Jamaika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Kingston’ın içinde bulunduğu Surrey County’nin diğer önemli şehirleri arasında Portland, Saint Andrew ve Saint Thomas vardır. Kingston Limanı aynı zamanda dünyanın en büyük 7. doğal limanıdır. Cornwalk County’nin önemli şehirleri arasında Hanover, Montego Bay ve Trelawny yer alır. Middlesex County’de ise Manchester ve Clarendon şehirleri bulunmaktadır.

Jamaika Nerededir?

Küba’nın güneyinde yer alan Jamaika, Büyük Antillerde bir ada ülkesidir. Orta Amerika veKarayipler’de yer alan Jamaika, Hispaniola Adası’nın batısındadır.

Jamaika’da Konuşulan Diller

Jamaika’da halk Patois (Patwa diye okunur) dilini konuşmaktadır. Modern İngilizceden hem telaffuz hem de dil bilgisi olarak farklı bir yapıya sahip bu dil İngilizce, İspanyolca ve Fransızcanın bir tür birleşimidir. Jamaika’da resmi dil olarak ise İngilizce konuşulmaktadır. Fakat Jamaika halkının İngilizcesini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Jamaika’da konuşulan bir diğer popüler dil ise İspanyolcadır. 

Jamaika'da Din ve İnanç

Jamaika pek çok farklı etnik kültürün bir araya geldiği bir ülkedir. Fakat en yaygın dini inanç Hristiyanlıktır. Ülke nüfusunun yüzde 61’i kendini Protestan olarak tanımlamaktadır. Ülkede Roman Katolik Kilisesi’ne bağlılık oranı yüzde 4 oranındadır. Bunun yanında nüfusun yüzde 34’lük diğer büyük kısmı da ruhani güçlere inanmaktadır. 

Jamaika’nın Kısa Tarihi

Christoph Colomb 1949’da Jamaika’yı keşfetmeden önce, Xaymaca adıyla bilinen ülkede Arawak yerlileri yaşamaktaydı. İspanyol kolonilerinin bölgeye gelmesiyle Arawakların yerine Afrika’dan getirilen köleler yerleştirildi. İspanya’nın 1655 senesinde ülkeyi terk etmesinin ardından İngiliz korsanlarının kontrolüne geçen ülkede bu sefer İngiltere’nin yürüttüğü kölekolonileri kuruldu. Başkent Kingston’ın hayati önem taşıdığı bu dönemde Avrupa’ya çokça rom ve şeker ihraç edildi. 1834 senesinde kölelikten kurtulan Jamaika’da bugün hâlâ halk kendini Afrika kıtasına daha yakın hissetmektedir.

Özellikle 20. yüzyılda patlak veren bağımsızlaşma hareketi 1962’de başarıya ulaşmıştır. Bu dönem aynı zamanda Jamaika’nın dünyaya reggae müzikle mesajını verdiği yıllara tekabül etmektedir.

Jamaika’ya Ne Zaman Gidilir?

Jamaika’yı ziyaret etmek için en ideal dönem aralık ve nisan ayları arası periyoddur. Hem daha az kalabalık hem de iklim şartları açısından daha elverişli bu dönemde tropikal iklim yağmurlarının dinmiş olması ülkeyi keşfe çıkmak için en elverişli dönemdir. Jamaika aynı zamanda müzik ülkesi demektir. Özellikle şubat ayında Bob Marley’in doğum günü vesilesiyle ülke çapında pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Jamaika’da haziran ve kasım ayları arası dönem oldukça yağmurlu geçer. 

Jamaika’ya Nasıl Gidilir?

Jamaika bir ada ülkesi olduğu için en makul ulaşım seçeneği havayoludur. Fakat Jamaika’ya Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Bunun yerine Amerika, Küba ya da Avrupa’dan aktarmalı uçuş ile gidebilirsiniz. Normal şartlar altında Jamaika’nın Türkiye’ye vize uygulaması yoktur. Ancak bu, transit uçuş aracılığı ile ülkeye gidebileceğiniz için aktarma yapacağınız ülkenin vize işlemlerine ve prosedürlerine maruz kalacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla biraz zahmetli bir süreç söz konusudur. Jamaika’ya gitmek için bir diğer ulaşım yolu olan deniz seferini de değerlendirebilirsiniz. 
 

Jamaika’da İklim ve Hava Durumu

Jamaika tropikaliklime sahiptir. Yazların sıcak ve nemli yaşandığı ülkenin güney kıyıları diğer bölgelerine göre daha kurudur. Bunun sebebi bu bölgelerin özellikle dağlar tarafından engellemesi ve yağmur almayan bölgeler olmasından kaynaklanmaktadır. Jamaika, Atlantik Okyanusu’nun kasırga hattı üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla ülkede bazen güçlü fırtınalar yaşanabilmektedir. 

Jamaika’nın Ekonomisi

Jamaika iklim ve turizm açısından pek çok doğal kaynağa sahip olduğu için şanslı ülkeler arasındadır. Boksit ve alüminyum madenleri açısından zengin olan Jamaika’da pek çok yabancı şirket yatırım yapmaktadır.

Devamını Oku

Jamaika Kültürü

Jamaika halkı sıcakkanlı ve cömert insanların oluşturduğu bir topluluktur. Oldukça arkadaş canlısı bu insanların kalbini kazanmak ise kültürlerine saygı duymaktan geçer. Hediye verme alışkanlığının yaygın olduğu ülkede çok beğendiğiniz bir şeyi size hediye eden insanlara rastlarsanız hiç şaşırmayın. Öte yandan almak istediğiniz bir şeye paranız yetmediğinde takas yöntemine başvurabilirsiniz.

Devamını Oku

Jamaika Mutfağı

Baharatlı yemekleriyle ünlü Jamaika mutfağı İspanyol, İngiliz, Afrika, Hindistan ve Çin mutfağının da etkisiyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Farklı pişirme teknikleri ve farklı sebze-meyveler kullanılır. Çeşit açısından da bir hayli zengindir.

Jamaican-breakfast.jpg
 

Jamaika mutfağında denizmahsulleri çok sevilir. Fakat buna rağmen tavuk ve bifteğin de çokça kullanıldığı Jamaika’da sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. Tarçın, sarımsak tozu, kırmızıbiber gibi baharatların hemen her yemekte kullanıldığı ülkede yerel bitkiler de vazgeçilmezler arasındadır.

Ülke mutfağı ‘rastafaryan diye tanımlanan ve sebze ve meyvelerden oluşan beslenme alışkanlığı ile vejetaryen ve veganlar için de alternatifler sunmaktadır. Avokado, muz, karabiber, soğan, ketçap, bezelye, zencefil, ananas, sarımsak gibi baharat ve bitkilerin bir araya gelmesiyle oluşan, zengin içeriğe sahip pek çok yemek Jamaika’da çokça tüketilmektedir.

Devamını Oku

Jamaika’nın Festivalleri

Jamaika denince akla ilk olarak müzik gelir. Raggae’nin anavatanı Jamaika’da her sene pek çok müzik festivali düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi ise Bob Marley’e adanmış haftadır. Sanatçının doğum tarihi 6 Şubat’ı kendine başlangıç noktası alan ve bir hafta boyunca devam eden festivalde Bob Marley ve müziğini odağına alan etkinlikler düzenlenir.

Devamını Oku

Jamaika'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jamaika’dan alabileceğiniz hediyelere gelmeden evvel şuna değinmek gerekir: Jamaika’da Jamaika doları geçerlidir. Bu da 1dolarakarşılık1.22Jamaikadoları anlamına gelir. Ülkede en az para kadar geçerli olan bir diğer alışveriş yöntemi ise takastır.

Devamını Oku

Jamaika’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Paskalya Öncesi Büyük Perhiz Çarşambası (Şubat ayının ikinci Çarşambası),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· Paskalya Pazartesisi (Mart ayının son Pazartesi günü),

· İşçi Günü (23 Mayıs),

· Kurtuluş Günü (1 Ağustos),

· Ulusal Kahramanlar Günü (17 Ekim),

· Noel (25–26 Aralık)

Jamaika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,825,928
Dili: İngilizce
Para Birimi: Jamaika Doları İklim: Tropikal Ilıman İklim Big Mac Index: