Alexanderplatz

Alexanderplatz, Berlin’in tarihi merkezi olan Mitte'nin en merkezi noktası ve aynı zamanda Almanya’nın en büyük meydanıdır. Spree Nehri ve Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan meydan, yerel halkın da buluşma noktasıdır ve burada yaşayanlar tarafından “Alex” olarak adlandırılmaktadır. İsmini 1805’de Berlin’i ziyaret eden Rus Çarı I. Alexander’dan almaktadır. Bu dönemden önce Ortaçağ’da da meydan önemli bir alan olarak kullanılmıştır. 4 Kasım 1989’da Doğu Almanya hükümetini protesto etmek için bir milyondan fazla kişi burada toplanmıştır ve bu protesto Almanya tarihinin en büyük protestosudur.

Alexanderplatz, tarihi bir meydan ve ulaşım noktası olmasının yanı sıra Berlin’i 360 derecelik açıdan seyredebileceğiniz “Berliner Fernsehturm(Televizyon Kulesi)’ni de içinde barındırmaktadır. Berliner Fernsehturm’a çıkmanın ücreti 16.50 Euro’dur. Gece 00.00’a kadar kuleye çıkma imkanı mevcut. Bu kule yapıldığı dönemde Avrupa’nın en yüksek ikinci binası olma özelliği taşıyordu.

Fritz Dieter, Günter Franke ve Werner Neumann gibi mimarların gözetiminde 1960-1964 yıllarında inşa edilen kule ancak 1969 yılında halka açılmıştır. Brandenburg Kapısı gibi Doğu-Batı Almanya’nın en önemli simgelerinden biridir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan ağırlayan kulenin gözlem alanı yerden 200 metre yüksektedir. Ayrıca kulenin gözlem alanının dışındaki bir bölümünde dinlenebileceğiniz bar ve restoran bulunur. Mart-Ekim 09.00-24.00, Kasım-Şubat 10.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatı 16.50 €uro’dur. (Berliner Fernsehturm https://pixabay.com/tr/photos/berlin-tv-kule-berlin-tv-kulesi-1693072/)

Alexanderplatz 1960 yılında tamamen trafiğe kapatılmış ve yayalaştırılmıştır. Meydanda dikkatinizi çekecek bir diğer yapı da Weltzeituhr yani Dünya Saati olacaktır. Adı üzerinde bu saat, dünyanın birçok noktasındaki şehirlerin saati hakkında bilgi vermektedir. Meydandaki Dostluk Çeşmesi de bir diğer ziyaret noktasıdır.

Bunun yanında Alexanderplatz civarında şehre özgü bir yemek olan currywurst satan dükkanlar ve “Alexa” isimli bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Aynı zamanda Berlin’in ünlü süpermarket zinciri Kaufland’in de bu ünlü meydanda bir şubesi vardır. Alexanderplatz çok canlı bir meydan olsa da Almanya’ya özgü bira bahçelerinden birine girip sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Meydanda birçok bira bahçesi bulunuyor, kimilerinde ağaçlar arasında kuş seslerini dinleyerek şezlonglara uzanıp biranızı yudumlama imkanınız bile var.

Berlin’in simgelerinden biri olan Alexanderplatz, birçok filme ve kitaba konu olmuştur. Bunlardan en çok bilineni ünlü yönetmen Fassbinder’in televizyon için çektiği 14 bölümlük Berlin Alexanderplatz dizisidir.

Alexanderplatz’dan Berlin’in hemen her noktasına ulaşmanız mümkündür. Şehrin ulaşım hatlarının büyük çoğunluğu bu meydandan geçer. Seçenek konusunda da oldukça çeşitlidir; metro, otobüs, tren, her türlü toplu taşımayı bu meydandan kullanabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Berliner Fernsehturm’u Mart-Ekim 09.00-24.00, Kasım-Şubat 10.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Televizyon kulesine çıkmanın bedeli ise 16,5 Euro.

Adres:10178 Berlin

Yol Tarifi: Alexanderplatz Meydanı’na ulaşmak için U2, U5, U8 numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 numaralı tramvay hatlarını; 100, 200 numaralı otobüsleri ya da N5 numaralı gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Mitte, Weltzeituhr