Kenya Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adıyla Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Kenya denilince akla ilk olarak safari gelmeketdir. Bunun dışında derindeniziyle scuba dalışları için de tercih edilen bir ülkedir. Ülkenin Masai Mara Bölgesi'nde balon safarisi yapılmaktadır. Kenya hayvan çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.Nakuru Ulusal Park'ında flamingoların dışında 450'den fazla kuş çeşidi vardır. Başkent Nairobi ülkenin en gelişmiş şehridir.

Nairobi_view_1_(949939763).jpg

En eski insan fosilleri Kenya'da Turkana Gölü çevresinde bulunmuştur. 200 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntılarının olduğu ülkede tarih öncesi dönemden dinozor ve timsah kalıntıları da bulunmuştur. Kenya'da görülmesi gereken yerlerin başında Kenya kuş ve yaban hayatı türlerinin koleksiyonlar halinde bir arada bulunduğu Ulusal Müze gelmektedir. Afrika kabilelerine ait bilgilerin bulunabileceği Ulusal Arşivler de görülmesi gereken diğer mekândır. Başkent Nairobi'nin merkezinde Hindistan Bankası binasında yer alan müze ve sanat galerisi resim ve fotoğraflarla Kenya tarihine ışık tutmaktadır. Mombasa-Kampala demiryolu hattında işleyen “Lunatic (Delice) Express”in inşaatı sırasında çekilen fotoğrafların yer aldığı Demiryolu Müzesi, büyük orta kubbesi ile dikkat çeken Jamia Camii ve Vahşi Yaşam Afrika Fonu tarafından desteklenen, nesli tükenmekte olan vahşi Rothschild's zürafasını artırmak amacıyla çalışan AFEW Zürafa Merkezi ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ülkede açlık ve terör nedeniyle ciddi bir güvenlik sorunu vardır. Ülke halkının ekonomik anlamda rahat olmaması sağlık sorunlarını da berberinde getirmiştir. Bu nedenle Kenya'ya gitmeden önce Sahra-altı Afrika'da başkent Nairobi haricinde yaygın olarak görülen sıtma hastalığına karşı önlem amaçlı sarıhumma ve sıtma aşısı yaptırılması gerekir.

Kenya Nerededir?

Kenya, Afrika'nın doğu kıyısında ve ekvator üzerinde bulunmaktadır. Hint Okyanusu'na kıyısı olan ülkenin doğusunda Somali, batısında Uganda, kuzeybatısında Sudan, kuzeyinde Etiyopya ve güneyinde Tanzanya yer alır.

Kenya’ya Nasıl Gidilir?

kenya-5-days-and-4-nights-tree-safari-private-luxury-safari-only-you-and-your-group-1.jpg

Haftanın her günü Atatürk Havalimanı'ndan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye direkt uçak seferleri bulunmaktadır. Direkt uçuşlar 6 saat 35 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşlarda ülkeye varış süresi yaklaşık 10 saattir. Hava alanından şehir içlerine taksi, toplu taşıma ve araç kiralayarak geçilmektedir.

Kenya’ya Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak tropik iklimin hâkim olduğu Kenya her zaman ılımandır. Kenya'ya seyahat etmek için en uygun dönem aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Özellikle safariye katılmak isteyenler içinse çok çeşitli hayvanların bir arada görülebileceği en iyi dönem temmuz sonu ile ekim başı arasındadır.

Kenya Kültürü

camp-kenya-gappers.jpg

Kenya'nın başkenti Nairobi'de suç oranı yüksektir. Bundan dolayı saat 20.00'den sonra yaya olarak yalnız dışarı çıkmak veya şehri dolaşmak tavsiye edilmemektedir. Ülkede hijyen sorununa karşı içme suyunun pet şişelerde satılan sulardan karşılanması önerilmektedir.

Trafiğin soldan aktığı ülkede trafik kurallarına pek uyulmaması ve altyapı yetersizliği nedeniyle araç kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Ülkede taksimetre uygulaması olmadığından taksi kullanmadan önce pazarlık yapılması önerilmektedir. Müslümanların yoğunlukta olduğu Mombasa ve Malindi hırsızlığın en az olduğu bölgedir.

Kenyalıların büyük çoğunluğu AIDS hastalığına sahip olarak doğmaktadır bu nedenle ülkede ortalama yaşam süresi çok uzun değildir. Genel olarak ülkede açlık ve terör nedeniyle büyük bir güvenlik sorunu vardır. Ülke genelinde konaklama, yemek fiyatları ucuzdur. Kenya'daki hemen hemen her markette peruk reyonu bulunmaktadır. Bunun nedeniyse Kenyalı kadınların genetik olarak saçlarının uzamamasıdır.

Kenya Mutfağı

sukuma-wiki-2013-sa.jpg

Kenya mutfağının en önemli malzemesi pirinçtir. Kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, pirinç, tropikal meyve ve sebzeler gibi tarım ürünlerinin mutfağa etkisi olmuştur. Pirinç hemen her öğünde kullanılırken, tropikalmeyveler de oldukça fazla tüketilmektedir. Kenya mutfağının en bilinen yemeği ise ıspanak ve kavrulmuş soğandan oluşan sukuma wiki adındaki yemekleridir. Pilau adını verdikleri bir diğer meşhur yemekleri etli ve patatesli pilav yemeğidir. Kızarmış ete verilen isimle nyama choma Kenya'da çokça tüketilmektedir. Mısır ve fasulyeli yemekler de en çok tercih edilen yemekler arasındadır. En çok tercih edilen tatlı çeşidi ise mandazi olarak bilinen lokma tatlısı çeşididir. Kenya'nın çayı ve kahvesi dünyaca ünlüdür. Mutfakta süt ve şekerle kaynatılan çay chai en popüler içeceklerindendir. Kenya'nın ulusal diğer içeceği ise yerel biralar ve sodaların dışında şeker kamışı içkisi olanKenya Canedir. Kahve likörü olan Kenya Gold, baldan yapılan geleneksel bira Uki ve mısırdan üretilen Changaa da ülkenin yerel içecekleri arasındadır.

Kenya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

a-lamu-en-magasinant-des-kikoys.jpg

Kumaş, tekstil ve parlak dokuma pamuğun dikdörtgenlerle renklenmiş bir peştamal türü olan kikoys, Zebra desenler ve oymalar, antika, el sanatları, boncuklar ve mücevherler, lastik işçilikleri lastik sandaletler, oyuncaklar ve geleneksel sepetler Kenya'dan alınacak hediye seçenekleridir. Ayrıca ülkenin dünyaca ünlü çay ve kahvesi de alınacak hediyeliklerinden başında gelmektedir.

Kenya’nın Festivalleri

Kenya’da her sene mart ayında Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali gerçekleştirilmektedir. Dünyanın dört bir yanından turistin katıldığı festivalde 3 gün boyunca müzik, tiyatro, müzik, moda, edebiyat, mimari, heykel ve geleneksel el sanatları sergilenmektedir.

Dini bayramların önemsendiği ülkede halkının büyük çoğunluğunu oluşturan Hristiyanlar Paskalya Bayramını Müslümanlar da Ramazan ve Kurban bayramlarını kutlamaktadır.

Her yıl yarı-çöl bölge Kuzey Kenya Maralal şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Deve Yarışları ve Festivali amatör ve acemilerin yanı sıra profesyonel yarışçıları da ağırlamaktadır. Genellikle ağustos ayında düzenlenen festivalde bisiklet yarışları, eşek sürme, çocuk eğlencelerinin yanı sıra günlük deve kiralama fırsatı da vardır.

Hint Okyanusu kıyısında kasım ayında düzenlenen Mombasa Karnavalı, sanatçılar, dansçılar, müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Kenya kültürünün kutlandığı festivalde seyyar yemek stantları kurulmaktadır.

Kenya'nın Jamhuri Günü milli bir bayramdır. 12 Aralık tarihi hem Kenya'nın İngiltere'nin boyunduruğundan kurtulup bağımsızlığını kazandığı gün hem de Kenya Cumhuriyeti'nin resmen kurulduğu tarih olarak kutlanmaktadır. Bu günde danslı geçit törenleri düzenlenirken aileler genellikle şölen havasında geçen büyük yemekler için bir araya gelmektedir. Ayrıca bu tarihte birçok şehir ve kasaba da kültürel gösterilere ev sahipliği yapmaktadır.

Kenya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)
Paskalya (Mart)
İşçi Bayramı (1 Mayıs)
Madaraka Günü (1 Haziran)
Ramazan Bayramı
Kurban Bayramı
Moi Günü (10 Ekim)
Kahramanlar Günü (20 Ekim)
Kenya Milli Günü (12 Aralık)
Noel (25 Aralık)
Boxing Day (26 Aralık)

**İslam dinine ait bayramlar ayın hareketine göre belirlendiğinden tarihleri değişmektedir.

Kenya’da İklim ve Hava Durumu

kenya.jpg

Ekvator üzerinde yer alan Kenya, yükseklik nedeniyle ılıman bir ülkedir. Ülke genelinde tropikal iklim görülmektedir. Ülkenin kuzeyi ve kuzeydoğusu yarı çöl durumundadır. Sıcaklık değerleri denizden yükseklik durumuna göre değişim göstermektedir. Kıyı şeridinde sıcaklık ortalaması 27 dereceyken, dağlık bölgelerde 16 derecedir. Ülkenin kıyı kesimlerinde sıcaklık ve nem değerleri fazlayken iç kesimler kıyıya göre daha ılımandır. Ülkenin orta kesiminde nisan-mayıs ve kasım-aralık olmak üzere iki yağmur mevsimi ve ocak-mart ve haziran-ekim olmak üzere ikikurak mevsim yaşanmaktadır.

Kenya’nın Kısa Tarihi

homebannerimg6.jpg

Afrika'nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Kenya'ya ilk Arap tüccarlar gelerekMalindi ve Monbana şehirlerini kurmuşlardır. Ülkeye gelen ilk AvrupalılarPortekizligemiciler olmuştur. 18. yüzyılda Araplar Kenya'ya tekrar hâkim olmuşlar ve Portekizlileri bölgeden çıkarmışlardır. Bir İngiliz şirketinin Kenya'yı Araplardan kiralamasıyla ülke İngilizsömürgesi olmuştur. 1952'de bağımsızlık hareketleri başlamış ülkede liderliğe getirilen JomoKenyatta ilk yıllarda tutuklanmış hapisten çıktıktan sonraysa Kenya'yı bağımsızlığına kavuşturmuştur.

Kenya’nın Ekonomisi

1138px-Tanacetum_vulgare_bgiu.jpg

Kenya elverişli iklim koşullarıyla tarımsal üretimde kendine yeten sayılı Afrika ülkesinden biridir. En önemli tarım ürünlerini kahve ve çay oluşturmaktadır. Tohumlarından böcek ilacı yapılan pirekapan otunun dünyadaki en büyük üreticisidir. Bu aynı zamanda önemli bir gelir kaynağıdır. Diğer tarım ürünleri ise mısır, buğday, şekerkamışı, patates, tatlı patates, manyok, sebze ve meyvelerdir. Hayvancılığın da yapıldığı ülkede sığır, koyun, keçi, domuz, kümes hayvanları yetiştirilmektedir. Başlıca endüstri kollarını besin, kimya, dokuma, deri, plastik, ayakkabı, sigara, basım-yayın, metal ve petrol arıtma oluşturmaktadır. Doğal kaynakların sınırlı olduğu ülkede kozalaklı bambu ekvatoral ormanlardan yılda 1 milyon ürün elde edilmektedir. Ülke ekonomisinde en önemli mineral karbonatın yanı sıra mermer, kireçtaşı, yakut ve tuz da doğal kaynaklar arasındadır.

Kenya’da Din ve İnanç

ke-11.jpg.1340x0_default.jpg

Ülke genelinde en yaygın din Hristiyanlık'tır. Yüzde 82,5 oranındaki Hristiyan nüfusun yüzde 23,3'ü Katolik, yüzde 47,4 Protestan ve yüzde 11,8'i de diğer mezheplere mensuptur. Ülke içinde en yaygın ikinci din İslamiyet'tir. Müslümanlar nüfusun yüzde 11,1'ini oluşturmaktadır. Bunların dışında yerel ve diğer dinlere inanların yanı sıra hiçbir dine mensup olmayan küçük bir grup da vardır.

Kenya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: GIGIRI ROAD, OFF LIMURU ROAD P.O.BOX: 64748 NAIROBI-KENYA

Telefon: 00 254 20 712 69 29 / 00 254 20 712 69 30

Faks: 00 254 20 712 69 31

[email protected]

http://nairobi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kenya, Seyşeller

UNEP VE UNCHS-HABİTAT DT

Adres: GIGIRI ROACD, OFF LIMURU ROAD P.O.BOX 64748 NAIROBI KENYA

Telefon: 00 254-2 52 04 04 - 52 25 62

Faks: 254-2 52 27 78

Görev Bölgesi: Unon, Unep, Habıtat

Kenya’da Konuşulan Diller

Ülkenin, Swahili ve İngilizce olmak üzere iki resmi dili bulunmaktadır. Swahili aynı zamanda ulusal dil olarak da kabul edilmektedir. Kikuyuca, Kambaca, Luhyaca, Luoca, Kalenjince ve Turkanaca gibi farklı diller de ülkedeki etnik gruplar arasında konuşulmaktadır.

Kenya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 21oC
  • Nis 20oC
  • May 19oC
  • Haz 17oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 20oC
  • Kas 19oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 45.925.301 Dili: Swahili, İngilizce Para Birimi: Kenya Şilini (KES)  İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: 9