Paraguay Hakkında Temel Bilgiler

header-paraguay.jpg

Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan Paraguay, kuzeybatıda Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, güneyde ve batıda Arjantin ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Asuncion olan Paraguay, yönetim açısından 17 bölgeden oluşur.

Devamını Oku

Paraguay Nerededir?

Güney Amerika kıtasının ortasında bulunan Paraguay, kuzeybatıda Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, güneyde ve batıda Arjantin ile komşudur. Denize en yakın yeri 1600 km uzaklıktadır.

 Paraguay Din ve İnanç

latest

6,783,272 kişilik nüfusa sahip Paraguay’daki halkın, 2002 verilerine göre yüzde 89.9’u Roma Katoliğidir; yüzde 6.2’si protestandır.

Paraguay’ın Kısa Tarihi

Paraguay, 1865’te komşusu Brezilya ile anlaşmazlık içinde olduğundan, bu devlete karşı kanlı bir savaşa girdi. Arjantin ve Uruguay, Brezilya’ya yardım ederek üçlü bir ittifak kurdular. 1870’te savaş sona erdiğinde, binlerce Paraguaylı (ülke nüfusunun hemen hemen yarısı) yaşamını yitirmişti.

Devamını Oku

Paraguay’a Ne Zaman Gidilir?

econ_paraguay14__01.jpg

Paraguay’a gitmek için en iyi zaman Ekim ayından Mart ayına kadar süren ilkbahar ve yaz aylarıdır. Hava sıcaklıkları 21-32 derece arasında seyrettiğinden rahat bir seyahat sağlar.

Paraguay’a Nasıl Gidilir

Başkent Asuncion şehrinde uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Bu sebeple Avrupa şehirlerinden ya da Amerika ve Latin Amerika’dan aktarma yapılarak gidilebilir. Özellikle Madrid ve Miami’den çok sayıda direkt uçuş mevcuttur.

Paraguay’da İklim ve Hava Durumu

87600894.jpg

Paraguay’da tropikal ve subtropikal iklim görülmektedir. Senenin büyük bölümünde sıcak ve nemli bir iklim hâkimdir. Fakat Haziran ayı ile Ağustos ayı arasında, yani kış aylarında, gece-gündüz arasındaki sıcaklık farklılıkları artar ve hatta geceleri hava sıcaklığı dondurucu hale gelebilir.

Devamını Oku

Paraguay’ın Ekonomisi

e4002b3849907d32b36ebbbd27025ef1.jpg

Paraguay ekonomisi tarıma dayalıdır. Çalışan nüfusun yüzde 44’ü tarımla, yüzde 34’ü sanayi ve ticaretle, yüzde 22’si çeşitli hizmetlerle uğraşır. Tarıma elverişli topraklarda iyi bir sulama sayesinde çok çeşitli bitkiler yetiştirirler. Belli başlı yetiştirilen bitkiler şöyledir; mısır, buğday, soya fasulyesi, yerfıstığı, tütün, turunçgil meyveleri, yerbamate (Paraguay’a özel bir çeşit çay), kahve, pirinç ve pamuk.

Hükümetin yabancı sermayeyi teşvik etmesi ve çeşitli baraj projeleriyle kullanılabilen enerjinin artırılması sonucu, gıda, tekstil, kâğıt, selüloz, kereste, çimento ve şeker sanayilerinin gelişimi sağlanmıştır. Makina, yakıt, yağlayıcı madde, alet ve araç ithalatındaki sürekli artış ekonominin modernleşmesine imkân vermektedir. Paraguay en çok Brezilya, Arjantin, ABD ve Almanya ile ticaret yapar. İhraç malları; pamuk, soya fasulyesi, kahve, pirinç, sebze, et, tütün, ağaç gövdesi, yerbamate ve tanendir.

Paraguay Kültürü

Tarih boyunca yerli halk Guarani ve İspanyolların yaşamlarını bir araya getirmeye başlamasıyla ülke pek çok konuda farklılıklar ve özellikler kazanmıştır. Özellikle “ao po’i” denilen işlemecilik ya da “nanduti” diye adlandırılan dantel işçiliği bu şekilde ortaya çıkmıştır. Müzik ve yemek kültürü de aynı şekilde bunlardan etkilenmiştir.

Devamını Oku

Paraguay Mutfağı

8102f25a2075c04ef1894362020db46e.jpg

Paraguay, Guarani yerlileri, İspanyollar ve Avrupa’dan etkilenen bir yemek kültürüne sahiptir. En çok tüketilen ürün, mısırdır. Et olarak ise; kuzu eti, tavuk ve

Devamını Oku

Paraguay’ın Festivalleri

Nanduti-Festival.jpg

Paraguay’da hem Guirani halkının hem de Roma Katoliklerinin özel günleri ve eğlenceleri kutlanmaktadır. Bunlardan biri Katolikler için çok önemli olan Dia de San Blas’tır. Her yıl 3 Şubat’ta kutlanan festivali izlemek için festivalin tüm hafta sokaklarda kutlandığı Ciudad del Este şehri tercih edilebilir.

Devamını Oku

Paraguay’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kahramanlar Günü (1 Mart)

Paskalyadan önceki Perşembe

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ulusal Bayram (14 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (15 Mayıs)

Chaco Amistice (12 Haziran)

Asuncion’un Kuruluşu (15 Ağustos)

Boqueron Savaşı Zafer Günü (28 Eylül)

Caacupe Günü

Noel (24-25-26 Aralık)

Yeni Yıl arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Paraguay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28.4oC
  • Şub 27.9oC
  • Mar 27.1oC
  • Nis 25.1oC
  • May 22.8oC
  • Haz 20.8oC
  • Tem 21.4oC
  • Agu 23.1oC
  • Eyl 25.4oC
  • Eki 27.5oC
  • Kas 28.1oC
  • Ara 28.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 6,783,272 Dili: İngilizce - Guarani Para Birimi: Guarani (PYG) İklim: Tropikal, Subtropikal Big Mac Index: 0,62