Google+

Arama formu

Manzini

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SZL = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23.4℃
Şub 23.3℃
Mar 22.4℃
Nis 20℃
May 17.9℃
Haz 15.3℃
Tem 15.5℃
Ağu 17.1℃
Eyl 19.1℃
Eki 20℃
Kas 21.1℃
Ara 22.6℃

MANZINI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER 


Svaziland’ın Manzini Bölgesi’nin başkentidir ve ikinci en büyük şehirdir. Eskiden ismi “Bremersdor” olarak da bilinmektedir. Svaziland’ın ortasında yer aldığı için “The Hub” olarak da isimlendirilir. Sömürge döneminde adı Arthur Bremer’dan dolayı Bremersdorp (dorp; Afrikaans dilinde “küçük kasaba” anlamına gelmektedir) yapılsa da 1960’da Manzini’ye geri döndürülmüştür. Şehir olması ise henüz çok yenidir, 1994 yılına dayanmaktadır.
 
Manzini, yıllık olarak düzenlenen Uluslararası Ticaret Fuarı’na ve diğer önemli tanıtım etkinliklerinin ve sergilerinin yapıldığı Mavuso Ticaret Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Buranın da etkisinden dolayı şehir merkezine yakın yerlerde hem iş ve eğlence merkezleri hem de golf sahası bulunmaktadır. Yakınındaki sanayi bölgesi de Manzini sınırlarına dâhil edildiği için burası ülkenin en kalabalık şehri haline gelmiştir.
 
Geleneksel sanat ve el sanatları yelpazesi oldukça geniştir, dünya genelindeki popüler etnik butiklerdeki ürünlerin çoğundan daha dikkat çekici ürünlere sahiptir.
 
Tatilin yanı sıra gönüllü olarak bir şeyler yapmak isterseniz çok sayıda uluslararası örgüt ve yerel yardım kuruluşu burada hem savunmasız kişilere yardım etmek hem de doğal zenginlikleri korumak için çalışıyorlar. Sadece gönüllülük için gitmeniz gerekmiyor, geziniz sırasında da kısa süreli gönüllü etkinliklere katılmak için turizm şirketleri ile bunu konuşmanız bile yeterli olacaktır. 

MANZINI’YE NASIL GİDİLİR? 

King Mswati III Uluslararası Havalimanı Svaiziland’ın yeni uluslararası havalimanıdır. Manzini ise buraya en yakın şehir merkezidir, karayolu ile yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu havalimanına ise Johannesburg’taki O. R. Tambo Uluslararası Havalimanı üzerinden aktarma yapılarak ulaşılabilir. 

MANZINI’DE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER 

Kültür Günleri Turları
 
Hem çevre köyleri gezmek hem de rehberler eşliğinde çok daha ayrıntılı bilgi alma şansı yakalayabilmek için turlara katılarak toplu halde hareket etmek seyahatinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Bu turlarda köylülerin sizi sıcak karşılaması kendinizi evde hissetmenizi sağlayacağı gibi harika yerel yemeklerden yiyerek bir nevi lezzet turu imkânı da tanımış olacak. Geleneksel Swazi kabileleri ile Afrika kültürünü yerinde ve deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Hiçbir şekilde çekinmeden çocuklarınızı da bu seyahat planına dâhil edebilir ve ailecek kültür tatili yapabilirsiniz.
 

 
Mantenga Kültür Kö
 
Müzik ve dans; geleneksel Swazi kültürünün adeta bir parçasıdır. Sibhaca dansı ise çeşitli dans formları arasından en iyi bilinenidir. Bu dans oldukça yorucudur. Dansçı ekipleri, çıplak ayakla yüksek tekmeleme ve kıvranma gerçekleştirmek için öne çıkarken, arkadaşları davul çalarak, şarkı söylerler. Bu şarkı ve dans gösterileri ülkenin her yerinde görülebilir, ancak en iyisi dünyayı gezen bir dans grubuna sahip olan Mantenga Kültür Köyü’ndedir. Buranın yanı sıra dans gösterilerine önemli festivallerinden veya törenlerinden birinde tanık olma fırsatı yakalayabilmek için etkinlik sayfalarını takip etmenizde de fayda var.
 
Homestead Ziyaretleri
 
Geleneksel olarak Homestead, belirli bir amaç için (uyku, yiyecek saklama, bira gibi) olmak üzere inşa edilmiş bir takım kulübelerden oluşur. Zenginlik ve prestij deposu olarak sembolik önemi vardır. Bu evlere ziyaretleri gerçekleştirdiğinizde geleneklerin ve günlük yaşamın açıklamaları ile de daha yakından tanışabilirsiniz.
 
Manzini Pazarı
 
Rengârenk ve cıvıl cıvıl olan bu pazarda meyve sebzeden hediyelik eşyalara kadar birçok şey bulabilirsiniz. Biraz kalabalık ve yoğun trafik olan bir alan olsa da özellikle geleneksel sanata dair ürünler almak ve el işçiliğini inceleyebilmek için harika bir fırsattır. Rahat bir alışveriş imkânı ve kalabalık olmadan gezme fırsatı için günün erken saatlerinde gitmenizde yarar var. Alışveriş yapmasanız bile eğlenceli zaman geçirmenin yanı sıra yerel halkla iç içe olup onlarla etkileşim halinde bulunmak da mümkündür.

Svaziland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.