Mombasa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mombasa-Harbour-Kenya.jpg

Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa geçmişinden bu yana önemli bir liman kenti olmuştur. 1.2 milyon nüfusuyla başkent Nairobi’den sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Mombasa, tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam tarzıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kenya’nın tek büyük limanı Kilindini ile ülkenin ticaret merkezi haline gelen Mombasa, eski şehrin güzelliğiyle de turizm açısından önemli bir gelir kaynağına sahiptir. Tropikal iklimin hakim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı şehir, yağışların sık görüldüğü nisan ve mayıs ayları dışında tüm yıl rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=tLG8VI0TqfQ

Mombasa ile İlgili

Mombasa Nerededir?

Kenya’nın güney doğusunda deniz kıyısında yer alan Mombasa’nın merkezi Mombasa Adası’nda olsa da, şehrin uzantısı ana karada da devam etmektedir.

Mombasa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mombasa Moi Uluslararasu Havalimanı’na direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca kente gidişte önce başkent Nairobi’ye gidip oradan aktarmalı uçmak da bir diğer alternatiftir. Başkentten Mombasa’ya gidişte ise tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Zira hayli gelişmiş bir raylı sistem mevcuttur. Ayrıca Nairobi’den Mombasa’ya uçak ya da otobüsle gitmek de mümkündür.

Mombasa’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakim olduğu ve her dönem sıcak havanın yaşandığı şehir, yağışların sık görüldüğü nisan ve mayıs ayları dışında tüm yıl rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Mombasa’da Nerede Kalmalı?

Şehrin deniz kenarında olmasının ve çok turist çekmesinin etkisiyle kentte otel çeşitliliği mevcuttur. Bütçenize göre çok yıldızlı sahil otellerinde ya da eski şehir merkezinde konaklayabilirsiniz.

Mombasa’da Gezilecek Yerler

Tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam tarzıyla turistlerin ilgisini çekien Mombasa’nın bir liman kenti oluşu da turizm açısından önemli bir ayrıntı.

Mombasa’da görülecek diğer yerler

Holy Ghost Katedrali, Lord Shiva Tapınağı, Swaminarayan Tapınağı, Sikh Tapınağı, Khonzi Camii.

Devamını Oku

 Mombasa Şehir İçi Ulaşım

dcfavhcbah3nux1rkn55c3ba2c20e94.jpg

Mombasa’da “matatus” adı verilen minibüsler toplu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar bilet fiyatları ucuz olsa da çok toplu taşımalar kalabalık olduğundan yabancı turistler genellikle taksi kullanmayı tercih etmektedir. Otomobil şeklindeki taksiler dışında, “tuk-tuk” adı verilen üç tekerlekli bisiklet benzeri taksiler de kullanılabilir.

Mombasa Mutfağı

Kenya013.jpg

Kenya’nın en önemli tarım ürünleri; kahve, çay, mısır, buğday, şeker kamışı, pirinç, tropikal meyve ve sebzelerdir. Ülkede hayvancılık gelişmiştir. Buna bağlı olarak sığır, domuz eti, kümes hayvanları yetiştiriciliği yaygındır. Sığır, tavuk, kuzu ve domuz etleri lezzetlidir. Süt ürünleri ile Afrika'nın önemli ülkelerindendir. Denize yakın bölgelerde, denizden geçimini sağlayanlar bol deniz ürünleriyle sağlıklı bir şekilde beslenmektedir. Mombasa da okyanusa kıyısı olduğundan yeme alışkanlıkları bu şekildedir. Yerel alabalık, Nil levreği, ıstakoz, karides ve Mombasa istiridyesi mevsiminde tüketilir.

Kenya mutfağında pirinç önemli bir yer tutmaktadır. Her evde pirinç öğünlerde vazgeçilmezdir. Yine aynı şekilde tropikal meyvelerin tüketimi çoktur. Kenya mutfağının “sukuma wiki” adlı ıspanak ve kavrulmuş soğandan oluşan yemeği en çok bilinen yemekleridir. Ayrıca “pilau” adı verilen etli ve patatesli pilav da Kenya mutfağına özgü farklı bir lezzettir. “Nyama choma” kızarmış etle yapılan ünlü bir yemektir.

Popüler restoranlar

Tamarind Mombosa: Deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu Tamarind Mombasa’da Çin ve Uzakdoğu mutfağına ait lezzetler de tadabilirsiniz. Özellikle yengeç ve karidesin tavsiye edildiği restoranda vejateryen seçenekler de mevcuttur.

Pavilions Restoran: Deniz kıyısında yer alan Pavilions Restoran Afrika mutfağının yanı sıra Akdeniz ve Ortadoğu mutfağına ait seçenekleri de menüsünde bulundurmasının yanı sıra eşsiz mimarisiyle de en çok tercih edilen mekanlar arasındadır.

Jahazi Coffee House: Samimi ve rahat ortamı ve zengin menüsünün yanı sıra Jahazi Coffee House Mombasa’nın en lezzetli kahvesini de içebileceğiniz adres olarak gösterilmektedir.

Diğer restoranlar: Shehnai Restaurant, MN Kafe, Rozina, Blue Room, Singh Restaurant.

Bahşiş

Mombasa restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Mombasa’da Alışveriş

Şehirde kurulan açık halk pazarlarının dışında, özellikle liman ve eski şehir bölgesinde çokça ve irili ufaklı hediyelik eşya mağazası bulmak mümkündür. Burada özel üretilen deri sandaletlerden ya da “khanga” denilen ünlü Afrika şallarının kalitelilerinden almak mümkündür.

Mombasa Gece Hayatı

Turistlerin sevdiği bir güzergah olan Mambosa’da enerjik bir gece hayatı vardır. Mekan sayısı ve çeşitliliği oldukça fazladır. Canlı müzik dinlemek istediğinizde ya da sadece bir kadeh şarap içip şehri seyretmek istediğinizde farklı seçenekler bulabilirsiniz. Bob’s Bar, Fontanella Bira Bahçesi, Club Lambada, Sheba Lounge ya da New Florida gecekulübü önerilebilecek mekanlar arasındadır.

Mombasa Festivaller

Mombasa Triatlonu (Eylül)

Mombasa Karnavalı (Kasım)

Maribor Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Madaraka (Bağımsızlık) Günü (1 Haziran)

Ramazan Bayramı

Kahramanlar Günü (20 Ekim)

Cumhuriyet Günü (12 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Mombasa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 112

Polis: 112

Mombasa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mombasa gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir. Vize, ülke girişinde kapıda verilmektedir.

Mombasa Türkiye Dış Temsilcilikleri

NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: GIGIRI ROAD, OFF LIMURU ROAD P.O.BOX: 64748 NAIROBI-KENYA

Telefon: 00 254 20 712 69 29 / 00 254 20 712 69 30

Faks: 00 254 20 712 69 31

[email protected]

http://nairobi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kenya, Seyşeller

Mombasa Para Birimi

Kenya sınırları içerisinde yer alan Mombasa’nın para birimi Kenya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 33,60 Kenya Şilini’dir.

Mombasa Resmi Dili

Kenya sınırları içinde yer alan Mombasa’nın resmi dilleri İngilizce ve Kiswahili dilidir.

Mombasa Saat Farkı

Mombasa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Mombasa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 28oC
  • Nis 27oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,200,000 / Dil: İngilizce, Kiswahili / Para Birimi: Kenya Şilini (KES) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün