Google+

Arama formu

Montevideo

Uruguay’ın en büyük şehri ve başkenti olan Montevideo, ülkenin güneyinde...
Devamı oku
Montevideo çok büyük bir şehir değildir fakat gezilip görülmesi...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 24 Mart: Kutsal Perşembe (her yıl tarihi...
Devamı oku
İtfaiye:911 Polis:911 Ambulans: 911 Carrasco Uluslararası...
Devamı oku
Montevideo, bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti olduğu Uruguay’ın...
Devamı oku
Türkiye’den Montevideo’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Bu yüzden...
Devamı oku
Montevideo’da Uruguay Pezosu (UYU) kullanılmaktadır. 1 Türk lirası 7,545...
Devamı oku
Uruguay’ın en büyük şehri olan Montevideo aynı zamanda ülkenin...
Devamı oku
Uruguay’da çok sayıda göçmen olmasına karşın resmi dili her zaman...
Devamı oku
Montevideo ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Normalde 5 saattir...
Devamı oku
TC Buenos Aires Büyükelçiliği Telefon: +54 11 4788-3239 / 4788-5106 /...
Devamı oku
Montevideo, Uruguay'ın başkenti olup aynı zamanda da ülkenin en büyük...
Devamı oku
Montevideo’da step iklimi görülmektedir. Yani hava sıcaklıkları...
Devamı oku
Montevideo çok büyük bir şehir değildir ve gezilip görülmesi...
Devamı oku
Uruguay mutfağı, İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa'dan gelen...
Devamı oku
Montevideo oldukça dinamik bir gece hayatına sahiptir. Şehir çoğu...
Devamı oku
Montevideo her gün farklı heyecanlarla karşılaşacağınız çok renkli...
Devamı oku
Montevideo Alışveriş Merkezi, Montevideo'da açılan ilk alışveriş...
Devamı oku
Ambulans: 911 Polis: 911 İtfaiye: 911 Carrasco Uluslararası Havalimanı: +...
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Kutsal Perşembe – 24 Mart, her yıl değişir Kutsal Cuma...
Devamı oku
worldfestivaldirectory.com   Montevideo Karnavalı: Ocak – Mart...
Devamı oku
superamble.com Montevideo’da yerel ve uluslararası mağazalar, alışveriş...
Devamı oku
kevinstravelblog.com Rengarenk barları ve muhteşem tango performanslarının...
Devamı oku
a.travel-assets.com Geçmişte İspanyol sömürgesi olmasının getirdiği bir...
Devamı oku
​ Uruguay’ın başkenti Montevideo; yerel geleneklerin İspanya gelenekleri...
Devamı oku
wikimedia.org Montevideo’da şehir içi ulaşım ağı çok gelişkin değildir....
Devamı oku
Montevideo’da her tercihe ve bütçeye uygun bir konaklama seçeneği bulmak...
Devamı oku
Türkiye’den Montevideo’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Havayolu ile Avrupa...
Devamı oku
wikimedia.org Montevideo’da step iklimi etkileri görülür. Sıcak ve ılıman...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Buenos Aires Büyükelçiliği Adres: 11 de Septiembre...
Devamı oku
Montevideo (UTC–3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 5 saat fark bulunur....
Devamı oku
Uruguay’ın resmi dili İspanyolca'dır. 
Devamı oku
Montevideo’da Uruguay Pezosu (UYU) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 11...
Devamı oku
Montevideo; ülkenin güneyinde, Uruguay ırmağı ile Prana ırmağının...
Devamı oku
Montevideo, Uruguay’ın başkenti ve en büyük şehridir. britannica.com...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 UYU = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 21℃
Mar 20℃
Nis 16℃
May 12℃
Haz 10℃
Tem 10℃
Ağu 10℃
Eyl 12℃
Eki 14℃
Kas 17℃
Ara 20℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.716.162 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Uruguay Pezosu (UYU) / İklim: Step İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Montevideo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Montevideo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MontevideoUruguay'ın başkenti olup aynı zamanda da ülkenin en büyük kentidir. Montevideo’nun kelime olarak kökeni Portekizcedeki bir kelimeden gelmektedir. Adının Portekizce “bir dağ görüyorum” anlamına gelen “monte videeu” kelimesinden türediği düşünülmektedir. Bölgeye gelen Portekiz gemicilerinden birinin körfezin arkasında bulunan dağı gördüğünde bu kelimeyi kullandığı söyleniyor ve böylelikle şehrin ismi Montevideo olarak kalıyor.

2011 yılı nüfus sayımına göre 201 kilometrekarelik bir alana sahip olan şehir, 1.319.108 nüfusa sahiptir. Bu da yaklaşık olarak ülke nüfusunun üçte birine denk gelmektedir. Montevideo, ülkenin güney kıyısında yer almaktadır. En gelişmiş ve modern yönetim otoritelerinin var olduğu yerdir ve ülkenin parlamentosu da bu kentte bulunmaktadır. Montevideo aynı zamanda Uruguay'daki ticaret ve yükseköğrenim merkezidir. Finansal ve kültürel başkent olarak da bilinmektedir. Montevideo çok turist çeken bir bölge olduğu için merkezi yerlerinde şehrin para akışı turizme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Montevideo Gezilecek Yerler

Montevideo Gezilecek Yerler

Montevideo çok büyük bir şehir değildir fakat gezilip görülmesi gerekilen yerleri çoktur. Belirli bölgelerde dizilmiş olan turistik yerlere ulaşım oldukça kolaydır. Hatta yürüyerek bile birçok yeri gezebilirsiniz. Mimari açıdan oldukça önemli yapıları bulunan Montevideo’da renkli caddeler ve tarih ile modernize edilmiş binalarla çokça karşılaşacaksınız. Geçmişi ve bugünü bütünleştiren bir atmosferi olması şehrin renkli bir ruha sahip olmasını sağlamış.

Montevideo Nerededir?

Montevideo, bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti olduğu Uruguayın güneyinde, Uruguay Irmağı ile Prana Irmağı’nın birleşerek denize döküldüğü Rio de la Plata Koyu’nun kuzeyinde konumlanır. Buenos Aires'ten yaklaşık olarak 193 kilometre uzakta yer almaktadır.

Montevideo’ya Ne Zaman Gidilir?

sunset-2208806_960_720.jpg

Montevideo’da step iklimi görülmektedir. Yani hava sıcaklıkları genelde sıcak ve ılıman olmaktadır fakat yılın her döneminde bolca yağış almaktadır. En fazla yağış nisan ve mayıs aylarında gözlemlenmektedir. Güney yarımkürede bulunduğu için ülkemizle ters bir iklime sahip olan Montevideo’da aralık - şubat arası yaz dönemidir ve ortalama sıcaklık 23 civarlarındadır. Fakat gün içinde bazı bölgelerde sıcaklık 30 derecelere kadar çıkmaktadır. En sıcak ayı ocaktır. Öğlen vakitleri ne kadar sıcak olsa da akşamları her mevsimde serindir. Hava şartları doğrultusunda turistler genelde ocak ayını tercih etmektedirler. Hem hava şartları gezmeye uygundur hem de festivallerin çokça olduğu aylardan biridir. Bazı turistler sadece festivalleri görmek için de buraya gelmektedir. Yaz döneminde ziyaret edecekseniz sokakların normalinden daha boş olduğunu görebilirsiniz. Tatil dönemi olduğundan şehrin merkezden uzak yerleri daha sessiz olmaktadır.

Haziran, temmuz ve ağustos ayları diğer aylara göre daha soğuk geçmektedir ve ortalama sıcaklığı 10 derece civarlarında olmaktadır. Genelde bu aylarda şehir daha sakin olmaktadır ve turist nüfusu az sayıdadır.

Kasım - mart arasındaki aylar Montevideo’ya gitmek için en uygun aylardır. Hava sıcaklıklarının daha normale döndüğü ve yağışın daha az olduğu dönem bu aralıkta bulunur. Bu yüzden gezmeye gayet uygun bir zamandır. Bunların haricinde şehrin en hareketli dönemi olması ve festival, konser gibi birçok etkinliğin bu dönemde gün yüzüne çıkması şehrin en güzel zamanının olmasını sağlar. Bu aylarda geceleri de çok hareketli geçmektedir. Çevre şehirlerden ve ülkelerden gelen gençler barları doldurmaktadır

Tatil planınızı ayarlamadan önce ülkenin resmi tatillerini dikkate almak önemledir. Tatil dönemlerinde birçok mekân ve müzeler kapalıdır.

Montevideo’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Montevideo’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Bu yüzden aktarmalı olarak uçuş yapmak gerekmektedir. Uçuş süresi uzun olduğu için aktarmalı uçuşlar biraz işinize bile yarayabilir. Genellikle Türkiyeden Arjantin’e gelip daha sonra Montevideo’ya deniz otobüsleriyle geçilmektedir.

Diğer bir seçenek olarak da Türkiye’den Avrupa’nın bir şehrine uçarak oradan tekrar Montevideo’ya direkt uçuş ile gidebilmeniz mümkündür.

Montevideo şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Montevideo’da Nerede Kalınır?

Uruguay’ın en büyük şehri olan Montevideo aynı zamanda ülkenin başkentidir. 1724 yılında kurulan şehrin adının nereden geldiği tartışma konusu olsa da, anlamının “Bir dağ görüyorum.” olduğu konusunda fikirler vardır. Mimari açıdan oldukça zengin olan şehirde Postmodernizmden Neo-Klasizme kadar birçok akımın ürünü bulunur. Sanat, müzik, festivaller, spor konusunda çok canlı ve aktif olan şehirde hiç sıkılmadan birçok etkinlik bulabilirsiniz. Geçmişi ve günümüzü birleştiren bir şehir olan Montevideo’da kalacağınız otel de çok önemlidir. Montevideo’da 400’den fazla otel bulunur ve bu oteller fiyat ve kriter açısından çok geniş bir yelpazadedir.


Montevideo’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montevideo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Montevideo pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Montevideo Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Montevideo Otelleri
En Uygun Fiyatlı Montevideo Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Montevideo Otelleri
Montevideo Ev Kiralama

Montevideo Otelleri

Uruguay’ın en büyük şehri ve başkenti olan Montevideo, ülkenin güneyinde bulunur. Neredeyse ülkenin nüfusunun yarısı bu şehirde yaşar. Tarihi 17. yüzyıla uzana şehirde, mimarî açıdan çok farklı eserler görmeniz mümkün. Önemli bir liman kenti olan Montevideo, çok canlı ve zengin bir kültürel yaşam sunar. Sanat, müzik, spor alanlarında çok gelişmiş olan şehirde her an yapılacak bir aktivite vardır. Montevideo’da görülmesi gereken birçok saray, kilise, müze, mimari eser, park, sahil ve manzara vardır.


Montevideo Otelleri
 

Oteller açısından da oldukça zengin bir şehir olan Montevideo’da lüks otellerden butik otellere, ucuz otellerden hostellere kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Fiyatları da oldukça değişken olan bu otellerden kendinize uygun olanını kolayca bulabilirsiniz. Erken rezervasyon yaparak çok daha uygun fiyatlara konaklamanız mümkün. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montevideo otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Montevideo Şehir İçi Ulaşım

Montevideo Şehir İçi Ulaşım

Montevideo çok büyük bir şehir değildir ve gezilip görülmesi gerekilen yerlerin çoğu birbirine yakın konumlanmıştır. Şehir içi ulaşımın çok gelişmiş olduğunu söyleyemeyiz fakat şehrin büyüklüğü dikkate alındığında ulaşım imkânları yeterli olmaktadır. Ulaşımınızı taksi ve otobüsler ile sağlayabilirsinizUlaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı'nın bir parçası olan Direccion Nacional de Transporte (DNT), Montevideo'nun ulaşım altyapısının organizasyonundan ve geliştirilmesinden sorumludur. Bir otobüs servisi ağı şehrin tamamını kapsar. Şehirde çok sayıda otobüs hattı mevcuttur. Gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs seferleri sık bir şekilde yapılmakta olup gece otobüsleri de mevcuttur. Ayrıca bilet satış noktaları dışında otobüs içerisinde de şoförden bilet alabilmeniz mümkündür. Tek yön bilet ücreti 51 UYU’dur.

Montevideo Mutfağı

Montevideo Mutfağı

Uruguay mutfağı, İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa'dan gelen Akdeniz yemeklerine ağırlık veren çeşitli Avrupa ülkelerinin mutfaklarının birleşimidir. Mutfaktaki diğer olası etkiler, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerdeki göçlerden kaynaklanıyor olabilir. Gıdalar, Arjantin mutfağına çok benzemektedir. Montevideo mutfağı oldukça geniştir. Tatlılardan tuzlulara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Fakat en iyi oldukları yemek türleri etli yemeklerden ve hayvansal ürünlerinden oluşmaktadır. Bunlar çoğunlukla sığır etli olmakla birlikte tavuk, kuzu, domuz ve bazen balıktır da yemeklerde görülebilmektedir. Et ve etli yemekler konusunda başarılı olduklarını bildikleri için her öğünde farklı şekilde etleri kullanarak çok çeşitliliği başarmışlardır. Dolayısıyla Montevideo’ya gittiğinizde en çok karşılaşacağınız gıdanın da et olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle et ürünleri sunan restoranların yoğunluklu olduğu bu şehirde her caddede çok sayıda et restoranları görebilirsiniz. Bu restoranlar arasından özellikle Churrasco’yu denemelisiniz. Churrasco ızgarada pişirilen bir biftek çeşidi olup Montevideo’da bolca tüketilmektedir.

Montevideo Gece Hayatı

Montevideo Gece Hayatı

Montevideo oldukça dinamik bir gece hayatına sahiptir. Şehir çoğu bölgesinde bar, kulüp ve benzeri eğlence mekânlarıyla sarılmıştır. Mekânlardaki eğlence anlayışı aslında temel olarak dans performanslarına dayalıdır. Oldukça renkli dansların sergilendiği bu yerlerde eğlencenin doruklarda yaşandığını söyleyebiliriz. Geçmişte İspanya sömürgesi olduğu için pek çok alanda olduğu gibi gece hayatında da İspanya esintilerini görmekteyiz. Genellikle tango, salsa gibi dansları birçok özel günde görmekteyiz fakat geçitlerde festivallerde, bar ve kulüplerde karşımıza biraz daha fazlası çıkmaktadır. Montevideo halkı mutlu ve eğlenmeyi seven bir halktır. Dolayısıyla gece hayatı da bir hayli renkli olmaktadır. Renkliden kastımız hem mecazi hem de gerçek anlamdadır. Gece hayatında özellikle kıyafetlerinin rengârenk seçilişi ne kadar enerjik ve eğlenmeye düşkün olduklarının bir kanıtıdır.

Montevideo Festivalleri

Montevideo Festivalleri

Montevideo her gün farklı heyecanlarla karşılaşacağınız çok renkli bir şehirdir. Böylesine renkli bir şehrin festivallerini siz de bir düşünün. Rengarenk kıyafetli festivallerden yüz boyamalı festivalle Montevideo’da bir cümbüşün içinde gibi hissetmek isterseniz siz de festival zamanlarında şehri ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Daha önceden de hatırlattığımız gibi tekrarlamakta fayda var, bu dönemlerde şehir oldukça kalabalık oluyor, fiyatlar biraz yükseliyor ve konaklama açısından zorluklar yaşanabiliyor. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki festivallere gitmeden önce internet sitelerinden günlerini teyit etmekte fayda var.

Montevideo’da Alışveriş

Montevideo’da Alışveriş

Montevideo Alışveriş Merkezi, Montevideo'da açılan ilk alışveriş merkezidirPocitos sınırındaki Buceo semtinde, Dünya Ticaret Merkezi Montevideo'nun hemen önünde yer almaktadır. Şehirde alışveriş merkezleri, yerel ve uluslararası mağazalar, butikler, hediyelik eşya dükkânları ve çok sayıda açık hava pazarları bulunmaktadır. Her şehirde olduğu gibi Montevideo’da da alışveriş için önemli olan meşhur caddeler bulunmaktadır. Avenida 18 de Julio, şehrin en önemli ve popüler caddelerinden biridir. Alışverişin kalbi bu caddede atıyor diyebiliriz. Bu cadde üzerinde yerel ya da uluslararası mağazalar ve mini butikler yer almaktadır.

Montevideo Saat Farkı

Montevideo ile Türkiye arasında 6 saat fark vardır. Normalde 5 saattir fakat ülkede alınan kararlar doğrultusunda ulusal saatin kullanılmaması sonucu saat farkı 6 olmuştur. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken, Uruguay’da saat 09.00 olmaktadır.

Montevideo Para Birimi

Montevideo’da Uruguay Pezosu (UYU) kullanılmaktadır. 1 Türk lirası 7,545 Uruguay pezosu’na denk gelmektedir.

Montevideo Resmi Dili

Uruguay’da çok sayıda göçmen olmasına karşın resmi dili her zaman İspanyolca olmuştur.

Montevideo Dış Temsilcilikleri

TC Buenos Aires Büyükelçiliği

Telefon: +54 11 4788-3239 / 4788-5106 /4788-3187

Eposta: embajada.buenosaires@mfa.gov.tr

Adres: 11 de Septiembre 1382, C1426BKN - La Ciudad de Buenos Aires / Argentina

İnternet sitesi: http://buenosaires.be.mfa.gov.tr/Mission

Montevideo Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

24 Mart: Kutsal Perşembe (her yıl tarihi değişmektedir)

25 Mart: Kutsal Cuma (her yıl tarihi değişmektedir)

1 Mayıs: İşçi Bayramı

18 Temmuz: Anayasa Bayramı

25 Ağustos: Bağımsızlık Bayramı

2 Kasım: Ölüler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Montevideo İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye:911

Polis:911

Ambulans: 911

Carrasco Uluslararası Havalimanı: +598 2604 0329

Uruguay Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.