Malta'da Vize İşlemleri Yeniden Başladı

Aşağıda verilen bilgiler, 12/11/2021 tarihi itibariyle yürürlükte olan düzenlemeleri vurgulamaktadır.

Sağlık Otoritelerimiz tarafından yayınlanan en son güncellemeler için lütfen https://www.visitmalta.com/en/covid-19 ve bu e-postada verilen diğer bağlantıları takip edin.

Malta'ya seyahate yalnızca Malta'ya varmadan önceki 14 günlük süre içinde 393/2021 Yasal Bildiriminde yer alan ülkelerde ikamet etmiş kişilere izin verilir (ülkelerin tam listesi için bkz. https://legislation.mt/eli/ln/2021/393/ eng/pdf). Ayrıca, yolcuların Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından tanınan bir aşı yapılmış olması ve aşağıda belirtilen Aşı Sertifikalarından birini ibraz etmiş olması gereklidir.

Malta'ya seyahat eden kişilerin, Koyu Kırmızı Listede bulunan ülkelerdeki transit havaalanlarından da geçmemiş olması gereklidir. 

Bu kurallar 12 yaş ve üzeri herkes için geçerlidir.
•    Resmi Malta Aşı Sertifikası
•    EUDCC ağ geçidine bağlı AB, AEA ve AB dışı ülkeler tarafından verilen AB Dijital COVID Aşılama Sertifikası. Buna Arnavutluk, Andorra, Faroe Adaları, İzlanda, İsrail, Lihtenştayn, Fas, Kuzey Makedonya, Norveç, Panama (https://travelauthorisation.gov.mt/ aracılığıyla Sağlık Yetkililerinden izin alınması gerekir), San Marino, İsviçre'den alınan sertifikalar da dahildir. Türkiye, Ukrayna ve Vatikan.
•    Birleşik Krallık NHS (kağıt veya dijital) Coronavirus (COVID-19) Aşı Sertifikası
•    ABD ve Kanada: VeriFLY uygulaması aracılığıyla doğrulanan ABD CDC Covid-19 Aşı Kayıt Kartı ve Kanada COVID-19 İl Aşı Kayıtları. (VeriFLY uygulaması hem Google Play'de (https://bit.ly/2WkqfrI) hem de Apple App Store'da (https://apple.co/3x8K0zn) mevcuttur. https://go.daon.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. SSS'leri kontrol etmek için veriflyapp).
•    BAE Al Hosn Aşı Sertifikası
•    Dubai Sağlık Otoriteleri tarafından verilen okunabilir QR Kodu ile BAE Aşı Sertifikası
•    Tam doz aşılama ile Türk Aşı Sertifikası
•    Okunabilir bir QR Koduna sahip Sırp “Dijital Yeşil Sertifikası”
•    Cebelitarık, Jersey ve Guernsey Aşı Sertifikası
•    Doha Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından verilen Katar Covid 19 aşı sertifikası
•    Arnavutluk Dijital Covid Sertifikası (Sertifika dixhitale shqiptare COVID)
•    Medicare Express Plus Uygulaması aracılığıyla doğrulandığı şekliyle Avustralya COVID-19 Dijital Sertifikası. Uygulama hem Google Play'de (https://bit.ly/2VRTwKk) hem de Apple App Store'da (https://apple.co/3g0nCSR) mevcuttur. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://bit.ly/3yLkKRp
•    Mısır Arap Cumhuriyeti COVID-19 Aşı Sertifikası
•    Lübnanlı COVID-19 Aşı Kayıt Kartı
•    Singapur Sağlık Bakanlığı Aşı Sertifikası
•    Kuveyt Sağlık Bakanlığı SARS-COV-2 Aşı Sertifikası
•    sehaty.sa tarafından verilen Suudi Arabistan Aşı Sertifikası
•    MySejahtera Uygulaması aracılığıyla doğrulanan Malezya Covid 19 Dijital Sertifikası (buradan indirin: https://bit.ly/3AUAWAC)
•    Ruanda Biyomedikal merkezi tarafından verilen Ruanda Cumhuriyeti Covid19 Aşı Sertifikası (sadece cep telefonu numarası ve ilgili kodun ibraz edilmesi halinde)
•    Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşı Kartı
•    Filistin Sağlık Bakanlığı Aşı Sertifikası
•    Bahreyn Krallığı Coronavirüs (COVID-19) Aşı Sertifikası
•    Bermuda Hükümeti Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşı Sertifikası
•    Ermenistan Cumhuriyeti'ndeki Birleşik Elektronik Sağlık Hizmetleri Bilgi Sistemi aracılığıyla verilen Ermeni COVID-19 Aşı Sertifikası
•    Kürdistan Bölgesel Hükümeti tarafından verilen Irak COVID-19 Aşı Kartı
•    COOV Uygulaması aracılığıyla verilen Güney Kore COVID-19 Aşı Sertifikası (buradan indirin: https://ncv.kdca.go.kr/coov)
•    Moldova Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Moldova Aşı Sertifikası
•    Azerbaycan Cumhuriyeti aşı kartı
•    Şili'nin Resmi Dijital Aşı Sertifikası
•    Kolombiyalı MiVacuna COVID-19 Aşı Sertifikası
•    VeriFLY uygulaması kullanılarak doğrulanan Japon COVID-19 Aşı Sertifikası (VeriFLY uygulaması hem Google Play'de (https://bit.ly/2WkqfrI) hem de Apple App Store'da (https://apple.co/3x8K0zn) mevcuttur. SSS'leri kontrol etmek için https://go.daon.com/veriflyapp adresini ziyaret edebilirsiniz).
•    Umman Sultanlığı COVID-19 için Bağışıklama Sertifikası
•    Libya Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından verilen Libya COVID-19 Aşı Sertifikası

ÖNEMLİ: Aşı Sertifikası yalnızca aşağıdaki durumlarda geçerlidir:

1) Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan, Comirnaty [Pfizer], Jannsen [Johnson & Johnson], Spikevax [Moderna], Vaxzevria [AstraZeneca] olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) olan bir aşı ile ilgili olarak verilir. (EMA onaylı aşıların karma kullanımı kabul edilir). Ayrıca, EMA onaylı bir takviye dozuyla birlikte WHO onaylı Covishield, Sinopharm, Sinovac veya Bharat Biotech aşılarının birincil tam programını (2 doz) gösteren tanınmış bir aşı sertifikası da destekleyicinin alınmasından 14 gün sonra kabul edilir. doz.
2) Aşının ikinci dozunun (Jannsen durumunda bir doz) Malta'ya varmadan en az 14 gün önce uygulanmış olmasıyla birlikte, tüm aşılama sürecini kapsar.
3) COVID-19'dan iyileşmeyi ve bir doz EMA onaylı aşıyı gösterir. Comirnaty [Pfizer], Spikevax [Moderna] veya Vaxzevria [AstraZeneca]'nın yalnızca 1 dozunu gösteren ve 1/1 olarak açıkça işaretlenmiş (1/2 eksik aşı anlamına gelmek yerine) onaylanmış Covid Aşı Sertifikaları durumunda , bu sertifikalar, bir Covid iyileşmesi kanıtı (örneğin, pozitif bir covid test sonucu) sunulduğunda giriş için hala geçerlidir.

Aşağıdaki sertifikalar Malta'ya seyahat için GEÇERLİ DEĞİLDİR:
• COVID-19'dan iyileşme sertifikaları
• 2 doz gerektiren sadece 1 doz aşı için aşı sertifikaları
• Son dozdan itibaren 14 günden daha az süreye sahip aşı sertifikaları
• AB Dijital COVID Sertifikasında veya başka bir şekilde Negatif Hızlı Antijen Testi

5-11 yaş arasındaki çocuklar, nazofaringeal RT-PCR testinin negatif olması (Malta'ya varıştan en az 72 saat önce yapılmış) olması koşuluyla, aşıları tam olarak yapılmış ebeveynleri veya yasal vasileri ile birlikte seyahat edebilirler. 5 yaşın altındaki çocuklar herhangi bir seyahat zorunluluğundan muaftır.

Tüm yolcular ayrıca şu adreste bulunan Dijital Yolcu Bulucu Formunu (dPLF) doldurmalıdır: https://app.euplf.eu/. Form, uçağa binmeden önce ve Malta'ya varışta doldurulmalı ve sunulmalıdır. Gönderilen QR kodlu dPLF, bir akıllı telefon, tablet veya diğer cihazlarda çıktı olarak veya dijital formatta sunulabilir. Yanlış beyanlar ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilecektir.

Malta'ya varışta geçerli bir sertifikası olmayan herhangi bir yolcu, Sağlık Otoriteleri tarafından gecelik 100 € (sadece kahvaltı dahil) ücret karşılığında sağlanan bir konaklama yerinde zorunlu 14 günlük karantina uygulanacaktır. Bu aynı zamanda 368/2021 Yasal Bildiriminde listelenmeyen ülkelerden gelen yolcular için de geçerlidir.

Karantinaya alınan kişilerin, herhangi bir semptom geliştirmemesi veya Covid-19 için pozitif test yapmaması koşuluyla, dönüş bileti göstererek 14 günlük süre dolmadan Malta'yı terk etmelerine izin verilecek.

Karantina ile ilgili sorularınız varsa, lütfen https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/quarantine.aspx  veya [email protected] e-posta adresinden sağlanan bilgiler aracılığıyla Sağlık Yetkilileri ile iletişime geçin. 

Tıbbi nedenlerle onaylanmış aşılardan herhangi birini alamayan ve 'Kırmızı' bölgelerden Malta'ya seyahat edecek olan kişiler, varışta tüm ilgili belgeleri içeren bir e-postayı [email protected]'a göndererek karantinadan muafiyet talebinde bulunabilirler. E-postanın konu başlığı “EXEMPTION REQUEST yani MUAFİYET TALEBİ: [Başvurunun talep edildiği kişinin adı]” şeklinde olmalıdır. Bu e-posta talebine, kişinin tıbbi uzman danışmanının açık iletişim bilgilerini içeren geçerli, doğrulanabilir bir sağlık sertifikası eklenmelidir. Muafiyet verilirse, bu kişilerin Malta'ya varmadan 72 saat öncesinden daha uzun bir süre önce gerçekleştirilen olumsuz bir RT-PCR sonucuna sahip olmaları gerekir. Varışta Halk Sağlığı Müfettişinden gelen muafiyet mektubunun bir kopyası da sunulmalıdır.

Malta'ya 'Kırmızı' bir ülkeden gelen aşılanmamış hamile kadınlar, imzalı ve tarihli bir doktor sertifikası VE/VEYA doğum öncesi kayıt kartlarını ibraz etmeleri koşuluyla zorunlu karantinadan muaftır. Hamile kadınlar ayrıca Malta'ya varmadan 72 saat önce yapılmış negatif bir RT-PCR sonucuna sahip olmalıdır.

'Koyu Kırmızı' bir bölgeden Malta'ya seyahat, yalnızca temel amaçlar için VE yolcuya Malta Halk Sağlığı Yetkililerinden önceden izin verilmişse mümkündür. 'Koyu Kırmızı' bölgelerden Malta'ya istisnai seyahat için izin talepleri şu çevrimiçi form aracılığıyla gönderilmelidir: https://travelauthorisation.gov.mt/. 

İstisnai onay aşağıdakilere verilebilir:
- Malta vatandaşları veya geçerli Malta oturma iznine sahip kişiler (tatil için değil)
- gerekli görülen nedenlerle Malta'ya gelmesi gereken kişiler (örneğin iş; ölüm/ölüme yakın; evlat edinme; eşin/partnerin/küçük çocuğun ebeveynleri ile yeniden birleşmesi).

Aşağıdaki web siteleri aracılığıyla güncel kalmak isteyebilirsiniz:
https://www.visitmalta.com/en/covid-19/
https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx
 

AB ülkesi olan Malta, pandemi nedeniyle AB dışındaki ülkeler için turistik amaçlı vize işlemlerini askıya almıştı fakat aşı uygulamasının artmasıyla güvenli seyahat mümkün hale geldi. AB haricindeki ülkelerden gelen turistlere yönelik uygulamalarda da beklenen esneme sağlandı. Malta İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’den Malta’ya gidecek olan ziyaretçilerin vize işlemlerini başlattı. 

23 Haziran itibariyle Malta İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye genelindeki tüm illerden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Vize almak isteyen kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu ile işlemlerini başlatabilir. 

Avrupa Birliği'nde 16 yaşın üzerindeki bireyleri aşılamaya başlayan ilk ülke olan Malta’da, tahmin edilenden çok daha önce sürü bağışıklığına ulaşıldı. Başarılı aşılama sürecine 12-17 yaş grubu da dahil edildi. Fortune dergisi COVID-19 küresel aşı takip raporuna göre, Malta Adası, dünyanın en yüksek aşılama oranına sahip. Yarım milyon nüfusu olan ülkede halkın yüzde 80,9'u en az bir kez aşılanırken yetişkin nüfusun yüzde 70’i tamamen aşılandı. Malta, Ulusal Aşılama Programı ile yeni COVID-19'da ciddi bir düşüş sağladı. Ülkede günlük vaka sayısı ve günlük ölüm sayısı durma noktasına ulaştı.

Malta’da turist ağırlayan tüm işletmeler yeni sağlık ve güvenlik önlemlerini uygulamak için çeşitli yerel ve uluslararası paydaşlarla birlikte sıkı bir iş birliği içinde çalışmaktadır. Bu kapsamda işletmeler World Travel & Tourism Councill tarafından “Güvenli Seyahat” damgası ile ödüllendirilmiştir. Bu kapsamda Global Liman İşletmeleri Holding'in bir parçası olan Valletta Kruvaziyer Limanı da “Güvenli Seyahat” damgası ile ödüllendirilmiştir.

1

Malta’yı ziyaret edecek olan tüm yolcular için geçerli olan mevcut seyahat gereksinimleri:

Hava veya deniz yoluyla Malta'ya seyahat eden yolcuların, uçağa binmeden önce ve varışta, yolcu sağlık formu doldurmaları ve Malta’ya girişten en fazla 72 saat önce yapılmış ve (-) negatif sonucu olan (PCR) Covid-19 testi olması gereklidir. (5 yaş üstü yolcular) Malta’da 12+ yaş üzerinde herkes aşılandığı için 12-17 yaş grubundaki çocuklar için de girişte aşı sertifikası sunulması gerekiyor.

1 Haziran 2021'den itibaren, ülkeye girişte negatif PCR sonucu yerine QR kodu açıkça görülebilen, Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan ve son doz aşılama üzerinden 14 gün geçmiş olan bir aşı sertifikası da sunulabilir. (iki doz aşılama tamamlanmış ve son doz üzerinden 14 gün geçmiş olan AB Dijital Sertifikası veya Birleşik Krallık NHS sertifikası da geçerlidir) Amber listede yer alan ve bu sertifikalardan birine sahip olan ülkelerden gelen ziyaretçiler (Türkiye Amber listede bulunuyor) PCR testine ihtiyaç duymadan seyahat etmesine izin verilir.  Sağlık formuyla birlikte test sonucu veya aşı sertifikasından birinin sunulmaması halinde yolcunun uçağa girişine izin verilmeyebilir. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen 5 yaş üstü tüm yolcuların 2021 tarihli LN229 numaralı yasaya göre, Malta’ya varışta ücret karşılığında PCR testi yaptırması ve 14 günlük karantinaya girmesi zorunludur. Testin maliyeti 120 €, zorunlu karantina ile ilgili konaklama ücreti ise gecelik 100 € 'dur. Amber listedeki ülkelerden gelen tüm yolcular için gerekli olan Yolcu Sağlık Formu bu linkten temin edilebilir https://www.maltairport.com/declarationforms/

1

Schengen çoklu giriş vizesi almak isteyen kişiler Malta için geçerli olan giriş şartlarına ek olarak gidecekleri diğer ülkenin giriş şartları için de yetkili makamlar ile temasa geçip güncel bilgi almalıdır.

Bilgi: Malta Turizm Ofisi /Manya Medya

Mail: [email protected]

Malta Seyahat Önerileri Güncellendi

18.06.2021

Malta Halk Sağlığı Müfettişliği, 17 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Malta'ya ve Malta'dan seyahat için geçerli olacak Amber Listedeki Ülkelerigüncelledi.L.N. 255 _ 2021 sayılı karara göre, Amber Liste aşağıdaki ülkeleri kapsamaktadır:

Almanya              Çek Cumhuriyeti               İspanya                Lihtenştayn         San Marino

Amerika**          Çin                                       İsrail                     Litvanya              Singapur

Andora                Danimarka                         İsveç                    Lübnan                Slovakya

Avustralya           Estonya                                             İsviçre                  Lüksemburg        Slovenya

Avusturya            Finlandiya                          İtalya                   Macaristan         Tayland

Belçika                 Fransa                                İzlanda                 Monako              Türkiye

BAE                      Güney Kore                       Japonya               Norveç                Ürdün

Birleşik Krallık     Hırvatistan                         Kanada                Polonya               Vatikan Şehri

ABD                      Hollanda                            Kıbrıs                    Portekiz               Yeni Zelanda

Bulgaristan         İrlanda                                Letonya               Romanya            Yunanistan

1 Temmuz 2021'den itibaren AB Vatandaşlarının biniş için Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınmış ve onaylanmış(Pfizer BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson)Aşı Sertifikası sunmaları gerekmektedir. AB dışındaki diğer ülkeden gelen Malta vatandaşları ve Malta oturma iznine veya resmi görevliye sahip olan kişilerin Malta’ya varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış ve negatif sonucu olan bir PCR testi sunmaları gerekmektedir.

Malta’ya varışta negatif PCR sonucu bulunmayan (5 yaş ve üstü) yolcularzorunlu PCR testine tabi tutulacak ve/veya 2021 LN229 yasal bildirimi uyarınca ücret karşılığındazorunlukarantina uygulanacaktır.

Ayrıca 17 Haziran'dan itibaren Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan (şu andasadece Malta Aşı Sertifikası)aşı sertifikasına sahip kişilerherhangi bir ülkeden Malta'ya ve Malta'dan seyahat edebilir.

Bu kapsamdaki ülkeler:

Arnavutluk          Ermenistan                        Karadağ               Küba                     Rusya

Azerbaycan         Faroe Adaları                    Katar                    Libya                    Sırbistan

Belarus                Fiji                                       Kazakistan          Mısır                     Suudi Arabistan

Belize                   Gürcistan                           Kosova                Moldova             Tayvan

Bosna Hersek     İran                                     K.Makedonya     Panama               Vietnam

Butan                   Jamaika                             

Malta Turizm Otoritesi İcra Kurulu Başkanı Johann Buttigiegbu duyuruyu “COVID-19 kısıtlayıcı önlemlerinin ardından nefes alınabilen bir hayat ve herkesin yeniden özgür hissetmeye başlaması için Malta’nın halen gerekli doğru bileşenlerin tümüne sahip olması, herkesin sağlığını ve güvenliğini en üst düzeyde tutarak, Malta’nın geleceği için ileriye doğru atılmış bir adım”olarak nitelendirdi.

Malta’nın, hepimizin hak ettiği dinlendirici tatili garanti ederken, Covid19 virüsünün yayılmasını engellemeye yönelik bilgilendirmelerini Visitmalta.com/covid-19 adresinde bulabilirsiniz.

02.06.2021 Güncellemesi

Belirli koridor ülkelerinden Malta’ya hava ve deniz yolculuğu 2020'de yeniden başladı.

Malta seyahat önerileri, güncel seyahat gereksinimlerine göre sürekli olarak gözden geçirilmektedir.

Halk Sağlığı Müfettişliği tarafından kırmızı bölge olarak tanımlanmış olan bölgelerdeki Malta vatandaşları veya şu anda bu koridor ülkelerde ikamet eden kırmızı bölgeye seyahat etmek veya bu bölgeden çıkmak için istisnai onay verilen kişilerin en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi negatif sonuç sunmaları kaydıyla Malta'ya giriş yapmasına izin verilecek. Ayrıca bu ülkelerden gelen kişiler için 14 günlük zorunlu karantina şartı var ve bu kişiler karantinalarının 11-12. günü tekrar PCR testi yaptırmak zorundalar. Karantina adresi ve test sonuçları [email protected] adresinden iletilecek.

Tüm yolcular için geçerli olan mevcut seyahat gereksinimleri (5 yaş ve üstü)

Hava veya deniz yoluyla Malta'ya seyahat eden yolcuların, uçağa binmeden önce ve varışta, yolcu sağlık formu doldurmaları ve Malta’ya girişten en fazla 72 saat önce yapılmış ve (-) negatif sonucu olan (PCR) Covid-19 testi olması gereklidir.

1 Haziran 2021'den itibaren, negatif PCR sonucu yerine QR kodu açıkça görülebilen Malta Aşı Sertifikası sunulabilir. Sağlık formu ile birlikte test sonucu veya aşı sertifikasından birinin sunulmaması halinde yolcunun uçağa girişine izin verilmeyebilir. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen 5 yaş üstü tüm yolcuların 2021 tarihli LN229 yasasına göre, Malta’ya varışta ücret karşılığında PCR testi yaptırması ve 14 günlük karantinaya girmesi zorunludur.