Google+

Arama formu

Svaziland

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SZL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21.5℃
Şub 22.1℃
Mar 22.2℃
Nis 21.6℃
May 19.5℃
Haz 17.5℃
Tem 15.6℃
Ağu 15.5℃
Eyl 16.6℃
Eki 17.8℃
Kas 18.7℃
Ara 19.8℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Mbabane
Yüzölçümü : 17.363 km²  
Nüfus : 1.123.913
Para Birimi : Lilangeni (SZL)
Saat Farkı : -1
Bağımsızlık Tarihi : 6 Eylül 1968 (İngiltere'den)
Lokasyon / Konum

Güney Afrika'da batısında Mozambik bulunan geri kalan tüm sınırları Güney Afrika ile çevrili olan bir denize kıyısı olmayan bir ülkedir.

İklim / Hava Durumu

Mevsimlerin bize göre ters yaşandığı ülkede, yaz ayları olan kasım-mart arası hava sıcaklığı 20°C civarındadır. Bu dönem aynı zamanda en yağışlı dönemdir. Mayıs-Ekim arası ise kış mevsimi yaşanır ve yağışlar daha azdır. Sıcaklık ortalaması bu dönemde 13°C'dir.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Meşruti Monarşi

Anayasa

Ülke krallıkla yönetildiği için krallığın kanunları mevcuttur.

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

4 bölge ayrılır;

 • Hhohho,
 • Lubombo,
 • Manzini,
 • Shiselweni.
Önemli Şehirler
 • Mbabane,
 • Lobamba,
 • Manzini

Svaziland'ın önemli şehirleridir.

Ekonomi

Ülkede çok geniş toprak arazileri bulunsa da, bu araziler özel mülkiyet toprakları olup üst kesimdeki kişilere aittir. Ülkede son dönemlerde tarımdan endüstriye geçiş görülmektedir. Başlıca ihracat ürünleri; İçecek konsantreleri, şeker, pamuk, buzdolabı, narenciye ve konserve meyvedir. En büyük ihracat ortakları ise, Güney Afrika ve Mozambik'tir. İthalat ürünleri arasında motorlu araçlar, makineler, taşıt araçları, gıda maddeleri, petrol ürünleri ve kimyasallar yer almaktadır. Başlıca ithalat ortakları Güney Afrika ve Japonya'dır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Bağımsızlık günü, 6 Eylül (1968)
Festival / Fuar
 • Mayıs ayında kutlanan Bushfire - Svaziland Sanat Festivali, Malkerns kentinde düzenlenmektedir.
Konuşulan Diller
 • İngilizce, Swati konuşulan başlıca dillerdir.
Din

Svaziland nüfusunun

 • %55'i Protestan,
 • %10'u Müslüman,
 • %5'i Roma Katolikleri'nden oluşmaktadır.
 • Diğer %30'luk kısım ise yerel inançlara sahiptir.
Ne Zaman Gidilir?

Ortalama sıcaklıkların 13 derece civarında olduğu Mayıs - Ekim dönemi yağışsız sezon olduğundan seyahat etmek için daha elverişlidir. Yağışlı sezondan kuru sezona geçişin yaşandığı Nisan ayı da tercih edilebilir. Kasım - Mart dönemi ortalama sıcaklıklar 20 derece civarında olsa da çok fazla yağış almaktadır ve nem oranı çok yüksektir. Bu nedenle seyahat etmek için çok uygun değildir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülkede batı mutfağının yemekleri de görülebileceği gibi yerel mutfak halk tarafından daha çok tercih edilir. Ülkede mısır bazlı yemekler ön plandadır. Ayrıca antilop (halk arasında sert vahşi et) etinden yapılan yemekler meşhurdur. Yerel pazarlarda satılan geleneksel yemekler etli Swazi güveci, mısır ve mısır unu ile yapılmış yemekler en popüler yemekleri arasındadır. Koçanı ile birlikte kızartılmış bütün halindeki mısırlar oldukça lezzetlidir ve denemeye değerdir.

Pratik Bilgiler

Genel anlamda ülkedeki güvenlik seviyesi alt seviyelerde olduğundan, geceleri dışarı yalnız başınıza çıkmamaya özen göstermelisiniz. Hırsızlık ve kapkaç ülkede en fazla işlenen suçlardandır. HIV/AIDS virüsü bakımından, dünya sağlık örgütü tarafından en büyük risk grubunda ve 1. sıralarda gösterilmektedir. Bunun yanı sıra sıtma ve tüberküloz da ülkedeki salgın hastalıklardandır. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka aşı yaptırmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Svaziland, krallıkla yönetilen bir ülke olup, İngiltere'den ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. Var olan Anayasa eski kral tarafından iptal edilmiştir. Günümüzde diktatörlükle ile yönetilen ender ülkelerden biridir. Ülkede salgın hastalıklar bakımından büyük problemler yaşanmaktadır. Özellikle AIDS konusunda, dünya sağlık örgütünün raporuna göre dünyada 1. sırada bulunmaktadır. Salgın hastalıklar ve AIDS nedeni ile insanların ortalama ömür süresi diğer bölge insanlarına göre oldukça kısadır. Nüfusun yüzde 97'si Afrikalı, yüzde 3'ü ise Avrupalı'dır.

Svaziland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.