Google+

Arama formu

Mombasa

Mombasa Resmi Dili
Kenya sınırları içinde yer alan Mombasa’nın resmi dilleri İngilizce ve...
Devamı oku
Mombasa Saat Farkı
Mombasa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
Mombasa Türkiye Dış Temsilcilikleri
NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: GIGIRI ROAD, OFF LIMURU ROAD P.O.BOX:...
Devamı oku
Mombasa’ya Ne Zaman Gidilir?
Tropikal iklimin hakim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı şehir...
Devamı oku
Mombasa’ya Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Mombasa Moi Uluslararasu Havalimanı’na direkt uçuşlar...
Devamı oku
Mombasa’da Nerede Kalmalı?
Şehrin deniz kenarında olmasının ve çok turist çekmesinin etkisiyle...
Devamı oku
 Mombasa Şehir İçi Ulaşım
Mombasa’da “matatus” adı verilen minibüsler toplu taşıma aracı olarak...
Devamı oku
Mombasa’da Gezilecek Yerler
Tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam...
Devamı oku
Mombasa Mutfağı
Kenya’nın en önemli tarım ürünleri; kahve, çay, mısır, buğday, şeker...
Devamı oku
Mombasa Gece Hayatı
Turistlerin sevdiği bir güzergah olan Mambosa’da enerjik bir gece hayatı...
Devamı oku
Mombasa’da Alışveriş
Şehirde kurulan açık halk pazarlarının dışında, özellikle liman ve eski...
Devamı oku
Mombasa Festivaller
Mombasa Triatlonu (Eylül) Mombasa Karnavalı (Kasım)
Devamı oku
Maribor Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)...
Devamı oku
Mombasa İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 999 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Mombasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa...
Devamı oku
Mombasa Vize İşlemleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mombasa gidebilmesi için vize...
Devamı oku
Mombasa Nerededir?
Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa’nın merkezi...
Devamı oku
Mombasa Para Birimi
Kenya sınırları içerisinde yer alan Mombasa’nın para birimi Kenya Şilini...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KES = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 28℃
Nis 27℃
May 26℃
Haz 25℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 25℃
Eki 26℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,200,000 / Dil: İngilizce, Kiswahili / Para Birimi: Kenya Şilini (KES) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Mombasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mombasa-Harbour-Kenya.jpg

Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa geçmişinden bu yana önemli bir liman kenti olmuştur. 1.2 milyon nüfusuyla başkent Nairobi’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Mombasa, tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam tarzıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kenya’nın tek büyük limanı Kilindini ile ülkenin ticaret merkezi haline gelen Mombasa, eski şehrin güzelliğiyle de turizm açısından önemli bir gelir kaynağına sahiptir. Tropikal iklimin hakim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı şehir, yağışların sık görüldüğü nisan ve mayıs ayları dışında tüm yıl rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=tLG8VI0TqfQ

Mombasa’da Gezilecek Yerler

Tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam tarzıyla turistlerin ilgisini çekien Mombasa’nın bir liman kenti oluşu da turizm açısından önemli bir ayrıntı.

Mombasa’da görülecek diğer yerler

Holy Ghost Katedrali, Lord Shiva Tapınağı, Swaminarayan Tapınağı, Sikh Tapınağı, Khonzi Camii.

Fort Jesus Müzesi

Fort Jesus Müzesi

Hint Okyanusu kıyısındaki bu ihtişamlı hisar, aynı zamanda bir müze olarak kullanılmaktadırr. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde olan Fort Jesus, Mombasa’nın turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeridir. Uzun kalın duvarlara ve fresklerle süslü iç alana sahip olan hisar, 1593 yılında Portekizliler tarafından inşa edilmiştir.

Mombasa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Jayid Homestay, Habib Plaza, Samira Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Dala Homes, Sasha Holiday Apartments, Little Eden Nyali Mombasa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Marigold Guest House, Golden Guest House- Miritini, Coastgate Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cingaki Hotel, CDH Backpackers, Shiloh Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mombasa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mandhry Camii

Mandhry Camii

Eski şehir bölümündeki sokaklarda gezerken karşınıza çıkacak olan Mandhry Camii, her ne kadar küçük olsa da bembeyaz rengi ve farklı mimarisiyle dikkat çekmektedir. Svahili mimarisinin önemli bir örneği olan camide Arap stilinin izleri de görülüyor.

Baharat Pazarı

Baharat Pazarı

Eski şehrin batısında Nehru ve Langoni arasında kalan baharat pazarı, bölgenin yerel baharatlarını tatmak ya da satın almak için en ideal yerdir. Alışveriş yaparken çoğu mağazaya uğrayıp fiyat araştırması ve pazarlık yapmayı unutmayın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Mombasa Nerededir?

Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa’nın merkezi Mombasa Adası’nda olsa da, şehrin uzantısı ana karada da devam etmektedir.

Mombasa’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı şehir, yağışların sık görüldüğü nisan ve mayıs ayları dışında tüm yıl rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Mombasa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mombasa Moi Uluslararasu Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca kente gidişte önce başkent Nairobi’ye gidip oradan aktarmalı uçmak da bir diğer alternatiftir. Başkentten Mombasa’ya gidişte ise tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Zira hayli gelişmiş bir raylı sistem mevcuttur. Ayrıca Nairobi’den Mombasa’ya uçak ya da otobüsle gitmek de mümkündür.

Mombasa’da Nerede Kalmalı?

Şehrin deniz kenarında olmasının ve çok turist çekmesinin etkisiyle kentte otel çeşitliliği mevcuttur. Bütçenize göre çok yıldızlı sahil otellerinde ya da eski şehir merkezinde konaklayabilirsiniz.

Mombasa pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Mombasa Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Mombasa Otelleri
En Uygun Fiyatlı Mombasa Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Mombasa Otelleri
Mombasa Oda/Ev Kiralama

 Mombasa Şehir İçi Ulaşım

dcfavhcbah3nux1rkn55c3ba2c20e94.jpg

Mombasa’da “matatus” adı verilen minibüsler toplu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar bilet fiyatları ucuz olsa da çok toplu taşımalar kalabalık olduğundan yabancı turistler genellikle taksi kullanmayı tercih etmektedir. Otomobil şeklindeki taksiler dışında, “tuk-tuk” adı verilen üç tekerlekli bisiklet benzeri taksiler de kullanılabilir.

Mombasa Mutfağı

Kenya013.jpg

Kenya’nın en önemli tarım ürünleri; kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, pirinç, tropikal meyve ve sebzelerdir. Ülkede hayvancılık gelişmiştir. Buna bağlı olarak sığır, domuz eti, kümes hayvanları yetiştiriciliği yaygındır. Sığır, tavuk, kuzu ve domuz etleri lezzetlidir. Süt ürünleri ile Afrika'nın önemli ülkelerindendir. Denize yakın bölgelerde, denizden geçimini sağlayanlar bol deniz ürünleriyle sağlıklı bir şekilde beslenmektedir. Mombasa da okyanusa kıyısı olduğundan yeme alışkanlıkları bu şekildedir. Yerel alabalık, Nil levreği, ıstakoz, karides ve Mombasa istiridyesi mevsiminde tüketilir.

Kenya mutfağında pirinç önemli bir yer tutmaktadır. Her evde pirinç öğünlerde vazgeçilmezdir. Yine aynı şekilde tropikal meyvelerin tüketimi çoktur. Kenya mutfağının “sukuma wiki” adlı ıspanak ve kavrulmuş soğandan oluşan yemeği en çok bilinen yemekleridir. Ayrıca “pilau” adı verilen etli ve patatesli pilav da Kenya mutfağına özgü farklı bir lezzettir. “Nyama choma” kızarmış etle yapılan ünlü bir yemektir.

Popüler restoranlar

Tamarind Mombosa: Deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu Tamarind Mombasa’da Çin ve Uzakdoğu mutfağına ait lezzetler de tadabilirsiniz. Özellikle yengeç ve karidesin tavsiye edildiği restoranda vejateryen seçenekler de mevcuttur.

Pavilions Restoran: Deniz kıyısında yer alan Pavilions Restoran Afrika mutfağının yanı sıra Akdeniz ve Ortadoğu mutfağına ait seçenekleri de menüsünde bulundurmasının yanı sıra eşsiz mimarisiyle de en çok tercih edilen mekanlar arasındadır.

Jahazi Coffee House: Samimi ve rahat ortamı ve zengin menüsünün yanı sıra Jahazi Coffee House Mombasa’nın en lezzetli kahvesini de içebileceğiniz adres olarak gösterilmektedir.

Diğer restoranlar: Shehnai Restaurant, MN Kafe, Rozina, Blue Room, Singh Restaurant.

Bahşiş

Mombasa restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Mombasa Gece Hayatı

Turistlerin sevdiği bir güzergah olan Mambosa’da enerjik bir gece hayatı vardır. Mekan sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır. Canlı müzik dinlemek istediğinizde ya da sadece bir kadeh şarap içip şehri seyretmek istediğinizde farklı seçenekler bulabilirsiniz. Bob’s Bar, Fontanella Bira Bahçesi, Club Lambada, Sheba Lounge ya da New Florida gecekulübü önerilebilecek mekanlar arasındadır.

Mombasa Festivaller

Mombasa Triatlonu (Eylül)

Mombasa Karnavalı (Kasım)

Mombasa’da Alışveriş

Şehirde kurulan açık halk pazarlarının dışında, özellikle liman ve eski şehir bölgesinde çokça ve irili ufaklı hediyelik eşya mağazası bulmak mümkündür. Burada özel üretilen deri sandaletlerden ya da “khanga” denilen ünlü Afrika şallarının kalitelilerinden almak mümkündür.

Mombasa Saat Farkı

Mombasa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Mombasa Para Birimi

Kenya sınırları içerisinde yer alan Mombasa’nın para birimi Kenya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 33,60 Kenya Şilini’dir.

Mombasa Resmi Dili

Kenya sınırları içinde yer alan Mombasa’nın resmi dilleri İngilizce ve Kiswahili dilidir.

Mombasa Türkiye Dış Temsilcilikleri

NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: GIGIRI ROAD, OFF LIMURU ROAD P.O.BOX: 64748 NAIROBI-KENYA

Telefon: 00 254 20 712 69 29 / 00 254 20 712 69 30

Faks: 00 254 20 712 69 31

embassy.nairobi@mfa.gov.tr

http://nairobi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kenya, Seyşeller

Maribor Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Madaraka (Bağımsızlık) Günü (1 Haziran)

Ramazan Bayramı

Kahramanlar Günü (20 Ekim)

Cumhuriyet Günü (12 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mombasa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 112

Polis: 112

Mombasa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mombasa gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir. Vize, ülke girişinde kapıda verilmektedir.

Kenya Vizesi

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Kenya'ya varışlarından önce "www.ecitizen.go.ke" web sayfasındaki "Services" bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekmektedir.