Antigua ve Barbuda Temel Bilgiler

antigua-and-barbuda-132426.jpg

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi'nin doğusunda yer alır. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. İki adanın toplam yüzölçümü 440 kilometrekaredir. Başkenti ise Antigua adasındaki St. John's şehridir. Nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Nüfusları az olsa da All Saints, Liberta, Bolands ya da Potters Village önemli şehirleri arasında yer almaktadır.

Uzun yıllar İngiliz kolonisi olarak yaşayan halkın ve ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ancak kendilerine özgü bir aksanla konuşmaktadırlar. Ülke nüfusunun 3/4'ü ise Protestan’dır.

Araştırmalara göre Antigua ve Barbuda’da yaşamın M.Ö. 2400’lü yıllara dayandığı belirtilmektedir. Kristof Kolomb, 1493'te yaptığı ikinci seyahatinde Antigua'ya gitmiş ve İspanya'daki Santa Maria de la Antigua kilisesine ithafen adaya Antigua adını vermiştir. 1632 yılında İngiliz kolonisi olan ülke, 1981'de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasında kalan adalarda, tropikal iklim hâkimdir. Ancak iklim, Küçük Antillerdeki diğer adalara göre daha kuraktır. Bununla birlikte, yıllık ortalama yağış tutarı 1.000 milimetrenin altına düşmez. En yağışlı mevsim Mayıs-Kasım ayları arasındaki dönemdedir. Kuzeydoğudan esen serin rüzgârlar, tropikal iklimi bir ölçüde yumuşatır. Bu nedenle yaz aylarında, en yüksek sıcaklık 32 dereceyi geçmez. Yaz ve kış arasında ciddi sıcaklık farklılıkları da bulunmaz.

Antigua adasının kıyıları oldukça girintili ve çıkıntılıdır. St. John's limanında deniz derindir. Büyük kısmının rakımı oldukça alçak olan adanın batısında volkanik kayalıklar ve 405 metrelik Boggy Zirvesi bulunur. Antigua'da dağların ve ormanların bulunmayışı, adayı diğer Leeward Adalarından ayırır. Yılda 1000 milimetre yağış almasına rağmen adada akarsu ve yeteri miktarda doğal su kaynağı bulunmadığı için kuraklık görülür.

Barbuda, Antigua'nın 40 kilometre kuzeyindedir. Düz ve ağaçlıklı bir mercan adasıdır. Kuzeydoğudaki Obama Dağı'nın yüksekliği 44 metredir. Akarsuları olmayan ada Antigua'dan daha az yağış alır. Tek yerleşim bölgesi olan batıdaki Codrington, bir lagün kıyısında yer alır.

Doğal kaynaklara sahip olmayan Antigua ve Barbuda’da hizmet sektörü gelişmiştir. Turizm ve başta kıyı (off-shore) bankacılığı olmak üzere mali hizmetler yapılır. Turizm başlıca gelir kaynağı olup gayrisafi milli hasılanın yüzde 60’ı turizmden sağlanmaktadır.

Antigua ve Barbuda ile İlgili

Antigua ve Barbuda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

13786_74_y.jpg

Antigua ve Barbuda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John's'dur. Nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Diğer önemli şehirleri şöyledir: All Saints, Liberta, Bolands, Potters Village, Parham, Carlisle, Cedar Crove, Swetes, Codrington.

Antigua ve Barbuda Nerededir?

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi'nin doğusunda yer alır. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bağımsız bir ada ülkesidir.

Antigua ve Barbuda’ya Nasıl Gidilir

St. John's şehrinde uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Ancak Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Londra’dan Antigua’ya uçuş yaparak tek bir aktarmayla ülkeye varabilirsiniz. Tek aktarma yoksa Münih, Frankfurt ve Paris gibi büyük şehirlerden Toronto’ya gidebilir, buradan da Antigua ve Barbuda’nın başkenti St. John’s’a ulaşabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’ya Ne Zaman Gidilir?

Antigua ve Barbuda’da yaz ve kış arasında ciddi sıcaklık farklılıkları bulunmamaktadır. Bu fark en fazla 10 derece civarındadır. Ülkemiz ile karşılaştırıldığında yılın en soğuk ayı olan Ocak ayında bile 25-30 derece sıcaklıklar görülebilmektedir. Bu sebeple hangi ayda gidilirse gidilsin güneşli günler olacaktır.

Antigua ve Barbuda Kültürü

Büyük Britanya ile olan tarihsel bağlar, sosyal ve kültürel yaşamda İngiliz kültürünü egemen kılar. Örneğin kriket, bu ülke için önemli bir spor dalıdır ve pek çok ünlü sporcu bu ülkeden çıkmıştır.

Ülkede okuryazarlık seviyesi yüksektir. Nüfusun yüzde 90’ı okuryazardır. Ülke halkı için aile ve din önemli bir yere sahiptir. Çoğu kişi Pazar günleri kiliseleri ziyaret eder.

Antigua ve Barbuda Mutfağı

coucou2.jpg

Antigua ve Barbuda yemekleri daha çok Karayipler’in mutfağından etkilenmiştir. Az da olsa İngiliz etkileri de görülmektedir. Öne çıkan yemekleri “fungie”’dir; iri taneli mısır ununun haşlanmasıyla yapılır. Tatlı patatesten yapılan bir tür hamur işi olan “ducana” da baharatlı pilav, tuzlu balık ve ıstakozu da çok tüketirler.

Kahvaltılarda tuzlu balık, yumurta, patlıcan ve marul tüketilir. Öğle ve akşam yemeklerinde pilav, makarna, salata ya da sebze yemeği tercih ederler. Zaman zaman bunların yanında balık, kırmızı et, tavuk ya da domuz eti de tüketilmektedir

Antigua ve Barbuda’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Shopping_Antigua.jpg

Bir turizm bölgesi olan Antigua ve Barbuda için tabii ki alışveriş önemli bir alan. Özellikle Cruise gemileriyle gelecekler için onlarca Duty-Free mağaza mevcut. Tütün, alkol ve mücevher ürünleri en çok satılan ürünlerdir.

Bunun dışında özel ürünler arıyorsanız yerel çömleklerden, hasır ürünlerden, ada taşlarıyla yapılan takılardan ya da yerel giysilerden satın alabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda’nın Festivalleri

Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız, her yıl Nisan ayında düzenlenen “Deniz Ürünleri Festivali”ni kaçırmamalısınız. Balık tutma yarışmalarının yanı sıra konser gibi pek çok etkinlik yapılıyor.

İlk yapıldığı 1967 yılında sadece 10 teknenin katıldığı “Antigua Yelken Haftası”na artık 200’den fazla tekne katılıyor. Nisan ayının sonu Mayıs ayının başında düzenleniyor.

Ülkenin en önemli etkinliklerinden biri de Karnaval. Pek çok Karayip ülkesinde olduğu gibi 10 gün süren kutlamalarda partiler, geçit törenleri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ülkenin en önemli sporlarından biri olan kriket için de bir festival düzenleniyor. Her yıl Kasım ayında dört gün süren etkinliklere dünyanın pek çok yerinden oyuncular katılıyor.

Antigua ve Barbuda’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu

Karnaval

Bağımsızlık Günü (1 Kasım)

Ulusal Kahramanlar Günü (9 Aralık)

Noel (25-26-27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Antigua ve Barbuda’da İklim ve Hava Durumu

Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasında kalan adalarda, tropikal iklim hâkimdir. Ancak iklim, Küçük Antillerdeki diğer adalara göre daha kuraktır. Bununla birlikte, yıllık ortalama yağış tutarı 1.000 milimetrenin altına düşmez. En yağışlı mevsim Mayıs-Kasım arasındaki dönemdedir. Kuzeydoğudan esen serin rüzgârlar, tropikal iklimi bir ölçüde yumuşatır. Bu nedenle yaz aylarında, en yüksek sıcaklık 32 dereceyi geçmez. Sık görülen tropikal kasırgalar ve depremler, can ve mal kayıplarına yol açmaktadır.

Antigua ve Barbuda’nın Kısa Tarihi

1678 yılında Barbuda da İngiliz kolonisi oldu. Hükümdar, 1685 yılında adayı Codrington ailesine verdi. Ada bir köle yetiştirme merkezi olarak planlanmıştı ancak bu plan gerçekleştirilemedi. Çünkü buraya yerleştirilen köleler kendi düzenlerini kurarak yaşamaya başladılar. 1834 yılında köleliğin kaldırılması şeker üretimini sıkıntıya soktu. 1843 depremi ve 1847 kasırgası adaların ekonomisinin iyice kötüleşmesine sebep oldu. 19. yüzyılın sonunda Barbuda tekrar kraliyete devredildi ve zamanla tamamen Antigua'ya bağlandı. 1956 yılında Leeward Adaları kolonisi dağıldı ve 1958 yılında Antigua Batı Hint Federasyonu’na katıldı. Bu federasyon 1962'de dağıldı ve 1967'de Birleşik Krallık hükümeti, Antigua'ya içişlerinde bağımsızlık veren 1967 Batı Hint Yasası'nı çıkardı. Dışişleri ve savunmadan ise Birleşik Krallık sorumluydu.

1970'lerde başbakan George Walter önderliğinde başlatılan tam bağımsızlık hareketi 1981'de Antigua ve Barbuda'nın bağımsızlık kazanması ile sonuçlandı. Vere Bird bağımsız devletin ilk başbakanı seçildi. Ülke Birleşmiş Milletler, İngiliz Milletler Cemiyeti ve Doğu Karayip Devletleri örgütüne katıldı. 1984 ve 1989 seçimlerini açık ara kazanan Bird, ülke yönetiminde sıkı bir kontrol sağladı.

Antigua ve Barbuda anayasal bir monarşidir. Birleşik Krallık Hükümdarı, Antigua ve Barbuda'nın itibari hükümdarıdır ve ülkede bir genel vali tarafından temsil edilir. Yürütme yetkisi başbakan liderliğindeki bakanlar kurulundadır.

Antigua ve Barbuda’nın Ekonomisi

antigua2.jpg

Doğal kaynaklara sahip olmayan Antigua ve Barbuda’da hizmet sektörü gelişmiştir: Turizm ve başta kıyı (off-shore bankacılığı) olmak üzere mali hizmetler. Turizm başlıca gelir kaynağı olup gayrisafi milli hasılanın % 60’ı turizmden sağlanmaktadır. Ülkeye doğrudan yabancı yatırımların yüzde 40’ı turizm sektörüne yapılmaktadır. Tarım ve imalat sanayi küçük çaplı ve daha çok iç tüketime yöneliktir.

Antigua ve Barbuda ayrıca gemicilik sektöründe önemli bir bayrak ülkesidir. 1,146 ticari gemi kayıtlıdır. Bunun 1,113’ü yabancılara ait olup, 6 adet de Türk gemisi Antigua ve Barbuda bayrağı taşımaktadır.

Geçmişte Antigua'da bol miktarda üretilen şeker bugün yok denecek kadar az üretilir. Barbuda adasında ise hiçbir zaman şeker üretimi yapılmamıştır. Ada halkı balıkçılık ve kendine yetecek kadar tarım ile uğraşır. Adadaki geleneksel toprak sahipliği sistemi, turistik yapılaşmanın tehdidi altındadır.

Ülkede başta narenciye, mango ve patlıcan olmak üzere çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilir. Ekonomide üretim küçük bir rol oynar. Ziraat ürünlerinin işlenmesinin yanı sıra çeşitli tekstil ürünleri ve beton blok üretilir. St. John's şehrinde uluslararası bir havaalanı bulunur.

 Antigua ve Barbuda’da Din ve İnanç

antigua-st-johns-cathedral.jpg

Ülke nüfusunun 3/4'ü Protestan’dır. Bunların da 1/3'ü Anglikan'dır. Adada ayrıca Katolik, Metodist ve Moravya kilisesi mensupları da bulunur.

Antigua ve Barbuda’da Konuşulan Diller

Antigua ve Barbuda’nın resmi dili İngilizcedir. Ancak ülkede yaşayan pek çok kişi Antigua yerel dilini de konuşur. Ülkede İspanyolca konuşan kişiler de mevcuttur.

Antigua ve Barbuda Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 91,295
Dili: İngilizce
Para Birimi: Doğu Karayip Doları (XCD)
İklim: Tropikal
Big Mac Index: