Google+

Arama formu

MASAİ MARA KABİLESİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Nilay Kahyaoğlu tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Masai Mara kabilesi Tanzanya ve Kenya’da yaşayan, bir nevi amişleri anımsatan bir topluluk. Sırf Kenya’da toplam 850,000’e yakın masai kişisi bulunuyor.

Okula gidenler 5 dile yakın dil öğreniyor. İngilizce, Swahili, Masai ana dil olmak üzere; İspanyolca ve Çince orta düzeyde konuşabiliyorlar.

Masai Mara

Masai Mara kabilesi, vahşi hayvanları normalde avlamıyor ancak sadece hayatlarında bir kez erkekliklerini kanıtlamak için aslan öldürüyorlar(mış). Erkekler beş kadınla evlenebiliyor.

Toprak evlerde kalıyorlar. Dışardan küçücük görülen evlerde üç odaya sahipler. Oda dediysem sadece yatak boyu çıkıntılar. Biri çocuklar, biri ebeveyn, diğeri de misafirler için. Bize de evlerinde kalabileceğimizi söylediler. Pek şirinler :) Masai Kabilesi'nin dahi yataklarında sineklik bulunuyor. Meğerse Kenya hükümeti bu sineklikleri herkese ücretsiz olarak dağıtıyormuş. Amaç da sıtmayı önlemekmiş.

Kulak deldirmeyi, güzellik için yapıyorlar. Yaptırmak çok uzun sürdüğü için sadece okula gitmeyenler yaptırabiliyor.

Masai Mara-1

Masai Mara şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Semadep Mara Camp, Kobe House Mara, Olarro Plains. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Emayian Luxury Camp gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Emayian Luxury Camp tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Masai Mara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kabileye 1000 Kenyan (10$) ödüyoruz. Aslında kabileyi gitmeden 2000 fiyat veriyorlar fakat sonradan bizim sırtçantalı turist olduğumuzu anlayınca fiyatı düşürüyorlar. Bu parayla ne mi yapıyorlar? Kabilenin yaşamını idame ettiriyorlar. Turizm dışında bir de kadınların yapıp sattığı el işleri ile para kazanabiliyorlar. Kabile içinde yaşayan 200 kişi, bir aile. Kazandıkları tüm para kabileye gidiyor.

Masai Mara-2

Genel olarak çok sıcakkanlı, çok içten insanlar. Giden herkese bu kabileye uğramalarını, evlerini ziyaret etmelerini, danslarını izlemeyi ve ufak da olsa bütçelerine katkıda bulunmalarını öneriyorum.

Etiketler


Nilay Kahyaoğlu kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Nilay Kahyaoğlu

Bir dünya gezgininin evden uzakta paylaştığı bütün anıları..