Nairobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nairobi, Kenya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Adı, kentin içinden akan Nairobi Nehri'ne atıfta bulunan ve "soğuk su" anlamına gelen Maasai ifadesi “Enkare Nairobi”den geliyor. Kentin metropoliten alanı 6.547.547 nüfusa sahipken, şehrin nüfusu 3.138.369 kişidir.

Nairobi, 1899'da Britanya Doğu Afrikası sömürge makamları tarafından Uganda Demir Yolları’nda bir demir yolu deposu olarak kuruldu. Kasaba hızla büyüyerek 1907'de Kenya'nın başkenti Machakos'un yerine geçti. 1963'te bağımsızlıktan sonra Nairobi, Kenya Cumhuriyeti'nin başkenti oldu. Kenya'nın sömürge döneminde şehir, kahve, çay ve sisal endüstrisi için bir merkez haline geldi. Kent, ülkenin güney kesiminde Athi Nehri üzerinde uzanmaktadır ve deniz seviyesinden 1.795 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Uganda Demir Yolu, 1899 yılında inşa edilinceye kadar burası ıssız bir bataklıktı daha sonraları ise demir yolunun merkezi haline geldi.1900'lü yılların başlarında veba salgını ve kasabanın yakılması sonrasında Nairobi tamamen yeniden inşa edildi. Nairobi Demir Yolu kampının konumu, Mombasa ile Kampala arasındaki merkezî konumu nedeniyle seçildi. Ayrıca, nehir ağlarının su sağlayabilmesi ve yüksekliğinden ötürü tercih edilmiştir.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Nairobi Nerededir?

Nairobi, Kampala ve Mombasa şehirleri arasında yer almaktadır. Nairobi Rift Vadisi'nin doğu yakasına bitişik olduğu için, zaman zaman küçük depremler meydana gelir. Şehrin batısında yer alan Ngong Tepeleri, Nairobi alanının en belirgin coğrafî özelliğidir. Kenya Dağı, Nairobi'nin kuzeyinde, Kilimanjaro Dağı'nınsa güneydoğusundadır.

Nairobi’ye Nasıl Gidilir?

maxresdefault.jpg

Haftanın her günü İstanbul- Nairobi uçuş seferleri karşılıklı olarak düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak uçuş süresi 6 saat 30 dakikadır. Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı, Doğu ve Orta Afrika'nın en büyük havalimanıdır. Bölgesel hava taşımacılığında oldukça büyük ve önemli bir havaalanıdır. Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 17 kilometrelik bir mesafe vardır.

Nairobi’ye Ne Zaman Gidilir?

nairobi1.jpg

Tropikal tipli sıcak ve ılıman iklimin yıl boyu hüküm sürdüğü Nairobi’yi ocak-şubat aylarında ziyaret ettiğinizde yeşile ve birbirinden güzel doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Ancak yağışlı geçennisan-mayıs dönemi, gezi planlarınızı aksatabileceğinden genellikle bu ayları tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Nairobi’de Nerede Kalınır?

Kenya'nın başkenti Nairobi, 1899 yılında kurulmuş, 1905 yılında başkent statüsünü Mombasa'dan devralmıştır. Ülkenin güneyindeki Nairobi Nehri üzerine kurulu olan şehir, Doğu Afrika'daki en yüksek nüfusa sahip şehirdir.  

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Nairobi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Nairobi Otelleri

Nairobi, Afrika’nın zorlu hayatına karşı modern yaşama uyum sağlamayı başaran ve her geçen gün hızla gelişen; Kenya’nın başkenti aynı zamanda Doğu Afrika’daki en fazla nüfusa sahip olan şehirdir. İngilizcesi “Cool Water” yani soğuk su anlamını taşıyan Nairobi, müzeleri, tarihî dokusunu koruyan binaları gibi şehir içerisinde görülecek birçok yerle beraber, aslında en çok safari için tercih edilen şehirlerdendir. Nisan - mayıs ayları yılın en çok yağış aldığı dönemlerdir. Nairobi’ye ocak - şubat aylarında gidilmesini öneririz. Yıl içerisinde sıcak ve ılıman bir iklime sahip olsa da, özellikle bu aylarda şehri saran doğanın yeşiliyle daha da renkli bir seyahat geçirebilirsiniz. 

Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı, Doğu ve Orta Afrika’nın en büyük havalimanıdır. Yıl içerisinde uygun fiyatlı uçak biletleri bulunabilir ve kolaylıkla seyahat edilebilir. Şehir içi ulaşım çok gelişmiş değildir. Araç kiralayabilir, taksileri tercih edebilir ve ya küçük minibüsler tercih edilebilir. Yine de güvenliğiniz için dikkatli olmanızı öneririz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Nairobi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Nairobi Gezilecek Yerler

Kenya ve Nairobi denince akla gelen ilk yapılacak şey elbette safaridir. Ancak safari dışında Nairobi’de daha pek çok gezip görülecek yer vardır. Müzeleri, tarihi ve doğal parkları ile Nairobi turistlerin ilgisini çekmektedir.

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi’ye gelip de doğal hayatla bütünleşmemek olmaz. Bundan dolayı Nairobi Milli Parkı ilk duraklarınızdan olmalı. Ardından şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan Nairobi Milli Müzesi’ni gezmeli ve Karen Blixen’in Evi’ni ziyaret etmelisiniz. Go Down Sanat Merkezi’nde yerel sanatla ilgili bilgi edinip Demir Yolu Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz. Kenya Bomaları, Uhuru Bahçeleri ve Nairobi’ye 10 km. mesafedeki Kayıp Cennet’e uğramadan dönmek de olmaz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Nairobi İçi Ulaşım

18NAIROBI5-LISTY-jumbo.jpg

Nairobi'ye ulaştığınızda, havaalanından kendinize araba kiralayabilirsiniz. Şehirde trafik sağdan akar. Nairobi’de araba kiralama şirketleri şoförlü seçenekler de sunmaktadır. Şehirde daha çok Japon yapımı araçlar görebilirsiniz.

Taksi seçeneğini kullanabilirsiniz ancak taksiler ne ucuz, ne de yaygın. Fiyatlar, seyahate çıkmadan önce her zaman müzakere edilmeli ve daha sonra ödenmelidir ayrıca taksiciler sadece nakit kabul edilmektedir. Taksiler genellikle otellerinalışveriş merkezlerinin ve turistik alanların çevresinde park edilmiş olarak bulunabilir.

Otobüs kullanacaksanız, matatus (halk minibüsleri / banliyö otobüsleri) genellikle Nairobi vebanliyöleri arasında seyahat etmek için kullanılır. Matatus, 14 koltuk büyüklüğündeki minibüs ile büyük 50 koltuklu otobüs arasında büyüklüğe sahiptir. Genellikle güvende olmasına rağmen, matatuslarda her yıl çok sayıda kaza gerçekleşmektedir. Yerel para birimiyle 10-40 Kenya şilini ile bu araçları kullanabilirsiniz.

Nairobi'yi yürüyerek dolaşmak, şehir küçük olduğundan ve yerlerin kolayca bulunması nedeniyle oldukça kolaydır. Bununla birlikte, şehir içinde turistlerin gitmemesi gereken bazı alanlar var ve geceleri yürüyüşler en aza indirilmelidir. Kapkaç ne yazık ki pek çok alanda yaygındır. Şehir merkezine yürüyerek girmek güvenli kabul edilebilir, ancak keyifli bir deneyim olarak değerlendirilemez.

Nairobi Mutfağı

21-88-the-pan-asian-restaurant-and-tambourin-villa-rosa-kempinski-nairobi-akinyi-adongo-kenya-africa.jpg


Nairobi, çeşitli restoranlar ve kavrulmuş eti belirtmek için kullanılan yerel bir terim olan nyama chomaya ev sahipliği yapılmasının yanı sıra, bünyesinde Amerikan fast food restoranlarını da bulunduruyor. Popüler ve köklü Güney Afrika zincirleri olan Galittos, Steers, PizzaMojo, Spur Steak Ranches gibi restoranlar da şehirde yer almaktadır. Artcaffe, Nairobi Java House ve Dormans gibi çoğunlukla üst orta sınıfın uğrak yeri olan restoranlar son yıllarda giderek daha popüler hale gelmektedir. Şehir merkezindeki popüler K'osewe's ve Afrika lezzetleri konusunda uzmanlaşmış Amaica gibi geleneksel yemek yerleri de kapsamlı bir şekilde hizmet vermektedir. İtalyan, Lübnan, Etiyopyalı, Fransız ve deniz mahsullerinden olmak üzere belirli mutfaklarda uzmanlaşmış lüks restoranlar, şehrin batısında ve güneyindeki beş yıldızlı otellerde ve zengin banliyölerde bulunur.

Nairobi'de ocak-şubat aylarında her yıl düzenlenen restoran haftası vardır. Bu haftada Nairobi restoranlarında indirimli fiyatlarla yemek paketleri sunulur. Ayrıca Kenya yemekleri için bir araya gelme ve paylaşma platformu sağlamaktadır.

Nairobi’de baharatlı bir tür pilav olan pilau, sebze yemeği sukuma wiki, Massala usulü patates kızartması ve bir çeşit hamur işi olan mandazi denenmelidir.

Nairobi’de Alışveriş

dsc07417-copy1.jpg


Nairobi, Afrika kültürü ile size keyifli bir alışveriş imkanı sunacaktır. Özel mücevherler, boyamalar, el yapımı ahşap ürünler, hemen evinize ve sevdiklerinize götürmek isteyeceğiniz objeler arasında olacaktır. Kalite ve fiyat dükkandan dükkana göre değişebilir bu yüzden alacaklarınız konusunda birkaç yere fiyat sorarak karar verebilirsiniz. Bu renkli şehirde, birbirinden renkli ürünlere de hazır olun.

Naivas, Tuskys, Ukwala Choppies, Uchumi ve Nakumatt Nairobi’nin en bilinen süpermarketleridir. Ayrıca tanıdık bir mağaza zinciri olarak Carrefour’a rastlayabilirsiniz. Alışveriş merkezleri konusunda, Hub Karen Alışveriş Merkezi de içinde aradığınız pek çok mağazayı ve ürünü barındıran önemli merkezlerden biridir. Ayrıca safari macerasına katıldığınızda da buralardaki yerlerden hatıra için en düşük bütçeden lükse kadar çeşitli hediyelikler satın alabilirsiniz.

Nairobi’de Gece Hayatı

Nairobi şehri, gün batımında bir parti merkezine dönüşmektedir. Hafta sonuna yaklaştıkça tonlarca kulüpten gelen müziğin sesi iyice açılır ve egzotik içecek ve atıştırmalıkların eksikliği asla hissedilmez.

Nairobi barları ve kulüpleri, rekabeti yenmek ve müşterilerini sadık tutmak için dekor, mobilyalar ve ses sistemlerine yoğun bir şekilde yatırım yapmaktadır. Nairobi'de en iyi gece hayatını sunan mekanlarının başında aşağıdaki mekânlar gelir.

Brew Bistro, Ngong Yolu’nda bulunan Piedmont Plaza'da bulunur ve Nairobi'deki en havalı gece mekânlarından biridir. Brew Bistro, usta bira üreticileri ve birinci sınıf biranın yanı sıraleziz yerel ve uluslararası gurme yemekleri ve aperitifleriyle hizmet veren enfes restoranı ile de ünlüdür. Akşamdan önce atmosfere çoğunlukla herkes katılmış olur ve dekor üzerindeki mercan ve lavanta dokunuşları misafirlerde rahatlatıcı bir etki yaratır. Açık hava terası ve salonu, takılmak için harika yerlerdir. Genellikle müzik dinlemek için gidilen mekânda her gece farklı bir DJ veya havalı bir müzik grubu bulunur.

Havana Bar ve Restaurant, Westville'deki Woodvale Grove'da, Sarit Center'ın yakınında yer almaktadır. Havana, zengin yerel ve uluslararası marka seçkisine sahip olmasıyla birlikte iyi bir bara da sahiptir. ​​Havana restoranı lezzetlidir ve mâkul fiyatlarla lezzetli yemekler sunmaktadır. Yeni gelenler için çorbalar, salatalar, balıklar, sığır eti biftek, domuz pirzola ve tavuk yemeklerinin yanı sıra tatlılar ve içecekler de vardır.

Devamını Oku

Nairobi Festivalleri

nn3.jpg

Her yıl düzenlenen KCB Safari Rallisi, motorsporları meraklıları için ilginç bir etkinlik olabilir. İki gün kutlanan festival, şehri ziyaret eden turistlerin çoğunun ilgisini çekmektedir.

Doğu Afrika Sanat Festivali, Kenya Ulusal Müzesi tarafından her yıl düzenlenmektedir. Doğu Afrika'daki sanatçılar tarafından yapılan eserler, mimari tasarımlar, geleneksel eserler ve tablolar sergilenir. Festival üç gün sürer.

Kenya Müzik Festivali, ünlü bir Nairobi festivalidir. Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenir. Gruplar, bölgesel yarışmalar yoluyla farklı okullardan, kolejlerden ve üniversitelerden seçilir. Oryantal, Batı veya Afrika müziği kategorisinde sınıflandırılır. Yarışma dansa yönelik, sesli veya enstrümantal olabilir. Seçilen gruplar birbirleriyle rekabet eder.

Özerk yönetimin yıl dönümü olan Madaraka Günü her yıl 1 Haziran'da kutlanmaktadır.

Kenyatta Günü bağımsızlık mücadelesinde ölen kahramanları anıldığı gün olup her yıl 20 Ekim'de kutlanmaktadır.

12 Aralık'ta kutlanan Jamhuri Günü, 1963'ten beri bağımsızlığın kutlandığı gündür.

Nairobi Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Bayramı (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Madakara Günü (1 Haziran)

Ramazan Bayramı (25 Haziran)

Kurban Bayramı (1 Eylül)

Kahramanlar Günü (20 Kasım)

Kenya Milli Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Nairobi İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 194

Yangın: 193

Polis: 192

Beyrut Türkiye Dış Temsilcilikleri

Beyrut, T.C. Nairobi Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +254 20 712 69 29/ +254 20 712 69

E-posta: [email protected]

Adres: Türkiye Cumhuriyeti Nairobi Büyükelçiliği 30 Gigiri RoadP.O. Box 6474800620 Nairobi-Kenya

Nairobi Para Birimi

Kenya sınırları içerisinde yer alan Nairobi’de para birimi olarak Kenya şilini (KES) kullanılmaktadır. 100 Kenya şilini yaklaşık 3,40 Türk lirasıdır.

Nairobi’nin Resmi Dili

Kenya’da resmi dil olarak Svahili ve İngilizce konuşulur. Bu nedenle şehre gittiğinizde eğer İngilizce biliyorsanız yerel halkla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

Nairobi Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Kenya (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Nairobi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 21oC
  • Nis 20oC
  • May 19oC
  • Haz 17oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 20oC
  • Kas 19oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3.375.000 / Dil: İngilizce ve Svahili / Para Birimi: Kenya Şilini (KES) / İklim: Sıcak ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün