Nairobi Gezilecek Yerler

Kenya ve Nairobi denince akla gelen ilk yapılacak şey elbette safaridir. Ancak safari dışında Nairobi’de daha pek çok gezip görülecek yer vardır. Müzeleri, tarihi ve doğal parkları ile Nairobi turistlerin ilgisini çekmektedir.

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi’ye gelip de doğal hayatla bütünleşmemek olmaz. Bundan dolayı Nairobi Milli Parkı ilk duraklarınızdan olmalı. Ardından şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan Nairobi Milli Müzesi’ni gezmeli ve Karen Blixen’in Evi’ni ziyaret etmelisiniz. Go Down Sanat Merkezi’nde yerel sanatla ilgili bilgi edinip Demir Yolu Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz. Kenya Bomaları, Uhuru Bahçeleri ve Nairobi’ye 10 km. mesafedeki Kayıp Cennet’e uğramadan dönmek de olmaz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Nairobi Milli Parkı

giraffes-1724258_960_720.jpg

Nairobi Milli Parkı, safari imkânı ve televizyonda belgesellerde izlediğimiz gerçek vahşi doğayı bizlere açıkça sunmasıyla her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen ülkenin en önemli noktalarından biridir. Burada, birbirinden farklı hayvanlarla canlı canlı heyecan dolu bambaşka bir dünya deneyimleyebilirsiniz.

Nairobi Milli Parkı, 1946 yılında Kenya’nın ilk milli parkı olarak kurulmuştur. Bu etkileyici alan, kent merkezinin 7 kilometre güneyinde yer almaktadır. Park, şehir içinde vahşi bir doğa sunması dolayısıyla oldukça önemli ve ilgi çekicidir. Nairobi’nin yükselen gökdelenleri parktan görülebilmektedir. Sömürgecilerin ilk olarak 19. yüzyılda geldikleri bölge bolca yeşillendirilmiş ve tabiata uygun hale getirilmiştir. Bunun üzerine de vahşi doğaya ev sahipliği yapabilecek bu 117 kilometrekarelik dev alan aslan, zürafa, zebra ve gergedan gibi Afrika ruhunu yansıtan canlıların yaşamına tanıklık etmeniz için hazırlanmıştır. Burada, safari turu için bir yetişkinden 50 Amerikan doları, indirimli bilet alabilecek kişiler içinse 25 Amerikan doları talep edilmektedir.

Nairobi Milli Müzesi

The-Nairobi-National-Museum.jpg

Müze, Kenya'nın zengin mirasını sergilemek hem de eğitim ve eğlence için ülkenin bir durak noktası olması amacıyla açılmıştır. Müzeye ek olarak, ziyaretçilere sakin bir ortam sunan botanik bahçelerinin yanı sıra çeşitli alışveriş ve yemek mekânları da bulunmaktadır. Nairobi Milli Müzesi, 1910'da, çeşitli örneklerin koleksiyonlarını tutmak ve muhafaza etmek için bir yere ihtiyaç duyan Doğu Afrika ve Uganda Doğal Tarih Derneği altında bir grup hevesli doğa bilimci tarafından kuruldu. Müzenin ilk sitesi şu anda çok küçük olan Nyayo Evi idi.

Müze, yıl boyunca 08.30 – 17.30 saatleri arasında açıktır. Nairobi Ulusal Müzesi, Müze Tepesi'nde, hem kamu hem de özel araçlarla erişilebilen Nairobi şehir merkezine yaklaşık 10 dakika mesafede yer almaktadır. 1929 yılında inşa edilen bina, Kenya'nın tarih, doğa, kültür ve çağdaş sanatının ünlü koleksiyonlarını barındıran Kenya Ulusal Müzeleri'nin amiral gemisi gibidir.

Karen Blixen’in Evi

6939270471_1f83daf4e3_b.jpg

Bungalov tarzı ev, Karen Blixen Müzesi olarak 1912'de İsveç mühendis Åke Sjögren tarafından yaptırılmıştır. Ev ve bağlı mülkleri 1917'de Karen Blixen tarafından satın alınmıştır. Kocası, Baron Bror von Blixen-Finecke'den bir kahve tarlası işletmek amacıyla burayı almak istemiştir. 1921'de Blixenler ayrıldıktan sonra Karen Blixen evde oturmayı Danimarka'ya dönene dek sürdürdü. Burada en ünlü kitabını yazdı.

Ev daha sonra Danimarka hükümeti tarafından 1964'te bağımsızlık hediyesi olarak yeni Kenya hükûmetine bağışlandı. 1986'da Kenya'nın ulusal müzelerinden biri olarak halka açıldı. Müzenin lüks Nairobi banliyösünde yer aldığı günümüzde Karen Blixen'in Danimarka'ya dönmesinden sonra kahve çiftliklerinin arazisinde parselleme yoluyla yaratılmış bir şehir oluştu.

Karen Blixen Müzesi, hafta sonları ve resmi tatil günleri de dâhil olmak üzere her gün 9.30-20.00 arasında açıktır. Müzede bir hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Müze; düğünler, kurumsal etkinlikler ve diğer etkinlikler için kiralanabilir.

Go-Down Sanat Merkezi

Go-Down Sanat Merkezi, ülkenin sanat ve medya merkezidir. Bu kültür alanı, 2003 yılında kurulmuştur. Bu saha, kültür merkezine dönüşmeden daha önce bir araba mezarlığı olarak kullanılmaktaydı. Sonrasında bu 10.000 metrekarelik arazinin şehir halkı için işlevsel bir hale getirilmesine karar verildi. Bu dev alanda televizyon stüdyoları, prova salonları ve konser salonları inşa edildi. Bu nedenle bölge, ünlü heykeltıraşlar, müzisyenler, televizyon yapımcıları, oyuncular, tiyatro sanatçıları, web tasarımcıları, akrobatlar, dansçılar ve ressamlar tarafından sık sık ziyaret edilir. Eğer geziniz süresince Nairobi’de sanat dolu bir gün yaşamak isterseniz, etkinlik takviminden burada gerçekleştirilecek olan bir sergiye ya da gösteriye katılmanızı tavsiye ederiz. Sanat merkezi, hafta içi her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Kenya Bomaları

bomas.jpg

Kenya Bomaları Langata, Nairobi'deki bir turistik köydür. Bomalar (çiftlik evleri), birkaç Kenyalı kabileye ait geleneksel köylerden oluşur. 1971 yılında hükûmet tarafından Kenya Turizm Geliştirme Şirketi'nin bir yan kuruluşu olarak turistik bir cazibe merkezi olarak kuruldu. Aynı zamanda, Kenya'daki çeşitli kabile gruplarının zengin ve çeşitli kültürel değerlerini korumak, sürdürmek ve teşvik etmek istiyordu.

Kenya Bomaları, Nairobi Milli Parkı ana kapısının yakınında, Langata'da bir kültür merkezidir. Yetenekli sanatçıları, Arap etkisinde olan Swahili taarab müziği, Kalenjin savaşçı dansları, Embu davul ve Kikuyu adlı sünnet törenleri de dahil olmak üzere ülkenin 16 farklı aşiret grubundan alınan geleneksel danslar ve şarkılar icra edilmektedir. Buraya gelirseniz, geleneksel bir eğlence yaşayacağınızdan ve farklı bir atmosfer deneyimleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bir video kamera getirirseniz fazladan bir ücret ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Nairobi Demiryolu Müzesi

Nairobi Demir Yolu Müzesi, Kenya'nın Nairobi şehrindeki ilk demir yolu müzesi olup Nairobi tren istasyonunun bitişiğindedir. Eski Doğu Afrika Demir Yolları sergilerini içeren bu müze 1971'de Doğu Afrika Demir Yolları ve Limanları tarafından açılmıştır. Kenya Demir Yolları tarafından işletilmektedir.

Müze ve demir yolu bağlantısının korunması, müze sergilerinin bakım ve yerleştirme konularında etkin bir şekilde hareket edilmesini sağlar.

Üç adet operasyonel buharlı lokomotif, ana demir yolu işleri içerisinde güvenli bir şekilde örtülü olarak korunur. Ziyaretçiler, onları izlemek için randevu istemelidirler. Ara sıra, buradaki nostaljik trenler Nairobi bölgesi, Naivasha ve Konza'daki turistik geziler için kullanılır. Buna ek olarak, bu lokomotiflerden biri 1985 yılında Benim Afrikam adlı filmde kullanıldı.

Müzenin koleksiyonunda ayrıca erken dizel lokomotifleri ve yolcu antrenörleri de bulunuyor. Ayrıca artan turist sayısıyla birlikte, 2011 yılında müzede etkinliği artırmak için bir minyatür demir yolu kurulmuştur.

Uhuru Bahçeleri

uhuru-gardens.jpg

Uhuru Bahçeleri, Kenya'nın Nairobi şehrindeki Langata Yolu üzerinde bulunan bir anıt parkıdır. Uhuru, Kenya'nın en büyük anıt parkıdır. Kenya'nın ilk cumhurbaşkanı olan Cumhurbaşkanı Jomo Kenyatta tarafından açılış töreni, Kenya'nın bağımsızlığını kazandığı 12 Aralık 1963'te bu parkta gerçekleştirildiğinden büyük öneme sahiptir. Kenyas'ın bağımsızlık mücadelesini anmak için hazırlattığı 24 metrelik yüksek bir anıt, Uhuru Bahçeleri'ndeki cazibe merkezlerinin baş tacıdır. Bu anıtın bir yanında, Kenya bayrağını yükselten bir özgürlük savaşçısının heykeli yer alır. Yaklaşık yüz metre uzakta bir çeşme bulunan başka bir anıt da bu parka dahildir. Bağımsızlık mücadelesinin travma etkisini unutmamak, 50.000- 300.000 kadar Afrikalının İngiliz sömürgesinde yaşadıkları mücadelede ölenleri anmak için buraya yerli ve yabancı binlerce turist akın etmektedir.

Kayıp Cennet

maxresdefault.jpg

Nairobi’de muhteşem bir cennette istirahat edip doğanın tadını çıkarmak için burası doğru adres. Kayıp Cennet, bir kahve çiftliğinin ortasındaki Kiambu kasabasına, Nairobi'ye yaklaşık 10 kilometre mesafede güzel bir vahadır. Nairobi'de bütün aileler için aktivite ve güzel bir atmosfer sunan çok fazla yer olmadığından, burası her kesimden insan ve özellikle de aileler için harika bir dinlence merkezidir. Kayıp Cennet’teki en popüler cazibe merkezi, yakınlardaki Gichi Nehri'nin sularıyla sarılan mağaraların labirentidir. Mağaraların girişleri muhteşem bir şelale ile taranır. Bu mağaraların içinde keşfedilen geç taş devri obsidyen kaya eserlerine dayanılarak, 2,5 milyon yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

Yetim Fil Merkezi

DSWT-OctNewsletterTeleki.jpg

Dame Daphne ve eşi David Sheldrick, Tsavo Milli Parklarının kurucu müdürü olarak Kenya'da öncü bir koruma programıyla yetim fil merkezi açmışlardır. Yetiştirme yurdu, kutsal alanda yetişen ve sonunda vahşi doğaya bırakılan öksüz filler ve gergedanlar için refah sağlar. Bu gönüllü çiftler, büyük bir fedakarlık yaparak yetim kalan bu sevimli hayvanlara hem fiziksel hem de psikolojik bakım ve tedavi uygulamaktadır. Onları tam bir bebek gibi biberonlarla beslemekte ve sevgiyle büyütmektedirler. Bulunan yetim bebeklerin öyküsü, hemen hemşirelerinin yanında başlar ve onlar için diğer büyük anne fillerden sağlanan süt hazırlanır. Bu oyuncu ve sevimli ama bir o kadar da büyük bebekleri siz de gezinizde ziyaret edebilir ve onlarla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Ngong Tepeleri

Ngong-hills-hike-1024x768.jpg

Ngong Tepeleri istikametinde çiftlikleri geçip giden yollar dardır. Derin bir nefes aldıktan sonra karşınızda ilk dik tepeyle karşılaşırsınız. Ngong’a tırmanmak, aslında bir nevi yemyeşil bir parkta yürümektir. Ancak, bir süre yürüyüş yapmadıysanız, o zaman uzun süre sonra yürüyüş baskısını hissedersiniz.

Dik tepeden geçtikten sonra, yollar sönükleşir ve bir sonraki dik tepeye tırmanmaya başlamadan önce bir dinlenme ihtiyacı oluşur. Ancak sizi gezdiren bir rehberiniz varsa, genellikle dört tepe aşabilirsiniz. Bu kısımlara geldiğinizde sevimli mandaları görebilir ve kendinizi tam olarak doğanın ortasında bulabilirsiniz. Yol boyunca sağ tarafta Rift Vadisi’ni, sol tarafta Nairobi şehrini görebilirsiniz. Tepelere vardığınızda doğa manzarasının tadını çıkarmak için izin verilen piknik yerlerinde bir şeyler yiyebileceğiniz gibi, nyama choma adlı kavrulmuş et yemeğinin tadını çıkarabileceğiniz bir yerde de oturmayı tercih edebilirsiniz.