Kenya Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adıyla Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Kenya denilince akla ilk olarak safari gelmeketdir. Bunun dışında derindeniziyle scuba dalışları için de tercih edilen bir ülkedir. Ülkenin Masai Mara Bölgesi'nde balon safarisi yapılmaktadır. Kenya hayvan çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.Nakuru Ulusal Park'ında flamingoların dışında 450'den fazla kuş çeşidi vardır. Başkent Nairobi ülkenin en gelişmiş şehridir.

Nairobi_view_1_(949939763).jpg

En eski insan fosilleri Kenya'da Turkana Gölü çevresinde bulunmuştur. 200 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntılarının olduğu ülkede tarih öncesi dönemden dinozor ve timsah kalıntıları da bulunmuştur. Kenya'da görülmesi gereken yerlerin başında Kenya kuş ve yaban hayatı türlerinin koleksiyonlar halinde bir arada bulunduğu Ulusal Müze gelmektedir. Afrika kabilelerine ait bilgilerin bulunabileceği Ulusal Arşivler de görülmesi gereken diğer mekândır. Başkent Nairobi'nin merkezinde Hindistan Bankası binasında yer alan müze ve sanat galerisi resim ve fotoğraflarla Kenya tarihine ışık tutmaktadır. Mombasa-Kampala demiryolu hattında işleyen “Lunatic (Delice) Express”in inşaatı sırasında çekilen fotoğrafların yer aldığı Demiryolu Müzesi, büyük orta kubbesi ile dikkat çeken Jamia Camii ve Vahşi Yaşam Afrika Fonu tarafından desteklenen, nesli tükenmekte olan vahşi Rothschild's zürafasını artırmak amacıyla çalışan AFEW Zürafa Merkezi ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ülkede açlık ve terör nedeniyle ciddi bir güvenlik sorunu vardır. Ülke halkının ekonomik anlamda rahat olmaması sağlık sorunlarını da berberinde getirmiştir. Bu nedenle Kenya'ya gitmeden önce Sahra-altı Afrika'da başkent Nairobi haricinde yaygın olarak görülen sıtma hastalığına karşı önlem amaçlı sarıhumma ve sıtma aşısı yaptırılması gerekir.