Google+

Arama formu

Kampala

Uganda ülkesinin başkenti olan Kampala, aynı zamanda ülkenin en büyük...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Özgürlük Günü (26 Haziran) Başpiskopos Janani...
Devamı oku
Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kampala, Afrika’da yer alan Uganda ülkesinin başkenti ve en büyük...
Devamı oku
Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda’nın...
Devamı oku
Uganda ülkesindeki Kampala şehrinin para birimi Uganda Şilini’dir (UGX...
Devamı oku
Uganda ülkesinde bulunan Kampala’nın resmi dili İngilizce ve Svahilice’...
Devamı oku
Kampala (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı...
Devamı oku
KAMPALA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Elgon Terrace Plot No: 9, Kololo Kampala...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kampala’ya girmek için vize alması...
Devamı oku
Uganda'nın ve Kampala’nın Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık...
Devamı oku
Kampala’ya uçakla gitmek için 35 kilometre uzaklıktaki Entebbe...
Devamı oku
Kampala’da şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: “boda boda”, “...
Devamı oku
Kampala, yedi tepe üzerine kurulu bir kent. Şehirde modern yapı fazla...
Devamı oku
Uganda’da hem modern hem de geleneksel pişirme yöntemleriyle...
Devamı oku
Kampala’da hareketli bir gece hayatı mevcut değildir. İnsanlar restoran...
Devamı oku
Kampala’da alışveriş deyince, öncelikle Uganda’da mağazaların Pazar...
Devamı oku
Amakula Kampala Uluslararası Film Festivali (Mart) Bayimba...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 UGX = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 22℃
Mar 22℃
Nis 21℃
May 20℃
Haz 20℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 20℃
Eki 21℃
Kas 21℃
Ara 21℃
Kısa Kısa...
Nüfus:1,659,600 / Dil: İngilizce ve Svahilice / Para Birimi: Uganda Şilini (UGX) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kampala Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Kampala şehrinin Victoria Gölü’ne sınırı mevcuttur. Şehrin bu bölümlerinde doğal güzellikler ve plajlar da yer alır.

Uganda'nın ve doğal olarak Kampala’nın Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Tropikal iklimin hakim olduğu Kampala’da Ağustos-Aralık ayları arasında yoğun ve Şubat-Haziran ayları arasında seyrek yağışlar görülür. Hava sıcaklıkları ise yıl boyunca ortalama 25 derecedir.

Bu sayede, sadece yağışları göz önünde bulundurarak ülkeye her dönem gitmek mümkündür. Ama dilerseniz Eylül aylarında Bayimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali ya da Ekim ayında Kampala Şehir Festivali’ne katılmak için de bu dönemleri tercih edebilirsiniz.

1,659,600 kişilik nüfusa sahip ola şehirde dolaşırken Kampalaların ne kadar sıcakkanlı ve yardım sever olduğunu da fark edeceksiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=kWiMGyLpmKU

Kampala Gezilecek Yerler

Kampala, yedi tepe üzerine kurulu bir kent. Şehirde modern yapı fazla yok. topraktır. Nüfusu 1.500.000 ama gündüz çalışmaya gelen, malını satmaya gelen kişilerle 2.500.000 nüfusa ulaşan bir kenttir. Bu yüzden günün her saatinde sokaklarda ve yollarda insan görmek mümkün. Şehirde modern yapı fazla yok. Çoğu yeri toprak. Trafik ışıkları yok. Nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülke. Afrika’da başkentler genelde güvenlik sorunları yaşarken, Kampala nispeten daha güvenlidir. Yalnız eşcinsellik Uganda’da hoş karşılanmadığı için turistlerin bu özelliklerini saklamaları daha iyi olur.

Kentin çok fazla tarihi, turistik noktası olmamakla beraber, Nakasero Bölgesi’ndeki Ulusal Tiyatro ve yanındaki Afrika El Sanatları Merkezi ile merkezdeki Ovino Pazarı görülebilecek yerleri arasında sayılabilir. Özellikle Ovino Pazarı, geleneksel Uganda yaşam tarzı hakkında bir fikir sahibi olunabilmesi açısından görülmeye değer durumdadır.

Kampala’dan dolmuşla Entebbe’ye ulaşabilirsiniz. Entebbe, küçük ama yemyeşil bir kent. Aynı zamanda Entebbe’den Mpanga Adası’na günlük şempanze turları düzenleniyor.

Entebbe

Kampala’nın dolmuşla yarım saat mesafesinde Entebbe yer alır. Entebbe, Viktorya Gölü kıyısında küçük ve yemyeşil bir şehirdir. İsmini, daha çok, bir İsrail yolcu uçağını kaçıran Filistinlilere yapılan operasyonla duyurmuştur. Ünlü Entebbe Baskını, Temmuz 1976'da İsrail'deki Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını isteyen bir grubun Atina-Paris seferini yapan bir Fransız havayolları uçağını kaçırarak Entebbe'ye indirmesiyle başladı. Korsanlar, uçakta bulunan İsrail pasaportluları rehin tutarak diğer yolcuları serbest bıraktılar. O sırada Uganda'nın başında olan Idi Amin havaalanına gelerek hava korsanlarını destekleyen bir konuşma yapar. Korsanlar, Filistinli mahkumlar bırakılmaz ise ertesi gün uçağı yolcularla beraber havaya uçuracaklarını bildirirler. O gece İsrail'den havalanan üç nakliye uçağı havalananına baskın yapar ve tüm hava korsanlarını ve onları koruyan Ugandalı askerleri öldürüp rehineleri uçaklara bindirip kaçırırlar.

Entebbe’den Mpanga Adası’na günlük şempanze turları düzenleniyor. Şehrin yakınında Botanik Bahçesi bulunur. Burası Tarzan filmlerinin çevrildiği, yüksek ağaçlarla kaplı ormanlık bir alan. Botanik Bahçesi’nin biraz ilerisinde Hayvanat Bahçesi kurulmuş. Bahçede, Afrika’nın safari bölgelerindeki hayvanların pek çoğunu görmek mümkün. Entebbe’ye gelin ve mutlaka bu doğal parkı görün deriz.

Entebbe

Mpanga Koruma Ormanı

Kampala şehrinin Masaka yolu üzerinde ve sağ tarafta yer alan Mpanga Koruma Ormanı yağmurun etkisini bile hissettirmeyecek kadar yüksek ağaçlarla kaplıdır. Bu alanda, 100’den fazla kuş ve kelebek türü bulunmaktadır. Ayrıca bu ormanda sadece Uganda’ya özgü pek çok nadide ağaç ve bitki türü yetişmektedir. Ormanın yarım saat uzağında Ekvator çizgisine ulaşılır. Ekvator, yol kenarında birbirine çapraz duran, daire biçiminde iki çemberle simgeleniyor. Çemberlerin üzerinde “Ekvator” yazılı. Burası, Ekvatorun geçtiği dünyadaki 10 ülkeden biri olarak sadece Kampala’nın değil tüm Uganda’nın önemli bir ziyaret noktasını oluşturuyor.

Ekvator’dan sonra doğal rota Masaka yönünedir. Ancak geri kalmış bir kent olan Masaka, turistlerden pek de rağbet görmemektedir. Tarihi ve turistik anlamda fazla bir özelliği olmayan Masaka’nın tepe kısımlarında çıkıldığında görülebilen Şii İmamı Ağa Han’ın evi, kentin belki de tek özellikli binasıdır. Ancak bu bina muhteşem mimarisi ve manzarasıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Mpanga Koruma Ormanı

Jinja

Kampala’nın 1,5 saat doğu yönüne gidildiğinde, tek katlı, birbirine yanaşık vaziyette, renk renk binalardan oluşan bir yerleşim merkeziyle karşılaşılır. Burası Uganda’nın önemli bir sörf merkezi Jinja Kenti’dir. Uganda’nın diğer bölgelerindeki genel görüntüler burada da olmasına karşın, nispeten daha derli toplu ve şirin bir yerdir. Özellikle ana cadde üzerindeki yapıların görüntüsü dikkat çekicidir. Her biri ayrı renkte olan bu tek katlı binaların kaldırım üzerindeki gölgelikleri kentin mimari ve kültürel dokusuna ilişkin ipuçları verir.

Jinja, Afrika’nın en büyük gölü Viktorya Gölü’nün kenarına kurulmuştur. Aynı zamanda Jinja, Nil Nehri’nin doğduğu ve Victoria Gölü’yle birleştiği yere de tanıklık eder. Göl ile nehrin birleştiği yer, Jinja’nın hemen kıyısında bulunuyor ve her ikisi birbirinden bir taş yığınıyla ayrılıyor. Bu yönüyle Jinja, turistler için önemli bir gezi noktası durumundadır. Sahile yakın Oboja Caddesi’nin sonuna kadar yürünüp, Triangle Oteli’nin yanından sağa dönülünce, biraz ilerde küçük bir bahçe ile karşılaşılır. Bahçenin içinde Mahatma Gandi’nin bronzdan yapılmış küçük bir heykeli vardır. Bahçe, Mahatma Gandi anısına Hint Hükümeti’nce oluşturulmuş. Gandi öldükten sonra küllerinden bir kısmının buraya savrulduğu iddia ediliyor. Hatta Gandi’nin hayatta iken, bir süre Jinja’da yaşadığı ve Nil üzerinde Rafting bile yaptığı söyleniyor. Bu yüzden, burası Ugandalı Hintlilerin kutsal bir ziyaret yeri gibidir.

Jinja

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kampala Nerededir?

Kampala, Afrika’da yer alan Uganda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Kampala şehrinin Victoria Gölü’ne sınırı mevcuttur.

 Kampala'ya Ne Zaman Gidilir?

Uganda'nın ve Kampala’nın Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Tropikal iklimin hakim olduğu Kampala’da Ağustos-Aralık ayları arasında yoğun ve Şubat-Haziran ayları arasında seyrek yağışlar görülür. Hava sıcaklıkları ise yıl boyunca ortalama 25 derecedir.

Kampala’ya Nasıl Gidilir?

kampala-hills.jpg

Kampala’ya uçakla gitmek için 35 kilometre uzaklıktaki Entebbe şehrine gitmek gerekir. Buradan taksi ya da shuttle servislerle Kampala’ya geçmek mümkündür. Entebbe’ye İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcuttur. Bunun dışında Dubai, Johannesburg, Brüksel ya da İngiltere’den de direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Kampala şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kampala’da Nerede Kalınır?

Doğu Afrika’nın en yaşanılası şehri olarak anılan Kampala, Uganda’nın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Kampala, ilk bakışta karmaşık şehir yapısıyla önyargılara yol açsa da, merkezinden uzaklaştıkça şehir turistlere pek çok güzelliği ve zevki bir arada sunar. Örneğin Nil Nehri’nde rafting yapabilir, Bwindi Milli Parkı’nda timsah, zebra ya da ceylan gibi farklı hayvan türlerini yakından inceleyebilirsiniz. Tarih meraklıları için de pek çok seçenek sunan Kampala’da Uganda Müzesi’nde ülke ile ilgili bilgi sahibi olabilir ya da Kikaya Tepesi’nin zirvesindeki Bahai Tapınağı’ndan yerel kültür ve geleneklerle tanışabilirsiniz. Kampala’nın güneyinde yer alan Victoria Gölü ise sunduğu güzel plajlar ile keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.Ziyaretçilerine bunlar gibi daha pek çok tatil etkinliği seçeneği sunan Kampala şehri, konaklama konusunu da fazlasıyla düşünmüş. Şehrin farklı bölgelerinde 4-5 yıldızlı otellerden pansiyon ya da hostellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden konaklama imkânı bulmak mümkün.

Kampala’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kampala otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kampala pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kampala Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kampala Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kampala Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kampala Otelleri
Kampala Ev Kiralama

Kampala Otelleri

Uganda ülkesinin başkenti olan Kampala, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak anılıyor. Yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusa sahip olan Kampala, turistlerin ilgi gösterdiği bir şehir olduğundan belirli dönemlerde daha da kalabalıklaşıyor.  Farklı kültürel kimliği, tarihî yapıları, farklı hayvan türleriyle tanışabileceğiniz doğal güzellikleri ve şehrin güneyinde yer alan Victoria Gölü kenarındaki plajlar sayesinde Kampala her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Turistlere bu kadar çok güzellik sunan Kampala şehrinde haliyle konaklama açısından da farklı seçenekler yer alıyor. Şehrin farklı bölgelerinde 4-5 yıldızlı otellerden pansiyon ya da hostellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden konaklama imkânı bulmak mümkün. Kampala’da konaklama için kültürü yakından tanıyabileceğiniz Şehir Merkezi, Victoria Gölü kıyısında yer alan Munyonyo, doğa turları yapılabilen Makindye, tarihî yapılara yakınlığı ile Nakawa ve Rubaga (Cathedral) bölgeleri tercih edilebilir.

Kampala Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kampala otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Kampala Şehir İçi Ulaşım

news013px.jpg

Kampala’da şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: “boda boda”, “matatu” ve özel kiralık araçlar. Boda boda, aslında bildiğimiz motorsikletlerdir. Şehrin her yerine, adım başı görebileceğiniz bu araçlarla ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak sürücülerinin hızlı ve akrobatik hareketlerle trafiği aşarak gitmeye çalıştıklarını söylemekte fayda var. Ancak şoförlerin “güvenliboda” olarak adlandırılan turuncu ceketi giyip, kask taktığını göreceksiniz. Bu kaskları takanları tercih etmeniz sizin için daha gücenli olacaktır. “Matatus” ise bir nevi minibüs çeşidirdir. Şehrin ve hatta ülkenin pek çok yerine bunlarla yolculuk yapabilirsiniz.

Kampala Mutfağı

Ugandan_traditional_meal.jpg

Uganda’da hem modern hem de geleneksel pişirme yöntemleriyle hazırlanan yemekler mevcuttur. Pek çok yemekte İngiliz, Arap ve Asya mutfağının etkileri görülmektedir.

Karbonhidratı bol, soslu ve etli yemekler mevcuttur. Sebze, patates, muz ve tropik meyveler tabaklarda sıkça kendine yer bulur. Et olarak tavuk, domuz, balık, sığır, keçi ve koyun etlerini tüketirler. Yemeklerin yanında ekmek yerine pilav yemeyi tercih ederler. En çok bilinen yemeklerinden biri “matooke”dir. Yeşil muzun ızgarada pişirilmesi ya da patates gibi ezilmesiyle hazırlanır. Yanında pilav yemeyi tercih ederler. Bir diğer öne çıkan yemek ise “ugali”dir. Mısır unu ve kaynamış süt ya da su ile hazırlanarak servis edilir.

Popüler restoranlar

Lawns, Fang Fang, Haandi, Masala Chaat House, Khana Khazana.

Bahşiş

Uganda restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın yüzde 10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Kampala Gece Hayatı

Kampala’da hareketli bir gece hayatı mevcut değildir. İnsanlar restoran ya da kafelerde vakit geçirmektedir. Ama yine de bir kulüpe gitmek isteyenler için Club Silk ya da Ange Noir önerilmektedir. Daha sakin bir akşam geçirmek isteyenler ise kokteylleriyle adını duyuran “Lawns Restaurant & Lounge Bar”ı tercih edebilir.

Kampala Festivaller

Amakula Kampala Uluslararası Film Festivali (Mart)

Bayimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali (Eylül)

Nile Gold Jazz Safari (Ekim)

Kampala Şehir Festivali (Ekim)

Kyandondo Rugby Club “Burası Uganda” (Aralık)

Kampala’da Alışveriş

Kampala’da alışveriş deyince, öncelikle Uganda’da mağazaların Pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatmak gerek. Cumartesi günleri de tüm gün açık kalmıyorlar. Hafta içi ise sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açıktırlar.

Başkent Kampala’da “Owino Market”a mutlaka uğramalısınız. Sadece şehrin değil, Uganda’nın da en büyük alışveriş yeri olan alanda hediyelik eşya anlamında her şeyi bulmak mümkündür. Ancak sıkı pazarlık yapmanız gerekeceğini sakın unutmayın. Satın alınabilecek ürünler arasında ahşap işçiliğinin hünerleri olan biblo çeşitleri, masklar, hayvan desenli ürünler, yerel kıyafetler, hasır çantalar, Afrika davulu çeşitleri, özel boncuklarla hazırlanmış takılar öne çıkmaktadır.

Kampala Saat Farkı

Kampala (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Kampala Para Birimi

Uganda ülkesindeki Kampala şehrinin para birimi Uganda Şilini’dir (UGX). 1 TL yaklaşık 1.100 Şilin’dir.

Kampala Resmi Dili

Uganda ülkesinde bulunan Kampala’nın resmi dili İngilizce ve Svahilice’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Ateso/Akaramojong, Kakwa/Kuku, Kinyarwanda, Kumam, Luganda, Lugbara, Lugwere/Lumasaba/Lugisu, Lunyoli, Luo, Lusamia, Lusoga, Rukonjo, Runyankole/Rukiga, Runyoro/Rutooro, Sebei

Kampala Türkiye Dış Temsilciliği

KAMPALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Elgon Terrace Plot No: 9, Kololo Kampala /UGANDA P.O.Box: 34718

Telefon: +256 414 500 182

embassy.kampala@mfa.gov.tr

http://kampala.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: UGANDA, BURUNDİ

Kampala Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Özgürlük Günü (26 Haziran)

Başpiskopos Janani Luwum’u Anma Günü (16 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Şehitler Günü (3 Haziran)

Ulusal Kahramanlar Günü (9 Haziran)

Ramazan Bayramı

Şeker Bayramı

Bağımsızlık Günü (9 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kampala İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Kampala Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kampala’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Uganda Vizesi

Uganda’ya yapacağınız turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı seyahatleriniz ile ilgili seyahatleriniz için vize başvurusu yapmanız gereklidir.