Masai Mara Kabilesi

Masai Mara kabilesi Tanzanya ve Kenya’da yaşayan, bir nevi amişleri anımsatan bir topluluk. Sırf Kenya’da toplam 850,000’e yakın masai kişisi bulunuyor.

Okula gidenler 5 dile yakın dil öğreniyor. İngilizce, Swahili, Masai ana dil olmak üzere; İspanyolca ve Çince orta düzeyde konuşabiliyorlar.

Masai Mara kabilesi, vahşi hayvanları normalde avlamıyor ancak sadece hayatlarında bir kez erkekliklerini kanıtlamak için aslan öldürüyorlar(mış). Erkekler beş kadınla evlenebiliyor.

Toprak evlerde kalıyorlar. Dışardan küçücük görülen evlerde üç odaya sahipler. Oda dediysem sadece yatak boyu çıkıntılar. Biri çocuklar, biri ebeveyn, diğeri de misafirler için. Bize de evlerinde kalabileceğimizi söylediler. Pek şirinler :) Masai Kabilesi'nin dahi yataklarında sineklik bulunuyor. Meğerse Kenya hükümeti bu sineklikleri herkese ücretsiz olarak dağıtıyormuş. Amaç da sıtmayı önlemekmiş.

Kulak deldirmeyi, güzellik için yapıyorlar. Yaptırmak çok uzun sürdüğü için sadece okula gitmeyenler yaptırabiliyor.

Kabileye 1000 Kenyan (10$) ödüyoruz. Aslında kabileyi gitmeden 2000 fiyat veriyorlar fakat sonradan bizim sırtçantalı turist olduğumuzu anlayınca fiyatı düşürüyorlar. Bu parayla ne mi yapıyorlar? Kabilenin yaşamını idame ettiriyorlar. Turizm dışında bir de kadınların yapıp sattığı el işleri ile para kazanabiliyorlar. Kabile içinde yaşayan 200 kişi, bir aile. Kazandıkları tüm para kabileye gidiyor.

Genel olarak çok sıcakkanlı, çok içten insanlar. Giden herkese bu kabileye uğramalarını, evlerini ziyaret etmelerini, danslarını izlemeyi ve ufak da olsa bütçelerine katkıda bulunmalarını öneriyorum.

Nilay Kahyaoğlu

Yazar Hakkında

Nilay Kahyaoğlu

Bir dünya gezgininin evden uzakta paylaştığı bütün anıları..