Vizesiz Ülkeler Listesi - 2024 Güncel - Keşfetmek İçin Tıklayın

Vizesiz seyahat edebilmek büyük bir özgürlük çünkü vize başvuruları, ülkeden ülkeye değişen onay süreleri gibi hem zaman hem de para kaybına yol açan parametreler, birçok gezgin için seyahatin en can sıkıcı aşamalarından olabiliyor. Vize almanın günümüz koşullarında hayli zorlaştığını da düşünürsek, "vizesiz seyahat" her zamankinden çok daha cazip bir seçenek olarak duruyor.

Peki vize derdi olmadan hangi ülkelere seyahat edebiliriz, hangi ülkeler yalnızca kimlikle girişe müsaade ederken hangi ülkelerin sınır kapısında kapı vizesi alabiliyoruz? Birazdan oldukça detaylı bir şekilde yer vereceğimiz listelerde eminiz ki sizin de vizesiz gidildiğini bile bilmediğiniz ülkeler yer alacak. Tabi bunda son güncellemelerle listeye dahil edilen ülkelerin de payı var mutlaka.

Vizesiz ülkeleri anlatmaya başlamadan önce, Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde yer alan alfabetik tam listeyi de buraya koymakta fayda var. Böylelikle hangi ülke vize istiyor, hangileri vizesiz, vize olmadan kaç gün kalınabiliyor gibi önemli bilgilere tek bir listede ulaşabileceksiniz.

Vatandaşlarımızın Seyahat Edecekleri Ülke Bakımından Vize Yükümlülükleri:

Afganistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri  90 gün süreyle vizeden muaftır.
Almanya Federal Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Amerika Birleşik Devletleri: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Andorra: Schengen bölgesine dahil olmayan Andorra’ya doğrudan seyahat imkanı bulunmamakta olup, ülkeye giriş İspanya ya da Fransa üzerinden yapılabilmektedir.
Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Andorra’ya seyahat edebilmek için çift girişli veya müteaddit girişli Schengen vizesi alması gerekmektedir.
Angola: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Antigua-Barbuda: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Arjantin: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Arnavutluk: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Avustralya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Avusturya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Azerbaycan: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Vatandaşlarımız turistik amaçlı seyahatlerinde, doğrudan ülkemizden Azerbaycan’a seyahat etmek koşuluyla, kimlik kartlarıyla da giriş yapabilmektedirler.
Bağımsız Samoa: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Bahamalar: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Bahreyn: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 gün süreli vizelerini Bahreyn’e seyahatlerinden önce e-vize olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Bangladeş: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Barbados: Umuma mahsus pasaport hamilleri 6 aya kadar vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Belarus: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.
Belçika: Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 1 Aralık 2022 tarihi itibariyle Belçika üzerinden yapacakları transit uçuşlarda havalimanı transit vizeye tabidir.
Belize: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Benin: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Birleşik Arap Emirlikleri: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
Bolivya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Bosna-Hersek: Umuma mahsus pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Botsvana: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamilleri Botsvana’ya girişlerinden itibaren 365 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır.
Brezilya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Brunei: Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri, Brunei’ye giriş, çıkış, transit geçişlerinde, ilk giriş tarihinden itibaren otuz (30) günü geçmeyen seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
Bulgaristan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi pasaport hamilleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport ile Hizmet pasaportu hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Burkina Faso: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Burundi: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport Hamilleri her 180 gün içinde 90 günü aşmayan süre zarfında vizeden muaftır.
Butan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Cabo Verde: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Cezayir: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Cibuti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Vatandaşlarımız www.evisa.gouv.dj adresi üzerinden alacakları e-vizeyle Cibuti’ye seyahat edilebilmektedir.
Çad: Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Çek Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Çin Halk Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Danimarka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Doğu Timor: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir.
Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.
Dominika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 21 gün süreyle vizeden muaftır.
Dominik Cumhuriyeti: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olup, havalimanında 30 gün süreli vize alınabilmektedir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Ekvator: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
Ekvator Ginesi: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
El Salvador: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Endonezya: Diplomatik ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hususi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız ise vizeye tabidir. Hususi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde Endonezya'ya varış noktasında (hava ve deniz limanları ile kara hudut kapıları) 35 ABD Doları ödeyerek “Varışta Vize” (Visa on Arrival) alabilmektedir.
Eritre: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız Eritre’ye seyahatlerinde vizeye tabidir.
Ermenistan: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Ermenistan’a seyahatleri öncesinde vize veya e-vize almaları gerekmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Estonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Etiyopya: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet  Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Esvatini: Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar süreli kaşe vizelerini sınır kapılarında harçsız olarak alabilmektedirler. 30 günü aşan ziyaretler için Esvatini Büyükelçiliklerinden vize temin edilmesi gerekmektedir.
Fas: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Fiji: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Fildişi Sahili: Resmi pasaportlar (Diplomatik, Hizmet ve Hususi), ilk giriş tarihinden itibaren her altı (6) ay içerisinde doksan (90) günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Filipinler: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Filistin: Vatandaşlarımıza vize uygulanmamaktadır. Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekmektedir (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecek vatandaşlarımız hariç).
Finlandiya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Fransa: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Gabon: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabidir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Gabon’a seyahat edecek vatandaşlarımızın en az 3 ay geçerli pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Gabon’a varış tarihlerinden 1 ay sonra Gabon Göç İdaresine başvuruda bulunarak ücret karşılığında kısa süreli oturum izni almaları gerekmektedir.
Gambiya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Gana:Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gine: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Gine Bissau: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususî pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Grenada: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Guatemala: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Guyana: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise, 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Güney Afrika Cumhuriyeti: Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar süreli vizelerini sınır kapılarından kaşe tatbiki şeklinde ve harçsız olarak alabilmektedir.
Güney Sudan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Gürcistan:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın Gürcistan’a geçerli yeni tip kimlik kartları ile vizesiz olarak seyahat edebilmeleri mümkündür. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
Haiti: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir. Haiti'ye seyahat eden umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Haiti'ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkânı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız ülkeden çıkışta ise 15 ABD Doları gümrük vergisi ödemektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise giriş için herhangi bir ödeme yapmamaktadır.
Hırvatistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hindistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hollanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hususi ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Hollanda havalimanlarından transit olarak Schengen bölgesi dışına yapacakları transit geçişlerde transit vizeye tabidir.
Türk vatandaşı gemi mürettebatı, Uluslararası Çalışma Örgütü Gemi Adamı Kimlik Belgesi Sözleşmesi No: 108 (1958) veya No: 185 (2003), Uluslararası Deniz Trafiğinin Kolaylaştırılması Sözleşmesi ve ilgili Hollanda ulusal mevzuatı çerçevesinde düzenlenmiş geçerli bir gemi adamı kimlik belgesi hamili olması kaydıyla havalimanı transit vizesinden muaftır.
Hollanda Antilleri (Curacao,St. Maarten, Bonaire, St. Eustatius ve Saba): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.Hizmet Pasaportu hamilleri vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
Diplomatik ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Honduras: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Hong Kong Özel İdare Bölgesi: Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ne 90 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları, Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ne 90 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır
Irak:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İngiltere: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek vatandaşlarımız transit vizeye tabidir. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın, gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması şartının yanı sıra belirli koşulları sağlamaları halinde, transit vizeden muaf olacakları (transit without visa concession) Londra Başkonsolosluğumuz tarafından bildirilmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.mfa.gov.tr/ingiltere-uzerinden-diger-ulkelere-aktarmali-seyahat-edecek-vatandaslarimiza-yonelik-duyuru_-13-mart-2014.tr.mfa adresine bakınız.
İran: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
İrlanda: Umuma Mahsus, hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır. Bakan heyetinde resmî ziyarette bulunan hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeden muaftır.
İspanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İsrail: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İsveç: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İsviçre: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
İtalya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. (Vatikan için de geçerlidir).
İzlanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Jamaika: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Japonya: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Covid-19 tedbirleri kapsamında durdurulan vize muafiyeti uygulaması 11 Ekim 2022 tarihinde (Japonya saati ile) 00:00’da yeniden başlatılmıştır. Aşı sertifikası (3 kez ve standartları karşılayan aşı) veya Kovid-19 negatif olduklarını gösterir PCR testi sonucu gibi belgelerin ibraz edilmesi koşuluyla, Japonya’ya giriş esnasındaki sınır kontrol tedbirlerine ilişkin kısıtlamaların uygulanmayacağı, 2 Nisan 2020 tarihine kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu tüm ülkelerde verilmiş olmasına rağmen geçerliliği askıya alınmış olan tek girişli ve çok girişli vizelerin, 11 Ekim 2022 tarihinde, (Japonya saati ile) 00:00’dan sonra, hangi sebeple seyahat edilecek olursa olsun, yeniden geçerli kabul edileceği Japonya makamlarından öğrenilmiştir.
Kamboçya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğunun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir. Umuma mahsus pasaport hamillerine vizeleri www.evisa.gov.kh adresinden e-vize olarak da ita edilmektedir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 30 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Kamerun: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kanada: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Karadağ: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Katar: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Kazakistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Kenya: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız vizeden muaf olup, Kenya’yı ziyaretleri öncesinde "www.etakenya.go.ke" adresinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Kenya'ya akredite temsilciliklerde görevli olmayan diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız Kenya'ya ziyaretlerinde "www.etakenya.go.ke" başvuruda bulunmaları gerekmekle birlikte başvuru sırasında herhangi bir ücretten muaftır ; Kenya'ya akredite misyonlarda görevlendirilen diplomatik pasaport hamillerinin de Kenya'ya ilk gelişlerinde söz konusu yöntemi izlemesi gerekmektedir. Hususî ve hizmet pasaport hamili vatandaşlarımız her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız vizelerini Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden temin edebilirler.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız vizelerini Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden temin edebilirler.
Kırgızistan: Umuma mahsus ve resmi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Kiribati: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi ve hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir
Diplomatik pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
KKTC: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın KKTC’ye geçerli kimlik belgeleri ile vizesiz olarak seyahat edebilmeleri mümkündür. 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle eski tip nüfus cüzdanları ile seyahat uygulaması sona erecek olup, KKTC’ye seyahat edecek vatandaşlarımız yalnızca yeni nesil Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarını kullanabilecektir.
Kolombiya: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Komorlar Birliği : Umuma Mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
Kongo: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Ülkede çalıştırılacak yabancı personel için çalışma izinlerinin varıştan önce Kongo Cumhuriyeti Temsilciliğinden alınması gerekmektedir.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Diplomatik Pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
Kore Cumhuriyeti (Güney Kore): Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
COVID-19 salgını bağlamında alınan tedbirler çerçevesinde Güney Kore 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren ülkemizin de içinde bulunduğu 90 ülkeye yönelik vize muafiyetini askıya almıştır.
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Kosova: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Kosta Rika: Resmi (Diplomatik, Hizmet ve Hususi) ve Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları Kosta Rika'ya yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde 180 gün içinde 30 gün süreyle vizeden muaftır (30 günlük vize muafiyeti, Kosta Rika’ya varışın ardından zamanında başvurulması halinde toplam 90 güne kadar uzatılabilmektedir).
Kuveyt: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 90 gün süreli vizelerini sınır kapılarında ücretsiz olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Kuzey Makedonya: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Kuzey Makedonya’ya Öğrenim Vizesi İçin Talep Edilen Belgeler
Küba: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Küba’ya seyahat etmeden en fazla 48 saat önce https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio internet adresinde yer alan formun doldurulması ve otomatik olarak oluşturulacak QR kodunun ilgili havayolu ve sınır kapısındaki görevlilere basılı halde veya elektronik formatta gösterilmesi gerekmektedir.
Laos: Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma mahsus, hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Lesotho: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Letonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Liberya: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Libya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Lihtenştayn: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Litvanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Lübnan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Lübnan’da göreve atanan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri görevleri müddetince, vizeden muaftır.
Lüksemburg: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Macaristan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Madagaskar: Umuma Mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler.
Makao Özel İdare Bölgesi: Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları turistik veya iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları, Makao Özel İdare Bölgesi’ne 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Malavi: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususî pasaport hamili diplomatlar ve devlet görevlileri resmî amaçlı seyahatleriyle sınırlı olmak üzere vizeden muaf olup, turizm ve diğer amaçlarla yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir.
Maldivler: Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olup, 30 gün süreli vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri de 30 güne kadar seyahatlerinde vizelerini sınır kapılarından harçsız olarak alabilmektedirler.
Malezya: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza ülkeye girişlerinde 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı giriş vizesi ücretsiz olarak tatbik edilmektedir. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Mali: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
Diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Malta: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeden muaftır.
Marşal Adaları: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Mauritius: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.
Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, mutlaka havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini http://inm.gob.mx/index.php/page/Inicio_Autorizacion_Electronica/tr.html adresli internet sitesinden harçsız e-vize olarak alabilmektedirler. E-vize imkânından sadece Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız yararlanabilmekte olup, buna mukabil Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımızın ülkemizde bulunan Meksika Diplomatik Temsilciliklerine şahsen müracaatla pasaporta tatbik edilen etiket (sticker) tipi vize almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın Schengen Bölgesi ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık (İngiltere ve Kuzey İrlanda) geçerli çok girişli vizesine sahip olmaları ya da bu ülkelerde daimi oturma iznine sahip olmaları halinde Meksika'ya vize almadan seyahat etmeleri mümkündür.
Son dönemde, Meksika makamları ülkeye girişlerde denetimi sıkılaştırmıştır.
Bu çerçevede, e-vize uygulamasından alınan vizelerde girilen bilgilerin doğru şekilde yer alıp almadığının (isim ve soyadı hanelerindeki bilgilerin ters yazılması gibi) kontrol edilmesi; ayrıca, Meksika’da konaklanacak yere ilişkin rezervasyon kaydı, davet mektubu noter onaylı sureti ve dönüş uçağına ait bilet gibi Meksika makamlarınca talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde yolcu beraberinde taşınması önem arzetmektedir.
Meksika'daki uluslararası havalimanlarından üçüncü ülkelere havayoluyla transit geçiş yapmak isteyen ve hamili oldukları ülke pasaportu itibariyle Meksika vizesine tabi ülke vatandaşlarının turistik vize alması gerekmektedir. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda, Schengen ülkeleri ve Pasifik İttifakı'na mensup ülkelerde kalıcı oturum iznine sahip olan veya Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda ve Schengen ülkelerine giriş için geçerli çok giriş vizesi bulunan yabancı ülke vatandaşları transit geçiş için turistik vizeye ihtiyaç duymayacaklardır.
Bu çerçevede, Meksika'da bulunan havalimanlarını kullanarak üçüncü ülkelere havayoluyla transit geçiş yapmak isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımızın E-vize; Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili vatandaşlarımızın ise Meksika'nın ülkemizdeki temsilcilikleri vasıtasıyla etiket vize alması gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamili vatandaşlarımızın Meksika üzerinden üçüncü ülkelere havayoluyla transit geçiş sürecinde vize gereksinimi bulunmamaktadır.
Mısır: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Mısır’a seyahat eden vatandaşlarımız sınır kapılarında vize alabilmektedirler.
Mikronezya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Moğolistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Moldova: Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Monako: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Monako’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize başvurularını, resmi ikametleri başka bir ülkede bulunmadığı takdirde, Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına yapmaları gerekmektedir.
Moritanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Mozambik: Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri, Mozambik'te öngörülen kalış sürelerine ilave olarak asgari 6 ay geçerli pasaport ile ilk giriş tarihinden itibaren her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız turistik, iş, yatırım, spor, kültür, insani yardım ve mürettebat transferleri amacıyla Mozambik'e yapacakları seyahatlerde https://evisa.gov.mz internet adresi üzerinden vize başvurusu yapabilmekte, bu başvuruyla birlikte sınır kapısına geldiklerinde giriş amacına uygun vizelerini sınır kapılarında alabilmektedir. Bunların dışındaki amaçlarla (uzun süreli ikamet, çalışma vb) Mozambik'e girmek isteyen vatandaşlarımızın giriş amaçlarına uygun vizelerini önceden Mozambik'in yurtdışı temsilciliklerinden almaları gerekmektedir.
Myanmar (Burma veya Birmanya): Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Namibya: Umuma mahsus pasaport ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 güne kadar vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi ülkeye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.
Nauru: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Nepal: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi olup, vizelerini sınır kapılarında alabilmektedirler. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Nijer: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Nijerya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Nikaragua: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Norveç: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Oslo Gardermoen Havalimanı üzerinden üçüncü ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımızın Norveç temsilciliklerinden transit vize alması gerekmektedir.
Oman  (Umman): Diplomatik, hizmet ve hususî pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport hamilleri onaylanmış otel rezervasyonu, sağlık sigortası, dönüş bileti ve en az 6 ay geçerli pasaporta sahip olmak şartıyla 14 güne kadar süreyle vizeden muaftır.
Orta Afrika Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Özbekistan: Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
''3 günden fazla bir süre için Özbekistan’da kalacak yabancıların yerleşik uygulamalar çerçevesinde 3 gün içerisinde kaldıkları otelden geçici ikamet belgesi almaları, meskende konaklanacaksa 3 gün içerisinde geçici ikamet kaydı yaptırmaları ve sözkonusu belgeleri Özbekistan’dan ayrılırken ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde kural ihlali yapanlara para cezası uygulanmaktadır.''
Pakistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Palau Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Panama: Diplomatik, Hizmet ve Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 3 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.
Papua Yeni Gine: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Paraguay: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Peru: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Polonya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Portekiz: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Romanya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır.
Ruanda: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Rusya Federasyonu:Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 gün süreyle vizeden muaftır. Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vatandaşlarımız Rusya Federasyonu’na elektronik vizeyle seyahat edebilmektedirler. E-vize, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın https://electronic-visa.kdmid.ru adresindeki özel web sitesinde veya belirtilen web sitesinden indirilecek mobil uygulamada elektronik olarak doldurulan başvuru formu üzerinden verilir. E-vize başvurusu Rusya Federasyonu'na tahmini giriş tarihinden en geç 4 takvim günü öncesinde yapılmalıdır. E-vize Rusya Federasyonu'na bir giriş yapma hakkı verir ve Rusya Federasyonu'nda misafir veya iş ziyareti, turist olarak kalma ve ayrıca bilimsel, kültürel, sosyo-politik, ekonomik, spor etkinliklerine katılma amaçlı olarak verilir. E-vizenin geçerliliği veriliş tarihinden itibaren 60 gündür ve yabancının giriş tarihinden itibaren RF'de en fazla 16 gün kalmasına izin verir.
Sao Tome ve Principe: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma mahsus pasaport hamilleri 15 gün süreyle vizeden muaftır.
St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
St. Lucia: Umuma mahsus pasaport hamilleri 6 haftaya kadar vizeden muaftır. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftır.
St. Vincent-Grenadines: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Senegal: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Seyşeller: Umuma mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Sırbistan:Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Sierra Leone: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususî ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Singapur: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız vizeden muaftır. Singapur’a ilk girişte 30 gün kalış imkanı sağlanmakta, başvuru üzerine onay alınması halinde kalış süresi 90 güne kadar uzatılabilmektedir.
Slovakya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 gün için vizeden muaftır.
Slovenya: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Solomon Adaları: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Somali: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Sri Lanka: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilmektedirler.
Sudan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.
Surinam: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri ilk giriş tarihinden itibaren 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Suriye: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Suudi Arabistan: Umuma mahsus ve resmi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi olup, turistik amaçlı e-vizelerini “https://visa.visitsaudi.com” internet adresinden, Suudi Arabistan'a varışlarında havalimanlarında bulunan e-vize kabinlerinden veya anılan ülkenin Türkiye'de mukim temsilciliklerinden “365 günde 90 gün” kalış süreli “tek girişli” veya “çok girişli” olarak alabileceklerdir. Bahsekonu e-vizeler Hac ziyaretlerini kapsamamaktadır (menfi). Hac döneminde, e-vizeyle yalnızca kutsal bölgeler haricindeki şehirlere turistik ziyaret mümkün olabilecektir.
Şili: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Tacikistan: Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaftır. Hususî ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız 60 gün, diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız ise 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Tanzanya: Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.
Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
Tayland: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Tayvan: Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaportlar vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini e-vize olarak (ücretsiz) veya Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapılması, dönüş bileti ibraz edilmesi, vize müracaat formu doldurulması ve iki adet vesikalık fotoğraf ibraz edilmesi şartıyla sınırda harçsız olarak almaları mümkündür.
Togo: Umuma mahsus, hizmet ve hususî pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
Tonga: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Trinidad-Tobago: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
Tunus: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Tuvalu: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Türkmenistan: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte, resmi ziyaretler için pasaport örnekleri ile birlikte, geliş amacına ilişkin Büyükelçiliğimizce bildirim yapılması kaydıyla Türkmenistan'a kabul edilmektedirler. Ülkede 3 günden fazla kalınması durumunda, Türkmenistan makamlarına ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte, özel ziyaretleri için, Türkmenistan'da bulunan yakınları/tanıdıkları tarafından gönderilecek davetiye üzerine veya seyahat firmaları aracılığıyla Türkmenistan'ın ülkemizdeki temsilciliklerine başvuru yapılmasını müteakip, olumlu yanıt alınması halinde, ülkeye girişlerine izin verilmektedir. Ülkede 3 günden fazla kalınması durumunda, Türkmenistan makamlarına ikamet kaydı yaptırılması zorunludur. Özel ziyaret/seyahat kapsamında Türkmenistan'a gelişinin uygun bulunduğuna dair belgesi bulunmayan tüm resmi pasaport hamili vatandaşlarımız (Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız dahil) Türkmenistan kara ve hava sınır kapılarından geri çevrilmektedirler. Türkmenistan'a özel seyahatlerinde, Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımızdan kişi başı 14 ABD Doları "ayak bastı parası" alınmaktadır.
Uganda: Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Ukrayna: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vatandaşlarımız geçerli biyometrik kimlik belgeleri (yeni tip kimlik kartı) ile, Türkiye’den seyahat etmek şartıyla, Ukrayna’ya vizesiz olarak giriş yapabilmektedirler.
Uruguay: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.
Ürdün: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Vanuatu: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.
Venezuella: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
Diplomatik, hizmet ve hususi Pasaport hamilleri, 90 güne kadarki turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
Vietnam: Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Vatandaşlarımız elektronik vizelerini https://evisa.immigration.gov.vn internet adresinden alabilmektedirler.
Yemen: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Yeni Zelanda: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Yunanistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
Zambiya: Diplomatik pasaport hamilleri her 180 günde 90 güne kadar vizeden muaftır. Hususî, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Vatandaşlarımız çalışma vizesi dışındaki vizelerini https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home internet sitesi üzerinden elektronik olarak alabilmektedirler.
Zimbabve: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri vizeden muaftır.

Yazımıza geçmeden, sene içerisinde ülkelerle yapılan anlaşmaların değişebileceğini hatırlatalım. Bu nedenle seyahatinizi planlamaya başlamadan önce vize muafiyet durumunu şu linkten teyit etmeniz çok önemli.

Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1. Arnavutluk

Avrupa'nın güneydoğusunda küçük bir ülke olan Arnavutluk, özellikle Adriyatik kıyısındaki şehirleri ile çok sevilen turizm destinasyonlarından bir tanesi. Antik çağlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan Arnavutluk, berrak turkuaz sulara, olağanüstü güzellikte bir doğaya ve tertemiz plajlara ev sahipliği yapıyor. Ksamil ve Tiran ise en popüler yerleri.

Arnavutluk rehberimizi okumak için tıklayın.

2. Azerbaycan 

Oldukça zengin bir kültüre sahip olan kardeş ülkemiz, vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz destinasyonların en güzelleri arasında. Ünlü kuleleri, sarayları, camileri ve müzeleri ile özellikle kültür turizmi yapmaktan hoşlanan gezgin ruhlar için harika bir alternatif.

Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Vatandaşlarımız turistik amaçlı seyahatlerinde, doğrudan ülkemizden Azerbaycan’a seyahat etmek koşuluyla, kimlik kartlarıyla da giriş yapabilmektedirler.

Azerbaycan gezi rehberimizi okumak için tıklayın.

3. Bosna-Hersek

Saraybosna ve Mostar şehirleriyle öne çıkan Bosna-Hersek, Türk turistlerin tercih ettiği vizesiz destinasyonlardan biri. Özellikle bölgeye yapılan vizesiz turlar Türkler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bosna-Hersek'te, yılın 6 ayının, 3 ayını vizesiz olarak geçirebilirsiniz. Daha uzun kalışlarınızda oturma izni almanız gerekmektedir.

Bosna-Hersek rehberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Ermenistan

Eski bir Sovyet ülkesi olan Ermenistan, ülkemize en yakın ve vize problemi olmayan ülkelerden bir diğeri. Tarihi ve doğal güzellikleri bakımından hayli zengin olan Ermenistan'a kapı vizesi veya online vize ile giriş yapabiliyorsunuz.

Ermenistan hakkında daha fazla bilgi için

5. Gürcistan

Komşumuz Gürcistan, giriş yapması en kolay ülkelerden bir tanesi. Ülkede 360 güne kadar vizesiz olarak konaklayabiliyorsunuz. Kafkaslar'ın muhteşem dağ manzaraları, birbirinden güzel plajları, özgün mutfağı, kaplıcaları ve tarihi alanları ile Gürcistan, kendine has bir kimliğe sahiptir ve size keşfedilecek pek çok alternatif sunar.

Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

6. Karadağ

Son yıllarda Karadağ’ın turizmi hızlı bir gelişme göstermektedir. Türkiye'deki tatil beldelerine bile iyi bir alternatif olan Karadağ, muhteşem doğasıyla bütçe dostu ve vize istemeyen bir destinasyondur. Karadağ, Türk vatandaşlarına 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret hakkı tanıyor. Karadağ, deniz tatili için çok sevilen bir destinasyon olduğundan bölgeye yapılan vizesiz turlar Türkler tarafından çok tercih ediliyor.

Karadağ gezi rehberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatanımız, özellikle hareketli gece hayatı ile zihinlerimizde yer etse de gezilip görülecek pek çok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. 90 gün süreyle yapılan ziyaretlerde vize şartının aranmadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, deniz tatili için tercih edilen destinasyonlarda ilk sıralarda.

Kıbrıs gezi rehberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8. Kosova

Kış turizmi ve Kültür turizmi için tercih edilebilecek bir ülke olan Kosova'da, pek çok Türk yaşamaktadır. Kosova'yı ziyaret etmek isterseniz 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.
Kosova rehberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

9. Kuzey Makedonya

Balkan turlarının vazgeçilmez duraklarından olan Kuzey Makedonya, özellikle tarih sevenleri bir hayli memnun edecek hazinelere sahip. Osmanlı Dönemi'nden kalma birçok yapıya ev sahipliği yapan ülke, son derece zengin bir etnik çeşitliliğe sahip. Ünlü köprüleri, kaleleri, meydanları ve başrolünde et yemeklerinin olduğu mutfağı ile Kuzey Makedonya mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkeler arasında.

Makedonya gezi rehberimizi okumak için buraya tıklayın.

10. Moldova

Asma bahçeleriyle ünlü olan Moldova, Avrupa'daki önemli şarap üreticilerindendir. Güçlü bir ekonomiye sahip olmayan Moldova, pek çok sektörde ülkemize göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Türk vatandaşları Moldova'ya vizesiz olarak giriş yapabilmekte ve 90 gün boyunca kalabilmektedirler.

Moldova gezi rehberimizi okumak için tıklayın

11. Sırbistan

Belgrad ve Novi Sad şehirleri ile öne çıkan Sırbistan'a kış aylarında kayak turizmi için, bahar ve yaz aylarında ise doğa gezileri için gidebilirsiniz. Sırbistan'da vizesiz olarak 90 güne kadar kalabilirsiniz.Vizesiz ucuz ülke dendiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Sırbistan'da ekonomik ve keyifli bir tatil yapmak mümkün!

Sırbistan gezi rehberimize ulaşmak için burayı tıklayın.

12. Ukrayna

Son dönemlerde yaşanan olumsuzlukların etkisini biraz olsun üstünden atan Ukrayna, gece hayatıyla ünlü olsa da derin bir tarihe de sahiptir. Ukrayna'da vizesiz olarak 90 güne kadar kalabilirsiniz ancak münferit seyahat edenlere sınırda genellikle otel rezervasyonları ve dönüş biletleri sorulur. Ayrıca yapılan son anlaşmalara göre Ukrayna'ya yeni kimlik kartlarıyla girmek de mümkündür. 

Ukrayna gezi rehberimize ulaşmak için burayı tıklayın.

13. Belarus (Beyaz Rusya)

Beyaz Rusya (Belarus) eski bir Sovyetler Birliği ülkesidir. Rusya ile sıkı ilişkilere sahip bu ülkeye bahar aylarında gidebilirsiniz.
Türk vatandaşları Belarus’a (Beyaz Rusya) vizesiz olarak girip 30 gün boyunca kalabilirler.

Belarus'u ziyaret edip anılarını yazan kişilerin yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Asya Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Avrupa kıtasını bitirdikten sonra Asya'ya uzanıyor ve vize derdi olmadan ziyaret edebileceğimiz ülkeleri mercek altına alıyoruz.

1. Bahreyn

Arapçada "İki deniz arasında" anlamına gelen Bahreyn, adalar üzerine kurulmuş tek Arap ülkesidir. Egzotik ve son derece sıcak bir iklime sahip olan Bahreyn, Arap kültürünü gözlemleme imkanı sunan tarihi rotaları ve doğal güzellikleriyle dikkate değer bir ülke.

Bahreyn hakkında kapsamlı bilgi içeren gezi rehberimizi okumak için tıklayınız.

2. Brunei

Petrol ekonomisi ile adını en zengin ülkeler arasına yazdıran Brunei, altın minareli camileri ve iddialı projeleri ile oldukça gösterişli bir destinasyon. Şeriat kurallarının geçerli olduğu "Brunei Sultanlığı" zenginliği ile olduğu kadar muhafazakar tutumuyla da biliniyor.

Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanındığını belirtelim.

2. Doğu Timor (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
Doğu Timor, Timor adası üzerinde yer alan eski Portekiz sömürgesidir. Endonezya'dan bağımsızlığını yıllar süren savaş sonrası kazanan bu ülke sakin bir tatil yapmak için oldukça uygundur. Altın ve petrol kaynakları olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ülkeye ulaşım zor olsa da konaklama ve diğer ihtiyaçlar görece hesaplıdır.

Nisan sonundan - Temmuz'a kadar ülkeyi ziyaret etmek için en güzel dönemidir. Türk vatandaşları ülkeye kapıda vize alarak girebilir ve 30 gün boyunca kalabilirler.

Doğu timor hakkında daha fazla bilgi için tıklayın
 

3. Endonezya (Sınır kapısında vize alınmalıdır)

17.500'den fazla adanın üzerine kurulmuş olan Endonezya, dünyanın en büyük takımada devletidir. Muhteşem kumsalları, su altı dünyası, su sporları, lezzetli yemekleri, ahşap oymacılığı, farklı etnik kökenleri, tapınakları ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Türk vatandaşları Endonezya'ya ulaştıklarında sınır kapısından 30 günlük vize alabilmektedirler. Vize alınırken dönüş biletiniz sorulabilir, ibraz edilmediğinde ise vize almada çeşitli sorunlar yaşabilirsiniz. Vize ücreti yaklaşık 25$'dır.

Endonezya hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

-4. 

5. Filipinler

Toplam 7 bin 107 adadan oluşan Filipinler, yaklaşık 300 bin km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük 72. ülkesidir. Bünyesinde pek çok doğal güzelliği bulunduran bu ülke, muhteşem sahillere ve derin bir kültüre sahiptir.

Ulaşım maliyetlerinin yüksek olduğu ülkede konaklama ve temel ihtiyaçlar görece ekonomiktir. Türk vatandaşları Filipinler'e vizesiz olarak giriş yapabilir ve 30 güne kadar konaklayabilirler.

Filipinler hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

6. Güney Kore

Uzakdoğu’nun yükselen ülkesi Güney Kore, doğal ve tarihi açıdan pek çok eseri bünyesinde barındırır. Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Güney Kore'yi ziyaret için en uygun dönemdir.

Ülkemiz ile Güney Kore arasında sıcak bir ilişki vardır ve bu sebepten dolayı Türk vatandaşları vizesiz olarak Güney Kore'ye giriş yapabilir ve 90 gün süreyle kalabilirler.

Güney Kore hakkında daha fazla bilgi için tıklayın
 

8. Hong Kong

“Uzak Doğu'nun İncisi” olarak ifade edilen Hong Kong, irili ufaklı 235 adadan oluşmaktadır. Adalar arasında geçişler feribot, tüp geçit ve köprülerle sağlanmaktadır. Hong Kong'da görülecek pek çok yer vardır ancak ülkemize uzak olduğundan dolayı ulaşım görece yüksek bir maliyete sahiptir. Öte yandan Hong Kong ucuz bir ülke değildir, temel ihtiyaçlarınız için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Türk vatandaşları Hong Kong'a vizesiz olarak giriş yapabilir ve 90 gün boyunca burada barınabilir.

Hong Kong hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

9. Japonya

Turistik, eğlence, dinlence ve benzeri amaçlarla gerçekleştirilecek ve 3 aya kadar olan Japonya seyahatlerinde vize alınması gerekliliği yoktur. Japonya seyahatleri için çipli pasaport sahibi olmak gerekmektedir.

Türkiye'den ulaşmanın masraflı olduğu Japonya, aynı zamanda pahalı bir ülkedir. Burayı ziyaret etmek isteyen kişilerin bütçe planlarını dikkatle gerçekleştirmesi önerilir.

Japonya hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

10. Kuveyt

Yüksek gelirli ülkeler arasında yer alan Orta Doğu ülkesi Kuveyt’in aynı isimli başkenti Kuveyt’e İstanbul’dan her gün uçak seferleri düzenlenmekte. Sahil şeridinde yürüyerek keyifli zaman geçirebileceğiniz ve devasa alışveriş merkezlerinden Orta Doğu’ya özgü hediyelikler alabileceğiniz ülke deTürkiye vatandaşları kapıda vize alarak 90 güne kadar kalabiliyorlar.

Kuveyt rehberimizi okumak için tıklayın.

11. Myanmar (Burma)

Online vize alarak gidilebilen ülkelerden biri olan Myanmar Güneydoğu Asya'nın yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ülkesi olsa da gelişmişlik bakımından geride kalmış ülkeler arasında bulunmaktadır. Askeri diktatörlükle yönetilen ülkede muson yağmurları da etkili olduğundan turizme çok elverişli değildir. Online
vize alarak ülkede 28 güne kadar kalmak mümkün.

Myanmar (Burma) rehberimizi okumak için tıklayın.

12. Tacikistan

% 90’ı dağlarla çevrili olan ülke, Orta Asya’nın iç kısımlarında yer almaktadır. Nisan ve ekim ayları, sert karasal iklimin yaşandığı Tacikistan için turizme daha elverişli aylardır. Özellikle Nevruz döneminde gidip festivallere katılarak keyifli zamanlar geçirilebilir. Kapıda alacağınız vizeyle Tacikistan’da 60 güne kadar kalabilirsiniz.

Tacikistan rehberimizi okumak için tıklayın.

 

Güney Amerika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler


1. Arjantin

Arjantin, Latin Amerika'nın en gelişmiş ve varlıklı ülkelerinden biri.  Doğal mirasını ve kültürel renkliliği de göz önüne alınırsa burası en unutulmaz destinasyonlardan olmaya aday. Arjantin 90 gün vizesiz seyahat imkanı sunuyor. Tabii pasaportunuzun temdit süresinin en az 6 ay olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca otel rezervasyonlarınızı ve dönüş biletiniz sorgulanabileceğinden bu noktalarda hassas olmalısınız.

Arjantin hakkında daha fazla bilgi için tıklayın
 

2. Bolivya

Güney Amerika kıtasının orta kısmında yer alan Bolivya da Arjantin gibi bereketli topraklardan. Bolivya aralarında Türkye'nin de bulunduğu 50 ülkeye 90 günlük vizesiz geçiş uyguluyor. Girişti rezervasyon bilgilerinizi, adresinizi, mali durumunuzu kanıtlamanız gerekebilir. Bu evrakları yanınızda tutmakta fayda var.

Bolivya hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/bolivya

3. Brezilya

Brezilya coğrafyası ve iklimi ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca 2004 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 günlük vizesiz geçiş hakkı veriyor.

Brezilya hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/brezilya

4. Ekvator

Ekvator adaları, sahip olduğu doğası, tür çeşitliliği ve tanık olduğu bilim insanlarıyla eşsiz bir yer. Ekvator ve Türkiye arasındaki vize anlaşmaları 6 Temmuz 2011'den itibaren 90 günlük vizesiz seyahate izin verecek şekilde değiştirildi. Her ülkede dikkat etmeniz gereken, pasaportunuzda en az 1 sayfa boş yer olması, en az 6 aylık süresinin kalması gibi genelgeçer kurallara dikkat etmeyi unutmayın.

Ekvator hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/ekvator​

5. Kolombiya

Kolombiya'da Türk vatandaşlarına 180 gün içerisinde vize uygulamayan ülkelerden biri. Fakat burada küçük bir nokta var. Vizesiz giriş yaptığınız zaman en fazla 30 gün kalabiliyorsunuz sonrası için vize almak durumundasınız. 90 gün vizesiz seyahat maddesini komple 90 gün olarak kullanamıyorsunuz.

Kolombiya hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/kolombiya

6. Nikaragua

Büyük Okyanusa ve Karayip Denizi'ne kıyısı olan güzel tropikal ülke Nikaragua. Nikaragua 90 günlük vizesiz geçiş hakkı uyguluyor.

Nikaragua hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/nikaragua

7. Paraguay

En renkli, en heyecanlı Güney Amerika ülkelerinden biri. Paraguay ve Türkiye arasında Ocak 2008 tarihinden itibaren karşılıklı iki ülke vatandaşlarına 90 günlük vizesiz geçis hakkı tanınıyor. Geç olmadan bu gibi ülkeleri ziyaret edin.

Paraguay hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/paraguay

8. Peru

Gelmiş geçmiş en büyük medeniyetlerden birine ev sahipliği yapmış topraklar. Peru son yıllarda vizesiz geçiş uygulamasını getiren ve sevindiren ülkelerden biri. 180 gün içerisinde 90 gün vize almadan seyahat edebilirsiniz.

Peru hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/peru

9. Şili

Volkanların, doğanın, endemik bir dolu hayvan ve bitkinin bulunduğu eşsiz coğrafya. Mesafe olarak uzak kalsa da 90 günlük vizesiz geçiş hakkını kullanmalısınız.

Şili hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/sili

10. Uruguay
Uruguay'da diğer ülkeler gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 günlük vizesiz geçiş hakkı tanıyor. Fakat pasaport geçerlilik süresinin 6 aydan fazla isteniyor olması ihtimaline karşılık konsolosluklardan en güncel bilgiyi almanızı öneririz.
Uruguay hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/uruguay

11. Venezuela

Güney Amerika'nın en renkli ve bilinen ülkelerinden biri olan Venezuela da 90 günlük vizesiz geçiş hakkı veriyor. Rezervasyon bilgilerinizin kesin olmasına dikkat etmelisiniz.

Venezuela hakkında daha fazla bilgi: https://gezimanya.com/venezuela
 


 

Amerika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

1. Antigua ve Barbuda (Vizesiz)

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi'nin doğusunda yer alır. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. Londra’dan Antigua’ya uçuş yaparak tek bir aktarmayla ülkeye varabilirsiniz. Vizesiz gidebileceğiniz bu sevimli ada ülkesinde 180 güne kadar kalmak mümkündür.

Antigua ve Barbuda rehberimizi okumak için tıklayın.

2. Barbados (Vizesiz)

Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke, Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır ve Amerika’ya bağlıdır. Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Barbados’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan aralık-mayıs arasıdır. Barbados’a vizesiz gidip maksimum 90 gün kalabilirsiniz.

Barbados rehberimizi okumak için tıklayın.

3. Dominika (Vizesiz)

Dominika, ya da diğer bir deyişle Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller'de yer alan bir ada ülkesidir. Tropikal iklime sahip olan Dominika’ya gitmek için en uygun zaman şubat-mayıs ayları arasıdır. Bu dönemde ülkedeki fırtına ve yağış miktarı azalırken, festivaller artmaya başlar. Dominika’ya vizesiz gidip en fazla 21 gün kalmak mümkün.

Dominika rehberimizi okumak için tıklayın.

4. Jamaika (Vizesiz)

Reggae, ska, mento, rocksteady, dub, gibi müzik türlerinin anavatanı olan ülke, Bob Marley, Sean Paul, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Jimmy Cliff gibi dünya çapında pek çok ismin de doğum yeridir. Sanatla dolu bu güzel ülkeye gitmek için hava veya denizyolunu tercih edebilirsiniz. Transit geçiş yapacaksanız geçtiğiniz ülkenin vize prosedürlerine dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ülkeye vizesiz seyahat edip maksimum 90 gün kalabilirsiniz.

Jamaika rehberimizi okumak için tıklayın.

5. Saint Kitts (Saint Christopher ve Nevis Adaları) (Vizesiz)

Karayipler'deki Leeward Adaları’nda yer alan iki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis, federal bir ülkedir. Türkiye’den Saint Kitts ve Nevis’e direkt uçuş mevcut değildir. Atlanta, Miami, Londra, New York’tan direkt uçuşlar mevcut olup vizesiz 90 güne kadar kalmak mümkündür.

Saint Kitts rehberimizi okumak için tıklayın.

6. Saint Lucia (Vizesiz)

Saint Lucia, Karayip Denizi doğusunda, Atlantik okyanusu sınırında yer alan bağımsız bir ada ülkesidir. La Rose ve La Marguerite olmak üzere kültürel festivalleri bulunan ülkeye vizesiz olarak giriş yaptıktan sonra 6 haftaya kadar kalınabilir.

Saint Lucia rehberimizi okumak için tıklayın.

7. Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (Vizesiz)

St. Vincent ve Grenadinler, Karayip Denizi’nin Atlantik Okyanusu’yla güneydoğu sınırında, Lesser Antilles zincirinde yer alan bir ada ülkesidir. Ülkeye vizesiz olarak giriş yaptıktan sonra 30 günü aşmamak kaydıyla kalabilirsiniz.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları rehberimizi okumak için tıklayın.

8. Trinidad ve Tobago (Vizesiz)

Karayipler’de yer alan ülke iki ayrı adadan oluşmaktadır. Yılın her ayı gitmek için uygun olsa da ülke haziran ve temmuz aylarında yağışlı olduğundan bu aylarda seyahat etmek tercih edilmez. Vizesiz gidebileceğiniz ülkede maksimum 90 gün kalabilir ve okyanusun tadını çıkarabilirsiniz.

Trinidad ve Tobago rehberimizi okumak için tıklayın.

Afrika Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Kara kıta olarak da bilinen Afrika'da vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu ülkelere gitmeden önce geniş kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

1. Fildişi Sahili (Côte d’Ivoire) (Online vize)

Batı Afrika'da, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ülke hem tropikal hem de yarı karasal iklimin etkisi altındadır. Kasım ve mayıs ayları arasında ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz Fildişi Sahili’ne gitmeden önce hepatit A aşısı olmak gerekmektedir. Vizeye online olarak başvurulmalıdır.

Fildişi Sahili (Côte d’Ivoire) rehberimizi okumak için tıklayın.

2. Kenya (Online vize)

Başkenti Nairobi olan ülke, 200 milyon öncesine ait fosillerin ve hayvan kalıntılarının bulunduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Tropikal iklimin etkin olduğu ülkede hava her zaman ılımandır, safariye katılmak isteyenler içinse çok çeşitli hayvanların bir arada görülebileceği en iyi dönem temmuz sonu ile ekim başı arasındadır. Ülkeye online vize başvurusu yapılarak giriş yapmak mümkündür.

Kenya rehberimizi okumak için tıklayın.

3. Libya (Vizesiz)

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya’da sahiller ve arkeolojik alanlar en çok gezilen bölgelerdir. Sebha, Misurata, Trablus ve Bingazi şehirlerine uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye vatandaşları vizesiz olarak 90 gün boyunca Libya’da kalabilirler.

Libya rehberimizi okumak için tıklayın.

4. Mozambik (Kapıda)

Hint Okyanusu kıyısındaki Afrika ülkesi Mozambik’e gitmek için  en ideal zaman havanın daha az nemli olduğu ve yağışların olmadığı nisan ve eylül arası zamandır. Ayrıca ülkeye giderken sarıhumma aşısının yaptırılması zorunludur. Yaptırılması önerilen diğer aşılar ise tifo, hepatit a ve menenjittir. Kapıda alınacak vizeyle maksimum 30 gün süreyle Mozambik’te kalabilirsiniz.

Mozambik rehberimizi okumak için tıklayın.

5. Svaziland (Kapıda)

Günümüzde diktatörlükle ile yönetilen ender ülkelerden olan Svaziland’ın üç önemli şehri Mbabane, Lobamba ve Manzini’dir. Kapıda alınacak vizeyle maksimum 90 gün Svazilan’da kalabilirsiniz.

Svaziland rehberimizi okumak için tıklayın.

6. Togo (Kapıda)

Batı Afrika'da Benin Körfezi kıyısında yer alan Togo’da yer alan farklı etnik gruplar nedeniyle çok çeşitli festivaller bulunmaktadır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem aralık ve mart arası dönemdir. Togo’ya giriş yapmak isteyen Türkiye vatandaşları kapıda vize alabilirler.

Togo rehberimizi okumak için tıklayın.

7. Zambiya (Kapıda)

Afrika'nın güneyinde denize kıyısı olmayan bir ülke olan Zambiya’da 500 yıldır devam eden geleneksel Kazanga Festivali’ne katılmak isterseniz kapıda vize alarak 30 günü aşmamak kaydıyla ülkede kalabilirsiniz.

Zambiya rehberimizi okumak için tıklayın.

8. Zimbabve (Online)

Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi olan Zimbabve, tropikal iklime sahip olup seyahat etmek için en uygun dönemi eylül-ekim aylarıdır. Çömlekçilik, sepetçilik, tekstil ve oymacılık alanında gelişmiş olan Zimbabve’den bu ürünleri almadan dönmeyin. Ülkeye online vize başvurusu yaptıktan sonra seyahat edebilirsiniz.

Zimbabve rehberimizi okumak için tıklayın.

 

OKYANUSYA KITASINDA VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER

1. Fiji (Vizesiz)

Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan Fiji 215'i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan oluşur. Mayıs-ekim arasında en ideal sezonunu geçiren ülkeye vizesiz olarak gidebilir, 120 güne kadar kalabilirsiniz.

Fiji rehberimizi okumak için tıklayın.

2. Palau (Kapıda)

Palau, Pasifik Okyanusu'nun batısında konumlanmış 250 adanın meydana getirdiği bir ülkedir. Ülkeye ulaşım Palau Uluslararası Havaalanı’ndan sağlanmaktadır. Palau’ya gitmek isteyen Türkiye vatandaşları kapıda vize aldıktan sonra 30 güne kadar ülkede kalabilmektedirler.

Palau rehberimizi okumak için tıklayın.

3. Tonga (Kapıda)

Avusturalya'nın doğusunda Güney Pasifik'te bulunan takımadalardır. Kapıda vize alarak 31 güne kadar kalmak mümkündür.

Tonga rehberimizi okumak için tıklayın.

4. Tuvalu (Kapıda)

Okyanusya kıtasında, Pasifik Okyanusu'nun güneyinde Mikronezya isimli bölgede yer alan bir ada ülkesidir. Kapıda vize almak suretiyle 30 güne kadar kalınabilir.

Tuvalu rehberimizi okumak için tıklayın.

5. Vanuatu Cumhuriyeti (Vizesiz)

Avustralya’nın 1.750 km doğusunda, Yeni Kaledonya’nın 500 kilometre güneydoğusunda Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalar grubu olan Vanuatu’ya vizesiz olarak giriş yaptıktan sonra maksimum 30 gün kalabilirsiniz.

Vanuatu rehberimizi okumak için tıklayın

Vizesiz ülkeler yazımız güncellenmeye devam etmektedir. Listeye eklenecek başka ülkeler de bulunmaktadır. Küçük ada ülkeleri ve ulaşımın elverişsiz olduğu bazı ülkeler listeye dahil edilmemiştir.

Yorumlar

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhabalar, Endonezya'dan Institut Teknologi Bandung'dan 1 aylık staja kabul edildim. 1 hazirana doğru Endonezya'ya gitmeyi planlıyorum. Stajım 1 ay süreli ancak ekstra 2 hafta kadar da gezmek istiyorum. Konsolosluğu aradım ama net cevap alamadım. Öğrenmek istediğim şey havalimanında dönüş tarihime 1 aydan fazla olan dönüş biletim olsa 1 aylık vizesiz girme hakkını nasıl olacak? ve staj için gittiğim için ayrı vize türü isterler mi? Yoksa 50 dolar ücretinde olan vizeye başvuru yapmam illa gerekir mi? (Pasaportumda sadece 10 yıllık amerika vizem var ve 1 kere New York'a gittim) Bilgilendirebilecek olan varsa çok mutlu olurum.
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhabalar, Andorra vizesiz ancak buraya Fransa veya İspanya'dan geçmeden girilemediği için Schengen vizesine ihtiyaç oluyor her şekilde.
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Andorra için vizesi yazılmış fakat diğer yazınızda (https://gezimanya.com/andorra) vizeli yazıyor. Bir hata var sanırım.

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
1 ay vizesiz
Ama immigration gıcık sanki dünyanın en gelişmiş ülkesine giriş yapıyorsun
Soru soruyor bir kaç tane. Malezya sormuyor çoğu zaman

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Olmaz
Hatta gecikmeden dolayi uçağı kaçırırsan seni Doha'da 1 gün misafir ederler
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Endonezyada kapida vize yok 1 ay vizesiz ama illa ben parasiyla kapida vize alcam diyen varsa visa on arrival mümkün. 1 Aydan fazla kalmak isteyen kapıda vize alsın (daha sonra havaalanına gitmeden 1 ay daha uzatmak için şehir ofisinde )ücretli 25 yada 35 dolar. Singapur 1 ay vizesiz , Malezya 3 ay vizesiz . Güncel bilgidir
Saygılar
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Şu aşamada sadece Ukrayna ile anlaşma yapıldı ancak ileride bu durum değişebilir.
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Bu listedeki ülkeler sadece Türk Pasaportuna sahip olan kişiler için geçerlidir. Türk vatandaşı değilseniz, kendi ülke pasaportunuzun anlaşmaları geçerlidir.
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Filipinler'e seyahat etmek için en uygun dönem temmuz ve aralık ayları arasında kalan yağışsız dönemdir
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Kırgızistan için Pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
filipinler için hangi ay da gitmemizi önerirsiniz ?

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Filipinler'e seyahat etmek isteyenler, hava koşullarını ve turistik mekanların kalabalık olma durumunu dikkate alarak en uygun seyahat zamanını belirleyebilirler. Filipinler'de en uygun seyahat zamanı, Aralık - Şubat ayları arasındaki kuru mevsimdir. Ancak, turistik bölgelerdeki kalabalık ve yüksek fiyatlar göz önünde bulundurulmalıdır.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Turkiyede oturum izni bulunan yabancilar icin de vize muafiyeti soz konusu mu vize istemeyen ulkelerce? tsk, saygilar...
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhaba, yeni kimlik kartlarıyla gidilebilen ülke sadece Ukrayna mı?
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Bilgiler için cok cok tesekkur ediyoruz
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
kırgızistana gitmek için kızlarına yeni kimlik alacam pasaport gerekirmi yoksa yeni kimlikle gidebiliceklermi?
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
çalışma vizesi nerden alıniyor
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
merhaba vizeli de olsa rahat vize alabiliceğimiz
eğlenceli lezzetli yemekler güzel biralar için nereyi tavsiye edersiniz
fiyatı da uygun olursa çok sevinirim
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
İstanbuldan Taylanda Katar Doha aktarmalı uçuşta vize problemim olmaz değil mi?
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Şu an için böyle bir bilgi tarafımıza ulaşmadı ancak en güncel bilgi için ilgili ülke konsolosluklarıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Maalesef yok, Bulgaristan için vize almanız gerekiyor
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhaba,
Karadağ-Budva iyi bir seçenek olabilir :)
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
otostopla balkan turu yapmak istiyorum.önümde bulgaristan engeli var ve oraya vizesiz giriş yok.herhangi bi yöntemi var mı?
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhaba bu yaz tatilimizi yurtdışında yapmak istiyoruz. Bize hem ekonomik hemde doğal güzelliği bol olan yer tavsiye eder misiniz?
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhabalar;
Endonezya vizesi kalkmadı mı?
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Filipinlere vizesiz olarak gidebilirsiniz. Yanınızda dönüş bileti ve otel rezervasyonunuzun olması önerilir.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Ben filipinler e gitmek istiyorum bir pasaport bir ucak bileti onun disinda baska birsey istyorlar mi
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Şu an için Rusya'ya vizesiz giriş mümkün değildir.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Moskvaya gidebilir miyiz vizesiz?
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Ne yazık ki böyle bir uygulama henüz söz konusu değil.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Tayland'a yeni Kimlik karti ile cikilabiliyormu?
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Gideceğiniz ülkede yasal olarak çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız vardır. Pek çok ülke ayrıca bir çalışma izni gerektirir.
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Rotanıza bağlı. Geçeceğiniz ülkeler vize gerektiriyorsa, transit vize almanız gerekmektedir.
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Merhaba,

İrlanda'ya giriş için vize almanız gerekmektedir. http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/faqs.html adresinde bilgiler bulunmaktadır.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Irlanda vizesiz
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Makedonya'ya otobüsle gidersek, geçtiğimiz ülkeler için vize almamız gerekir mi?
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Vizesiz gittiğimiz ülkede çalışma şansımız var mi
Gezimanya

In reply to by Konuk (doğrulanmadı)

25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Evet bize gelen bilgiler doğrultusunda artık pasaportsuz giriş yapabilirsiniz ancak yeni kimlik belgesi almış olmanız gerekiyor.
Konuk (doğrulanmadı)
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Liste için teşekkürler. Ukrayna'nın pasaportsuz olması çok iyi oldu, hemen gidebiliyor muyuz?
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Seyahatle ilgili sorularınıza anında ve ücretsiz olarak www.CevapBedava.com üzerinden cevap alabilirsiniz.
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Ajet sağ olsun sadece bir ülkeye gidebileceğim paraya Karadağ, sırbistan, bosna hersek, gürcistan ve Azerbaycan'a gidiyorum. şimdi bu yazıdan bir sürü vizesiz ülke not aldım en kısa zamanda biletleri dizip görceğim. Malum her an vize geri gelebilir.
25 Tem 2024, Perşembe - 15:32
Avrupadaki vizesiz heryeri gezeceğim hemde kış vakti ucuz olsun ölmeden görelim diye elimden gelen her şeyi yapıyorum. :D Bende Ajet'ten aldım biletleri bu arada 13 bine geldi 5 ülkenin bileti. Su dan ucuz öyle şeyleri keşke paylaşsanız ucuza bilet bulsak bizde. Özellikle öğrenciler çok mutlu olur.