Google+

Paraguay

Paraguay - : - / -
--℃
1 PYG=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon28.4℃
 • Şubweather-icon27.9℃
 • Marweather-icon27.1℃
 • Nisweather-icon25.1℃
 • Mayweather-icon22.8℃
 • Hazweather-icon20.8℃
 • Temweather-icon21.4℃
 • Ağuweather-icon23.1℃
 • Eylweather-icon25.4℃
 • Ekiweather-icon27.5℃
 • Kasweather-icon28.1℃
 • Araweather-icon28.5℃
Nüfus: 6,783,272 Dili: İngilizce - Guarani Para Birimi: Guarani (PYG) İklim: Tropikal, Subtropikal Big Mac Index: 0,62  

header-paraguay.jpg

Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan Paraguay, kuzeybatıda Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, güneyde ve batıda Arjantin ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Asuncion olan Paraguay, yönetim açısından 17 bölgeden oluşur.

6,783,272 kişilik nüfus, İspanyolca ve Guarani dilini konuşmaktadır. Paraguay 1515 yılında Diaz de Solis tarafından keşfedildiğinde, ülke nüfusunu Guarani yerlileri oluşturuyordu ve 1535 yılında İspanyollar ülkeyi sömürgeleştirdiler. Tarih boyunca yerli halk Guarani ve İspanyolların yaşamlarını bir araya getirmeye başlamasıyla ülke pek çok konuda farklılıklar ve özellikler kazandı. Özellikle “ao po’i” denilen işlemecilik ya da “nanduti” diye adlandırılan dantel işçiliği bu şekilde ortaya çıktı. Müzik ve yemek kültürü de aynı şekilde bunlardan etkilendi.

Tabii ki kültürel yaşamda da zenginlikler yaşanıyor Paraguay’da. Hem Guarani halkının hem de Roma Katoliklerinin özel günleri ve eğlenceleri neredeyse her ay ülkeyi renklendiriyor. Özellikle Ekim ayından Mart ayına kadar süren ilkbahar ve yaz ayları, hem hava sıcaklığı hem de etkinlikler açısından ülkeyi ziyaret etmek için ideal oluyor.

Her ne kadar çok gelişmiş bir ülke olarak algılanmasa da, Paraguay ekonomik açıdan önemli bir tarım ülkesi. Çalışan nüfusun yüzde 44’ü tarımla uğraşıyor; mısır, buğday, soya fasulyesi, yerfıstığı, tütün ve turunçgil meyveleri gibi önemli besin kaynakları yetiştiriyor.

vista-aerea-de-la-ciudad-de-Asuncion-2.jpg

Paraguay’ın başkenti Asuncion’dur. 17 bölgeye ayrılan ülkede, her bölgede başşehir yer alır. Önemli şehirleri şu şekildedir: Concepcion, San Pedro, Caacupe, Villarrica, Coronel Oviedo ve Caazapa.

Güney Amerika kıtasının ortasında bulunan Paraguay, kuzeybatıda Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, güneyde ve batıda Arjantin ile komşudur. Denize en yakın yeri 1600 km uzaklıktadır.

Geolocation

Paraguay’ın resmi dilleri İspanyolca ve Guarani’dir. Her iki dili de nüfusun yüzde 95’i kullanmaktadır

latest

6,783,272 kişilik nüfusa sahip Paraguay’daki halkın, 2002 verilerine göre yüzde 89.9’u Roma Katoliğidir; yüzde 6.2’si protestandır.

Paraguay, 1865’te komşusu Brezilya ile anlaşmazlık içinde olduğundan, bu devlete karşı kanlı bir savaşa girdi. Arjantin ve Uruguay, Brezilya’ya yardım ederek üçlü bir ittifak kurdular. 1870’te savaş sona erdiğinde, binlerce Paraguaylı (ülke nüfusunun hemen hemen yarısı) yaşamını yitirmişti.

Chaco’da petrolün bulunması Paraguay’ı Bolivya’ya karşı yeni bir savaşa sürükledi. 1932’de patlak veren Chaco Savaşı 1935’te son buldu. Sonuçta; Bolivya, Paraguay’dan büyük ölçüde toprak kazandı. Savaştan sonra Paraguay 20 yıllık bir siyasi istikrarsızlık dönemine girdi. Bu dönemde hükümet çok defa el değiştirdi. 1954’ten itibaren General Alfredo Stroessner ülke yönetimini ele geçirdi. 1988 Şubatında General Andrés Rodriguez tarafından yapılan bir darbe ile devrildi. Mayıs ayında yapılan seçimleri kazanan Rodriguez Devlet başkanı oldu. 1 Mayıs 1993’te yapılan başkanlık seçimlerini Juan Carlos Wasmosy kazandı. Wasmosy aynı zamanda seçimle gelen ilk sivil cumhurbaşkanı oldu.

econ_paraguay14__01.jpg

Paraguay’a gitmek için en iyi zaman Ekim ayından Mart ayına kadar süren ilkbahar ve yaz aylarıdır. Hava sıcaklıkları 21-32 derece arasında seyrettiğinden rahat bir seyahat sağlar.

Başkent Asuncion şehrinde uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Bu sebeple Avrupa şehirlerinden ya da Amerika ve Latin Amerika’dan aktarma yapılarak gidilebilir. Özellikle Madrid ve Miami’den çok sayıda direkt uçuş mevcuttur.

87600894.jpg

Paraguay’da tropikal ve subtropikal iklim görülmektedir. Senenin büyük bölümünde sıcak ve nemli bir iklim hâkimdir. Fakat Haziran ayı ile Ağustos ayı arasında, yani kış aylarında, gece-gündüz arasındaki sıcaklık farklılıkları artar ve hatta geceleri hava sıcaklığı dondurucu hale gelebilir.

Ekim’den Mart’a kadar devam eden ilkbahar ve yaz aylarında sıcaklıklar, 21 ila 32 derece arasında değişmektedir. Bu durum sonbahar ve kış aylarında 10 ila 20 derece arasındadır.

e4002b3849907d32b36ebbbd27025ef1.jpg

Paraguay ekonomisi tarıma dayalıdır. Çalışan nüfusun yüzde 44’ü tarımla, yüzde 34’ü sanayi ve ticaretle, yüzde 22’si çeşitli hizmetlerle uğraşır. Tarıma elverişli topraklarda iyi bir sulama sayesinde çok çeşitli bitkiler yetiştirirler. Belli başlı yetiştirilen bitkiler şöyledir; mısır, buğday, soya fasulyesi, yerfıstığı, tütün, turunçgil meyveleri, yerbamate (Paraguay’a özel bir çeşit çay), kahve, pirinç ve pamuk.

Hükümetin yabancı sermayeyi teşvik etmesi ve çeşitli baraj projeleriyle kullanılabilen enerjinin artırılması sonucu, gıda, tekstil, kâğıt, selüloz, kereste, çimento ve şeker sanayilerinin gelişimi sağlanmıştır. Makina, yakıt, yağlayıcı madde, alet ve araç ithalatındaki sürekli artış ekonominin modernleşmesine imkân vermektedir. Paraguay en çok Brezilya, Arjantin, ABD ve Almanya ile ticaret yapar. İhraç malları; pamuk, soya fasulyesi, kahve, pirinç, sebze, et, tütün, ağaç gövdesi, yerbamate ve tanendir.

Tarih boyunca yerli halk Guarani ve İspanyolların yaşamlarını bir araya getirmeye başlamasıyla ülke pek çok konuda farklılıklar ve özellikler kazanmıştır. Özellikle “ao po’i” denilen işlemecilik ya da “nanduti” diye adlandırılan dantel işçiliği bu şekilde ortaya çıkmıştır. Müzik ve yemek kültürü de aynı şekilde bunlardan etkilenmiştir.

Ülkede okuryazarlık oranı yüzde 93,6’dır. UNESCO’nun 2008’deki araştırma verilerine göre nüfusun yüzde 87,7’si beşinci sınıfa kadar eğitim almıştır. Pek çok Latin Amerika ülkesi gibi, Paraguay da çok güvenli değildir. Özellikle gece geç saatlerde sokakta yürünmesi tavsiye edilmez. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları fazlasıyla yaygındır.

8102f25a2075c04ef1894362020db46e.jpg

Paraguay, Guarani yerlileri, İspanyollar ve Avrupa’dan etkilenen bir yemek kültürüne sahiptir. En çok tüketilen ürün, mısırdır. Et olarak ise; kuzu eti, tavuk ve

domuz eti çok fazla tüketilir. Pazar günleri Asado dedikleri geleneksel barbekü ziyafetlerinden dolayı, sokakları buram buram et kokar. “Chipa, şekil itibariyle simide benzeyen bir atıştırmalıktır; Paraguay peyniri ve mısır unu ile yapılır. “Sopa paraguaya”, her ne kadar ismi Türkçede “Paraguay çorbası” demek olsa da, bir çeşit kek/ekmek türüdür; taze mısır, mısır unu, süt ve soğanla yapılır ve fırında pişirilir. “Kosereva da, Paraguay'a özgü, yüksek proteinli fıçılanmış bir tür tatlıdır; kurutulmuş portakal kabuğu pekmezle kaynatılarak yapılır. Acılı-ekşili asidik bir tadı vardır.

Nanduti-Festival.jpg

Paraguay’da hem Guirani halkının hem de Roma Katoliklerinin özel günleri ve eğlenceleri kutlanmaktadır. Bunlardan biri Katolikler için çok önemli olan Dia de San Blas’tır. Her yıl 3 Şubat’ta kutlanan festivali izlemek için festivalin tüm hafta sokaklarda kutlandığı Ciudad del Este şehri tercih edilebilir.

Tıpkı Brezilya’da olduğu gibi Paraguay’da da büyük bir Karnaval vardır. Paskalyanın tarihine göre değişkenlik gösterse de, genellikle Şubat ayında kutlanır. Ülke genelinde tüm sokaklar karnaval havasıyla hareketlenir.

Ülkede 1970’lerden bu yana düzenlenen ve Paraguaylılar için futboldan sonra en önemli etkinlik olan Trans-Chaco Rallisi etkileyicidir; her yıl Temmuz ayında Büyük Chaco şehrinde (Gran Chaco) düzenlenmektedir.

1970’lerden beri Itagua şehri çevresinde Temmuz aylarında düzenlenen Nanduti Festivali, oldukça gelenekseldir. Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan dantel işçiliği hakkındadır. Her yıl Aralık ayında Carapegua şehrinde Paraguay kültürünü el işçiliği, müziği ve diğer sanat dallarıyla tanıtan Festival del Poyvi düzenlenir.

Buenos Aires Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kahramanlar Günü (1 Mart)

Paskalyadan önceki Perşembe

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Bayram (14 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Mayıs)

Chaco Amistice (12 Haziran)

Asuncion’un Kuruluşu (15 Ağustos)

Boqueron Savaşı Zafer Günü (28 Eylül)

Caacupe Günü

Noel (24-25-26 Aralık)

Yeni Yıl arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.