La Paloma

LA PALOMA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


 
La Paloma, Uruguay'ın güneydoğu bölgesindeki Rocha’da bulunan küçük bir şehirdir. Atlantik Okyanusu’nun kenarında 1874’te kurulmuştur. Bölgenin kırsal bölümünde Montevideo'nun 225 kilometre doğusunda küçük bir yarımada üzerinde bulunan bu şehri çevreleyen plajlar ziyaretçilerine Uruguay’daki en iyi sörf yapma imkânını sunuyor. Yaz mevsiminde hafta sonlarında sahil kesimi oldukça hareketli oluyor ve genelde burada ücretsiz konserler düzenleniyor. Bu mevsimde gidecekseniz doluluğu önceden hesaba katıp erken rezervasyon yapmanız yararınıza olacaktır.
 
Geceleri eğlenmek isterseniz yaz aylarında, La Balconada Plajı’nın aktif bir gece hayatı sunduğunu söyleyebiliriz. Yılın geri kalan zamanlarında ise etkinlikler daha çok şehir merkezinde yoğunlaşmaktadır.
 
Yemek yemek için La Paloma'nın ana caddesi olan Avenida Nicolás Solari'de kısa bir tur atmanız yeterli olacaktır, çok sayıdaki restoranların arasından birini seçebilirsiniz. Ancak buranın okyanus kıyısında olduğunu unutmadan deniz ürünleri satan yerlere mutlaka bir şans tanımalısınız. Yemeğe ek olarak ana cadde üzerinde ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz bir Turizm Bürosu da bulunmaktadır.

Ek olarak özel ihtiyaçları olan kişilerin seyahatleri için La Paloma’nın gün geçtikçe daha da uygun hale gelmeye başladığını belirtelim. Görme engelli kişiler için sesli sistemler ya da bedensel engelliler için rampalı yollar bu yolculuğu çok daha rahat kılacaktır. Ayrıca Uruguay’ın, Latin Amerika'daki en LGBTİ+ dostu ülke olarak kabul edildiğini de belirtmek gerek.
 
La Paloma’da musluk suyu içmek için genellikle güvenlidir ve buraya seyahat etmek için aşı yaptırmanız zorunlu değildir, bunları da gitmeyi düşünenler için küçük bir not olarak ekleyelim.
 
LA PALOMA’YA NASIL GİDİLİR?
 
Montevideo (MVD) Havalimanı ile La Paloma arası 172 kilometredir.Önce Montevideo’ya gelip oradan da La Paloma’ya geçebilirsiniz. Montevideo’ya ise İspanya’dan Madrid Barajas Havalimanı; Brezilya’dan Recife, São Paulo-Guarulhos ve Porto Alegre Uluslararası Havalimanı; Panama’dan Tocumen Havalimanı, Arjantin’den Jorge Newbery Havalimanı üzerinden direkt - aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır.
 
Yine güney kıyısında bulunan küçük bir yerleşim yeri olan La Pedrera’ya otobüsle 15 dakika içerisinde ulaşmak La Paloma’dan mümkün. Punta del Diablo’ya ise günde sadece bir sefer yapılıyor ve otobüs yolculuğu yaklaşık iki saat sürüyor.
 
LA PALOMA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER


 
Faro Cabo Santa Maria
 
Cabo de Santa María Deniz Feneri, Atlantik Okyanusu kıyısında, La Paloma, Rocha, Uruguay’da yer almaktadır. 1 Eylül 1874'de inşa edilmiş ve aydınlatılmıştır. Yapısı, kırmızı ve beyaz radyal şerit kubbeli yuvarlak bir duvar kulesinden oluşmaktadır. 30 metrelik bir yüksekliğe ve 20,5 deniz mili parlaklık aralığına sahiptir. Deniz fenerinde sürekli hizmet veren bir balıkçı limanı da bulunmaktadır. La Paloma'nun güzel, simgesel ve en tanınmış binasıdır. 8 yaşın üzerindeki herkes en üst noktaya erişebilir ve buradan kenti gözlemleyerek fotoğraflarını çekebilirler.
 
Los Botes Plajı
 
Oldukça geniş ve insanlar ile dolu olan bu plaj içerisinde sessiz sakin kalabileceğiniz yerler de mevcut. Bu güzel plajda kendinizi son derece rahat hissedeceksiniz. Saat 10.00 - 18.00 arasında cankurtaranlık hizmeti olduğu için okyanusta yüzerken daha da güvende hissedebilirsiniz. Plaj çevresinde konaklayabileceğiniz pansiyonların da bulunduğunu belirtelim. Ayrıca burada güzel kıyafetleri uygun fiyatlara satın alabileceğiniz sokak satıcıları ile karşılaşmanız da son derece olası. Yakınlarda yemek yiyebileceğiniz yerler de olduğu için bu plajda tüm günü geçirmeniz son derece eğlenceli ve mantıklı olacaktır.
 
Luna llena en el anden
 
Beraber tatil yaptığınız kişilerle birlikte keyifli bir akşam geçirmek istediğinizde en popüler yerlerden birisi olan bu yerel mekâna gidebilirsiniz. Burası akşam eğlencesi için gidebileceğiniz bir yerdir. İçkilerinize ve sohbetinize eşlik edecek olan canlı müzik sayesinde La Paloma’yı daha da yakından tanıyabilir; aynı zamanda da muhteşem ay manzarasının tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Sessizce deniz kenarında oturup gün batımını izlemek isterseniz de yine burası sizin için son derece uygun olacaktır çünkü akşam 21.00 – 22.00 sularına kadar genelde pek de kalabalık ya da yüksek sesli olmuyor.

La Paloma ile İlgili

La Paloma Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.7oC
  • Şub 21.5oC
  • Mar 19.9oC
  • Nis 16.6oC
  • May 13.7oC
  • Haz 11.1oC
  • Tem 10.9oC
  • Agu 11.4oC
  • Eyl 12.7oC
  • Eki 15.1oC
  • Kas 17.6oC
  • Ara 20.2oC

Kısa Kısa