Kampala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Kampala şehrinin Victoria Gölü’ne sınırı mevcuttur. Şehrin bu bölümlerinde doğal güzellikler ve plajlar da yer alır.

Uganda'nın ve doğal olarak Kampala’nın Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Tropikal iklimin hakim olduğu Kampala’da Ağustos-Aralık ayları arasında yoğun ve Şubat-Haziran ayları arasında seyrek yağışlar görülür. Hava sıcaklıkları ise yıl boyunca ortalama 25 derecedir.

Bu sayede, sadece yağışları göz önünde bulundurarak ülkeye her dönem gitmek mümkündür. Ama dilerseniz Eylül aylarında Bayimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali ya da Ekim ayında Kampala Şehir Festivali’ne katılmak için de bu dönemleri tercih edebilirsiniz.

1,659,600 kişilik nüfusa sahip ola şehirde dolaşırken Kampalaların ne kadar sıcakkanlı ve yardım sever olduğunu da fark edeceksiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=kWiMGyLpmKU

Kampala ile İlgili

Kampala Nerededir?

Kampala, Afrika’da yer alan Uganda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Kampala şehrinin Victoria Gölü’ne sınırı mevcuttur.

Kampala’ya Nasıl Gidilir?

kampala-hills.jpg

Kampala’ya uçakla gitmek için 35 kilometre uzaklıktaki Entebbe şehrine gitmek gerekir. Buradan taksi ya da shuttle servislerle Kampala’ya geçmek mümkündür. Entebbe’ye İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun dışında Dubai, Johannesburg, Brüksel ya da İngiltere’den de direkt uçuşlar yapılmaktadır.

 Kampala'ya Ne Zaman Gidilir?

Uganda'nın ve Kampala’nın Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Tropikal iklimin hakim olduğu Kampala’da Ağustos-Aralık ayları arasında yoğun ve Şubat-Haziran ayları arasında seyrek yağışlar görülür. Hava sıcaklıkları ise yıl boyunca ortalama 25 derecedir.

Kampala’da Nerede Kalınır?

Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda’nın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Kampala, ilk bakışta karmaşık şehir yapısıyla önyargılara yol açsa da, merkezinden uzaklaştıkça şehir turistlere pek çok güzelliği ve zevki bir arada sunar. Örneğin Nil Nehri’nde rafting yapabilir, Bwindi Milli Parkı’nda timsah, zebra ya da ceylan gibi farklı hayvan türlerini yakından inceleyebilirsiniz. Tarih meraklıları için de pek çok seçenek sunan Kampala’da Uganda Müzesi’nde ülke ile ilgili bilgi sahibi olabilir ya da Kikaya Tepesi’nin zirvesindeki Bahai Tapınağı’ndan yerel kültür ve geleneklerle tanışabilirsiniz. Kampala’nın güneyinde yer alan Victoria Gölü ise sunduğu güzel plajlar ile keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.Ziyaretçilerine bunlar gibi daha pek çok tatil etkinliği seçeneği sunan Kampala şehri, konaklama konusunu da fazlasıyla düşünmüş. Şehrin farklı bölgelerinde 4-5 yıldızlı otellerden pansiyon ya da hostellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden konaklama imkânı bulmak mümkün.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kampala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kampala Otelleri

Uganda ülkesinin başkenti olan Kampala, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak anılıyor. Yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusa sahip olan Kampala, turistlerin ilgi gösterdiği bir şehir olduğundan belirli dönemlerde daha da kalabalıklaşıyor.  Farklı kültürel kimliği, tarihî yapıları, farklı hayvan türleriyle tanışabileceğiniz doğal güzellikleri ve şehrin güneyinde yer alan Victoria Gölü kenarındaki plajlar sayesinde Kampala her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Turistlere bu kadar çok güzellik sunan Kampala şehrinde haliyle konaklama açısından da farklı seçenekler yer alıyor. Şehrin farklı bölgelerinde 4-5 yıldızlı otellerden pansiyon ya da hostellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden konaklama imkânı bulmak mümkün. Kampala’da konaklama için kültürü yakından tanıyabileceğiniz Şehir Merkezi, Victoria Gölü kıyısında yer alan Munyonyo, doğa turları yapılabilen Makindye, tarihî yapılara yakınlığı ile Nakawa ve Rubaga (Cathedral) bölgeleri tercih edilebilir.

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kampala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kampala Gezilecek Yerler

Kampala, yedi tepe üzerine kurulu bir kent. Şehirde modern yapı fazla yok. topraktır. Nüfusu 1.500.000 ama gündüz çalışmaya gelen, malını satmaya gelen kişilerle 2.500.000 nüfusa ulaşan bir kenttir. Bu yüzden günün her saatinde sokaklarda ve yollarda insan görmek mümkün. Şehirde modern yapı fazla yok. Çoğu yeri toprak. Trafik ışıkları yok. Nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülke. Afrika’da başkentler genelde güvenlik sorunları yaşarken, Kampala nispeten daha güvenlidir. Yalnız eşcinsellik Uganda’da hoş karşılanmadığı için turistlerin bu özelliklerini saklamaları daha iyi olur.

Kentin çok fazla tarihi, turistik noktası olmamakla beraber, Nakasero Bölgesi’ndeki Ulusal Tiyatro ve yanındaki Afrika El Sanatları Merkezi ile merkezdeki Ovino Pazarı görülebilecek yerleri arasında sayılabilir. Özellikle Ovino Pazarı, geleneksel Uganda yaşam tarzı hakkında bir fikir sahibi olunabilmesi açısından görülmeye değer durumdadır.

Kampala’dan dolmuşla Entebbe’ye ulaşabilirsiniz. Entebbe, küçük ama yemyeşil bir kent. Aynı zamanda Entebbe’den Mpanga Adası’na günlük şempanze turları düzenleniyor.

Devamını Oku

 Kampala Şehir İçi Ulaşım

news013px.jpg

Kampala’da şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: “boda boda”, “matatu” ve özel kiralık araçlar. Boda boda, aslında bildiğimiz motorsikletlerdir. Şehrin her yerine, adım başı görebileceğiniz bu araçlarla ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak sürücülerinin hızlı ve akrobatik hareketlerle trafiği aşarak gitmeye çalıştıklarını söylemekte fayda var. Ancak şoförlerin “güvenliboda” olarak adlandırılan turuncu ceketi giyip, kask taktığını göreceksiniz. Bu kaskları takanları tercih etmeniz sizin için daha gücenli olacaktır. “Matatus” ise bir nevi minibüs çeşidirdir. Şehrin ve hatta ülkenin pek çok yerine bunlarla yolculuk yapabilirsiniz.

Kampala Mutfağı

Ugandan_traditional_meal.jpg

Uganda’da hem modern hem de geleneksel pişirme yöntemleriyle hazırlanan yemekler mevcuttur. Pek çok yemekte İngiliz, Arap ve Asya mutfağının etkileri görülmektedir.

Karbonhidratı bol, soslu ve etli yemekler mevcuttur. Sebze, patates, muz ve tropik meyveler tabaklarda sıkça kendine yer bulur. Et olarak tavuk, domuz, balık, sığır, keçi ve koyun etlerini tüketirler. Yemeklerin yanında ekmek yerine pilav yemeyi tercih ederler. En çok bilinen yemeklerinden biri “matooke”dir. Yeşil muzun ızgarada pişirilmesi ya da patates gibi ezilmesiyle hazırlanır. Yanında pilav yemeyi tercih ederler. Bir diğer öne çıkan yemek ise “ugali”dir. Mısır unu ve kaynamış süt ya da su ile hazırlanarak servis edilir.

Popüler restoranlar

Lawns, Fang Fang, Haandi, Masala Chaat House, Khana Khazana.

Bahşiş

Uganda restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın yüzde 10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Kampala’da Alışveriş

Kampala’da alışveriş deyince, öncelikle Uganda’da mağazaların Pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatmak gerek. Cumartesi günleri de tüm gün açık kalmıyorlar. Hafta içi ise sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açıktırlar.

Başkent Kampala’da “Owino Market”a mutlaka uğramalısınız. Sadece şehrin değil, Uganda’nın da en büyük alışveriş yeri olan alanda hediyelik eşya anlamında her şeyi bulmak mümkündür. Ancak sıkı pazarlık yapmanız gerekeceğini sakın unutmayın. Satın alınabilecek ürünler arasında ahşap işçiliğinin hünerleri olan biblo çeşitleri, masklar, hayvan desenli ürünler, yerel kıyafetler, hasır çantalar, Afrika davulu çeşitleri, özel boncuklarla hazırlanmış takılar öne çıkmaktadır.

Kampala Gece Hayatı

Kampala’da hareketli bir gece hayatı mevcut değildir. İnsanlar restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir. Ama yine de bir kulüpe gitmek isteyenler için Club Silk ya da Ange Noir önerilmektedir. Daha sakin bir akşam geçirmek isteyenler ise kokteylleriyle adını duyuran “Lawns Restaurant & Lounge Bar”ı tercih edebilir.

Kampala Festivaller

Amakula Kampala Uluslararası Film Festivali (Mart)

Bayimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali (Eylül)

Nile Gold Jazz Safari (Ekim)

Kampala Şehir Festivali (Ekim)

Kyandondo Rugby Club “Burası Uganda” (Aralık)

Kampala Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Özgürlük Günü (26 Haziran)

Başpiskopos Janani Luwum’u Anma Günü (16 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Şehitler Günü (3 Haziran)

Ulusal Kahramanlar Günü (9 Haziran)

Ramazan Bayramı

Şeker Bayramı

Bağımsızlık Günü (9 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kampala İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Kampala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kampala’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Kampala Türkiye Dış Temsilciliği

KAMPALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Elgon Terrace Plot No: 9, Kololo Kampala /UGANDA P.O.Box: 34718

Telefon: +256 414 500 182

[email protected]

http://kampala.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: UGANDA, BURUNDİ

Kampala Para Birimi

Uganda ülkesindeki Kampala şehrinin para birimi Uganda Şilini’dir (UGX). 1 TL yaklaşık 1.100 Şilin’dir.

Kampala Resmi Dili

Uganda ülkesinde bulunan Kampala’nın resmi dili İngilizce ve Svahilice’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Ateso/Akaramojong, Kakwa/Kuku, Kinyarwanda, Kumam, Luganda, Lugbara, Lugwere/Lumasaba/Lugisu, Lunyoli, Luo, Lusamia, Lusoga, Rukonjo, Runyankole/Rukiga, Runyoro/Rutooro, Sebei

Kampala Saat Farkı

Kampala (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Kampala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 21oC
  • May 20oC
  • Haz 20oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 21oC
  • Kas 21oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus:1,659,600 / Dil: İngilizce ve Svahilice / Para Birimi: Uganda Şilini (UGX) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün