Ocak'ta başlatılan Wuhan karantinası 7 Nisan'da kalktı, toplu ulaşım araçları hizmete başladı. Çalışanlar işlerine dönüyor. Yurtdışından gelenlere 14 günlük karantina uygulanıyor.

Kara sınırları açık, sadece zorunlu geçişler yapılıyor.

Kuveyt Covid-19 güncellemesi

22.02.2021

Kuveyt Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 7 Şubat’ta başlayan yabancıların sınırlardan giriş yasağı süresiz olarak uzatıldı. Kuveyt vatandaşları bu yasak kapsamı dışında kalıyor ancak ülkeye giriş yapan vatandaşlar 7 gün otel ve 7 gün evlerinde olmak üzere toplam 14 gün gönüllü karantinaya tabi olacaklar.

04.02.2021

Kuveyt Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, iki hafta süresince ülkeye yabancıların girişi yasaklanacak, 7 Şubat Pazar gününden itibaren iki hafta boyunca yalnızca vatandaşlarının ülkeye girişine izin vereceği bildirildi. Kuveytlilerin birinci dereceden akrabaları ve beraberindekiler istisna kabul edilecek.

Ayrıca ülkede 20:00 ile 05:00 saatleri arasında tüm ticari faaliyetler durdurulacak, lokantalar kapalı tutulacak.

Finlandiya Covid-19 güncellemesi

22.02.2021

19 Mart tarihinde Finlandiya hükümetinden yapılan bir açıklama ile yabancıların sınırlardan giriş yasağı 18 Mart’a kadar uzatıldı.

Finlandiya, Mart 2020'den bu yana turist vizesi vermeyi askıya almıştı. Vize Başvuru Merkezine artık yalnızca belirli kategorilerdeki başvuru sahipleri başvurabiliyor.

Finlandiya'ya gelen 12 yaşın üzerindeki tüm yolcular, koronavirüs için negatif bir PCR testi yaptırmak zorunda.

20.10.2020

Türkiye’den Finlandiya’ya uçuşlar 22 Haziran’da başlamıştı.

11 Eylül'den itibaren Finlandiya, son iki haftada 100.000 kişide 25'ten az vakanın görüldüğü bir ülkeden gelen ziyaretçilere ülkeye girişte zorunlu test yaptırmak veya karantinaya almaksızın ülkeye giriş izni verdi.

Ancak yeni uygulamaya göre, gelen yolcuların girişte son 72 saat içinde negatif bir COVID-19 testi olması gerekiyor. Ayrıca varışta 72 saat karantinaya alınacaklar ve ikinci bir teste girmeleri gerekecek. İkinci olumsuz sonuç geldiğinde, Finlandiya'yı özgürce dolaşabilecekler.

Ürdün Covid-19 güncellemesi

21.02.2021

13 Ocak 2021 itibariyle Ürdün’e giriş yapan yolcular için 14 gün karantina süresi kaldırıldı. Yolculardan sadece son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç olan PCR testi istenecek. Bu test Ürdün’e girişte havalimanında da yaptırmak mümkün. 40 USD olan test ücretini yolcular kendisi karşılayacak. Havalimanında yapılan testte pozitif olan yolcular için 14 gün karantina gerekliliği devam ediyor.

08.09.2020

Ürüdün uluslararası uçuşları başlattı. Ürdün’e giriş yapan tüm yolcular için negatif sonuç alınmış ve son 72 saat içinde yapılmış PCR testi sunulması zorunlu. Aynı zamanda tüm yolcular gönüllü olarak 14 günlük karantinaya alınacak.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ürdün’de vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 21 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Kara sınırları açılıyor. Türkiye’den Ürdün’e uçuşlar Ağustos’ta başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Covid-19 güncellemesi

15.02.2021

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesikorona virüs salgınına yönelik alınan yeni önlemleri açıkladı. Başbakan Saner tarafından yapılan açıklamada,

 • Devam eden sokağa çıkma yasağının, 15 Şubat tarihinden itibaren 22 Şubat saat 05.00'e kadar uzatıldığı belirtilerek,
 • Paket servis ve internet üzerinden hizmet veren işletmelerin 11:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebileceği kaydedildi.
 • Ayrıca, pazar günleri eczane ve fırınlar haricinde tüm işletmelerin kapalı olmaya devam edeceği ve ilçeler arası giriş-çıkış yasaklarının da bir hafta daha uzatıldığı aktarıldı.
 • Bankaların minimum personelle, mesai saatleri içerisinde çalışacak

30.12.2020

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince alınan ilave Kovid-19 tedbir kararlarının, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verildi. Bu kapsamda, 31 Aralık 2020'ye kadar yürürlükte olan ülkelere göre değişen karantina kararları, 31 Ocak 2021'e kadar uzatıldı.

Kıbrıs Rum kesiminde son günlerde görülen yoğun vaka artışı nedeniyle 31 Aralık'tan 10 Ocak 2021'e kadar, diplomatik geçişler hariç, tüm geçişler karantinaya tabii olacak.

31 Aralık'tan 4 Ocak 2021'e kadar saat 22.00'den 05.00'e kadar geçerli olacak şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Öte yandan 31 Aralık'tan 3 Ocak 2021'e kadar evlerde 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı.

Açık ve kapalı alanlarda yılbaşı etkinlikleri ve benzeri her türlü eğlence faaliyetleri ile iş yeri açılış törenlerinin yapılmamasına ilişkin karara ek olarak, 3 Ocak 2021'e kadar düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah, mevlit, sergi ve benzeri faaliyetlerinin de durdurulmasına karar verildi.

KKTC'ye girişlerde uygulanan karantina süresi, ülkelere göre 10 ila 14 gün arasında değişiyor.

İsrail Covid-19 güncellemesi      

15.02.2021

Covid-19 virüsü mutasyonları dolayısıyla 25 Ocak’ta tüm ülkelere olan uçuşları durduran İsrail Hükümeti 15 Şubat itibariyle 2.000 adet yolcu sınırlamasıyla yeniden açıyor.

İsrail, 9,5 milyon nüfusu sahip ve 2021 Ocak ayı ilk haftası itibariyle toplam nüfusun 15%i aşılandı. Bu oranla İsrail aşıda lider ülke oldu.

27.01.2021

İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri açıklama yaparak “Ürdün Nehri, Taba ve Arava dahil olmak üzere kara sınır geçişleri İsrailliler ve yabancılara kapatıldı” dedi.

25.01.2021

İsrail, Ben Gurion Havaalanı’nı kapatarak 31 Ocak’a kadar ülkedeki tüm uçuşları askıya aldı.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Vaka sayısı düşmeye başladı, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibari ile yabancıların girişi yasaklandı, sokağa çıkma sınırlandırıldı.

Sınırları açık ve sadece zorunlu geçişlere izin veriliyor.

Gürcistan Covid-19 güncellemesi

04.02.2021

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava kurul toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Coronavirüsü PCR testinin negatif sonuçları ile Gürcistan’a girebilecek ziyaretçiler listesine Türkiye Cumhuriyeti de eklendi ve Türk ziyaretçiler basitleştirilmiş kurallar ile ülkeye giriş yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

Gürcistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için uygulanacak kuralları aktaran Bakan Turnava, “Gürcistan’ı ziyaret edecek olan Türk vatandaşları, negatif Covid-19 PCR testi sonucu sunarak ülkeye giriş yapabilecekler ve ülkeye girişlerinin ardından 3 gün sonra tekrar test yaptırmak zorunda olacaklar” dedi.

Marneuli ve Bolnisi kentleri 20 Nisan'a kadar karantinada. Diğer bölgelerde 7 Nisan itibari ile karantina kalktı. Ateş kontrolü sonrasında sürücülerin sağlık durumları elverişli ise ülkeye kısıtlama olmaksızın kabul edilmekteler. Türkiye Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı'nı 15 Mart itibari ile kapattı.

Suudi Arabistan Covid-19 güncellemesi

03.02.2021

Daha önce sınırlarını 31 Mart 2021'e kadar uluslararası uçuşlara kapatan Suudi Arabistan bu tarihi 17 Mayıs 2021'e uzattı. Bu tarihe kadar Suudi Arabistan vatandaşları yurtdışına çıkamayacak. Yurtdışından gelişlere de izin verilmeyecek.

Sınırları kapatma kararının uzatılmasının başlıca nedeni Suudi Arabistan nüfusunun toplu aşılanması için gerekli olan koronavirüs aşısı tedarikinde gecikme yaşanması ve mutasyonlu virüs vakalarının ortaya çıkması

Arabistan İçişleri Bakanlığı, 03.02.2021 tarihinden itibaren Türkiye dahil 20 ülkeden gelen ziyaretçilere sınırlarını kapattı. Yalnızca Suudi vatandaşları, diplomatlar, sağlık çalışanları ve ailelerinin karardan muaf tutulacak.

Ziyaretçi girişi yasaklana 20 ülke; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Güney Afrika, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Portekiz, İsviçre, Arjantin, Brezilya, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Japonya, İsveç, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lübnan.

13.11.2020

Kısıtlı sayıda Ticari amaçlı vize başvuruları belirli koşullar dahilinde kabul edilmeye başladı.

27 Şubat'ta Umre ziyaretleri askıya alındı.

09.04.2020

Türkiye’den Suudi Arabistan’a uçuşlar Haziran sonunda başlıyor.Aşağıdaki ülkelerden gelen vatandaşların Suudi Limanlarından girmeleri yasaktır (14.03.2020 tarihli Liman Otoritesi Kararı): Çin, BAE, Kuveyt, Bahreyn, Mısır, Lübnan, Suriye, Irak, Güney Kore, Umman, Sudan, AB, İsviçre, Türkiye, Hindistan, Pakistan, Eritre, Etiyopya, Kenya, Sri Lanka, Cibuti, Somali ve Filipinler.

Kaynak :IRU

Hollanda Covid-19 güncellemesi

23.01.2020

Hollanda yetkili makamlarının aldığı son karara göre Hollanda’ya seyahat edecek yolcuların negatif Covid-19 PCR testi ile birlikte hızlı PCR Antijen yada LAMP testi sunması gerekmektedir. Hızlı PCR, antijen veya LAMP testi uçuşa en fazla 4 saat kala yapılmış olmalıdır. Her iki test sonucu ve dağıtılan formların varışta ilgili personele sunulmak üzere pasapartun içinde hazır bulunması gerekmektedir.

20.10.2020

Türkiye’den Hollanda’ya 20 Haziran itibariyle uçuşlar başladı.

Hollanda hükümeti, 1 Temmuz'a kadar üçüncü ülkelerden zorunlu olmayan seyahatleri kısıtlamıştı, ancak AB vatandaşları - İngiliz vatandaşları da dahil - artık ülkeye girilebiliyor. Ancak, Andorra, Avusturya (Innsbruck ve Viyana), Belçika (Antwerp, Brüksel-Başkent Bölgesi, Liège ve WalloonBrabant illeri), Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka (Kopenhag, Faaborg-Midtfyn ve Slagelse), Fransa (Paris), Bouches-du-Rhône, Seine-Saint-Denis, Val-de-Marne, Hauts-de-Seine, Seine-et-Marne, Essonne, Val-d'Oise, Yvelines, Sarthe, Rhône, Gironde bölümleri, Haute-Garonne, Gard, Var, Vaucluse, Hérault, Alpes-Maritimes ve Loiret, Côte-d'Or, Seine-Maritime, Nord, Corse-du-Sud, HauteCorse, l'Ain, Ille-et-Vilaine, Isère , Loire, Loire-Atlantique, Maine-et-Loire, Pas-de-Calais, Puy-de-Dôme, Pyrénées-Atlantiques, Pyrénées-Orientales, Tarn-et-Garonne, Aveyron, Bas-Rhin, Haute-Marne, Indre -et-Loire, Landes, Marne, Meurthe-et-Moselle, Seine-Maritime, Tarn, Vienne, Ariège, Aube, Charente, Doubs, Gers,Haute Loire, Haues-Pyrénées, HauteVienne, Oise, Somme ve Saône et Loire), Yunanistan (tüm Yunan adaları), Macaristan (Budapeşte), Malta, Monako, Portekiz (Metropolitana de Lisboa ve Leziria do Tejo Bölgesi), Romanya, İspanya , İsviçre (Cenevre Kantonları, Freiburg ve Vaud) varışta 14 gün süreyle kendi kendini karantinaya almaları şiddetle tavsiye ediliyor. Diğer birçok ülke gibi, el sıkışmak, sosyal mesafeyi korumak ve el yıkamak gibi konularda katı kurallar geçerli.

İngiltere Covid-19 güncellemesi

15.01.2021

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dünyadaki tüm ülkelerle seyahat koridorlarını kapatacağını, yurtdışından gelen tüm ziyaretçilerdn İngiltere'ye girmeleri için 72 saat içinde negatif bir koronavirüs testi talep edileceğini ve yeni kuralların 18 Ocak Pazartesi sabah 4'te yürürlüğe gireceğini söyledi.

Boris Johnson 15 Ocak Cuma günü televizyonda yayınlanan basın toplantısında, ziyaretçilerin Birleşik Krallık'a vardıklarında kontrol edilebileceğini ve uymazlarsa önemli para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceklerini açıklayarak "Hem sınırda hem de ülkede yaptırımımızı artıracağız" dedi.

05.01.2020

İngiltere’de 3’üncü kez karantina ilan edildi

İngiltere’de tespit edilen yeni türün endişe verici derecede bulaşıcı olduğunun altını çizen Johnson, “Toplum olarak gösterdiğimiz efor eski tür ile mücadelede etkili olabilirdi. Ancak bu yeni tür endişe verici şekilde yüzde 50 ila 70 arası daha bulaşıcı. Hastanelerimiz, hiç olmadığı kadar baskı altında. Hastanelerin doluluk oranı geçen haftaya göre yüzde 30 artış gösterdi. Kurallara uymak hiç olmadığı kadar önemli” dedi.Boris Johnson, herkesin üzerine düşeni yapması ve aşılama işlemlerinin devam etmesi durumunda, Şubat ayının ortalarından itibaren kısıtlamaların gevşetilmeye başlayabileceğini ifade etti.

02.01.2021

İngiltere’den Türkiye’ye girişler tamamen durduruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocatwitter hesabından yaptığı paylaşımda, İngiltere’den son dönemde Türkiye’ye giriş yapan ve PCR test sonucu “pozitif” çıkan kişilere yapılan geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edildiğini bildirerek, “İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.” ifadesini kullandı.

13.11.2020

Vize başvuruları kabul edilmekte olup İngiltere'ye varışta T.C vatandaşları 14 gün süre ile katantina uygulamasına tabii tutulacak olup karantina ve izolasyon koşulları bireylerin kendi imkanları dahilinde sağlanması talep edilmektedir.

01.11.2020

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 5 Kasım'dan itibaren 4 hafta süre ile karantina ilan edildi.

Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları kapatılacak. Bar ve restoranlar sadece paket servisi sunacak. Mart ayındaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek.

İnsanlar evlerinden yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebepler kapsamında çıkmalarına izin verilecek. Farklı hane halkı üyeleri bir araya gelemeyecek. 

20.10.2020

İngiltere, yurt dışından gelenlerin varışta 14 gün karantinaya alınmasını şart koşuyor, ancak bu kuralı 10 Temmuz'da "düşük riskli" olarak gördüğü bazı ülkeler için iptal etti.

Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, İngiltere ile genel olarak aynı kuralları getirmiştir, ancak biraz farklı olabilir. Daha önce seyahat koridorları listesinde yer alan birkaç ülke kaldırıldı, bu da bu destinasyonlardan gelen yolcuların karantina altına alınması gerektiği anlamına geliyor.

Estonya, Finlandiya, Cebelitarık, Almanya, Yunanistan (Girit ve Mikonos, Lesvos, Santorini, Serifos, Tinos, Zakynthos hariç), Grönland, İrlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Norveç, San Marino, İsveç ve Vatikan'ın karantinaya almasına gerek yok. Diğerleri için karantinaya şartı var.

Diğer ülkelerde olduğu gibi, ülkede sağlık hizmeti sunmak için seyahat eden sağlık çalışanları gibi bazı meslekler bu kurallardan muaf. Varışta, kendini izole etmesi gerekenlerin yolculuklarını ve iletişim bilgilerini sağlamaları gerekiyor.

01.10.2020

İngiltere, Türkiye ve Polonya'yı seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden "karantina uygulanacak ülkeler" arasına ekledi. Türkiye'den İngiltere'ye gidecek kişilerin 14 gün süreyle tek bir adreste kendilerini karantina altına almaları gerekecek.

Belçika Covid-19 Güncellemesi

20.12.2020

Belçika'da Noel ve yeni yıl tatili nedeniyle yeni karantina kararları alındı.

Okulların iki hafta süreyle tatile girmesi ve birçok çalışanın bu süreçte tatile çıkması nedeniyle virüsün yayılma riskini azaltmak amacıyla yurt dışına çıkıp ülkeye dönenlere 10 gün karantina zorunluluğu getirildi. Bu kural Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kırmızı bölge olarak belirlenen ülkelere seyahat edenlere uygulanacak.

20.10.2020

Türkiye’den Belçika’ya uçuşlar 25 Haziran’da başlamıştı.

AB ülkelerinden gelen yolcular için PCR testi olması gerekiyor

Belçika’ya giriş yapacak olan yolcular Avrupa'daki birkaç ülkenin belirli bölgelerini ziyaret etmişse, Belçika'ya döndüklerinde karantinaya alınıyor veya COVID-19 testi yaptırması gerekiyor. Bunlar arasında Bulgaristan, Kıbrıs, Almanya'daki belirli bölgeler, Fransa'da birkaç bölge, Yunanistan, Hırvatistan'daki birkaç bölge, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako, Hollanda'daki bazı iller, İspanya ve Birleşik Krallık ve diğerleri bulunmaktadır.

Belçika'ya gelen tüm uçak yolcuların " Halk Sağlığı Yolcu Yer Belirleme Formu " doldurması isteniyor ve form sınır yetkililerine teslim ediliyor.

Belçika’dan AB ve Schengen ülkelerine ve bunların dışındaki ülkelere zorunlu olmayan seyahatlerde kısıtlama getiriliyor.

Hırvatistan Covid-19 güncellemesi

30.11.2020

Hırvatistan hükümeti, artan koronavirüs vakalarınedeniyle yeni tedbirler içeren bir kararname yayınladı. Kararname Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı web sitesinde 30 Kasım'dayayınlandı. Kararnameye göre yabancı ülke vatandaşlarının 1 Aralık'tan itibaren turistik amaçlı Hırvatistan ziyaretine sınırlama getirildi.

Bu karar 15 Aralık 2020'ye kadar geçerli olacak. 15 Aralık'tan itibaren ülke yeniden turistlere açılacak.

20.10.2020

Türkiye’den uçuşlar 22 Haziran’da başladı

AB ülkelerinden gelen ziyaretçiler herhangi bir kısıtlama olmaksızın ülkeye giriş yapabiliyor.

Sınırlar AB, İngiltere, İsviçre, Norveç, Lichtenstein, Andorra, San Marino, Monako vatandaşları ve ailelerine açık. Diğer ülkelerden gelenlere iş, eğitim ve hatta turizm nedenleriyle de izin veriliyor. Bu durumlarda, varışta 48 saatten eski olmayan bir negatif PCR testi sunulması zorunludur. Bu kriterleri karşılayan fakat negatif test sonucu sunamayan yolcular 14 günlük karantinaya tabi tutuluyor.

Hindistan Covid-19 güncellemesi

28.11.2020

Salgının artış gösterdiği Hindistan’da hükümet, koronavirus (Covid-19) önlemleri kapsamında uluslararası uçuşları yıl sonuna kadar askıya almaya karar verdi.Kısıtlamadan sadece yolcu seferlerinin etkileneceği, uluslararası tüm kargo operasyonlarına ise devam edileceği kaydedildi.

Öte yandan yetkililerden gerekli iznin alınması halinde yolcu seferleri de yapılabilecek.

24 Mart'ta ülke genelinde 21 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Covid-19 güncellemesi

24.11.2020

Türk havacılık şirketlerine uzun süredir uçuş izni vermeyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye’ye vizeleri askıya aldığını açıkladı.

Abu Dabi’deki Türk Büyükelçiliği’ne sunulan bildiride bir sonraki duyuruya kadar vize işlemlerinin askıya alındığı duyuruldu. Kararın alınmasında ise koronavirüs vaka sayılarındaki artışın etkili olduğu ifade edildi.

BAE’nin aldığı bu karar sadece Türkiye’yi değil, 11 ülkeyi daha ilgilendiriyor.

24 Kasım itibariyle vize uygulaması askıya alınan ülkeler:

Türkiye, Afganistan, Irak, İran, Pakistan, Lübnan, Libya, Somali, Kenya, Yemen ve Tunus

ABD Covid-19 güncellemesi

13.11.2020

Son 10 yıl içerisinde alınmış ve vize alım sürecinde parmak izi ve mülakata tabii olmuş ve süresi biten ABD vize sahipleri için bir önceki vize kategorisinde başvuru yapmak koşulu ile posta yolu ile vize başvuruları tekrardan kabul edilmeye başladı.

Salgının NewYork başta olmak üzere hızla yayılıyor, ölümlerde ciddi artış var. Vaka sayısı ile dünyada 1. sıraya yerleşti. Vakaların ölüm oranı 10%

Ohio, Luisiana, New York, Kaliforniya, Illinois, Connecticut ve New Jersey eyaletlerinde vatandaşların evde kalmaları emrediliyor.

18 Mart itibari ile Avrupa'ya gidiş ve geliş 30 gün süre ile kapatıldı, İngiltere hariç. Kara sınırlarında acil giriş ve çıkışlarla sınırlandırıldı.

Kara sınırları açık, sadece zorunlu geçişler yapılıyor.

Polonya Covid-19 güncellemesi

13.11.2020

Polonya Seyahatlerinde Covid dönemi ile ilgili giriş şartları

Polonya için COVID/PCR testi istenmemektedir.

10 günlük Karantina uygulaması sadece Rusya, Ukrayna ve Belarus dan Direkt seferlerle gelen yolculara uygulanmaktadır. İstanbul' dan gelen yolcularımıza karantina uygulaması yoktur.

İstanbul Varşova uçuşlarında, Polonya Sağlık Müfettişliği tarafından deklere edilmiş olan ve ekiplerimiz tarafından yolculara dağıtılan iki adet sağlık formu, yolcular tarafından uçuş esnasında doldurulması gerekmektedir.

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları (YOLCULAR SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR )

 • Avustralya
 • Yeni Zelanda
 • Japonya
 • Tunus
 • Güney Kore
 • Tayland
 • Kanada
 • Gürcistan
 • Belarus

Madde 10'da sayılan ülkelerden birinde geçerli ikamet kartına sahip olan yabancılar (ikamet kartı plastik kimlik kartı gösterilmesi, başka herhangi bir belge kabul edilmez). YOLCULAR, SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR.

Polonya otoriteleri tarafından verilmiş C/D 21 tipi geri dönüş vizesine sahip yabancılar, WAW OPS'den teyit gereklidir.

Polonya'da ulusal federasyon veya Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yetkilendirilmiş uluslararası spor organizasyonu tarafından düzenlenen Şampiyona dereceli spor etkinliklerine katılmak için Polonya'ya gelen C/D 03 vizesi olan yabancılar. Spor müsabakalarına katılacaklar gerekli belgelerle ispat edebilmek koşuluyla sporcu, antrenör, doktor, hakem, basın ve gazeteci vb. Konuları kapsar. Geniş uygulama ve olası sahte belgeler nedeniyle, WAW OPS'den onay gereklidir.

Öğrenciler, Polonya'da okula, üniversiteye, uzmanlık kurslarına ve diğer öğrenim şekillerine devam eden öğrenciler (Özel Dil kursları kapsam dışı, sadece üniversitelerin kendi lisans eğitimleri için dil programına kayıtlı öğrenciler kabul edilir belgelendirmeleri şartıyla), aldıkları D tipi vizeye ilave olarak eğitim kurumundan kayıtlı olduklarını belgelendirmeleri durumunda,

20.10.2020

Türkiye’den Polonya’ya 15 Haziran itibariyle uçuşlar açıldı.

13 Haziran'da AB vatandaşları için sınırlar karantina şartı olmadan yeniden açıldı ve blok içinden bazı uluslararası uçuşlar yeniden başladı. Polonya'nın AB dışındaki ülkeler sınırı, belirli durumlar dışında kapalı kalmaya devam ediyor.

Fransa Covid-19 güncellemesi

10.11.2020

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Fransa Büyükelçiliği tarafından yapılan duyuruyla yolcuları uyardı

Duyuruda şu ifadeler kullanıldı: "Fransa, 11 Kasım'dan itibaren 11 yaş ve üzerindeki yolcuların ülkeye varışlarından en fazla 72 saat önce PCR testi yaptırmaları zorunluluğu getirmiştir. Test yaptırmayan yolcular uçağa alınmayacaktır. Fransa Büyükelçiliğinin duyurusunu ülkeye gidecek yolcuların dikkatine sunarız."

30.10.2020

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki hızlı artış nedeniyle yeni tedbirleri açıkladı.

30 Ekim’den itibaren sokağa çıkma yasağı başladı. Yeni uygulama kapsamında insanlar işe, markete ve sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkabilecek, üniversite haricinde tüm okullar açık olacak.

20.10.2020

Fransa İspanya ve İngiltere’den gelen yolcular için gönüllü karatina öneriyor.

