Google+

Masai Mara

AFRİKAKenyaMasai Mara
Masai Mara - : - / -
--℃
1 KES=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon20.1℃
 • Şubweather-icon20.4℃
 • Marweather-icon20.4℃
 • Nisweather-icon20.1℃
 • Mayweather-icon19.6℃
 • Hazweather-icon18.9℃
 • Temweather-icon18.5℃
 • Ağuweather-icon19℃
 • Eylweather-icon19.6℃
 • Ekiweather-icon20.3℃
 • Kasweather-icon19.7℃
 • Araweather-icon19.8℃
Nüfus: / Dil: İngilizce, Kiswahili / Para Birimi: Kenya Şilini (KES) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Masai_Mara_National_Reserve_042.jpg

Masai Mara Ulusal Parkı, Kenya’nın Narok bölgesinde yer alır ve ülkenin güney komşusu Tanzanya’da yer alan Serengeti Ulusal Parkı’nın devamı niteliğindedir. Bölgenin yerli halkı Masai Kabilesinin onuruna bu isimle adlandırılmış olan bölge, özellikle sahip olduğu hatırı sayılır Masai Aslanı nüfusundan ötürü küresel öneme ve üne sahiptir.

Bunun dışında Afrika Leoparı, Tanzanya Çitası gibi diğer vahşi kedilere de ev sahipliği yapar. Thomson Ceylanı, Zebra ve Afrika Antilobunun göç yolu üzerinde yer alır. Bu otobur canlılar her yıl Temmuz – Ekim ayları arasında gerçekleşen ve Büyük Göç adı verilen dönemsel yer değiştirme hareketiyle Serengeti’den Masai’ye gelmektedirler.

Masai Mara Ulusal Parkı, Büyük Mara Ekosistemi’nin bir parçasıdır. Koiyaki, Lemek, Ol Chorro Oirowua, Olkinyei, Siana, Maji Moto, Naikara, Ol Derkesi, Kerinkani, Oloirien ve Kimintet gibi alanlarla bir arada Büyük Mara Ekosistemi’ni oluşturur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=NVCC1dXHF8Y

Olabildiğince çok hayvan görebilmek için sabah, öğleden sonra ve gece düzenlenen sürüş turlarının hepsine katılmaya çalışın. Kamp alanlarının çoğunda deneyimli şoförler ve yetkin bilgili rehberler eşliğinde oyun sürüşleri düzenleniyor. Bunlara katılarak gezdiğinizde daha önceden hiç görmediğiniz hayvanlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Pek de ucuz sayılmayacak bir hizmet olsa da emin olun verdiğiniz paraya değecektir.

Masai Mara bölgesindeki en muhteşem görüntü Büyük Göç’tür. Her yıl Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşen bu göçe şahit olmak için yüzlerce insan bölgeye akmaktadır.

Parkın Oloolaimutiek kapısı tarafında bir Masai Köyü bulunmakta. Burayı ziyaret ederek yerel kabilenin kültürü ve bir hayli basit yaşam tarzı hakkında gözlem ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bölge özellikle sahip olduğu hatırı sayılır Masai Aslanı nüfusundan ötürü küresel öneme ve üne sahiptir. Bunun dışında Afrika Leoparı, Tanzanya Çitası gibi diğer vahşi kedilere de ev sahipliği yapar, Thomson ceylanı, zebra ve Afrika antilobunun göç yolu üzerinde yer alır. Ayrıca bu otobur canlılardan parkta yerleşik olanlar da vardır. Büyük Beşli adı verilen nadide vahşi hayvan türlerinin (aslan, leopar, Afrika fili, bufalo ve siyah rinosarus) hepsi Masai Mara’da yaşamaktadır.

Hippopotam ve timsahlar da büyük gruplar halinde Mara ve Talek nehirlerinde yaşar. Leopar, çita, çakal, yarasa, kulaklı tilki gibi canlı türleri de parkta yaşayan diğer hayvan türleri arasındadır.

Serengeti’de olduğu gibi Afrika Antilobu Masai Mara’nın da en dominant türleri arasındadır. Sayıları milyonlarla ifade edilmektedir.

Masai Mara Ulusal Parkı, Kenya’nın Narok bölgesinde yer alır ve ülkenin güney komşusu Tanzanya’da yer alan Serengeti Ulusal Parkı’nın devamı niteliğindedir.
 

Geolocation

Masai Mara 1.500-2.200 metre rakımda bulunduğu için civarındaki bölgelere göre daha nemli bir iklimi vardır. En sıcak aylar Aralık ve Ocak, en soğuk aylar Haziran ve Temmuz’dur.

Masai Mara’ya ulaşmak için yakın çevredeki havaalanlarını kullanmak gerekir. En yakını, bir buçuk saat uzaklıktaki Nairobi’dir. Vahşi yaşam alanını gezmek içinse safari turlarına katılmak gerekmektedir.

Masai Mara Milli Koruma Parkı, Kenya’nın güney sınırlarında yer alıyor. Aslında Serengeti’nin kuzey uzantısı olarak bilinen bölgede, yaban hayat rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Özellikle Büyük Göç sezonunda tesisler oldukça kalabalık olabiliyor.


Masai Mara’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Masai Mara otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Masai Mara onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Masai Mara Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Masai Mara Otelleri

En Uygun Fiyatlı Masai Mara Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Masai Mara Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Masai Mara Otelleri

Safari-Masai-Mara-1.jpg

Masai Mara Ulusal Parkı’nın içini ancak kiralayacağınız safari araçlarıyla gezebilirsiniz. Etrafınız vahşi hayvanlarla dolu olacağından kamp alanı ve bungalovların dışında kalan bölgeyi araçsız gezmek kesinlikle yasaktır.

Kenya mutfağında pirinç önemli bir yer tutar. Her evde pirinç öğünlerde vazgeçilmezdir. Yine aynı şekilde tropikal meyvelerin tüketimi çoktur. Kenya mutfağının "Sukuma Wiki" adlı ıspanak ve kavrulmuş soğandan oluşan yemeği en çok bilinendir. Ayrıca "Pilau" adı verilen etli ve patatesli pilav da Kenya mutfağına özgü farklı bir lezzettir. “Nyama Choma”, kızarmış etle yapılan ünlü bir yemektir.

Popüler restoranlar

Isokon Restaurant, Fairmont Mara Safari Club, Mara Sopa Lodge Restauran.

Bahşiş

Masai Mara restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Turistlerin daha çok, vahşi yaşamı keşfetmek için gittiği Masai Mara’da gece hayatı, otel ve kamp alanlarından ibarettir. Turistler genelde kaldıkları otellerin etkinliklerinde vakit geçirir. Gece safari turları da mevcuttur.
 

Büyük Göç (Ekim-Kasım)

Yarı değerli taşlardan yapılan kolye ya da boncuk dizeleri ya da değerli taşlardan yapılan mücevherler satın alabilirsiniz. Bunları hem parkın giriş kapısında hem de park alanının dışındaki bölgede bulabilirsiniz. 

Masai Mara (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı bulunmamaktadır

Kenya sınırları içerisinde yer alan Masai Mara’nın para birimi Kenya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 33,60 Kenya Şilini’dir.

Kenya sınırları içinde yer alan Masai Mara’nın resmi dilleri İngilizce ve Kiswahili dilidir.

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Madaraka (Bağımsızlık) Günü (1 Haziran)

Ramazan Bayramı

Kahramanlar Günü (20 Ekim)

Cumhuriyet Günü (12 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Vatandaşlarımızın, Kenya'ya varışta, geçerli elektronik vizenin bilgisayar çıktısıyla birlikte, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, seyahat programı, (turist olarak gidiliyorsa) ziyaret edilecek yerlerin listesi ve (iş ve arkadaş ziyaretleri için) davet mektubu gibi tamamlayıcı belgeleri sınır polisine ibraz etmeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımızın, e-vizeye sahip olmayanların uçağa kabul edilmeyebileceği ve ülkeye giriş taleplerinin reddedilebileceği hususunu gözönünde bulundurarak konuya hassasiyetle yaklaşmaları faydalı olacaktır.

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Kenya'ya varışlarından önce "www.ecitizen.go.ke" web sayfasındaki "Services" bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekmektedir.