Kampala Gezilecek Yerler

Kampala, yedi tepe üzerine kurulu bir kent. Şehirde modern yapı fazla yok. topraktır. Nüfusu 1.500.000 ama gündüz çalışmaya gelen, malını satmaya gelen kişilerle 2.500.000 nüfusa ulaşan bir kenttir. Bu yüzden günün her saatinde sokaklarda ve yollarda insan görmek mümkün. Şehirde modern yapı fazla yok. Çoğu yeri toprak. Trafik ışıkları yok. Nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülke. Afrika’da başkentler genelde güvenlik sorunları yaşarken, Kampala nispeten daha güvenlidir. Yalnız eşcinsellik Uganda’da hoş karşılanmadığı için turistlerin bu özelliklerini saklamaları daha iyi olur.

Kentin çok fazla tarihi, turistik noktası olmamakla beraber, Nakasero Bölgesi’ndeki Ulusal Tiyatro ve yanındaki Afrika El Sanatları Merkezi ile merkezdeki Ovino Pazarı görülebilecek yerleri arasında sayılabilir. Özellikle Ovino Pazarı, geleneksel Uganda yaşam tarzı hakkında bir fikir sahibi olunabilmesi açısından görülmeye değer durumdadır.

Kampala’dan dolmuşla Entebbe’ye ulaşabilirsiniz. Entebbe, küçük ama yemyeşil bir kent. Aynı zamanda Entebbe’den Mpanga Adası’na günlük şempanze turları düzenleniyor.

Entebbe

Kampala’nın dolmuşla yarım saat mesafesinde Entebbe yer alır. Entebbe, Viktorya Gölü kıyısında küçük ve yemyeşil bir şehirdir. İsmini, daha çok, bir İsrail yolcu uçağını kaçıran Filistinlilere yapılan operasyonla duyurmuştur. Ünlü Entebbe Baskını, Temmuz 1976'da İsrail'deki Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını isteyen bir grubun Atina-Paris seferini yapan bir Fransız havayolları uçağını kaçırarak Entebbe'ye indirmesiyle başladı. Korsanlar, uçakta bulunan İsrail pasaportluları rehin tutarak diğer yolcuları serbest bıraktılar. O sırada Uganda'nın başında olan Idi Amin havaalanına gelerek hava korsanlarını destekleyen bir konuşma yapar. Korsanlar, Filistinli mahkumlar bırakılmaz ise ertesi gün uçağı yolcularla beraber havaya uçuracaklarını bildirirler. O gece İsrail'den havalanan üç nakliye uçağı havalananına baskın yapar ve tüm hava korsanlarını ve onları koruyan Ugandalı askerleri öldürüp rehineleri uçaklara bindirip kaçırırlar.

Entebbe’den Mpanga Adası’na günlük şempanze turları düzenleniyor. Şehrin yakınında Botanik Bahçesi bulunur. Burası Tarzan filmlerinin çevrildiği, yüksek ağaçlarla kaplı ormanlık bir alan. Botanik Bahçesi’nin biraz ilerisinde Hayvanat Bahçesi kurulmuş. Bahçede, Afrika’nın safari bölgelerindeki hayvanların pek çoğunu görmek mümkün. Entebbe’ye gelin ve mutlaka bu doğal parkı görün deriz.

05UG08-IM1005-entebbe-1475.jpg

Mpanga Koruma Ormanı

Kampala şehrinin Masaka yolu üzerinde ve sağ tarafta yer alan Mpanga Koruma Ormanı yağmurun etkisini bile hissettirmeyecek kadar yüksek ağaçlarla kaplıdır. Bu alanda, 100’den fazla kuş ve kelebek türü bulunmaktadır. Ayrıca bu ormanda sadece Uganda’ya özgü pek çok nadide ağaç ve bitki türü yetişmektedir. Ormanın yarım saat uzağında Ekvator çizgisine ulaşılır. Ekvator, yol kenarında birbirine çapraz duran, daire biçiminde iki çemberle simgeleniyor. Çemberlerin üzerinde “Ekvator” yazılı. Burası, Ekvatorun geçtiği dünyadaki 10 ülkeden biri olarak sadece Kampala’nın değil tüm Uganda’nın önemli bir ziyaret noktasını oluşturuyor.

Ekvator’dan sonra doğal rota Masaka yönünedir. Ancak geri kalmış bir kent olan Masaka, turistlerden pek de rağbet görmemektedir. Tarihi ve turistik anlamda fazla bir özelliği olmayan Masaka’nın tepe kısımlarında çıkıldığında görülebilen Şii İmamı Ağa Han’ın evi, kentin belki de tek özellikli binasıdır. Ancak bu bina muhteşem mimarisi ve manzarasıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

mpanga-forest.jpg

Jinja

Kampala’nın 1,5 saat doğu yönüne gidildiğinde, tek katlı, birbirine yanaşık vaziyette, renk renk binalardan oluşan bir yerleşim merkeziyle karşılaşılır. Burası Uganda’nın önemli bir sörf merkezi Jinja Kenti’dir. Uganda’nın diğer bölgelerindeki genel görüntüler burada da olmasına karşın, nispeten daha derli toplu ve şirin bir yerdir. Özellikle ana cadde üzerindeki yapıların görüntüsü dikkat çekicidir. Her biri ayrı renkte olan bu tek katlı binaların kaldırım üzerindeki gölgelikleri kentin mimari ve kültürel dokusuna ilişkin ipuçları verir.

Jinja, Afrika’nın en büyük gölü Viktorya Gölü’nün kenarına kurulmuştur. Aynı zamanda Jinja, Nil Nehri’nin doğduğu ve Victoria Gölü’yle birleştiği yere de tanıklık eder. Göl ile nehrin birleştiği yer, Jinja’nın hemen kıyısında bulunuyor ve her ikisi birbirinden bir taş yığınıyla ayrılıyor. Bu yönüyle Jinja, turistler için önemli bir gezi noktası durumundadır. Sahile yakın Oboja Caddesi’nin sonuna kadar yürünüp, Triangle Oteli’nin yanından sağa dönülünce, biraz ilerde küçük bir bahçe ile karşılaşılır. Bahçenin içinde Mahatma Gandi’nin bronzdan yapılmış küçük bir heykeli vardır. Bahçe, Mahatma Gandi anısına Hint Hükümeti’nce oluşturulmuş. Gandi öldükten sonra küllerinden bir kısmının buraya savrulduğu iddia ediliyor. Hatta Gandi’nin hayatta iken, bir süre Jinja’da yaşadığı ve Nil üzerinde Rafting bile yaptığı söyleniyor. Bu yüzden, burası Ugandalı Hintlilerin kutsal bir ziyaret yeri gibidir.

horse-riding-jinja.jpg

Kampala’da görülmesi gereken diğer yerler

Kasubi Mezarları, Uganda Müzesi, Rubaga Katedrali, Mandela Ulusal Stadyumu.

Kampala_Kasubi_Tombs.jpg