Montevideo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

palacio-salvo-2830233_960_720.jpg

Montevideo, Uruguay'ın başkenti olup aynı zamanda da ülkenin en büyük kentidir. Montevideo’nun kelime olarak kökeni Portekizcedeki bir kelimeden gelmektedir. Adının Portekizce “bir dağ görüyorum” anlamına gelen “monte videeu” kelimesinden türediği düşünülmektedir. Bölgeye gelenPortekiz gemicilerinden birinin körfezin arkasında bulunan dağı gördüğünde bu kelimeyi kullandığı söyleniyor ve böylelikle şehrin ismi Montevideo olarak kalıyor.

2011 yılı nüfus sayımına göre 201 kilometrekarelik bir alana sahip olan şehir, 1.319.108 nüfusa sahiptir. Bu da yaklaşık olarak ülke nüfusunun üçte birine denk gelmektedir. Montevideo, ülkenin güney kıyısında yer almaktadır. En gelişmiş ve modern yönetim otoritelerinin var olduğu yerdir ve ülkenin parlamentosu da bu kentte bulunmaktadır. Montevideo aynı zamanda Uruguay'daki ticaret ve yükseköğrenim merkezidir. Finansal ve kültürel başkent olarak da bilinmektedir. Montevideo çok turist çeken bir bölge olduğu için merkezi yerlerinde şehrin para akışı turizme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Şehirde gezilip görülmesi gereken sayısız yer bulunmaktadır. Palacio Salvo gibi sarayların mimarisi karşısında hayran kalmamak mümkün değil. Eski Kent'teki bina cepheleri, evler ve katedraller sayesinde Montevideo’nun tarihini daha iyi anlayabilirsiniz. Dikkate değer hükümet binaları, Yasama Sarayı, Belediye Sarayı da şehrin ruhunu oluşturmasında yardımcı olmuş. Her bir sokağında farklı bir tat alabilirsiniz. Bu yüzden de şehrin kalbinin sokaklarda attığını söyleyebiliriz. Sokaklarda, Bello ve Reboratti tarafından birçok stilin karışımı şeklinde inşa edilmiş birçok ev bulunmaktadır. Ayrıca şehirdeki müzeler de görülmeye değer niteliktedir.

Montevideo’da gece hayatı çok dinamiktir. Eğlenceli barları, kulüpleri ile ün salmış bolca mekânı barındıran şehirde genellikle dans performanslarının sergilendiği yerler tercih edilmektedir. Bu yüzden popüler mekânların çoğunda dans şovları mutlaka yer almaktadır. Ayrıca konsept olarak gece hayatı İspanya ile benzerlik göstermektedir.

İklimi ılıman olmakla birlikte ortalama sıcaklığı yaklaşık 15 derecedir. İklim tipi olarak şehirde step ikliminin görüldüğünü söyleyebiliriz. Sıcak ve ılıman bir iklim olmasına karşın Montevideo bolca yağış almaktadır. Montevideo, Güney yarımkürede bulunduğu için dönemsel iklimleri ülkemizle terstir. Bizde haziran - ağustos aylarında yaz yaşanırken, Montevideo’da bu aylarda kış yaşanmaktadır. Yaz mevsimi ise aralık – ocak ayları arasında yaşanmaktadır ve sıcaklık 34 - 35 derecelere kadar çıkmaktadır. Gidilmesi için en ideal aylar bahar ayları olmaktadır. Kasım ayının şehrin en güzel aylarından olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kasım – mart aylarında da büyük festivaller ve konserler olmaktadır. Dans, müzik ve kıyafetlerin bir bütün olarak karşımıza çıktığı bu festivallerde eğlence doruklarda yaşanmaktadır. Montevideo festivallerinin rengârenk geçmesi turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde dünyanın her yerinden turistler Montevideo’ya gelmektedir. Dolayısıyla şehre gelmeden önce konaklanacak yerler ayarlanmalıdır. Yoğun bir turist akımı olduğundan otellerin de dolu olma ihtimalini göz ardı etmemek gerekmektedir. Montevideo’da her bütçeye uygun olarak konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Her şey dâhil otellerden hostellere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Şehirde elliden fazla otel bulunmaktadır. Oteller diğer konaklama seçeneklerine göre daha pahalıdır fakat bu da konuma ve sunulan imkânlara göre farklılık göstermektedir. Hosteller diğer tüm olanaklara göre daha ucuzdur. Bunların haricinde ev kiralama gibi bir seçenek de bulunmaktadır. Özel günlerde daha pahalı olan oteller için rezervasyonların tatilden önce yapılması bütçenizi bir hayli rahatlatabilir.

Uruguay mutfağı; İtalyan, İspanyol, İngiliz ve Portekiz mutfağından etkilenmiştir ve bolca et yemekleri içermektedir. Et tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Çok çeşitli yemekler sunan mutfakta tahıllı ürünler de bolca tercih edilmektedir fakat en çok tüketilen yiyeceği biftek, jambon ve sebzelerden yapılan chivito’dur.

Montevideo’da şehir içi ulaşım diğer Avrupa ülkelerine göre daha zayıftır. Şehirde otobüs ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat alternatif bir çözüm olarak araç kiralamak turistler için ulaşımı bir hayli kolaylaştırmaktır. Montevideo, alışveriş açısından da çok yönlü bir şehirdir. Alışveriş merkezleri, butikler ve pazarlar açısından çok zengindir. Popüler caddelerin üzerinde ünlü markaların mağazaları yer almaktadır. Hediyelik eşya dükkânları da şehrin çoğu yerinde bulunmaktadır. Buralardan el yapımı eşyalar ya da termo gibi geleneksel ürünler alabilirsiniz. Ayrıca antikacılarda da özgün hediyeler bulabilirsiniz. Şehrin çoğu bölgesinde de mini butikler bulunmaktadır.

Montevideo genel olarak ülkenin en turistik şehri olarak görülmektedir. Zaten ülkenin büyük bir kısmının burada yaşamasından ne kadar güzel bir şehir olduğunu anlayabiliriz.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=A3pBJTTjwCM&t=76s