Jamaika Hakkında Temel Bilgiler

Hızlı yaşamdan uzak Jamaika, yavaş ve rahat bir ülkedir. Uzun yıllar kölelikle ve kolonileşmeyle mücadele eden Jamaika küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça köklü bir kültüre sahiptir. 1962 senesinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanan ülkenin çok gelişmiş bir müzik kültürü vardır.

Reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga müzik türlerinin anavatanı olan ülke,Bob Marley, Sean Paul, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Jimmy Cliff gibi dünya çapında pek çok ismin de doğum yeridir.

mountains1414602358.jpg

Karayipler’in üçüncü büyük adası olan ülkede kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, yağmur ormanları, nehir kıyısı ormanlık, sulak alanlar, mağaralar, nehirler, deniz çayırları ve mercan resifleri gibi pek çok doğal alan bulunmaktadır. HIV virüsü tehlikesi olan ülkede dilencilik de yaygındır.

 

Jamaika ile İlgili

Jamaika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Kingston’ın içinde bulunduğu Surrey County’nin diğer önemli şehirleri arasında Portland, Saint Andrew ve Saint Thomas vardır. Kingston Limanı aynı zamanda dünyanın en büyük 7. doğal limanıdır. Cornwalk County’nin önemli şehirleri arasında Hanover, Montego Bay ve Trelawny yer alır. Middlesex County’de ise Manchester ve Clarendon şehirleri bulunmaktadır.

Jamaika Nerededir?

Küba’nın güneyinde yer alan Jamaika, Büyük Antillerde bir ada ülkesidir. Orta Amerika veKarayipler’de yer alan Jamaika, Hispaniola Adası’nın batısındadır.

Jamaika’ya Nasıl Gidilir?

Jamaika bir ada ülkesi olduğu için en makul ulaşım seçeneği havayoludur. Fakat Jamaika’ya Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Bunun yerine Amerika, Küba ya da Avrupa’dan aktarmalı uçuş ile gidebilirsiniz. Normal şartlar altında Jamaika’nın Türkiye’ye vize uygulaması yoktur. Ancak bu, transit uçuş aracılığı ile ülkeye gidebileceğiniz için aktarma yapacağınız ülkenin vize işlemlerine ve prosedürlerine maruz kalacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla biraz zahmetli bir süreç söz konusudur. Jamaika’ya gitmek için bir diğer ulaşım yolu olan deniz seferini de değerlendirebilirsiniz. 
 

Jamaika’ya Ne Zaman Gidilir?

Jamaika’yı ziyaret etmek için en ideal dönem aralık ve nisan ayları arası periyoddur. Hem daha az kalabalık hem de iklim şartları açısından daha elverişli bu dönemde tropikal iklim yağmurlarının dinmiş olması ülkeyi keşfe çıkmak için en elverişli dönemdir. Jamaika aynı zamanda müzik ülkesi demektir. Özellikle şubat ayında Bob Marley’in doğum günü vesilesiyle ülke çapında pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Jamaika’da haziran ve kasım ayları arası dönem oldukça yağmurlu geçer. 

Jamaika Kültürü

Jamaika halkı sıcakkanlı ve cömert insanların oluşturduğu bir topluluktur. Oldukça arkadaş canlısı bu insanların kalbini kazanmak ise kültürlerine saygı duymaktan geçer. Hediye verme alışkanlığının yaygın olduğu ülkede çok beğendiğiniz bir şeyi size hediye eden insanlara rastlarsanız hiç şaşırmayın. Öte yandan almak istediğiniz bir şeye paranız yetmediğinde takas yöntemine başvurabilirsiniz.

Şebeke suyunun içilebilir olduğu Jamaika’da yine de dikkatli olmanız gereken pek çok husus var. Özellikle sineklerin oldukça yaygın olduğu ülkede sıtma riski oldukça yüksektir. Gitmeden evvel buna dair önleminizi mutlaka almalısınız. Suç oranının oldukça yüksek olduğu ülkede bir diğer risk ise HIV virüsünün yaygın olmasıdır. Marijuna Jamaika’da 9 Şubat 2015 tarihi itibarıyla resmi olarak yasal hale geldi ama 56 gram sınırı var. Jamaika’ya dair aklınızda bulunması gereken bir diğer ayrıntı da eylül, ekim ve kasım aylarının kasırga dönemi olarak anılmasıdır. Turist yoğunluğunun da az olması sebebiyle bu aylar daha az güvenli olan dönemlerdir.

Jamaika Mutfağı

Baharatlı yemekleriyle ünlü Jamaika mutfağı İspanyol, İngiliz, Afrika, Hindistan ve Çin mutfağının da etkisiyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Farklı pişirme teknikleri ve farklı sebze-meyveler kullanılır. Çeşit açısından da bir hayli zengindir.

Jamaican-breakfast.jpg

Jamaika mutfağında denizmahsulleri çok sevilir. Fakat buna rağmen tavuk ve bifteğin de çokça kullanıldığı Jamaika’da sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. Tarçın, sarımsak tozu, kırmızıbiber gibi baharatların hemen her yemekte kullanıldığı ülkede yerel bitkiler de vazgeçilmezler arasındadır.

Ülke mutfağı ‘rastafaryan diye tanımlanan ve sebze ve meyvelerden oluşan beslenme alışkanlığı ile vejetaryen ve veganlar için de alternatifler sunmaktadır. Avokado, muz, karabiber, soğan, ketçap, bezelye, zencefil, ananas, sarımsak gibi baharat ve bitkilerin bir araya gelmesiyle oluşan, zengin içeriğe sahip pek çok yemek Jamaika’da çokça tüketilmektedir.

Batı Afrika’ya özgü ake meyvesi, elma, tropikal meyve ‘star apple’, ekmek ağacı Jamaika mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Bunun yanı sıra tatlılarında çokça Hindistan cevizi kullanan Jamaikalıların en sevdiği tatlıların başında mango ve tarçın elması dondurması gelmektedir. Gizzada adını verdikleri yerel bir diğer tatlılarında ise Hindistan cevizi, şeker, vanilya ve muskat kullanılmaktadır.

Jamaika mutfağının iki önemli öğesi pirinç ve bezelye hemen her yemeğin içinde karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra alıştığınızdan farklı lezzetleri harmanlayan çorba çeşitlerini de mutlaka denemelisiniz.

Balık, yengeç ve karidese oldukça düşkün olan Jamaikalıların en çok tükettiği içeceklerden biri de kahvedir. Bunlar arasında en meşhur kahve çeşidi ise ‘JamaicaBlueMountainCoffee’dir. Üçüncü nesil kahve geleneğinin öncülerinden bu kahve çeşidi yoğun lezzetiyle uzun süre damakta kalır. Her sene yüzde 80 oranında Çin’e ihracatı yapılan bu kahve, ülkede tercihen likörlü ya da sade olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra Jamaikalıların içmeyi en çok sevdiği diğer içecekler arasında sokakta dolaşırken sıkça karşınıza çıkacak doğal havuç suyu ve pancar suyu gelir.

Jamaika'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jamaika’dan alabileceğiniz hediyelere gelmeden evvel şuna değinmek gerekir: Jamaika’da Jamaika doları geçerlidir. Bu da 1dolarakarşılık1.22Jamaikadoları anlamına gelir. Ülkede en az para kadar geçerli olan bir diğer alışveriş yöntemi ise takastır.

Jamaika’da el işçiliği oldukça yaygındır. Dolayısıyla otantik tasarımlara, Jamaika’nın kültürüne ve yaşam biçimine dair çokça seçenek bulunabilir. Üstelik bunun için alışveriş merkezlerinde ya da dükkânlarda dolaşmanız gerekmiyor. Çünkü şehrin hemen her yerinde hatta sokakta açılan tezgâhlarında bile beklediğinizden çok daha çarpıcı şeylerle karşılaşabilirsiniz.

Ülkenin geleneksel ağacı olarak kabul edilen peygamber ağacı ya da nam-ı diğer pelesenk ağacından yapılan otantik figürlü objeler iyi bir hediye seçeneği olabilir. Jamaikalılar bu figüre “yaşam ağacı” adını veriyorlar. Ülkenize dönerken yanınızda getirebileceğiniz bir diğer hediye ise kahvedir. “Blue Mountain Coffee” en meşhur kahve markasıdır. TiaMaria adlı likörlü kahve de bir diğer seçenektir.

Rastafaryan demek sarı, kırmızı ve yeşil demektir. Ülkede örgü ve işleme yoluyla yaptıkları şapkalar, hırkalar, kazaklar genelde bu renklerde olur. Bunun yanı sıra kokusuna hayran kalacağınız sabun çeşitleri de Jamaika’dan dönerken alabilecekleriniz arasındadır. En ünlü markaları Ritz Cafe Gift’in ürünlerine bilhassa bakmalısınız.

Jamaika’da müzik dükkânlarını dolaşıp keşfe çıkmak da hem gününüzü güzel geçirmek açısından hem de beklenmedik anda beklemediğiniz bir sürprizle karşılaşmanız açısından heyecan verici bir arayış olabilir.

Jamaika’nın Festivalleri

Jamaika denince akla ilk olarak müzik gelir. Raggae’nin anavatanı Jamaika’da her sene pek çok müzik festivali düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlisi ise Bob Marley’e adanmış haftadır. Sanatçının doğum tarihi 6 Şubat’ı kendine başlangıç noktası alan ve bir hafta boyunca devam eden festivalde Bob Marley ve müziğini odağına alan etkinlikler düzenlenir.

Ekim ayında düzenlenen AfrikaJamfest ise müzik, dans ve modayı birleştiren bir etkinliktir. Kingston’da düzenlenen festivalde gerçekleştirilen moda gösterisinin ardından konserler gerçekleştirilir.

Mart ayında düzenlenen SKAZZ Festivali ska ve caz müziğinin buluştuğu bir festivaldir. Aynı zamanda Jamaika yemekleri ve yaşam tarzını deneyimleme imkânı sunan festival dünyadan pek çok müzikseveri bir araya getirir.

3b98ec63-76fa-4241-be7d-111646b30f0c.jpg

Ağustos ayında düzenlenen CulturalExtravaganzaFestivali, adından da anlaşılacağı üzere Jamaika kültürüne dair, önemli bir festivaldir. Jamaika Kültürel Komisyonu tarafından organize edilen festivalde drama, dans, mutfak sanatları, müzik, el işçiliği gibi Jamaika kültürüne has pek çok şeyi deneyimleme imkânınız var.

Ülkenin en popüler spor etkinliği ise şubat ayında gerçekleştirilen Negril Fat Tire Festivali’dir. Negri tepelerinden Jamaika’nın kıyılarına uzanan bir rotada yapılan dağ bisikleti yarışı pek çok partiye de ev sahipliği yapmaktadır.

Jamaika’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Paskalya Öncesi Büyük Perhiz Çarşambası (Şubat ayının ikinci Çarşambası),

· Kutsal Cuma (25 Mart),

· Paskalya Pazartesisi (Mart ayının son Pazartesi günü),

· İşçi Günü (23 Mayıs),

· Kurtuluş Günü (1 Ağustos),

· Ulusal Kahramanlar Günü (17 Ekim),

· Noel (25–26 Aralık)

Jamaika’da İklim ve Hava Durumu

Jamaika tropikaliklime sahiptir. Yazların sıcak ve nemli yaşandığı ülkenin güney kıyıları diğer bölgelerine göre daha kurudur. Bunun sebebi bu bölgelerin özellikle dağlar tarafından engellemesi ve yağmur almayan bölgeler olmasından kaynaklanmaktadır. Jamaika, Atlantik Okyanusu’nun kasırga hattı üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla ülkede bazen güçlü fırtınalar yaşanabilmektedir. 

Jamaika’nın Kısa Tarihi

Christoph Colomb 1949’da Jamaika’yı keşfetmeden önce, Xaymaca adıyla bilinen ülkede Arawak yerlileri yaşamaktaydı. İspanyol kolonilerinin bölgeye gelmesiyle Arawakların yerine Afrika’dan getirilen köleler yerleştirildi. İspanya’nın 1655 senesinde ülkeyi terk etmesinin ardından İngiliz korsanlarının kontrolüne geçen ülkede bu sefer İngiltere’nin yürüttüğü kölekolonileri kuruldu. Başkent Kingston’ın hayati önem taşıdığı bu dönemde Avrupa’ya çokça rom ve şeker ihraç edildi. 1834 senesinde kölelikten kurtulan Jamaika’da bugün hâlâ halk kendini Afrika kıtasına daha yakın hissetmektedir.

Özellikle 20. yüzyılda patlak veren bağımsızlaşma hareketi 1962’de başarıya ulaşmıştır. Bu dönem aynı zamanda Jamaika’nın dünyaya reggae müzikle mesajını verdiği yıllara tekabül etmektedir.

Jamaika’nın Ekonomisi

Jamaika iklim ve turizm açısından pek çok doğal kaynağa sahip olduğu için şanslı ülkeler arasındadır. Boksit ve alüminyum madenleri açısından zengin olan Jamaika’da pek çok yabancı şirket yatırım yapmaktadır.

Finansal sektörün zayıf ve spekülasyona açık olması Jamaika’nın üretim sektörünü olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden hükümet yabancı şirketleri çokça desteklemektedir. Ülkede çokça serbest ticaret bölgesi olmasına rağmen yüksek oranda işsizlik hâkimdir.

Jamaika’da en çok ihracatı yapılan ürünlerin başında boksit ve alüminyumdan sonra şeker, rom ve kahve geliyor.

Jamaika'da Din ve İnanç

Jamaika pek çok farklı etnik kültürün bir araya geldiği bir ülkedir. Fakat en yaygın dini inanç Hristiyanlıktır. Ülke nüfusunun yüzde 61’i kendini Protestan olarak tanımlamaktadır. Ülkede Roman Katolik Kilisesi’ne bağlılık oranı yüzde 4 oranındadır. Bunun yanında nüfusun yüzde 34’lük diğer büyük kısmı da ruhani güçlere inanmaktadır. 

Jamaika’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

HAVANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5 TA AVENIDA NO: 3805 ENTRE 36 Y 40, MIRAMAR, Ciudad de La HAVANA CUBA

Telefon: +1 – 613 – 902 – 57 11

Faks: 00 537 204 28 99

[email protected]

http://havana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahamalar, Jamaika

KINGSTON FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: 3 Bromptin Road Kingston 5

Telefon: +1 876 927 6177

[email protected]

Jamaika’da Konuşulan Diller

Jamaika’da halk Patois (Patwa diye okunur) dilini konuşmaktadır. Modern İngilizceden hem telaffuz hem de dil bilgisi olarak farklı bir yapıya sahip bu dil İngilizce, İspanyolca ve Fransızcanın bir tür birleşimidir. Jamaika’da resmi dil olarak ise İngilizce konuşulmaktadır. Fakat Jamaika halkının İngilizcesini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Jamaika’da konuşulan bir diğer popüler dil ise İspanyolcadır. 

Jamaika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2,825,928
Dili: İngilizce
Para Birimi: Jamaika Doları İklim: Tropikal Ilıman İklim Big Mac Index: