Google+

Arama formu

Asuncion

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PYG = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 21℃
Mar 23℃
Nis 25℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 26℃
Eki 25℃
Kas 23℃
Ara 21℃
Genel Bilgiler / Rehber

Paraguay’ın ekonomi merkezi ve başkenti olan Asuncion, 500 bin kişinin yaşadığı küçük ve nüfusunun büyük çoğunluğunun 30 yaşın altında olduğu, genç bir şehirdir. Şehirdeki çoğu iş yeri kapalı ve nüfusunun çoğunluğu genç olmasına rağmen, şehir merkezi cumartesi gecesinden pazar akşamına kadar bomboş olur. Asuncion’ın tarihî merkezi yürüyerek dolaşılabileceğiniz kadar küçüktür ancak Jardin Botanico gibi birkaç gezi noktası şehrin biraz dışında kalmaktadır. Tarihî şehir, Colon ve Antequera Caddeleri'nin arasında yer alır ve eğlence için en çok tercih edilen bölgeyi oluşturur. Carmelitas Bölgesi olarak da bilinen bu alanda büyük birçok alışveriş merkezi, Kuzey Amerika tarzında barlar ve restoranlar da bulunmaktadır. Doğu-batı yönündeki caddenin adı Independencia Nacional ve kuzey-güney yönünde uzanan caddenin ismi de Avenida Mariscal Lopez olarak değiştirilmiştir.
 
Otobüsler şehirde ucuz ve kolay bulunabilir ulaşım araçlarıdır. Taksiler de şehir içi ulaşım için diğer bir seçenektir ancak çoğu eski olan taksilerin ücret tarifesi geç saatlerde ve hafta sonlarında %30 oranında artmaktadır..
 
Asuncion turistik bir gezi için fazla seçeneğe sahip olmasa da kendi başınıza gezdiğinizde ilginç bir deneyim olabilir. Temmuz ayında çok sayıda fuar, yemek, müzik, likör sergileri düzenlenmekte. Bu etkinlikler aynı zamanda Paraguay'ı tanımak için en iyi araçlardan biridir.
 

Asuncion Gezilecek Yerler:

 
Ulusal Kongre Binası: Şehirdeki en etkileyici, yeni yapılardan biridir. Bu bina 2002’de Tayvan Hükümeti tarafından yaptırılmıştır. Paraguay, Tayvan’ı resmî olarak tanıyan tek Güney Amerika ülkesidir. Kongre binasının en ilgi çekici yeri, nehir kenarındaki gecekondu alanlarını yansıtan aynalı cephesidir.
 
Ulusal Katedral: Gün ortasındaki Siesta vaktinde sıklıkla kapalı olan katedral, geniş ve pitoresk meydanın karşısında bulunmaktadır.
 
Belediye Müzesi (Municipal Museum) ise oldukça mütevazi  bir müzedir ve 1880'lerden kalma eski tramvay hattı ile kent tarihine dair eserlere sahiptir. Yakınında, ulusal sanatçıların kurdukları geçici sergileri ağırlayan Görsel Sanatlar Müzesi mevcut.
 
Barro Müzesi (Museo del Barro):  Asuncion'un muhtemelenen ilginç cazibe merkezidir. Bu müze, bir gezginin özel koleksiyonu olarak başlatıktan yedi yıl sonra daimi bir yer kazanmıştır. Üç ayrı bölümden oluşan bir seramik müzesi, bir yerli sanat müzesi ve çağdaş sanat koleksiyonu içermektedir. 28 ve 30 numaralı otobüslerle müzeye ulaşmak mümkündür.
 
Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi ve Doğa Tarihi Müzesi: Koşu, yürüyüş veya binicilik gibi aktivitelerin yapılabildiği; küçük bir göl çevresinde yürüyüş yollarının bulunduğu, büyük bir yarı-doğal parktır. Botanik bahçesi ve hayvanat bahçesinde bölgeye özgü canlı türlerini görebilirsiniz.
 

Asuncion’da Ne Yenir?

 
Paraguay’da geleneksel sığır eti hem iyi kalitede hem de ucuzdur. Bir çeşit ızgara et olan “asado”, sosisli sandviçin Paraguay versiyonu “panchos”, hamburger, empanadas ve benzeri çeşitli fast-food gıdalar oldukça yaygındır. Sebzeler, salatalar ve diğer tipteki yemekler yaygın olmasa da bulunabilmektedir. Paraguay’da geleneksel yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız. Örneğin; Mbeju, Paraguay’ın manioc unu ve peynirinden yapılan, nişastalı bir kek çeşididir. Pastel madi’o ise “So’o ku’i” ile ya da kıyma ile yapılan bir turtadır. ”Vori Vori” de mısır unu topları ile süslenmiş bir çeşit geleneksel çorbadır. Paraguay’ın en yaygın içeceği ise Mate otlarından yapılan Mate Çayı'dır. Gaseosa, herhangi bir tarifi olmayan, gazlı bir tür içecektir. Yerel bir içecek olan Guarana mutlaka denenmeli ancak Guarana'nın şekerle tatlandırılmadığına dikkat edilmelidir.

Paraguay Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.