Malta'da Vize İşlemleri Yeniden Başladı

AB ülkesi olan Malta, pandemi nedeniyle AB dışındaki ülkeler için turistik amaçlı vize işlemlerini askıya almıştı fakat aşı uygulamasının artmasıyla güvenli seyahat mümkün hale geldi. AB haricindeki ülkelerden gelen turistlere yönelik uygulamalarda da beklenen esneme sağlandı. Malta İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’den Malta’ya gidecek olan ziyaretçilerin vize işlemlerini başlattı. 

23 Haziran itibariyle Malta İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye genelindeki tüm illerden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Vize almak isteyen kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu ile işlemlerini başlatabilir. 

Avrupa Birliği'nde 16 yaşın üzerindeki bireyleri aşılamaya başlayan ilk ülke olan Malta’da, tahmin edilenden çok daha önce sürü bağışıklığına ulaşıldı. Başarılı aşılama sürecine 12-17 yaş grubu da dahil edildi. Fortune dergisi COVID-19 küresel aşı takip raporuna göre, Malta Adası, dünyanın en yüksek aşılama oranına sahip. Yarım milyon nüfusu olan ülkede halkın yüzde 80,9'u en az bir kez aşılanırken yetişkin nüfusun yüzde 70’i tamamen aşılandı. Malta, Ulusal Aşılama Programı ile yeni COVID-19'da ciddi bir düşüş sağladı. Ülkede günlük vaka sayısı ve günlük ölüm sayısı durma noktasına ulaştı.

Malta’da turist ağırlayan tüm işletmeler yeni sağlık ve güvenlik önlemlerini uygulamak için çeşitli yerel ve uluslararası paydaşlarla birlikte sıkı bir iş birliği içinde çalışmaktadır. Bu kapsamda işletmeler World Travel & Tourism Councill tarafından “Güvenli Seyahat” damgası ile ödüllendirilmiştir. Bu kapsamda Global Liman İşletmeleri Holding'in bir parçası olan Valletta Kruvaziyer Limanı da “Güvenli Seyahat” damgası ile ödüllendirilmiştir.

1

Malta’yı ziyaret edecek olan tüm yolcular için geçerli olan mevcut seyahat gereksinimleri:

Hava veya deniz yoluyla Malta'ya seyahat eden yolcuların, uçağa binmeden önce ve varışta, yolcu sağlık formu doldurmaları ve Malta’ya girişten en fazla 72 saat önce yapılmış ve (-) negatif sonucu olan (PCR) Covid-19 testi olması gereklidir. (5 yaş üstü yolcular) Malta’da 12+ yaş üzerinde herkes aşılandığı için 12-17 yaş grubundaki çocuklar için de girişte aşı sertifikası sunulması gerekiyor.

1 Haziran 2021'den itibaren, ülkeye girişte negatif PCR sonucu yerine QR kodu açıkça görülebilen, Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan ve son doz aşılama üzerinden 14 gün geçmiş olan bir aşı sertifikası da sunulabilir. (iki doz aşılama tamamlanmış ve son doz üzerinden 14 gün geçmiş olan AB Dijital Sertifikası veya Birleşik Krallık NHS sertifikası da geçerlidir) Amber listede yer alan ve bu sertifikalardan birine sahip olan ülkelerden gelen ziyaretçiler (Türkiye Amber listede bulunuyor) PCR testine ihtiyaç duymadan seyahat etmesine izin verilir.  Sağlık formuyla birlikte test sonucu veya aşı sertifikasından birinin sunulmaması halinde yolcunun uçağa girişine izin verilmeyebilir. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen 5 yaş üstü tüm yolcuların 2021 tarihli LN229 numaralı yasaya göre, Malta’ya varışta ücret karşılığında PCR testi yaptırması ve 14 günlük karantinaya girmesi zorunludur. Testin maliyeti 120 €, zorunlu karantina ile ilgili konaklama ücreti ise gecelik 100 € 'dur. Amber listedeki ülkelerden gelen tüm yolcular için gerekli olan Yolcu Sağlık Formu bu linkten temin edilebilir https://www.maltairport.com/declarationforms/

1

Schengen çoklu giriş vizesi almak isteyen kişiler Malta için geçerli olan giriş şartlarına ek olarak gidecekleri diğer ülkenin giriş şartları için de yetkili makamlar ile temasa geçip güncel bilgi almalıdır.

Bilgi: Malta Turizm Ofisi /Manya Medya

Mail: [email protected]

Malta Seyahat Önerileri Güncellendi

18.06.2021

Malta Halk Sağlığı Müfettişliği, 17 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Malta'ya ve Malta'dan seyahat için geçerli olacak Amber Listedeki Ülkelerigüncelledi.L.N. 255 _ 2021 sayılı karara göre, Amber Liste aşağıdaki ülkeleri kapsamaktadır:

Almanya              Çek Cumhuriyeti               İspanya                Lihtenştayn         San Marino

Amerika**          Çin                                       İsrail                     Litvanya              Singapur

Andora                Danimarka                         İsveç                    Lübnan                Slovakya

Avustralya           Estonya                                             İsviçre                  Lüksemburg        Slovenya

Avusturya            Finlandiya                          İtalya                   Macaristan         Tayland

Belçika                 Fransa                                İzlanda                 Monako              Türkiye

BAE                      Güney Kore                       Japonya               Norveç                Ürdün

Birleşik Krallık     Hırvatistan                         Kanada                Polonya               Vatikan Şehri

ABD                      Hollanda                            Kıbrıs                    Portekiz               Yeni Zelanda

Bulgaristan         İrlanda                                Letonya               Romanya            Yunanistan

1 Temmuz 2021'den itibaren AB Vatandaşlarının biniş için Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınmış ve onaylanmış(Pfizer BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson)Aşı Sertifikası sunmaları gerekmektedir. AB dışındaki diğer ülkeden gelen Malta vatandaşları ve Malta oturma iznine veya resmi görevliye sahip olan kişilerin Malta’ya varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış ve negatif sonucu olan bir PCR testi sunmaları gerekmektedir.

Malta’ya varışta negatif PCR sonucu bulunmayan (5 yaş ve üstü) yolcularzorunlu PCR testine tabi tutulacak ve/veya 2021 LN229 yasal bildirimi uyarınca ücret karşılığındazorunlukarantina uygulanacaktır.

Ayrıca 17 Haziran'dan itibaren Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan (şu andasadece Malta Aşı Sertifikası)aşı sertifikasına sahip kişilerherhangi bir ülkeden Malta'ya ve Malta'dan seyahat edebilir.

Bu kapsamdaki ülkeler:

Arnavutluk          Ermenistan                        Karadağ               Küba                     Rusya

Azerbaycan         Faroe Adaları                    Katar                    Libya                    Sırbistan

Belarus                Fiji                                       Kazakistan          Mısır                     Suudi Arabistan

Belize                   Gürcistan                           Kosova                Moldova             Tayvan

Bosna Hersek     İran                                     K.Makedonya     Panama               Vietnam

Butan                   Jamaika                             

Malta Turizm Otoritesi İcra Kurulu Başkanı Johann Buttigiegbu duyuruyu “COVID-19 kısıtlayıcı önlemlerinin ardından nefes alınabilen bir hayat ve herkesin yeniden özgür hissetmeye başlaması için Malta’nın halen gerekli doğru bileşenlerin tümüne sahip olması, herkesin sağlığını ve güvenliğini en üst düzeyde tutarak, Malta’nın geleceği için ileriye doğru atılmış bir adım”olarak nitelendirdi.

Malta’nın, hepimizin hak ettiği dinlendirici tatili garanti ederken, Covid19 virüsünün yayılmasını engellemeye yönelik bilgilendirmelerini Visitmalta.com/covid-19 adresinde bulabilirsiniz.

02.06.2021 Güncellemesi

Belirli koridor ülkelerinden Malta’ya hava ve deniz yolculuğu 2020'de yeniden başladı.

Malta seyahat önerileri, güncel seyahat gereksinimlerine göre sürekli olarak gözden geçirilmektedir.

Halk Sağlığı Müfettişliği tarafından kırmızı bölge olarak tanımlanmış olan bölgelerdeki Malta vatandaşları veya şu anda bu koridor ülkelerde ikamet eden kırmızı bölgeye seyahat etmek veya bu bölgeden çıkmak için istisnai onay verilen kişilerin en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi negatif sonuç sunmaları kaydıyla Malta'ya giriş yapmasına izin verilecek. Ayrıca bu ülkelerden gelen kişiler için 14 günlük zorunlu karantina şartı var ve bu kişiler karantinalarının 11-12. günü tekrar PCR testi yaptırmak zorundalar. Karantina adresi ve test sonuçları [email protected] adresinden iletilecek.

Tüm yolcular için geçerli olan mevcut seyahat gereksinimleri (5 yaş ve üstü)

Hava veya deniz yoluyla Malta'ya seyahat eden yolcuların, uçağa binmeden önce ve varışta, yolcu sağlık formu doldurmaları ve Malta’ya girişten en fazla 72 saat önce yapılmış ve (-) negatif sonucu olan (PCR) Covid-19 testi olması gereklidir.

1 Haziran 2021'den itibaren, negatif PCR sonucu yerine QR kodu açıkça görülebilen Malta Aşı Sertifikası sunulabilir. Sağlık formu ile birlikte test sonucu veya aşı sertifikasından birinin sunulmaması halinde yolcunun uçağa girişine izin verilmeyebilir. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen 5 yaş üstü tüm yolcuların 2021 tarihli LN229 yasasına göre, Malta’ya varışta ücret karşılığında PCR testi yaptırması ve 14 günlük karantinaya girmesi zorunludur.