AB üye devletlerinin yanı sıra Andorra, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Holy See, İzlanda, Japonya, Lihtenştayn, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, Ruanda, San Marino, Güney Kore, İsviçre, Tayland, Tunus, Birleşik Krallık'tan gelen gezginler ve Uruguay'ın 15 Haziran'dan beri sağlık sertifikası veya varışta herhangi bir karantina olmaksızın ülkeyi ziyaret etmesine izin verildi.

Ancak Fransa Dışişleri Bakanlığı, İspanya ve İngiltere'den gelen yolcuların her iki ülkede de yürürlükte olan düzenlemelere "karşılıklı olarak" gönüllü karantinaya girmelerinin istendiğini açıkladı. AB Konseyi'nin tavsiyesine göre Fransa, 1 Temmuz'da sınırlarını AB üye olmayan 15 ülkeye yeniden açtı.

İtalya Covid-19 güncellemesi

13.11.2020

Eylül ayı İtibariyle sadece TIR şoförü vize başvuruları ve Denklik belgesi, Lisans ve Lisansüstü eğitim, değişim ve hareketlilik (Erasmus vb.) programları vize başvurularına ilaveten bazı şartlardaki Fuar ve Avrupa birliği vatandaşı partnerleri ile İtalya merkezli şirket sahipleri ya da ortakları için ticari vize başvurularının kabulü yapılıyor.

20.10.2020

İtalya'da sınırlar, 9 Mart'ta yürürlüğe giren ülke çapında bir kilitlemenin ardından AB, İngiltere, Schengen bölgesi, Andorra, Vatikan, San Marino ve Monako vatandaşlarına 3 Haziran'da açıldı.

31 Temmuz'a kadar, varıştan önceki 14 gün içinde aşağıdaki ülkelerden herhangi birinde kalan veya transit geçiş yapan çoğu yolcunun İtalya'ya girişi yasak: Ermenistan, Bahreyn, Bangladeş, Bosna Hersek, Brezilya, Şili, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Umman, Panama, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Sırbistan

İtalya'ya gelen tüm yolcuların Dışişleri Bakanlığı web sitesinde, İtalya için seyahat kısıtlamalarıyla ilgili güncellemeleri de içeren bir yolcu formu doldurmaları gerekiyor.

Bununla birlikte, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen yolcular ve aşağıdaki ülkeler dışında kalan tüm ülkelerden gelen yolcuların 14 gün boyunca kendi kendilerini karantinaya alma zorunluluğu var.

Karantina zorunluluğu olmayan ülkeler:

Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Andora, Prensliği Monako, San Marino Cumhuriyeti ve Vatikan.

Tüm İtalyan yolcu gemileri, bir sonraki duyuruya kadar faaliyetlerini askıya aldı.

İspanya Covid-19 güncellemesi

25.10.2020

İspanya, Kovid-19'a karşı ikinci kez ulusal OHAL ilan etti

Mart ve haziran ayları arasında uygulanan OHAL'e nazaran bu kez önlemleri oldukça hafifleten, yerel yönetimlere daha fazla yetki veren hükümet, Kanarya Adaları dışında ulusal çapta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Ohal ile ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirildi. Ohal kararı 15 gün geçerli fakat hükümetin planı OHAL’i yaklaşık 6 ay uzatarak Mayıs sonua kadar devam etmesi yönünde.

20.10.2020

İspanya 21 Haziran'da AB üye devletleri, Schengen bölgesi ülkeleri ve İngiltere ile sınırlarını yeniden açtı. Gelen yolcuların hiçbiri kendi kendini tecrit etmek zorunda değildi. Portekiz tek istisnaydı, ancak iki ülke arasındaki sınır 1 Temmuz'da yeniden açıldı. Ülke, AB Konseyi tarafından onaylanan üye olmayan ülkeler listesine de açıldı.

Slovakya Covid-19 güncellemesi

20.10.20

Avustralya, Avusturya, Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, Çin, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Lihtenştayn, Litvanya, Letonya, Monako, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, San Marino, Slovenya, Güney Kore, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık, Vatikan Şehri " düşük riskli ülkeler ve bölgeler " listesine eklendi.

Çekya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İspanya dışındaki tüm AB üye ülkeleri artık düşük riskli yani yeşil listeye alındı, yani gezginler Çek Cumhuriyeti'ne hiçbir kısıtlama olmaksızın girebilirler. Bunlara Andorra, Avustralya, İzlanda, Japonya, Kanada, Güney Kore, Lihtenştayn, Monako, Federal Almanya Cumhuriyeti, Norveç, Yeni Zelanda, San Marino, Tayland, Tunus, İsviçre, Vatikan Şehir Devleti ve İngiltere de eklendi.

İspanya şu anda "kırmızı" olarak sınıflandırılıyor ve turistlerin varışta negatif bir koronavirüs testi sunmaları gerekiyor.

Rusya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Uçuşların devam edebileceği 13 ülkeyi içeren bir liste hazırladı: Birleşik Krallık, Macaristan, Almanya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Finlandiya, Vietnam, Çin, Moğolistan ve Sri Lanka. Mart ayında uluslararası uçuşlar durduruldu. 8 Haziran'da Rusya, koronavirüs hafifledikçe kısıtlanan sınırlarını kısmen yeniden açacağını açıkladı. Ayrıca Rusya tıbbi tedavi arayan veya aile üyeleriyle ilgilenen yabancılara izin veriyor.

İrlanda Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den İrlanda’ya uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

İrlandalı sağlık yetkilileri, İrlanda'da ikamet edenler de dahil olmak üzere, Kuzey İrlanda dışında İrlanda'ya gelen herkesin varışta 14 gün boyunca kendi kendini tecrit etmesini talep ediyor.

12 Ekim itibariyle, İrlanda yeşil listede yer alan tüm AB / AEA ülkelerinden tamamen kaldırdı. Nakliyeciler, pilotlar ve denizcilik personeli gibi temel tedarik zinciri hizmetlerinin sağlayıcıları için muafiyetler mevcut olsa da, gelen ziyaretçilerin İrlanda’ya varışta geçmiş seyahat bilgilerini beyan ettiği bir yolcu formu doldurması gerekiyor.

İzlanda Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İzlanda, 15 Haziran'da AB ve Birleşik Krallık gezginlerine yeniden açıldı. İzlanda'ya gelen yolcular için sunulan seçenekler, COVID-19 için iki kez tarama testine gitmek, ikinci testin sonuçları bilinene kadar beş günlük karantinada kalmak veya sınır taramasından geçmeyip, bunun yerine karantinada 14 gün geçirmeyi seçebilirler.

Test sonuçları pozitif olanlar, kendi kendilerini tecrit etmek zorunda kalacaklar. Hükümet, seyahat kısıtlamaları, karantina veya tecrit nedeniyle ülkeyi terk edemeyen şu anda ülkede bulunan tüm yabancı uyrukluların, kalışlarının yasal olabilmesi için kayıt yaptırmaları gerektiğine karar verdi.

Letonya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

10 Ekim'denitibaren Letonya, yüksek riskli ülkelerden gelen yolculara 10 günlük karantina uygulaması başlattı. Bunlar arasında vaka sayısı hızla artan Andorra, Çekya, İspanya, Hollanda ve Belçika da yer alıyor. Ayrıca bu ülkeler de karantina listesine eklendi: Fransa, Birleşik Krallık, İzlanda, Lüksemburg, Slovakya, Romanya, Macaristan, Slovenya, Avusturya, İrlanda, Malta, Portekiz, Danimarka, İsviçre, Hırvatistan, Polonya, Monako, San Marino, İsveç İtalya, Litvanya, Bulgaristan, Estonya, Lihtenştayn , Yunanistan ve Almanya. Düşük tehdit listesinde sadece beş ülke var: Letonya, Finlandiya, Norveç, Kıbrıs ve Vatikan.

Litvanya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Litvanya, yaşadıkları ülkede COVID-19 görülme sıklığının son 14 takvim günü içinde nüfustaki 100.000 kişi başına 16 vakayı geçmemesi koşuluyla sınırlarını AB, AEA, İsviçre ve Birleşik Krallık vatandaşlarına açtı. Bu ülkelerden gelen yolcuların kendi kendini izole etme gereklilikleri kaldırıldı.

Ancak Vilnius, İsveç, Rusya, Beyaz Rusya, Portekiz ve ABD dahil COVID-19'dan en çok etkilenen 50 ülkeden gelen vatandaşları veya sakinleri için 14 günlük bir izolasyon şartı getirdi. Önceden, sadece kendi kendilerini izole etmeleri "tavsiye ediliyordu".

Luxemburg Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Luxemburg’a ticari uçuşlar 22 Haziran itibariyle başladı.

Lüksemburg'un Almanya ile sınırı 15 Mayıs'ta yeniden açıldı ve Avrupa dışından seyahat yasak olsa da, diğer Avrupa ülkeleriyle seyahat kısıtlanmadı. Lüksemburg ayrıca, Avustralya, Kanada, Çin (AB düzeyinde karşılıklılık onayına tabi), Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus'tan seyahatlere izin veren AB listesine bağlı kalıyor.

Bulgaristan Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Bulgarista’a 10 Haziran itibariyle ticari uçuşlar başladı. Bulgaristan 46 ülkeden gelen ziyaretçileri kısıtlama olmaksızın karşıladı.

Bulgaristan, hükümetin internet sitesinde listelendiği üzere 1 Haziran'da AB ülkeleri, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının yanı sıra sağlık çalışanları ve Bulgar vatandaşlarının aile üyelerine sınırlarını açtı.

Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay, Ukrayna'dan seyahat edenlerin de negatif bir COVID-19 testi sunmalarına gerek kalmadan içeri girmelerine izin veriliyor. Ancak diğer ülkelerden gelenlerin test vermesi gerekiyor.

Romanya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Romanya uluslararası ticari uçuşları askıya aldı.

AB ülkeleri ile Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn'dan gelen kişilere giriş izni veriliyor ancak menşe ülkelerindeki insidans oranı Romanya'dakinden daha yüksekse yolcuların 14 gün boyunca kendi kendilerini izole etmeleri gerekiyor.

Ukrayna Covid-19 güncellemesi

28.08.2020

COVID-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle, Ukrayna'daki karantina uygulaması 1 Kasım 2020'ye kadar uzatılmıştır, kısıtlayıcı tedbirler 31 Ekim 2020 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Ukrayna pandeminin yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında, 29 Ağustos 2020 gece yarısından, 28 Eylül 2020 gece yarısına kadar sınırlarını vatandaş olmayanlara kapatacaktır, ancak uluslararası araç sürücüleri ve mürettebatı bu kısıtlamalardan muaftır.

Kaynak: IRU

Ermenistan Covid-19 güncellemesi

Ülke genelinde OHAL ilan edildi. Vaka sayısı düşük rapor ediliyor, salgın yavaş ilerliyor. Türkiye'den Ermenistan'a ve Ermenistan'dan ülkemize yapılan taşımalara sınır kapıları kapalıdır.

İran Covid-19 güncellemesi

19 Şubattan itibaren Covid vakaları artarak devam ediyor. 23 Şubat’ta Türkiye İran arasında bulunan Gürbulak, Kapıköy, Esendere, Dilucu kara sınır kapıları kapatıldı. 15 Nisan tarihinden itibaren her gün İstanbul-Tahran uçuşları mevcut. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Irak Covid-19 güncellemesi

18.03.2020

Vaka sayısı hızla artıyor, ölüm oranı yüksek. 24 Şubat’ta Türkiye Irak arasındaki Habur ve Üzümlü kara sınır kapılarını kapatıldı. 15 Nisan tarihinden itibaren her gün İstanbul-Bağdat uçuşları mevcut. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Suriye Covid-19 güncellemesi

Yapılan test imkanlarına bağlı olarak bildirilen hasta sayısı ve ölüm oranı çok düşük. 13 Mart'ta bazı sınır kapıları kapatıldı.

Mısır Covid-19 güncellemesi

09.04.2020

Tek kısıtlama, virüslerin tedavisi için gerekli olan maskeler ve oksijen makineleri gibi tıbbi malzemelerin ihraç edilmesidir

25 Mart’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 28 Mart’ta vaka sayısı ve ölüm rakamları artmaya devam ettiği rapor edildi.

16 Mart'ta tüm yurtdışı uçuşlar durduruldu. Akşam 19:00 ile sabah 07:00 arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplu taşıma hizmetleri duruduruldu.31 Mart 2020 itibariyle Sudan ihracatı dışında, Mısır ile Achkit sınır kapısı tamamen kapatıldı. 16 Nisan tarihinden itibaren İstanbul-Kahire uçuşları başladı. Son durumu kontrol etmek için linki tıklayınız https://www.istairport.com/tr/yolcu/ucus-bilgileri/giden-ucuslar

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Covid-19 güncellemesi

15 Haziran’dan itibaren Türkiye’den Kuzey Makedonya uçuşları başlıyor.

Bosna Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Bosna’ya uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

Bosna, 16 Temmuz'da AB ve Schengen vatandaşlarına 48 saatten eski olmayan PCR testi uygulamasını getirdi ve turizme açık

Arnavutluk Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Arnavutluk’a tivari uçuşlar 15 Haziran’da başlamıştı.

Euronews'ün haberine göre tüm AB vatandaşları ve sakinleri şu anda Arnavutluk'a girebilir. Ülkeye Almanya, İtalya, İngiltere, Sırbistan, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye'den uçuşlar ile ulaşılabilir.

Tüm terminallerdeki yolcuların "dezenfeksiyon tünelinden" geçmeleri ve "vücut ısısı ölçümü" yapılması gerekiyor. Vücut ısısı 37,5 ° C'den yüksek olan herkes "doktora yönlendiriliyor".

Slovenya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Slovenya, 15 Mayıs'ta birçok ülkeden gelen vatandaşlara sınırları yeniden açtı.

26 Mayıs tarihinde Sloven Hükümeti, ülkeye giriş koşullarını güncelleyen yeni bir yönetmelik yayınlamıştı. Yönetmelik maddeleri:

 • İtalya sınırındaki Gorjansko - San Pelagio sınır geçiş noktası açılmıştır. Yönetmelik, açık sınır geçiş noktalarının tam listesini içermektedir.
 • Slovenya vatandaşları ve Slovenya'da geçici veya daimi ikametgahı olan yabancılar artık zorunlu karantina olmadan ülkeye girebilmektedir. Hırvatistan'da daimi veya geçici ikametgahı olan kişiler şu anda Slovenya'ya girişte karantinadan muaftır;
 • Slovenya'da ikametgahı olmayan ve sınırda pozitif veya tipik enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin ülkeye girmesine izin verilmeyecektir;
 • AB'de ya da diğer Schengen Bölgesi üye devletlerinde kalıcı ya da geçici ikamet eden kişiler, yerleşikleri Slovenya'ya girebilecek ülkeler listesinde yer almayan kişiler, ülkeye girişte 14 günlük zorunlu bir karantinaya girmek zorundadırlar. Bu kuralın istisnalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Üçüncü ülkeden gelen yolcular 14 gün karantinaya tabi olup uluslararası tır şoförleri bu kuraldan muaftır

Ülke şu anda yeşil listeli renk kodlu bir sistemle çalışıyor - listedeki ülkelerin çoğu AB ülkesi, ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda, Sırbistan ve Uruguay - kısıtlamalara tabi değil. Yüksek COVID-19 seviyelerine sahip bir ülkeden gelen herkes için 14 gün karantina zorunlu.

Kosova Covid-19 güncellemesi

17.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 15 Mart itibariyle halka açık alanlarda sınırlama getirildi.

Sınırları açık ve sadece zorunlu geçişlere izin veriliyor.

Macaristan Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Macaristan’a 15 Haziran’dan itibaren ticari uçuşlar başladı.

Macaristan, 21 Haziran'da Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı (Birleşik Krallık hariç) ve İsviçre vatandaşlarına sınırlama olmaksızın açmıştı. Avusturya, Slovakya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Sırbistan ile sınırını 12 Haziran'da karantinaya girmeye gerek kalmadan açmıştı.

Macaristan, 1 Eylül'den itibaren sınırlarını yabancılara kapattı ve yurt dışından dönen vatandaşlar da, ya 14 gün süreyle ya da iki gün arayla iki adet negatif test sonucu sununcaya kadar kendi kendini karantinaya alması gerekiyor.

Norveç Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Norveç’e uçuşlar 22 Haziran’da başladı

Norveç sınırlarını kapattı ve yalnızca İskandinav ülkelerine (Danimarka, İzlanda ve Finlandiya) giden yolcular 15 Haziran'da geri dönebildi ve İsveç bu önlemin dışında tutuldu.

Norveç'in şu anda uluslararası seyahatten dönenlere 10 günlük karantina uygulaması var.

10 Ekim'den itibaren Andorra, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda'dan gelenler, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Vatikan’dan gelenler için de 10 gün boyunca kendi kendini karantinaya alma kuralı geçerli

İsveç Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

İsveç, sınır kısıtlamaları getirmiştir, ancak yalnızca İngiltere ve İsviçre hariç AB / AEA dışındaki ülkelerden zorunlu olmayan seyahatler için geçerlidir. Bu kısıtlama 19 Mart'ta yürürlüğe girdi ve 31 Ekim'e kadar uzatıldı.

Danimarka Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Türkiye’den Danimarka’ya 22 Haziran’da uçuşlar başladı.

Danimarka'nın sınırları birçok Avrupa ülkesine tekrar kapanıyor, ancak bu, bir dizi sağlık önlemi ve analizine dayalı olarak değişebilir. İsveç'teki sınır bölgelerinin bir kısmı da yeniden açıldı. Kapatılan ülkelerin listesi haftalık olarak güncelleniyor.

Fransa, Portekiz, İspanya, İngiltere, Belçika, Hollanda, Bulgaristan, İtalya, Litvanya, Lihtenştayn, Polonya, Vatikan eyaleti ve San Marino, 17 Ekim itibarıyla listedeki yüksek riskli ülkeler arasında yer alıyor.

Avusturya Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

Avusturya’ya ticari uçuşlar 15 Haziran’da başladı.

Çoğu AB ülkesinden (İngiltere, Vatikan Şehri, Andorra, Monako, İzlanda, Lichtenstein, Norveç, İsviçre ve San Marino dahil) girişlere hiçbir kısıtlama olmaksızın izin verilmektedir. Hırvatistan, Fransa, Portekiz, İspanya, Bulgaristan ve Romanya'nın bazı bölgelerinden gelenler için kısıtlamalar vardır.

Kısıtlama olan ülkelerden gelen, yolcular, masrafları kendilerine ait olmak üzere 10 gün boyunca kendi kendilerine tecrit etmelidir veya en son 72 saat içinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış PCR testi sunmalıdır. Diğer ülkelerden giriş yasaktır, ancak tarım, ormancılık ve turizm sektörlerindeki mevsimlik işçiler bu yasaktan muaf olabilir.

Portekiz Covid-19 güncellemesi

20.10.2020

AB ülkeleri vatandaşları, Schengen bölgesi ve Birleşik Krallık, Brezilya, Portekiz Dili Ülkeleri Topluluğu, ABD, Kanada, Venezuela ve Güney Afrika'dan uçuşlar yapan yolcular ülkeye kabul edilmektedir. Sınır kontrolleri 16 Mart'tan beri uygulanmaktadır. Şu anda, Azor Adaları ve Madeiras adaları dışında, gelen yolcuların karantinaya alınmasına gerek yoktur. İspanya ile sınır 1 Temmuz'da yeniden açıldı.

Moldovya Covid-19 güncellemesi

11.09.2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan Moldova’ya gerçekleştirilen seyahat kısıtlamaları hususunda gelen bilgilendirmede; 1 Eylül 2020 tarihinden sonra Moldova'ya giriş yapacak kişilere uygulanacak tedbirlere ilişkin Moldova'nın Ankara Büyükelçiliğinden gönderilen ve Dışişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarihli yazısıyla alınan nota paylaşılmıştır. Bahse konu seyahat kısıtlamalarından uluslararası yük taşımacılığı yapan sürücüler muaf tutulmuştur.

Libya Covid-19 güncellemesi

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 14 Mart itibari ile tüm uçuşlar ve sınır kapılarından girişler durduruldu.

Lübnan Covid-19 güncellemesi

19.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibari ile yurtdışı ziyaretçilerin giriş yasaklanmıştır. Yabancı girişi tamamen yasak.

Filistin Covid-19 güncellemesi 

Vaka sayısı düşük. 22 Mart itibari ile kısmı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Filistin’e giriş yapanlar 14 gün karantinada tutulacak. Sınırlar kapalı.

Kırgızistan Covid-19 güncellemesi

19.03.2020

Türkiye’den Kırgızistan’a uçuşlar 22 Haziran’da başladı.

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibariyle ülkeye giriş yapanlar 14 günlük karantinaya alınmaya başladı. Sınırları açık.

Türkmenistan Covid-19 güncellemesi

02.04.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 24 Mart- 1 Nisan tarihlerinde kara, hava ve deniz yollarından tüm girişler sınırlandırıldı.

Özbekistan Covid-19 güncellemesi

25.03.2020

Vaka sayısı düşük, ölüm oranı düşük. 19 Mart itibari ile halka evde kalmaları duyurusu yapıldı. Okullarda eğitime ara verilmişti. Normalleşme süreci ile birlikte kara sınırları açıldı. Türkiye’den Özbekistan’a uçuşlar Haziran’da başlıyor.

ÜlkeTürkiye'den Uçuş Başlangıç Tarihi
Almanya15.06.2020
AngolaBelirsiz
Arnavutluk22.06.2020
Avusturya15.06.2020
Azerbaycan15.06.2020
Bahreyn10.06.2020
BangladeşBelirsiz
Belçika25.06.2020
Birleşik Arap EmirlikleriBelirsiz
Birleşik KrallıkBelirsiz
Bosna Hersek22.06.2020
Bulgaristan10.06.2020
Cezayir09.04.2020
CibutiBelirsiz
Çad03.04.2020
Çekya15.06.2020
ÇinBelirsiz
Danimarka22.06.2020
Dominik03.04.2020
Ekvator07.04.2020
Ekvator Ginesi15.04.2020
Estonya22.06.2020
FasBelirsiz
Fildişi SahiliBelirsiz
Filipinler12.04.2020
Finlandiya22.06.2020
Finlandiya22.06.2020
FransaBelirsiz
GuatemalaBelirsiz
Güney Kore22.06.2020
GürcistanBelirsiz
Hırvatistan15.06.2020
Hindistan31.03.2020
Hollanda20.06.2020
Hong Kong15.06.2020
IrakBelirsiz
İranBelirsiz
İrlanda22.06.2020
İspanyaBelirsiz
İsveçBelirsiz
İsviçre15.06.2020
İsviçre15.06.2020
İtalyaBelirsiz
Japonya15.06.2020
KamerunBelirsiz
Kanada01.04.2020
Karadağ22.06.2020
Katar10.06.2020
Katar10.06.2020
Kazakistan20.06.2020
KenyaBelirsiz
Kırgızistan22.06.2020
KolombiyaBelirsiz
KosovaBelirsiz
KuveytBelirsiz
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti15.06.2020
Kuzey Makedonya15.06.2020
Letonya22.06.2020
LibyaBelirsiz
Litvanya15.06.2020
Lübnan29.03.2020
Lüksemburg22.06.2020
Macaristan17.04.2020
MısırBelirsiz
MoğolistanBelirsiz
MoldovaBelirsiz
MoritanyaBelirsiz
Nepal15.04.2020
Nijer05.04.2020
Norveç22.06.2020
ÖzbekistanBelirsiz
Panama15.04.2020
Peru01.04.2020
Polonya15.06.2020
Portekiz19.04.2020
Rusya15.07.2020
Singapur15.06.2020
Slovakya22.06.2020
Slovenya15.06.2020
Sri Lanka26.03.2020
Sudan01.04.2020
Suudi ArabistanBelirsiz
Tacikistan15.06.2020
Tayvan01.04.2020
TunusBelirsiz
UkraynaBelirsiz
UmmanBelirsiz
ÜrdünBelirsiz
Yunanistan10.06.2020

Yorumlar

Profile picture for user elvinelvin
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Mrb ben gürcistan vatandaşıyım türkiyeden transit geçiş izni varmı bilginiz varmı?teşekkür ederim
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Ben arnavut vatandaşıyım, 2,5 ay convit-19 dolayı Yunanistan'da kaldım, Türkiye'de giriş hâlâ yapamadım. Artık 10 haziran'da yapabilirmiyim?
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Merhaba! 24 haziranda istanbuldan chicagoya biletim var tc vatandaşıyım turist vizem var abdye girişimde bir sorun olurmu?sadece abd vatandaşları uçabilir diye bir söylenti var gerçekliği nedir acaba?
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Kanadaya uçuş var mı ?
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Merhabalar, 2-14 Ağustos arası Arnavutluk için biletim var. İtalya'dan gelecek arkadaşımla buluşmak için sınırların açık olduğu ve bana vize uygulaması olmayacak bir ülke olduğu için seçtik. Uçuşlar başlasa da turist olarak gideceğimiz için planımız iptal olur mu? Bilginiz varsa dönerseniz çok memnun olurum. İyi günler.
18 Nis 2021, Pazar - 11:22
Merhaba, İstanbul New York seyahatimiz var, TC vatandaşları için 14 gün karantina uygulaması zorunlu mu yoksa tavsiye mıdır? Girişte ekstra istenen birşey var mıdır? Cevaplarsanız seviniriz