Paraguay Hakkında Temel Bilgiler

header-paraguay.jpg

Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan Paraguay, kuzeybatıda Bolivya, kuzeydoğuda Brezilya, güneyde ve batıda Arjantin ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Asuncion olan Paraguay, yönetim açısından 17 bölgeden oluşur.

6,783,272 kişilik nüfus, İspanyolca ve Guarani dilini konuşmaktadır. Paraguay 1515 yılında Diaz de Solis tarafından keşfedildiğinde, ülke nüfusunu Guarani yerlileri oluşturuyordu ve 1535 yılında İspanyollar ülkeyi sömürgeleştirdiler. Tarih boyunca yerli halk Guarani ve İspanyolların yaşamlarını bir araya getirmeye başlamasıyla ülke pek çok konuda farklılıklar ve özellikler kazandı. Özellikle “ao po’i” denilen işlemecilik ya da “nanduti” diye adlandırılan dantel işçiliği bu şekilde ortaya çıktı. Müzik ve yemek kültürü de aynı şekilde bunlardan etkilendi.

Tabii ki kültürel yaşamda da zenginlikler yaşanıyor Paraguay’da. Hem Guarani halkının hem de Roma Katoliklerinin özel günleri ve eğlenceleri neredeyse her ay ülkeyi renklendiriyor. Özellikle Ekim ayından Mart ayına kadar süren ilkbahar ve yaz ayları, hem hava sıcaklığı hem de etkinlikler açısından ülkeyi ziyaret etmek için ideal oluyor.

Her ne kadar çok gelişmiş bir ülke olarak algılanmasa da, Paraguay ekonomik açıdan önemli bir tarım ülkesi. Çalışan nüfusun yüzde 44’ü tarımla uğraşıyor; mısır, buğday, soya fasulyesi, yerfıstığı, tütün ve turunçgil meyveleri gibi önemli besin kaynakları yetiştiriyor.