Google+

Nairobi

image_placeholder
Nairobi - : - / -
14℃
1 KES=0.04 TRY
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon20℃
 • Şubweather-icon20℃
 • Marweather-icon21℃
 • Nisweather-icon20℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon19℃
Nüfus: 3.375.000 / Dil: İngilizce ve Svahili / Para Birimi: Kenya Şilini (KES) / İklim: Sıcak ve ılıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Nairobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nairobi, Kenya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Adı, kentin içinden akan Nairobi Nehri'ne atıfta bulunan ve "soğuk su" anlamına gelen Maasai ifadesi “Enkare Nairobi”den geliyor. Kentin metropoliten alanı 6.547.547 nüfusa sahipken, şehrin nüfusu 3.138.369 kişidir.

Nairobi, 1899'da Britanya Doğu Afrikası sömürge makamları tarafından Uganda Demir Yolları’nda bir demir yolu deposu olarak kuruldu. Kasaba hızla büyüyerek 1907'de Kenya'nın başkenti Machakos'un yerine geçti. 1963'te bağımsızlıktan sonra Nairobi, Kenya Cumhuriyeti'nin başkenti oldu. Kenya'nın sömürge döneminde şehir, kahve, çay ve sisal endüstrisi için bir merkez haline geldi. Kent, ülkenin güney kesiminde Athi Nehri üzerinde uzanmaktadır ve deniz seviyesinden 1.795 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Uganda Demir Yolu, 1899 yılında inşa edilinceye kadar burası ıssız bir bataklıktı daha sonraları ise demir yolunun merkezi haline geldi.1900'lü yılların başlarında veba salgını ve kasabanın yakılması sonrasında Nairobi tamamen yeniden inşa edildi. Nairobi Demir Yolu kampının konumu, Mombasa ile Kampala arasındaki merkezî konumu nedeniyle seçildi. Ayrıca, nehir ağlarının su sağlayabilmesi ve yüksekliğinden ötürü tercih edilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kenya ve Nairobi denince akla gelen ilk yapılacak şey elbette safaridir. Ancak safari dışında Nairobi’de daha pek çok gezip görülecek yer vardır. Müzeleri, tarihi ve doğal parkları ile Nairobi turistlerin ilgisini çekmektedir.

Nairobi Milli Parkı

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi Milli Parkı, safari imkânı ve televizyonda belgesellerde izlediğimiz gerçek vahşi doğayı bizlere açıkça sunmasıyla her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen ülkenin en önemli noktalarından biridir. Burada, birbirinden farklı hayvanlarla canlı canlı heyecan dolu bambaşka bir dünya deneyimleyebilirsiniz.

Nairobi Milli Parkı, 1946 yılında Kenya’nın ilk milli parkı olarak kurulmuştur. Bu etkileyici alan, kent merkezinin 7 kilometre güneyinde yer almaktadır. Park, şehir içinde vahşi bir doğa sunması dolayısıyla oldukça önemli ve ilgi çekicidir. Nairobi’nin yükselen gökdelenleri parktan görülebilmektedir. Sömürgecilerin ilk olarak 19. yüzyılda geldikleri bölge bolca yeşillendirilmiş ve tabiata uygun hale getirilmiştir. Bunun üzerine de vahşi doğaya ev sahipliği yapabilecek bu 117 kilometrekarelik dev alan aslan, zürafa, zebra ve gergedan gibi Afrika ruhunu yansıtan canlıların yaşamına tanıklık etmeniz için hazırlanmıştır. Burada, safari turu için bir yetişkinden 50 Amerikan doları, indirimli bilet alabilecek kişiler içinse 25 Amerikan doları talep edilmektedir.

-

Nairobi lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Westhouse-A One Degree South Hotel, Hotel Metro Nairobi, The Headquarters Inn. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Tropical Towers Apartments, Nairobi Airport Stop Over House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Sunrise Hotel, Jambo Chester Nairobi, Velvet House - Home Stay otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Nairobi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nairobi Milli Müzesi

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Nairobi Gezilecek Yerler-1

Müze, Kenya'nın zengin mirasını sergilemek hem de eğitim ve eğlence için ülkenin bir durak noktası olması amacıyla açılmıştır. Müzeye ek olarak, ziyaretçilere sakin bir ortam sunan botanik bahçelerinin yanı sıra çeşitli alışveriş ve yemek mekânları da bulunmaktadır. Nairobi Milli Müzesi, 1910'da, çeşitli örneklerin koleksiyonlarını tutmak ve muhafaza etmek için bir yere ihtiyaç duyan Doğu Afrika ve Uganda Doğal Tarih Derneği altında bir grup hevesli doğa bilimci tarafından kuruldu. Müzenin ilk sitesi şu anda çok küçük olan Nyayo Evi idi.

Müze, yıl boyunca 08.30 – 17.30 saatleri arasında açıktır. Nairobi Ulusal Müzesi, Müze Tepesi'nde, hem kamu hem de özel araçlarla erişilebilen Nairobi şehir merkezine yaklaşık 10 dakika mesafede yer almaktadır. 1929 yılında inşa edilen bina, Kenya'nın tarih, doğa, kültür ve çağdaş sanatının ünlü koleksiyonlarını barındıran Kenya Ulusal Müzeleri'nin amiral gemisi gibidir.

-

Karen Blixen’in Evi

014 Eyl 2017Gezilecek Yerler

Nairobi Gezilecek Yerler-2

Bungalov tarzı ev, Karen Blixen Müzesi olarak 1912'de İsveç mühendis Åke Sjögren tarafından yaptırılmıştır. Ev ve bağlı mülkleri 1917'de Karen Blixen tarafından satın alınmıştır. Kocası, Baron Bror von Blixen-Finecke'den bir kahve tarlası işletmek amacıyla burayı almak istemiştir. 1921'de Blixenler ayrıldıktan sonra Karen Blixen evde oturmayı Danimarka'ya dönene dek sürdürdü. Burada en ünlü kitabını yazdı.

Ev daha sonra Danimarka hükümeti tarafından 1964'te bağımsızlık hediyesi olarak yeni Kenya hükûmetine bağışlandı. 1986'da Kenya'nın ulusal müzelerinden biri olarak halka açıldı. Müzenin lüks Nairobi banliyösünde yer aldığı günümüzde Karen Blixen'in Danimarka'ya dönmesinden sonra kahve çiftliklerinin arazisinde parselleme yoluyla yaratılmış bir şehir oluştu.

Karen Blixen Müzesi, hafta sonları ve resmi tatil günleri de dâhil olmak üzere her gün 9.30-20.00 arasında açıktır. Müzede bir hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Müze; düğünler, kurumsal etkinlikler ve diğer etkinlikler için kiralanabilir.

-

Nairobi, Kampala ve Mombasa şehirleri arasında yer almaktadır. Nairobi Rift Vadisi'nin doğu yakasına bitişik olduğu için, zaman zaman küçük depremler meydana gelir. Şehrin batısında yer alan Ngong Tepeleri, Nairobi alanının en belirgin coğrafî özelliğidir. Kenya Dağı, Nairobi'nin kuzeyinde, Kilimanjaro Dağı'nınsa güneydoğusundadır.

Geolocation

Nairobi lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Nairobi lokasyonunu gezmek isterseniz; Kenya Safari Turu - 2490 USD , Kenya Safari Turu - 2490 USD , Kenya Safari Turu - 2290 USD , Kenya Safari Turu - 2290 USD , Kenya Safari Turu - 2350 USD gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Nairobi turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

nairobi1.jpg

Tropikal tipli sıcak ve ılıman iklimin yıl boyu hüküm sürdüğü Nairobi’yi ocak-şubat aylarında ziyaret ettiğinizde yeşile ve birbirinden güzel doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Ancak yağışlı geçen nisan-mayıs dönemi, gezi planlarınızı aksatabileceğinden genellikle bu ayları tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

maxresdefault.jpg

Haftanın her günü İstanbul- Nairobi uçuş seferleri karşılıklı olarak düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak uçuş süresi 6 saat 30 dakikadır. Jomo Kenyatta Uluslararası Havaalanı, Doğu ve Orta Afrika'nın en büyük havalimanıdır. Bölgesel hava taşımacılığında oldukça büyük ve önemli bir havaalanıdır. Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 17 kilometrelik bir mesafe vardır.

Nairobi’de Nerede Kalınır?
 

Nairobi’de düşük, orta ve yüksek bütçeli her kesimden misafir için kalacak güzel ve güvenli yerler bulmak mümkündür. Tom Mboya Caddesi’nin çevresindeki bölgede çok düşük maliyetli oteller vardır ve dolaşmak güvenlidir. Nairobi'deki ekonomik tek kişilik konaklama birimleri 1000 Kenya şilininden düşüktür.

Wildebeest Camp, Langata'daki Mokoyeti West’te yer alır. Yurtlar, kamp alanları, sürekli çadırlar ve daha üst kattaki odalı seçenekleriyle güzel, temiz bir kamp. Ortak alan, rahat bir TV odasına ve açık verandalı makul fiyatlı bir restorana sahiptir. Paranızın karşılığını alabileceğiniz harika bir yerdir ve ücrete kahvaltı dahildir, WI-FI son derece hızlıdır. Açıkça görülen dezavantaj, şehir merkezinden çok uzak olması, ancak Zürafa Merkezi, Fil Yetimhanesi ve Nairobi Ulusal Parkı gibi yerleri kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Milimani Backpackers & Safari Merkezi. Oldeani Crescent’te yer almaktadır. Şehir merkezine 15-20 dakikalık yürüme mesafesindedir. İnternet, WI-FI, sıcak duş ve bar bulunmaktadır. Milimani ayrıca safariler ve diğer geziler de yapıyor.

Nairobi İçi Ulaşım


Nairobi'ye ulaştığınızda, havaalanından kendinize araba kiralayabilirsiniz. Şehirde trafik sağdan akar. Nairobi’de araba kiralama şirketleri şoförlü seçenekler de sunmaktadır. Şehirde daha çok Japon yapımı araçlar görebilirsiniz.

Taksi seçeneğini kullanabilirsiniz ancak taksiler ne ucuz, ne de yaygın. Fiyatlar, seyahate çıkmadan önce her zaman müzakere edilmeli ve daha sonra ödenmelidir ayrıca taksiciler sadece nakit kabul edilmektedir. Taksiler genellikle otellerin, alışveriş merkezlerinin ve turistik alanların çevresinde park edilmiş olarak bulunabilir.

Otobüs kullanacaksanız, matatus (halk minibüsleri / banliyö otobüsleri) genellikle Nairobi vebanliyöleri arasında seyahat etmek için kullanılır. Matatus, 14 koltuk büyüklüğündeki minibüs ile büyük 50 koltuklu otobüs arasında büyüklüğe sahiptir. Genellikle güvende olmasına rağmen, matatuslarda her yıl çok sayıda kaza gerçekleşmektedir. Yerel para birimiyle 10-40 Kenya şilini ile bu araçları kullanabilirsiniz.

 

Nairobi Mutfağı

Nairobi, çeşitli restoranlar ve kavrulmuş eti belirtmek için kullanılan yerel bir terim olan nyama chomaya ev sahipliği yapılmasının yanı sıra, bünyesinde Amerikan fast food restoranlarını da bulunduruyor. Popüler ve köklü Güney Afrika zincirleri olan Galittos, Steers, PizzaMojo, Spur Steak Ranches gibi restoranlar da şehirde yer almaktadır. Artcaffe, Nairobi Java House ve Dormans gibi çoğunlukla üst orta sınıfın uğrak yeri olan restoranlar son yıllarda giderek daha popüler hale gelmektedir. Şehir merkezindeki popüler K'osewe's ve Afrika lezzetleri konusunda uzmanlaşmış Amaica gibi geleneksel yemek yerleri de kapsamlı bir şekilde hizmet vermektedir. İtalyan, Lübnan, Etiyopyalı, Fransız ve deniz mahsullerinden olmak üzere belirli mutfaklarda uzmanlaşmış lüks restoranlar, şehrin batısında ve güneyindeki beş yıldızlı otellerde ve zengin banliyölerde bulunur.

Nairobi’de Gece Hayatı

Nairobi şehri, gün batımında bir parti merkezine dönüşmektedir. Hafta sonuna yaklaştıkça tonlarca kulüpten gelen müziğin sesi iyice açılır ve egzotik içecek ve atıştırmalıkların eksikliği asla hissedilmez.

Nairobi barları ve kulüpleri, rekabeti yenmek ve müşterilerini sadık tutmak için dekor, mobilyalar ve ses sistemlerine yoğun bir şekilde yatırım yapmaktadır. Nairobi'de en iyi gece hayatını sunan mekanlarının başında aşağıdaki mekânlar gelir.

Brew Bistro, Ngong Yolu’nda bulunan Piedmont Plaza'da bulunur ve Nairobi'deki en havalı gece mekânlarından biridir. Brew Bistro, usta bira üreticileri ve birinci sınıf biranın yanı sıra leziz yerel ve uluslararası gurme yemekleri ve aperitifleriyle hizmet veren enfes restoranı ile de ünlüdür. Akşamdan önce atmosfere çoğunlukla herkes katılmış olur ve dekor üzerindeki mercan ve lavanta dokunuşları misafirlerde rahatlatıcı bir etki yaratır. Açık hava terası ve salonu, takılmak için harika yerlerdir. Genellikle müzik dinlemek için gidilen mekânda her gece farklı bir DJ veya havalı bir müzik grubu bulunur.

Havana Bar ve Restaurant, Westville'deki Woodvale Grove'da, Sarit Center'ın yakınında yer almaktadır. Havana, zengin yerel ve uluslararası marka seçkisine sahip olmasıyla birlikte iyi bir bara da sahiptir. ​​Havana restoranı lezzetlidir ve mâkul fiyatlarla lezzetli yemekler sunmaktadır. Yeni gelenler için çorbalar, salatalar, balıklar, sığır eti biftek, domuz pirzola ve tavuk yemeklerinin yanı sıra tatlılar ve içecekler de vardır.

Nairobi Festivalleri


Her yıl düzenlenen KCB Safari Rallisi, motorsporları meraklıları için ilginç bir etkinlik olabilir. İki gün kutlanan festival, şehri ziyaret eden turistlerin çoğunun ilgisini çekmektedir.

Doğu Afrika Sanat Festivali, Kenya Ulusal Müzesi tarafından her yıl düzenlenmektedir. Doğu Afrika'daki sanatçılar tarafından yapılan eserler, mimari tasarımlar, geleneksel eserler ve tablolar sergilenir. Festival üç gün sürer.

Kenya Müzik Festivali, ünlü bir Nairobi festivalidir. Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenir. Gruplar, bölgesel yarışmalar yoluyla farklı okullardan, kolejlerden ve üniversitelerden seçilir. Oryantal, Batı veya Afrika müziği kategorisinde sınıflandırılır. Yarışma dansa yönelik, sesli veya enstrümantal olabilir. Seçilen gruplar birbirleriyle rekabet eder.

dsc07417-copy1.jpg


Nairobi, Afrika kültürü ile size keyifli bir alışveriş imkanı sunacaktır. Özel mücevherler, boyamalar, el yapımı ahşap ürünler, hemen evinize ve sevdiklerinize götürmek isteyeceğiniz objeler arasında olacaktır. Kalite ve fiyat dükkandan dükkana göre değişebilir bu yüzden alacaklarınız konusunda birkaç yere fiyat sorarak karar verebilirsiniz. Bu renkli şehirde, birbirinden renkli ürünlere de hazır olun.

Naivas, Tuskys, Ukwala Choppies, Uchumi ve Nakumatt Nairobi’nin en bilinen süpermarketleridir. Ayrıca tanıdık bir mağaza zinciri olarak Carrefour’a rastlayabilirsiniz. Alışveriş merkezleri konusunda, Hub Karen Alışveriş Merkezi de içinde aradığınız pek çok mağazayı ve ürünü barındıran önemli merkezlerden biridir. Ayrıca safari macerasına katıldığınızda da buralardaki yerlerden hatıra için en düşük bütçeden lükse kadar çeşitli hediyelikler satın alabilirsiniz.

Türkiye (GMT +3) ile Kenya (GMT +3) arasında zaman farkı yoktur.

Kenya sınırları içerisinde yer alan Nairobi’de para birimi olarak Kenya şilini (KES) kullanılmaktadır. 100 Kenya şilini yaklaşık 3,40 Türk lirasıdır.

Kenya’da resmi dil olarak Svahili ve İngilizce konuşulur. Bu nedenle şehre gittiğinizde eğer İngilizce biliyorsanız yerel halkla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

Beyrut, T.C. Nairobi Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. NAİROBİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: +254 20 712 69 29/ +254 20 712 69

E-posta: embassy.nairobi@mfa.gov.tr

Adres: Türkiye Cumhuriyeti Nairobi Büyükelçiliği 30 Gigiri RoadP.O. Box 6474800620 Nairobi-Kenya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya Bayramı (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Madakara Günü (1 Haziran)

Ramazan Bayramı (25 Haziran)

Kurban Bayramı (1 Eylül)

Kahramanlar Günü (20 Kasım)

Kenya Milli Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 194

Yangın: 193

Polis: 192

1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya'ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Kenya'ya varışlarından önce "www.ecitizen.go.ke" web sayfasındaki "Services" bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekmektedir.