Google+

Salto

Salto - : - / -
--℃
1 UYU=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon25℃
 • Şubweather-icon23.9℃
 • Marweather-icon21.6℃
 • Nisweather-icon18.1℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon11.7℃
 • Temweather-icon12℃
 • Ağuweather-icon13.2℃
 • Eylweather-icon14.9℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon20.7℃
 • Araweather-icon23.5℃
Nüfus: 104.028 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Uruguay Pezosu (UYU) / İklim: Sub-Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

ciudad-salto.jpg

Salto Bölgesi’nin başkenti olan Salto şehri, Uruguay’ın kuzeybatısında yer alır. Ülkenin başkenti Montevideo’nun 496 kilometre kuzeybatısında yer alan şehir, 104.028 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci şehridir. Sub-tropikal iklime sahip olan Salto’da kasım-mart ayları arasında sıcaklıklar 25 ila 31 derece arasında ve tatil için ideal. Kış aylarında gitmek isteyenler de ortalama 12 derece sıcaklıkla karşılaşmaktadır.

Küçük bir şehir olmasına rağmen hayli turist çeken Salto, termal tesisleri, muhteşem doğası, müzeleri, anıtları ile öne çıkmaktadır. Şehrin kalbi sayılan Calle Uruguay ve çevresinde hem gündüz hem de gece canlı bir hayat sürerken, sakinlik arayanlar doğa gezilerini tercih ediyor. Tarihi 17. yüzyıla kadar dayanan şehrin ekonomik anlamda en büyük özelliği, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 50’sinden daha fazlasını sağlayan, “Represa Salto Grande” isimli hidroelektrik santralidir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=XOp3T4nop-Y

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Salto, her ne kadar küçük bir şehir olmasa da gezilecek yerler bakımından pek fazla seçenek sunmamaktadır. Ama var olan turistik alanların ihtişamı ve değeri bu boşluğu doldurmaktadır.

Salto’da görülmesi gereken diğer yerler

Casa Quiroga, Museo Arqueologica, Museo Edmundo Prati.

Represa Salto Grande

514 Eki 2016Gezilecek Yerler

Represa Salto Grande

Ülkenin gurur kaynağı olan bu devasa hidroelektrik santrali, Salto’nun 14 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Uruguay’ın elektrik ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını üreten alanı görmek isteyenler için 90 dakikalık ücretsiz turlar yapılmaktadır.

-

Salto lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hermoso Apartamento En el Centro de Salto, Loft Centro, Sarandi 246. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz La Casa Violeta, Casa La Rosadita gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz ART Hotel DECO, Gran Hotel Uruguay, Hotel El Dorado otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Salto aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo del Hombre y la Tecnologia

514 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo del Hombre y la Tecnologia

Eskiden pazar alanı olarak kullanılan tarihi bir binanın içinde yer alan müze, yerel kültürün nasıl geliştiğini görmek ve tarihini öğrenmek için idealdir. Alt katında küçük bir arkeolojik bölüm de mevcuttur.

-

Museo de Bellas Artes y Artes Decorativas

214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Museo de Bellas Artes y Artes Decorativas

Uruguay sanatçılarının eserlerini merak edenler bu müzeye uğramalıdır. Hem heykel hem de resim çalışmalarının görülebildiği müzenin bahçesi de vakit geçirmek için güzel bir ortam sunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Salto Bölgesi’nin başkenti olan Salto şehri, Uruguay’ın kuzeybatısında yer alır. Ülkenin başkenti Montevideo’nun 496 kilometre kuzeybatısında yer alan şehirde tepeler ve uçurumlar sıklıkla görülmektedir.

Geolocation

Sub-tropikal iklime sahip olan Salto’da hava oldukça nemlidir. Kasım-mart ayları arasında sıcaklıklar 25 ila 31 derece arasındadır. Özellikle yaz tatili severlerin bu aylarda gitmesi tavsiye edilir. Sıcaklıklar kış aylarında da çok düşük değildir. Ortalama sıcaklık 12 derecedir.

Türkiye’den Salto’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Dilerseniz Montevideo üzerinden aktarma yapacak şekilde Buenos Aires’e uçabilirsiniz. Latin Amerika ülkeleri aktarma yapmanız için vize istememektedir.

Salto’da şehrin kalbi sayılan Calle Uruguay Caddesinde kalabileceğiniz gibi, merkezin biraz daha dışında yer alan tasarım otellerde de konaklayabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, gidilecek noktalara yakın olacaksınız.

omnibus-termas-dayman_44288d22602b85ff8ccc52c3647f508c.jpg

Her ne kadar Salto içindeki gitmek istediğiniz tüm noktalara yürüyerek ulaşmanız mümkün olsa da, şehirde otobüslerden oluşan geniş bir toplu taşıma ağı mevcuttur. Dilerseniz taksi de kullanabilirsiniz. Şehrin bu kırmızı otobüsleri 06.00-23.45 saatleri arasında çalışıyor. Beyaz renkli taksileri çevirirken tepesinde boş olduğunu anlayabileceğiniz “libre” yazısına dikkat edin.

Salto’da şehrin kalbi Calle Uruguay Caddesinde atar. Alışveriş ve gece hayatı için mekânların yanı sıra, iyi yemek yiyebileceğini restoranlar da burada yer alır. Sığır eti, Uruguay mutfağının vazgeçilmezidir. Kırmızı etin barbeküde pişirilerek hazırlandığı “asado”, en ünlü ve geleneksel yemekleridir. “Chivito” da bir diğer önemli et yemeği. Yerel üretim bira ve şarap, bu yemeklerin yanında çok tercih edilir.

Popüler restoranlar

La Parrilla, A.E.B.U, Casa de Lamas, La Caldera, La Tratoria, El Rancho, Posta del Dayman, El Mojarra.

Bahşiş

Taba restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Salto’da çok hareketli olmasa da, akşam saatlerini geçirebileceğiniz güzel mekânlar bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu Calle Uruguay Caddesinde yer alır. Şehrin biraz dışında kalan ve zengin kesimin yaşadığı, lüks otellerin bulunduğu Punta del Este ise canlı bir gece hayatı sunmaktadır.

Valentin Aparcero (Mart)

Geleneksel alışkanlıkların sergilendiği festivalde, onlarca at geçiş töreni yapmaktadır. Bunun yanı sıra kırsal alanda hâlâ devam ettirilen gelenekler tanıtılır.

La Redota (Aralık)

Tarihsel bir anlamı olan bu festival, Salto halkı için çok önemli bir yere sahiptir. Batıdan toplu göçü simgeleyen bu festivalde atlar, karavanlar ya da at arabalarına binen insanlar geçiş töreni yapar.

Karnaval

Karnaval Salto’da yılın pek çok dönemine yayılan bir karnaval havası yaratmak için 2006 yılında kurulan Karnaval Komisyonu’nun düzenlediği bir dizi etkinliğe verilen genel bir addır. Ocak-mart ayları arasında yoğunlaşan programda kış aylarında da pek çok etkinlik olmaktadır.

Salto’da alışveriş için tercih edilen ana cadde Calle Uruguay’dır. Sadece yayalara açık olduğundan rahatlıkla gezebileceğiniz bu caddede pek çok mağaza bulmanız mümkündür. Zincir mağazaların yanı sıra bölgeye özgü ürünler yer alan dükkânlar burada mevcuttur. Yerel anlamda “criollo” isimli bıçaklardan, yöresel figürlerle süslenmiş mataralardan ve tabii ki ülkenin ünlü lezzeti süt reçelinden alabilirsiniz. Bunlar dışında pek çok ahşap obje, özel motiflerin yer aldığı takı ve kıyafetler de ilginizi çekecektir.

Salto (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Salto’dan 5 saat ileridedir.

Uruguay sınırları içerisinde yer alan Salto’nun para birimi Uruguay Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 10,48 Uruguay Pezosu’dur.

Uruguay ülkesinde bulunan Salto’nun resmi dili İspanyolca’dır. Ülkedeki İtalyan göçmenler, İspanyolca ile İtalyanca’yı karıştırdıkları bir dil konuşurlar. Bu dile verilen isim ise “cocoliche”dir. İş dünyasında İngilizce ve Portekizce yaygın olarak kullanılır.

BUENOS AİRES BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 11 DE SEPTIEMBRE 1382 1426 CAPITAL FEDERAL-ARGENTINA

Telefon: 00 54 11 47 85 72 03 00 54 11 47 88 32 39 00 54 11 47 88 51 06

Faks: 00 54 11 47 84 91 79

embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

http://buenosaires.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Arjantin, Uruguay, Paraguay

Yeni Yıl (1 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (18 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (25 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Uruguay’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.