Google+

MASAI MARA'DA SAFARİ

MASAI MARA'DA SAFARİ

TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör29 Kas 201252510 Yorum

Masai Mara, Masai'lerin arazisi anlamına geliyor. Mara’nın bir diğer anlamı ise benekli demek. Boylu boyunca uzanan düzlükteki çalılar ve yuvarlak küçük ağaçlar benekli bir görüntü oluşturduğu için bu ismi almış. Masai, Serengeti’ye göre daha fazla ağaçlı bir arazi. 124 farklı çeşitte ağaç bulunuyor. Ama en yaygın ve dikkat çekici olanlardan biri rüzgarda ıslık sesi çıkartan dikenli ağaçlar. Buna whispering tree yani fısıldayan ağaç diyorlar.

 
Milli Parkın içine girip otelimize doğru yol alırken ilk olarak birbiriyle oynayan zebralara rastlıyoruz. Buradaki zebralar, Serengeti’de gördüklerimize göre biraz daha ufak ve daha belirgin çizgilere sahiptiler.
 
Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklı, aynı zamanda bir arada dolaşarak bu çizgilerin vahşi hayvanları yanıltması da diğer bir konu. Bir araya geldiklerinde saldırıya hazırlanan vahşi bir hayvan zebraları bir bütün olarak algılıyor ve saldırmaktan vazgeçiyor. Hiçbir zaman ehlileştirilmemiş olan, ova zebrası olarak da bilinen burşeli zebralar, Doğu Afrika’da en yaygın bulunan tür.
 
Kuzey Doğu Kenya'da en yaygın bulunan zebra türü ise boyu 1,5 metreye yaklaşan Greyvi zebrası. En küçük zebra türü olan ve boyu ancak 1,2 metre olan dağ zebraları ise Güney Batı Afrika'da yaygın olarak görülüyorlar.
 
Zebraların gebelik süresi 12 ay. Ve yavru doğduğu gibi annesini takip etmeye başlıyor. Eğer at ile çiftleşirse, doğan yavruya zebrat, eşekle çiftleşirse doğan yavruya zebroid deniliyor.
 
Ardından “Vartok” adı da verilen bir cins yaban domuzu ile karşılaşıyoruz.
 
Bir sonraki gün sabah saat 06:30 gibi erkenden safariye başlıyoruz. Gerçi bu saate çıkmak için bizim yerel rehberi ikna etmem de oldukça güç oldu. Bir gece önceden diyorum ki “David sabah 06:30’da safariye başlıyoruz” Bunun karşılığında “O saatte spor yapıcam” cevabını da hiç beklemediğimi itiraf etmeliyim. İçimden geçen "Daviddddd, başlatma sporuna. Saat 06:30" hayır 7:00, hayır 06:30 derken tabii 06:30'da anlaştık. Sabah gerçekten David'i arabanın yanında şnav çekerken buldum.
 
Neyse tüm ekip hazırız ve safariye başladık. Sabahın erken saatlerinde balon turuna çıkmış balonları görüyoruz. Gerçekten hoş bir manzaraydı.
 
Ardından 5,5 metreye yaklaşan boyu ile dünyanın en uzun boylu hayvanı olan Zürafalar ile karşılaşıyoruz. Çeşitli türleri olan zürafalardan bizim gördüklerimiz Masai zürafasıydı. Masai zürafası aynı zamanda Kenya’nın da ulusal hayvanı. Diğer önemli 2 farklı tür ise Reticulated ve Rothschild zürafaları. Reticulated denilen cins Kuzey Kenya’da yaygın olarak görülüyor. Uganda ve Kenya’da rastlanan Rothschild zürafasının ise soyu tükenmekte. Rothschil zürafaları aynı zamanda Nairobi’de bir merkezde de görülebilir. Bu tür ayrıca korunmaya alınmış.
 
Günde 25 kilograma yakın yaprak yiyen zürafalar çok fazla su ihtiyacı duymuyorlar. Hatta susuz bir aya kadar dayanabiliyorlar. Günde 2 saat kadar uyuyan zürafaların gebelik süresi 15 ay. Doğan yavru ise yaklaşık 1,5 metre boyunda oluyor. Aynı zebralarda olduğu gibi doğar doğmaz anneyi takip ediyor. 9 ay boyunca ise meme emiyor bu yavrular.
 
Ardından tehlikeli Afrika timsahlarını ve su aygırlarını görmek için nehir kenarına gittik. Çok net bir şekilde timsah görememiş olsak da nehirde serinleyen çok sayıda su aygırı vardı.
 
Ama buradaki en güzel görüntü nehir kenarına sinsice inen kedigiller ailesinden bir hayvandı. Oldukça uzaktan gördüğüm için tam olarak çita mı leopar mı pek ayırt edemedim.
 
Nehrin kenarından ayrıldıktan sonra bir tarafı Tanzanya, bir tarafı Kenya’da olan Masai Mara düzlükleri içerisindeki sınıra geliyoruz. Masai Mara’daki sınırı üçgene yakın formda bir taş belirliyor. Taşın üzerine bir çizgi çekmişler bir tarafta Tanzanya’yı temsilen “T”, diğer tarafta Kenya’yı temsilen “K” harfi var. 
 
Burada araçlardan inip fotoğraf çektiriyoruz.
 
Ardından yolumuza sevimli suratlı sırtlanlar çıkıyor. Ailece dolaşan bu hayvanlar oldukça utangaçlar.
 
Çizgili, boz ve benekli olmak üzere genel olarak üç türe ayrılan sırtlanlar, güçlü ama bir o kadar da ürkek hayvanlar. En irileri ve saldırgan olanları benekli sırtlanlar. 1,5 metre uzunluğunda, 90 santim boyunda ve 80 kilogram kadardırlar. Grup halinde avlanmayı seven benekli sırtlanlar, av bulduklarında kahkaha benzeri ses çıkarttıkları için aynı zamanda gülen Sırtlan olarak da bilinmektedirler.
 
Koku alma, işitme ve görme duyuları oldukça hassastır. Genelde kendileri avlanmazlar, ama avlanırlarsa antilop, zebra ve çiftlik hayvanlarını tercih ederler. Daha ziyade diğer yırtıcıların avlandığı hayvanları peşinden giderler.  Bu nedenle de leş yiyici olarak bilinirler. Hayvan leşlerini yiyerek tükettikleri için şarbon hastalığının yayılmasını engellemiş oluyorlar.
 
Tehlike ile karşılartığı zaman ölü taklidi yapan sırtlanlar, kuyruk altı bezlerinden yaydıkları pis koku sebebi ile diğer hayvanlar tarafından çok sevilmezler.
 
Erkek ve dişilerinin üreme organları birbirine benziyor. Gebelik süreleri ise 3 ay ve bir seferde bir veya iki yavru doğurabiliyorlar. Ortalama ömürleri ise 25 sene. Kolayca evcilleştirilen bu hayvanları eski Mısırlılar köpek gibi tasma takarak yanlarında dolaştırırlarmış.
 
Hemen önümüzde birbirleri ile oynayan çakal ve sırtlanları görüyoruz. O kadar komikler ki… Çakal sırtlanın arkasından geliyor, sırtlan döndüğü gibi çakal da geri dönüyor. Bunu defalarca tekrarladılar. Resmen dans ediyorlardı.
 
Hemen önlerinde ise büyük karınca tepeleri olan termitleri görüyoruz. Özellikle Masai Mara bölgesinde çok sayıda termit ile karşılaştık. Bunların en büyüklerine de kendi aramızda Termit Palace ismini verdik.
 
Ardından bir ağaç gövdesine tünemiş akbabaları görüyoruz. Yetişkin bir akbabanın iki kanat arası uzunluğu yaklaşık 1,5 metre.
 
Tabii gördüğümüz sadece akbaba isle sınırlı değildi. Safari süresince pek çok kuş çeşidini de görme fırsatımız oldu. Bunlar arasında en yaygın olarak gördüklerimiz üzeri mavi-yeşil, karnı turuncu olan Superb Starling, desenli bir kuş olan  Rufous tailed weaver, göğsü fosforlu renk olan mavi Lilac breasted roller, kırmızı kuyruklu bir kuş olan White headed buffalo weaver, yine uzun kuyruklu ensesi mavi renkli olan Blue naped mouse bird, uzun siyah kuyruklu bir kuş olan Long tailed fiscal ve boğazında siyah halkalar olan gri renkli Black shouldered kite idi.
 
Bir de tabii meşhur ve bol sayıda rastladığımız Afrika tavukları…
 
Ardından bir tümseğin üzerine uzanmış bir çita görüyoruz. Tümseğin üzerine uzanmış etrafı seyrediyor. Resmen poz veriyordu bize. Saatte 112 km koşabilen bu hayvanı hazır poz verirken fotoğraflamak için biraz daha yaklaşmamız gerekiyor. Ancak parkta belirlenmiş kurallar var, öyle kafamıza estiği gibi yanına gidemiyoruz.
 
Yolda ilerlerken araçlar için belirlenmiş rotadan çıkmak yasak. Ancak bir vahşi hayvanı görmek için az da olsa yoldan çıkıp yaklaşabiliyorsunuz. Ancak zaten orada beş jeep varsa asla altıncı araç olarak gidemiyorsunuz. Bir jeepin uzaklaşmasını beklemeniz lazım. Maksimum 5 jeep, altıncı olarak giderseniz ciddi cezası var. En sonunda bir jeep ayrıldı ve biz de olabildiğince yaklaştık Çitaya.
 
Bu arada bir diğer kural da şöyle: bir vahşi hayvan yola yatarsa, onu aracınızla rahatsız edemiyorsunuz. Ya kalkmasını bekleyeceksiniz, ya da yoldan çıkarak etrafından dolaşacaksınız...
 
Ve karşımıza göç halinde olan öküz başlı antilop sürüsü çıkıyor.
Sürü halinde önümüzden geçiyorlar. Sürüde önde bir tanesi var. Biraz ilerliyor ve duruyor. Diğerleri toplu halde yaklaşıyor. Sonra öndeki tekrar devam ediyor. Arkadakiler yine ona yaklaşıyor. Bu görüntü izlemeye değerdi. Gnu'lar temmuz-eylül Maasai Mara'ya gidiyor, ekim-kasım dönüyorlar.
 
Artık yavaş yavaş hava kararmaya başlıyor ve otele dönüş yoluna doğru geçiyoruz. Yolda çok sayıda antilop, gazel, thompson ceylanı ve impala gördük. Bunlar hep aynı sülaleden. 
 
İçlerinde en kıskanç olanı ise impalalar. İmpalalar 20-30 civarında diş ile birlikte yaşıyorlarmış buna rağmen yine de aralarında dişi için kavga çıkarmış. En sadık olanı ise ikinci en küçük antilop cinsi olan dick dickler. Eşi ölene kadar bir arada çift olarak yaşıyorlarmış. Dick dickler aynı zamanda en ürkek antilop cinsi. Birşeyden ürktükleri anda kanguruya benzer şekilde zıplaya zıplaya kaçıyorlar. 
 
Hava kararırken ise ufukta sıralanmış fillerin görüntüsü bir hayli etkileyici idi.
 
Günün sürprizi ise akşam yemeği sonrası otele gelip, gösteri yapan Masai Kabilesi idi.

Masai Mara lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Rekero Camp, Keekorok Lodge, Mara Sidai Camp. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Mara Intrepids Tented Camp, Ashnil Mara Camp gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Amani Mara Lodge, Ngerende in the Wild Riverview, AA Lodge Maasai Mara otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Masai Mara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

15 Nis 2015
Gezi Notu

BAŞKA BİR HAYAL: KENYA

Kenya’dan döneli zaman akmış, 10 günü geçmiş.  İstanbul’da kar... Perdeyi kenara çeker,  penceremin önüne ilişirim. Penceremde saksılar, saksılarda yapraklarını dökmüş çiçekler ve bir lale toprağından fışkırmış… Gökten bembeyaz pamuklar uçuşur yere doğru. Cenneti hep güneşli bir ilkbahar havasında kurarım kafamda yemyeşil ağaçları, rengârenk çiçekleri ve kıyısında köpük köpük... daha fazla

BAŞKA BİR HAYAL: KENYA
Gezimanya
Editör
15 Eki 2013
Video

Gezimanya Masai Mara

Gezimanya
Editör
15 Eki 2013
İpuçları
Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Masaai Mara’da sizleri milli park alanına girmeden önce Kenya’nın klasik manzaralarından biri bekliyor. Kaldırımsız toprak yollar ve kum ve yeşilin rengi.
Masaai Mara, Masaai'lerin arazisi anlamına geliyor. Mara’nın bir diğer anlamı ise benekli demek. Boylu boyunca uzanan düzlükteki çalılar ve yuvarlak küçük ağaçlar benekli bir görüntü oluşturduğu için bu ismi almış.
Masaai Mara Park’ın içine girdiğinizde sizleri ilk olarak zebralar karşılayacaktır. Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklı, aynı zamanda bir arada dolaşarak bu çizgilerin vahşi hayvanları yanıltması da bir diğer gerçek. Bir araya geldiklerinde saldırıya hazırlanan vahşi bir hayvan zebraları bir bütün olarak algılıyor ve saldırmaktan vazgeçiyor. Hiç bir zaman ehlileştirilmemiş olan, ova zebrası olarak da bilinen burşeli zebralar, Doğu Afrika’da en yaygın bulunan tür.
Burada “Vartok” adı da verilen bir cins yaban domuzu ile de karşılaşabilirsiniz.
Masaai Mara’da sabahın ilk ışıklarıyla beraber safariye başlayabilirsiniz. Burası alışılmışın dışında ve hayranlık uyandırıcı bir yer kesinlikle.

Masaai Mara - Kenya

Masaai Mara’da sizleri milli park alanına girmeden önce Kenya’nın klasik manzaralarından biri bekliyor. Kaldırımsız toprak yollar ve kum ve yeşilin rengi.
24 Şub 2013
Gezi Notu

MAASAI MARA’DA YAŞAM

Maasailer, Doğu Afrika'nın Kenya, Uganda ve Kuzey Tanzanya bölgesinde yoğunlaşmış olan yarı göçer kabilesidir. Biz de Kenya'daki gezimizin sonlarına doğru “Sonsuz Topraklar" anlamına gelen Masai Mara’da bir Masai köyünü ziyaret etmeye karar verdik. Bu köyler genel olarak Manyata adını verdikleri 5 – 10 evden oluşuyor. Köyün girişinde bizi o köyün lideri olan Andrew karşıladı... daha fazla

16 Ara 2012
Gezi Notu

YAĞMUR ALTINDA MASAI MARA VE NEHRİ KIYISINDA YÜRÜYÜŞ

Masai Mara’daki son günümüz. Sabah erken saatlerden öğle saatlerine kadar tekrar safari yapacağız. Ardından da Nairobi’ye doğru hareket edeceğiz. Safaride ilk olarak timsah görebilmek ümidiyle Mara Nehri kenarına doğru ilerledik. Jeepler nehrin kenarına olabildiğince yaklaştılar. Bu esnada nehirde dev bir timsah gördük. Tam biz timsahı fotoğraflamaya çalışırken, hava kapattı... daha fazla

24 Kas 2012
Gezi Notu

SERENGETİ - MASAİ MARA ARASI, ISEBANIA SINIRI

Sabah saatleri yine yollardayız. Bugün Serengeti’den çıkıp, Isebania sınırına ulaşıp, oradan da Masai Mara’ya geçeceğiz. Bir süre doğal yaşamın arasında yol aldıktan sonra milli parktan çıkıyor ve yerel köyler arasında ilerliyoruz. Toprak yolların iki tarafında sıralanmış küçük evlerden oluşan küçük köyler ve yol kenarında bekleşen çocuklar, bir dönem sonra çok alışıldık bir... daha fazla

Gezimanya
Editör
02 Kas 2012
Fotoğraf
Masai Mara
+55 Fotoğraf
Masai Mara
Masai Mara
Masai Mara
Masai Mara
Gökalp
Gezgin
23 sn önce
Gezi Notu

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Viyana'da üzellikle merkez bölgede ulasim Winier Linien, http://www.wienerlinien.at/eportal2/ep/tab.do?tabId=0 adli firma tarafindan saglanmaktadir. Sehirden uzaklastikca, büyük ihtimalle cogunuzun buna ihtiyaci olmayacak, o belediyelere ait sirketler devreye giriyor.  Viyana toplu ulasimda benim gördügüm en düzenli ve etkin yapiya sahip sehir. Sehirde ana hat olarak 5 metro... daha fazla

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER
Pınar Bulut
Silver Yazar
10 dak önce
Gezi Notu

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH

Cebinde geçen seyahatten arta kalan azıcık Shengen'in mi var? Seni ha bire dürtüp hadi gidelim, haydi azıcık eğlenelim diye kıpraşıyor mu? Eğlen tabisi. Ben sana eğlenme içme zabaha kadar dans etme demiyorum. Hobi olarak tabi eğlen coş. Hatta iç, kızlı erkekli dans et, arkadaşlık et, flört et. Hatta tam da burada et. Bulgaristan Sunny Beach'te! Bir yer düşünün. Gecesi Bodrum... daha fazla

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH
24 dak önce
Gezi Notu

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)

Eğer Atina geziniz pazar gününe denk geldiyse sabah kahvaltı sonrası yapmanız gereken bitpazarına gitmek. Fotoğraftaki kadar korku filmi sahnesi gibi değil tüm stantlar :P Bitpazarı (Platia Avissinias) eskiden Osmanlı çarşısı olan Monastraki bitpazarının günümüze yansıması. Antikalar, süs eşyaları, eski plaklar, eski oyuncaklar hep burda. Sokaklar arasında gezinirken her... daha fazla

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)

1 saat önce
Galeri
Prenses Juliana, Saint Martin
Prenses Juliana, Saint Martin

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

Juancho Yrausquin, Saba Adası
Juancho Yrausquin, Saba Adası

Karayipler'in Saba adasında yer alan bu havaalanı dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Uluslararası hava taşımacılığına çok riskli olmasından dolayı kapalıdır. 

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Saba.jpg

Madira, Madeira Adası
Madira, Madeira Adası

Portekiz'in Madeira bölgesinde yer alan bu havaalanı 1400 metrelik iniş sahasına sahiptir. Bir tarafı okyanus, bir tarafı dağlarla çevrilidir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Madeira_runway.jpg

Lukla, Nepal
Lukla, Nepal

Nepal'in kasabası olan Lukla'da bulunan küçük bir havalimanıdır. 2010 yılında bir televizyon programı tarafından en tehlikeli havaalanı olarak gösterilmiştir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

Courchevel, France
Courchevel, France

Fransa Alplerinin kayak bölgesinde bulunan ve çok kısa bir iniş alanı olan bu havalimanı 525 metre uzunluğundadır.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

10 Ekstrem Havaalanı

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

1 saat önce
Galeri
New York Metro İstasyonu, Amerika
New York Metro İstasyonu, Amerika

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg

Paris Metro İstasyonu, Fransa
Paris Metro İstasyonu, Fransa

1900'de açılan metro istasyonu 303 duraktan oluşmaktadır ve 214 km'ye yayılmış durumdadır. 1,5 milyarın üzerine yolcuya hızlı ve güvenilir yolculuk sunmaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Madrid Metrosu, İspanya
Madrid Metrosu, İspanya

Paris metrosu ile aynı istasyon kapasitesine sahip Madrid metrosu 293 km uzunluktadır. Her yıl 500 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Londra Metro İstasyonu
Londra Metro İstasyonu

1963 yılında ilk yer altı metrosu olarak açılan Londra metrosu aynı zamanda 402 km uzunluğuyla bu alanda 3. sırada yer almaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/london_tube.jpg

Shanghai Metrosu, Çin
Shanghai Metrosu, Çin

Dünyanın en geniş metro ağına sahip metrolardan biri de Shanghai metro istasyonudur. 2,5 milyar insanı her sene taşımaktadır. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/Shanghai_metro_by_Sush...

En Büyük 10 Metro İstasyonu

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg

Gizem Şahin
Silver Yazar
1 saat önce
Gezi Notu

KARADENİZ TURU: BATUM

Artvin'deki keyifli maceramızdan sonra Türkiye'mizi bırakıp geçiyoruz Gürcistan topraklarına... Aslında Gürcü toprakları da bana yabancı sayılmaz ama Türkiyem bir başka tabi ki :) Artvin merkezden Hopa'ya, Hopa'dan da Sarp sınır kapısına doğru ilerledik ve orada ailecek küçük bir ayrılık yaşamak zorunda kaldık. Bu ayrılığın nedeni arabaların ve bireysel olarak giriş yapacak... daha fazla

KARADENİZ TURU: BATUM
2 saat önce
Gezi Notu

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT

Kaçkar zirvesinden önce son durak olan Yukarı Kavrun’da hayal kırıklığı ile geçen bir geceden sonra sırt çantamızı toplayıp ayrıldık. Önceki gün sislerin içinden, sırtımızda 15 kg ağırlıkla, yağmur altında, çamura bata çıka Öküz Gözü’nün aşağısına kadar gitsek de kamp kuramayacağımızı düşünüp yaylaya dönmeye karar vermiştik. Sabah miskinlik biraz yaptık. Tekrar toparlanıp... daha fazla

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT
2 saat önce
Gezi Notu

GELİBOLU YARIMADASI GEZİSİ

Çanakkale gezisi işten 2 gun izin almayla anıden karar alarak başladı bizim için. Kiraladığımız araba ile E-5 den Edirne-Tekirdağ yolundan ağır ağır yola koyulduk. E-5'in yoğun trafiğinden ancak Silivri'den sonra kurtulduk. İstanbul'un o yoğun havasından biraz da kurtulmak nefes alabilmek için çıkmıstıkyola. Ayrıca Çanakkale'deki şehitlerimizi bir kez olsun görmemiz lazımdı.... daha fazla

GELİBOLU YARIMADASI GEZİSİ
UFUK AKKUŞ
Silver Yazar
2 saat önce
Gezi Notu

NORVEÇ'TE BİR SIRT ÇANTALI: KUZEYE EN KUZEYE

Norveç seyahati diğer bütün seyahatlerim kadar çok önemliydi ancak burası için apayrı bir hazırlık yapmak zorundaydım. Zorlu trekking rotaları ve soğuk hava şartları öncelikli hazırlıklı olmam gereken konulardı. Dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olması ise ekstra olarak farklı bir plan yapmamı ve ona göre hareket etmemi gerektiriyordu. Ayrıca gündüzlerin ne kadar uzun... daha fazla

NORVEÇ'TE BİR SIRT ÇANTALI: KUZEYE EN KUZEYE
3 saat önce
Gezi Notu

ARABA İLE AVRUPA TURUNUN 11. DURAĞI: BRİGNOLES VE LAVANTA TARLALARI

Cannes'dan yaklaşık 95 km mesafedeki, Brignoles denizden biraz içeride, küçük bir ilçe. Biz buraya yakın bir köyde, Booking'den rezervasyon yaptığım, geceliği kahvaltı dahil 80 euro olan bir butik otelde kaldık. Otel o kadar güzel ve rahattı ki burada 2 gece kaldık ve arabamızla, kaldığımız bölgeye yakın yerleri otel sahibinden aldığımız tiyolarla gezdik. Akşam yemeğimizi... daha fazla

ARABA İLE AVRUPA TURUNUN 11. DURAĞI: BRİGNOLES VE LAVANTA TARLALARI