Ziwa Gergedan Sığınağı: Uganda / Kampala

Gece ava çıkıyorsunuz, tek bir hayvan vuruyorsunuz ve gizlice satıyorsunuz; karşılığında 106 senede kazanacağınız parayı kazanıyorsunuz. Siz olsanız yapar mısınız?

Binlerce Ugandalı bu soruya “evet, hemen” dediği için Uganda'da doğada serbest yaşayan gergedan kalmamış. Çinliler gergedan boynuzunu ilaç ve afrodizyak olarak kullanıyorlar. 1 kilo gergedan boynuzu 50 bin dolara kadar alıcı bulduğu için, avlamak isteyeni bol.

Uganda'da hiç gergedan kalmayınca, bir toplum örgütü girişimlerde bulunarak Kenya ve ABD'den gergedan ithal etmiş ve gergedanları aldığı geniş bir araziye salmış. İlk başlarda aldığı gergedanlara yenilerini de ekleyerek gergedan sayısını arttırmış.

Uganda'nın başkenti Kampala'ya yaklaşık 3 saat mesafede bulunan “Ziwa Gergedan Sığınağı” bu şekilde elindeki gergedan sayısını 30'a kadar çıkarmış.

Artık turizm firmaları ile yakın bir işbirliği içinde gergedanları ziyarete gelenlerden aldıkları ücretlerle daha çok gergedan üretmeye ve doğaya geri salıvermeye çalışıyorlar.

Kamp girişinde bulunan tabelada bütün gergedan aileleri tanıtılmış. “Obama” ismi doğal olarak dikkat çekici… Efenim, doğan gergedanlardan birinin babası Kenya'dan, annesi ise ABD'den olduğu için kendisine Obama ismi verilmiş.

Gergedanları avlamak isteyen çok meraklı olduğu için, bütün gergedanlar 24 saat silahlı koruma ile otluyor. Sakin sakin otlayan her gergedan ailesinin hemen yanında sakin sakin onları gözleyen silahlı bir gergedan çobanı var. Sığınaktaki silahlı görevliler sadece bunlarla sınırlı değil, kampın girişini ve çevresini devriye gezen başkaları da var. Eee ne de olsa gergedan boynuzu, altından daha değerli bir şey…

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Başar Kurtbayram

Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim.