Uruguay Hakkında Temel Bilgiler

İsmini yerlilerinin dili Guarini’den alan Uruguay “Boyalı Kuşlar Irmağı” anlamına gelir. Hem dengeli ekonomisi hem de sosyal haklarıyla Güney Amerika’nın İsviçresi olarak da anılan ülke 176,215 kilometrakarelik yüzölçümüyle Güney Amerika’nın en küçük ikinci ülkesidir. Engebesi oldukça az ülkede tarım arazileri geniş yer tutar. Günümüzde uygulanan 8 saatlik çalışma süresini ilk yürürlüğe koyan ülke Uruguay marijuanayı da dünyada yasal hale getiren ilk devlettir.

Devamını Oku

Uruguay ile İlgili

Editörün Kaleminden

Uruguay’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

paises-41-150215134709.jpg

Uruguay’ın başkenti Montevideo aynı zamanda en kalabalık kenti olma özelliğini taşır. Bu eski kolonyel kent Rio de Plata bölgesinde yer almaktadır. “Gümüş Irmak” anlamına gelen Rio de Plata’dan Arjantin’e feribot seferleri mevcuttur. Ülkenin diğer bölgelerinden Atlantik Kıyısı muhteşem kumsallarıyla tanınmaktadır. Üçüncü bölgesi Kuzey İçkesim aynı zamanda Güney Amerika’nın kovboyları diye de tabir edilen “Gaucho”ların bölgesidir. Son olarak Orta İçkesim bölgesi ise geniş tarım arazileri ile nam salmıştır. Ülkenin diğer önemli kentlerinden Colonia en iyi korunmuş kolonyel kent olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Uruguay Nerededir?

Güney Amerika kenti olan Uruguay’ın Güney Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batısında Arjantin ve kuzeyinde Brezilya olan Uruguay’ın doğusun Atlantik Okyanusu ile çevrilidir.

Uruguay’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Uruguay’a direkt uçuş yoktur. Uruguay’a gitmek için Frankfurt, Madrid gibi Avrupa ülkelerinden ya da Latin Amerika ve Amerika’dan aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir husus daha bulunmaktadır. Biletinizi alırken aktarma yapacağınız ülkeye mutlaka dikkat edin. Çünkü Latin Amerika ülkeleri aktarma sırasında vize istemezken Amerika’dan yapacağınız aktarmada vize istenir, Frankfurt üzerinden yapılacak aktarmada ise transit vize uygulaması vardır.

Uruguay’a Ne Zaman Gidilir?

Uruguay oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Aralık ayında başlayıp marta kadar devam eden yaz dönemi ülkenin turistik açıdan en çok ziyaret edildiği dönemdir. Özellikle sahil bölgelerinin Noel sonrası ve şubat ayında hayli kalabalık olduğu ülkenin en çok ziyaret edildiği dönem ise ocak ayıdır. Sıcaklığın 30 derecenin üzerine çıktığı yaz mevsiminin dışında kış ve bahar genelde yağışlı geçer.

Uruguay Kültürü

Uruguay ilerlemeye açık bir ülkedir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının Fransa’dan 12 sene önce verildiği ülkede nüfusun çoğunluğunu Katolikler oluştursa da ülke 1917’den bu yana resmi olarak herhangi bir dini desteklememektedir. Eşcinsel evliliğin yasal olduğu ülkede Aralık 2013 tarihinde marihuana kullanımı da yasal hale gelmiştir. Fakat marihuana kullanımı Uruguaylı olmayanlara yasaklanmıştır. Oldukça misafirperver olan Uruguaylılar karşısında nezaket kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Müze, park ve plajların tamamen ücretsiz ve halka açık olduğu ülkede eğitim ve sağlık hizmetleri de oldukça gelişmiştir. Uruguaylıların en büyük tutkusu ise futboldur. Yanlarında futboldan konuşmaya kalktığınızda karşılaşacağınız coşku ve enerjiye hazırlıklı olun.

Uruguay Mutfağı

Chivito.jpg

Uruguay mutfağı tahıl ağırlıklıdır. Uruguaylıların vazgeçemedikleri yiyecek ise ettir. Konserve sığır eti üretimiyle dünyanın en meşhur ülkesi olan Uruguay için bu elbette kaçınılmaz. Özellikle parilladas dedikleri ızgara et restoranlarına çok sık rastlayacağınız ülkede İtalyan yemekleri de oldukça popülerdir. Özellikle 20. Yüzyılda yaşanan İtalyan göçünün bunda etkisi büyüktür. Atlantik kıyılarında deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu bir mönüyle karşılaşabilirsiniz. Ülke mutfağında en çok tercih edilen balık ise barlam balığıdır.

Ülkede dolaşırken empanadas adını verdikleri et ya da peynirden yaptıkları paylara çokça rastlayacaksınız. Pahalı olmayan bu lezzetli atıştırmalık karnınızı hızlıca doyurmak için en pratik yöntemdir. Uruguay’a gittiğinizde kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yiyecek var ki o da chivito. Biftek, domates, marul, soğan, katı yumurta, jambon, domuz pastırması, mozerella peyniri ve mayonezle hazırlanıp kızarmış patatesle servis edilen bu kolesterol bombasının tadına mutlaka bakın, en azından bir seferlik diyetinizi bozabilirsiniz, çünkü buna değecektir.

Uruguay’ın geleneksel tatlarından asado de tira kaburga, biftek ve koyun etini çeşitli sakatatlarla birlikte barbeküde pişirererk hazırlamaktadırlar. Bir diğer ilginç yemekleri morcilla ise dulce adını verdikleri portakal ve cevizden hazırladıkları sos ya da salata ile servis edilen bir tür domuz sosisi yemeğidir.

Uruguay’da oldukça lezzetli şaraplarla karşılaşacaksınız. Özellikle kırmızı şarapların oldukça kaliteli olduğu ülkede clericoadını verdikleri şarap ve meyve suyunu karıştırarak hazırladıkları içkilerinin yanı sıra medio y medio dedikleri sek beyaz şarap ve köpüklü şarabın karışımından oluşan içkilerini de deneyebilirsiniz. Ülkenin bir diğer popüler içeceği ise şeker kamışından hazırladıkları likörleri canadır. Uruguaylıların en sevdiği içkilerden biri ise viskidir. Özellikle kendi markaları olan Dunbar’ı çokça tüketmektedirler. Uruguay’da en yaygın içecek ise Yerba Mate’dir. Sütle karıştırarak da içilebilen bu uyarıcı etkisi bulunan içeceği restoranlarda sipariş etmeniz çok mümkün değildir ama tüm marketlerde çok rahat bulabilirsiniz. Bir tür sosyal içecek olan Yerba Mate tat olarak biraz sert gelebilir, ama mutlaka deneyin.

Uruguay’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

plaza-menor-almacen-la-carlota-souvenirs-colonia-uruguay.jpg

Montevideo, Punta del Este ve Colonia del Sacramento Uruguay’da alışveriş ve hediye almak için en ideal üç yerdir. Süet ceketler, yün kıyafetler, deri malzemeden yapılmış eşyalar ve ametist taşından yapılma takılar en çok karşınıza çıkacak alternatifler olacaktır. Ayrıca Montevideo’daki Tristan Narvaja pazarı ülkenin en meşhur antikacıları, kitapçıları ve tezgâhlarıyla aklınızı başınızdan alabilir.

Uruguay’ın bir diğer meşhur pazarı ise cumartesi günleri Montevideo Old Town’daki Plaza Constitucion’da kurulan bitpazarıdır. Ülkede el yapımı ürünlere de çokça rastlayabilirsiniz, özellikle Montevideo limanında Punta del Este ve Colonia del Sacramento’da çokça karşınıza çıkacak küçük tasarım dükkânları ve el işlerine mutlaka bir göz atın.

Uruguay’ın Festivalleri

Uruguay pek çok festival ve karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle nisan ve eylül aylarında düzenlediği festivallerle turist akınına uğrayan ülkenin en önemli festivallerinden Las Llamadas her sene şubat ayında başkent Montevideo’da düzenlenir. Brezilya karnavallarını andıran festival boyunca Sur ve Palermo sokakları rengarenk kostümleriyle dansçılar ve kocaman davullarıyla müzisyenlerin şovlarına ev sahipliği yapar. Köklerini köle ticaretinden alan festivalde eski Afrika davulları eşliğinde sosyal hayat ve dini ritüeller ile avcılık gibi siyahi kölelerin eski geleneklerini sembolize eden performanslar da sergilenir.

Martın ilk haftası Tacuarembo’da düzenlenen Fiesta de la Patria Gaucha Festivali Uruguay’ın en büyük ve otantik kutlamasıdır. Kökleri gaucho kültürüne dayanan 5 günlük festival boyunca müzik ve dansın yanı sıra ülkenin bonfile ve barbekü gibi geleneksel tatları da servis edilir.

Nisan başında düzenlenen Semana Santa aynı zamanda Uruguay’ın en büyük ulusal tatilidir. Ülkede hemen her otelin dolduğu bu dönem Montevideo’da Semana Criolla olarak da bilinir. Festival boyunca parklar barbekülerle dolar, el yapımı geleneksel ürünler sergilenir ve rodeo yarışları düzenlenir.

Nisan ayının bir diğer büyük festivali ise Bira Haftası’dır. Paysandu kentinde düzenlenen 1 haftalık festival boyunca ülkenin en büyük bira üreticileri bir araya gelir. Aynı zamanda spor etkinliklerinin de düzenlendiği etkinliğin büyüleyici yanı ise 20 bin kişilik amfitiyatroda düzenlenen konserlerdir.

Eylülün son hafta sonuUlusal Miras Günüdür. Bu yüzden hafta sonu boyunca kentteki tüm müzeler, kiliseler, katedraller ve tarihi mekânlar ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Uruguay‘ın Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Karnaval (6 Şubat),

· Paskalyadan Önceki Perşembe (Martın son haftası perşembe günü),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· 33 Vatanseverin Toprağa Ayak Basma Günü (19 Nisan),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Las Piedras Muharebesi (18 Mayıs),

· José Gervasio Artigas’ın Doğumgünü (19 Haziran),

· Kuruluş Günü (18 Temmuz),

· Ulusal Bağımsızlık Günü (25 Ağustos),

· Yeni Yıl Günü (25 Ağustos),

· Dia de la Raza (10 Ekim),

· Ruhlar Günü (2 Kasım),

· Noel Günü (25 Aralık)

Uruguay’ın İklim ve Hava Durumu

Subtropikal iklimin yaşandığı Uruguay’da yüksek nem ve sisli hava yaygındır. Sıcaklıkların asla dondurucu seviyeye düşmediği ülkede ısı farklarına çok rastlanmaz, iklim genelde dengelidir. Fakat engebenin düşük olması ülkeyi rüzgârlara açık hale getirir. İlkbahar aylarının serin ve rüzgârlı yaşandığı ülkede yazlar sıcak, sonbahar ılık ve kış mevsimi ise soğuk ve nemli geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28 ile 17 derece arasındadır, görülen en yüksek sıcaklık ise 43 dereceye varır. Kış aylarında ise 7 dereceye dek gerileyen hava sıcaklığı en düşük -4 dereceye düşer. Yağmurlu gün sayısının da çok olduğu ülkede kuzey kıyıları daha çok yağış alır. Rüzgârlı hava ülkenin karakteristik özelliği gibidir ve sıkça fırtına yaşanır.

Uruguay’ın Kısa Tarihi

Palacio_legislativo_aw.jpg

Uruguay İspanyol Adelantadolar tarafından 16. yüzyılda keşfedilmiştir. Rio de la Plata Irmağı’nın parçası olan ülke uzun yıllar kolonyel hareketin etkisi altında kalmıştır. 1726 senesinde başkenti Montevideo’yu kurmuş olsa da ülke Rio de la Plata kıyısındaki stratejik konumu sebebiyle bilhassa Portekizlilerle uzun yıllar savaş halinde kalmışlardır.

Montevideo’nun İspanya’dan kopmasının ardından bu kez Buenos Aires ile bağlarını koparmak isteyen Uruguay ile Arjantin arasında 1813 senesinde başlayan savaş İngiliz Hükümeti’nin girişimleriyle son bulmuştur. Fakat İngiltere’nin ülke kültüründeki etkisi uzun yıllar devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı ile beraber son bulan İngiltere etkisinin ardından ülkede sivil savaş başlamıştır. Bu durum Uruguay’da iki cepheyi doğurmuştur: Beyazlar yani liberaller ve Kırmızılar yani gelenekçiler. 20. yüzyıla dek devam eden mücadelenin ardından ülkede modernleşme ve endüstrileşme dönemi başlamıştır. 1954-1967 yılları arasında İsviçre’yi kendine model alan ülke yenilenmeye girmiştir. 1985’e dek süren bu yenilenme sürecinin ardından Uruguay bugün hem çalışma koşulları hem politik açıdan Güney Amerika kıtasının en bağımsız ülkesidir.

Uruguay Ekonomisi

Uruguay ekonomisitarım ürünleri ihracatı üzerine kurulmuştur. Tarım sektörünün hayli geliştiği ülkede bu konuda iyi eğitilmiş bir işgücü vardır. Aynı zamanda hayvancılığın da oldukça geliştiği Uruguay’da biftek ve yün de çokça ihraç edilmektedir. İhracat alanı Çin’e kadar genişleyen ülkede madencilik sektörü çok gelişmemiştir. Son yıllarda altın ve çimento üretimine ağırlık vermeye başlayan ülkede plastik üretimi de oldukça yoğundur. Uruguay’ın bir diğer gelir kaynağı ise elbette turizmdir. 2013 rakamlarına göre ülkede GDP oranının yüzde 9.4’ünü turizm sektörü oluşturur.

Uruguay’da Din ve İnanç

Katolik nüfusun yüzde 66 oranla oldukça yoğun olduğu Uruguay’da Protestan nüfus yüzde 2, Yahudi nüfus ise yüzde 1’lik dilimi oluşturur. Ülke nüfusunun geri kalan yüzde 31’lik kısmı ise herhangi bir dine inanmamaktadır.

Uruguay’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Uruguay Buenos Aires Büyükelçiliğinin görev bölgesindedir.

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03 00 54 11 47 88 32 39 00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

[email protected]

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

MONTEVİDEO FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: 25 de Mayo 444 Esc.501 Montevideo/Uruguay

Telefon: +598 (2) 9151329

Faks: +598 (2) 9156208

[email protected]

Uruguay’da Konuşulan Diller

Uruguay’ın resmi dili ülkenin her yerinde konuşulan İspanyolcadır. Ülkenin Brezilya sınırındaki kentlerinde Portekizce ve İspanyolca karışımı şeklinde tarif edilebilecek Portuñol dili de konuşulmaktadır. Uruguay’da yabancı dil eğitimi olarak İngilizce verilse de Uruguaylıların bu dili pek kullanmadığını ve konuşmadığını belirtmekte fayda vardır.

Uruguay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.4oC
  • Şub 24.6oC
  • Mar 22.5oC
  • Nis 18.9oC
  • May 15.7oC
  • Haz 12.9oC
  • Tem 13.1oC
  • Agu 14.4oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 18.7oC
  • Kas 21.4oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3.437.046 Dili: İspanyolca Para Birimi: Uruguay pesosu İklim: Nemli Subtropikal İklim