Salto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ciudad-salto.jpg

Salto Bölgesi’nin başkenti olan Salto şehri, Uruguay’ın kuzeybatısında yer alır. Ülkenin başkenti Montevideo’nun 496 kilometre kuzeybatısında yer alan şehir, 104.028 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Sub-tropikal iklime sahip olan Salto’da kasım-mart ayları arasında sıcaklıklar 25 ila 31 derece arasında ve tatil için ideal. Kış aylarında gitmek isteyenler de ortalama 12 derece sıcaklıkla karşılaşmaktadır.

Küçük bir şehir olmasına rağmen hayli turist çeken Salto, termal tesisleri, muhteşem doğası, müzeleri, anıtları ile öne çıkmaktadır. Şehrin kalbi sayılan Calle Uruguay ve çevresinde hem gündüz hem de gece canlı bir hayat sürerken, sakinlik arayanlar doğa gezilerini tercih ediyor. Tarihi 17. yüzyıla kadar dayanan şehrin ekonomik anlamda en büyük özelliği, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 50’sinden daha fazlasını sağlayan, “Represa Salto Grande” isimli hidroelektrik santralidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XOp3T4nop-Y

Salto ile İlgili

Salto Nerededir?

Salto Bölgesi’nin başkenti olan Salto şehri, Uruguay’ın kuzeybatısında yer alır. Ülkenin başkenti Montevideo’nun 496 kilometre kuzeybatısında yer alan şehirde tepeler ve uçurumlar sıklıkla görülmektedir.

Salto’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Salto’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Dilerseniz Montevideo üzerinden aktarma yapacak şekilde Buenos Aires’e uçabilirsiniz. Latin Amerika ülkeleri aktarma yapmanız için vize istememektedir.

 Salto Ne Zaman Gidilir?

Sub-tropikal iklime sahip olan Salto’da hava oldukça nemlidir. Kasım-mart ayları arasında sıcaklıklar 25 ila 31 derece arasındadır. Özellikle yaz tatili severlerin bu aylarda gitmesi tavsiye edilir. Sıcaklıklar kış aylarında da çok düşük değildir. Ortalama sıcaklık 12 derecedir.

Salto’da Nerede Kalmalı?

Salto’da şehrin kalbi sayılan Calle Uruguay Caddesinde kalabileceğiniz gibi, merkezin biraz daha dışında yer alan tasarım otellerde de konaklayabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, gidilecek noktalara yakın olacaksınız.

Salto’da Gezilecek Yerler

Salto, her ne kadar küçük bir şehir olmasa da gezilecek yerler bakımından pek fazla seçenek sunmamaktadır. Ama var olan turistik alanların ihtişamı ve değeri bu boşluğu doldurmaktadır.

Salto’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa Quiroga, Museo Arqueologica, Museo Edmundo Prati.

Devamını Oku

 Salto Şehir İçi Ulaşım

omnibus-termas-dayman_44288d22602b85ff8ccc52c3647f508c.jpg

Her ne kadar Salto içindeki gitmek istediğiniz tüm noktalara yürüyerek ulaşmanız mümkün olsa da, şehirde otobüslerden oluşan geniş bir toplu taşıma ağı mevcuttur. Dilerseniz taksi de kullanabilirsiniz. Şehrin bu kırmızı otobüsleri 06.00-23.45 saatleri arasında çalışıyor. Beyaz renkli taksileri çevirirken tepesinde boş olduğunu anlayabileceğiniz “libre” yazısına dikkat edin.

Salto Mutfağı

Salto’da şehrin kalbi Calle Uruguay Caddesinde atar. Alışveriş ve gece hayatı için mekânların yanı sıra, iyi yemek yiyebileceğini restoranlar da burada yer alır. Sığır eti, Uruguay mutfağının vazgeçilmezidir. Kırmızı etin barbeküde pişirilerek hazırlandığı “asado”, en ünlü ve geleneksel yemekleridir. “Chivito” da bir diğer önemli et yemeği. Yerel üretim bira ve şarap, bu yemeklerin yanında çok tercih edilir.

Popüler restoranlar

La Parrilla, A.E.B.U, Casa de Lamas, La Caldera, La Tratoria, El Rancho, Posta del Dayman, El Mojarra.

Bahşiş

Taba restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Salto’da Alışveriş

Salto’da alışveriş için tercih edilen ana cadde Calle Uruguay’dır. Sadece yayalara açık olduğundan rahatlıkla gezebileceğiniz bu caddede pek çok mağaza bulmanız mümkündür. Zincir mağazaların yanı sıra bölgeye özgü ürünler yer alan dükkânlar burada mevcuttur. Yerel anlamda “criollo” isimli bıçaklardan, yöresel figürlerle süslenmiş mataralardan ve tabii ki ülkenin ünlü lezzeti süt reçelinden alabilirsiniz. Bunlar dışında pek çok ahşap obje, özel motiflerin yer aldığı takı ve kıyafetler de ilginizi çekecektir.

Salto Gece Hayatı

Salto’da çok hareketli olmasa da, akşam saatlerini geçirebileceğiniz güzel mekânlar bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu Calle Uruguay Caddesinde yer alır. Şehrin biraz dışında kalan ve zengin kesimin yaşadığı, lüks otellerin bulunduğu Punta del Este ise canlı bir gece hayatı sunmaktadır.

Salto Festivaller

Valentin Aparcero (Mart)

Geleneksel alışkanlıkların sergilendiği festivalde, onlarca at geçiş töreni yapmaktadır. Bunun yanı sıra kırsal alanda hâlâ devam ettirilen gelenekler tanıtılır.

La Redota (Aralık)

Tarihsel bir anlamı olan bu festival, Salto halkı için çok önemli bir yere sahiptir. Batıdan toplu göçü simgeleyen bu festivalde atlar, karavanlar ya da at arabalarına binen insanlar geçiş töreni yapar.

Karnaval

Karnaval Salto’da yılın pek çok dönemine yayılan bir karnaval havası yaratmak için 2006 yılında kurulan Karnaval Komisyonu’nun düzenlediği bir dizi etkinliğe verilen genel bir addır. Ocak-mart ayları arasında yoğunlaşan programda kış aylarında da pek çok etkinlik olmaktadır.

Salto Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (18 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (25 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

Salto İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Salto Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Uruguay’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Salto Türkiye Dış Temsilcilikleri

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03 00 54 11 47 88 32 39 00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

[email protected]

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

Salto Para Birimi

Uruguay sınırları içerisinde yer alan Salto’nun para birimi Uruguay Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 10,48 Uruguay Pezosu’dur.

Salto Resmi Dili

Uruguay ülkesinde bulunan Salto’nun resmi dili İspanyolca’dır. Ülkedeki İtalyan göçmenler, İspanyolca ile İtalyanca’yı karıştırdıkları bir dil konuşurlar. Bu dile verilen isim ise “cocoliche”dir. İş dünyasında İngilizce ve Portekizce yaygın olarak kullanılır.

Salto Saat Farkı

Salto (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Salto’dan 5 saat ileridedir.

Salto Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 23.9oC
  • Mar 21.6oC
  • Nis 18.1oC
  • May 15oC
  • Haz 11.7oC
  • Tem 12oC
  • Agu 13.2oC
  • Eyl 14.9oC
  • Eki 18oC
  • Kas 20.7oC
  • Ara 23.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 104.028 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Uruguay Pezosu (UYU) / İklim: Sub-Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün