Montego Bay Genel Bilgiler / Rehber

Montego Bay ya da daha sık kullanılan kısaltmasıyla MoBay, Jamaika’nın en büyük ikinci kenti. Aynı zamanda British Commonwealth üyesi olan Montego Bay, St. James Bölgesi’nin de başkenti olma özeliğini taşımakta. Kristof Kolomb’un 1494'te ilk kez ayak bastığı bu kente dair ilk kayıtlara İspanyol arşivlerinden erişilmektedir. Jamaika’nın kuzeybatı kıyısında yer alan kentin nüfusunun büyük bölümünü geçmişte Afrikalı kölelerinin oluşturduğu Montego Bay, özelikle şeker kamışı tarlalarıyla bilinmektedir. 15. yüzyılda korsanların istilasına çokça uğrayan kent, 20. yüzyılla beraber turizm ve maden cennetine dönüşmüş durumda.  İşlenmemiş şeker, rom ve kahve üretiminin ekonomisinde önemli rol üstlendiği kent yeşil tepeleri, turkuaz denizi ve baş döndürücü doğasıyla da oldukça cazip bir turistik destinasyon olma özelliği taşıyor.

Montego Bay'e Nasıl Gidilir

Türkiye’den Jamaika’ya vizesiz gitmek mümkün fakat ülkeye Türkiye’den direkt uçak seferleri yapılmıyor. Bu sebeple Montego Bay’e Amerika, Küba ya da Avrupa üzerinden aktarmalı uçuş ile ulaşmak en iyi seçenek. Ancak bu yolculukta aktarma yapacağınız kentin vize uygulaması olup olmadığına dikkat etmeniz gerektiği de aklınızda olması gereken bilgiler arasında.

Montego Bay’in Hava Durumu

Montego Bay tropikal iklim etkisinin altındadır. Dolayısıyla hava sıcaklığı senenin her günü 20 derecenin üzerinde seyreder. Kentin yılık sıcaklık ortalaması 27 derecedir. En sıcak dönem, hava sıcaklığının ortalama 29 derece civarında seyrettiği temmuz ayı iken, en soğuk ay ise 25 derecelik ortalamasıyla ocak ayıdır. Kentte tropikal yağışlar eylül ve aralık ayları arası dönemde görülür. Özelikle ekim en yağışlı geçen aydır. Dolayısıyla kenti bu dönemde ziyaret edecekseniz yoğun yağmur yağışına hazırlıklı olmanız gerek. Öte yandan kenti ziyaret etmek için tavsiye edilen şubat ve mart ayları hem yağışların az olduğu, hem de hava sıcaklığının aşırı seviyelere çıkmadığı dönemidir.

Montego Bay’da Görülecek Yerler

Doctor’s Cave Bathing Club: Montego Bay'ın en turistik bölgesi Hip Strip boyunca uzanan bu plaj, önceleri şifa veren sularıyla ün kazandı. Kesintisiz bir ilkbahar tatili hissi veren bu popüler plajın kulüp binasında soyunma odaları, duşlar, hediyelik eşya dükkânı ve restoran bulunmakta. Plaj sandalyesi, havuz şemsiyesi ve şemsiye kiralama imkânının olduğu kulüp, Montego Bay Deniz Parkı içindeki konumu ile de hayli tercih edilen bir adres. Korunan mercan resifleri ve bol miktarda deniz yaşamının bulunduğu suyun altını şnorkelle veya camdan yapılmış dalış botu gezintileriyle deneyimleme imkânınız da mevcut.

Rockland Kuş Korunağı: Birbirinden farklı tropikal kuş türlerini gözlemlemek için muazzam bir alternatif olan Rockland Kuş Korunağı, Montego Körfezi'nin güneyinde yer almaktadır. Eskiden Jamaika'nın ilk amatör ornitologlarından Lisa Salmon'un evi olan korunak alanında sessizce oturabilir ve uzun kuyruklarıyla fark edilebilen doktor kuşu (ayrıca flama-kuyruk sinek kuşu olarak da bilinir) de dâhil olmak üzere çeşitli kuşları yakından görebilir, hatta ellerinizle besleyebilirsiniz.

Walter Fletcher Kumsalı: Doctor's Cave Beach kadar güzel olmasa da, bu bölge Aquasol Theme Park'a ev sahipliği yapmaktadır (cankurtaran ve güvenlik personeli ile birlikte). Geniş bir plaj ve camdan tekneler, şnorkel, go-kart yarışları, gece pateni pisti, bir bar ve restoranı da bünyesinde bulunduran kumsal, Montego Bay merkezine de yakındır. Plajın en önemli özeliği sakin sularıdır. Özelikle çocuklu tatilcilerin tercih sebebi olan deniziyle ünlü plajın günbatımı manzarası da eşsizdir.

Rose Hall Turu: 1700'lü yıllarda Batı Hint Adaları'ndaki en büyük yapılardan biri olmasıyla nam salmış Rose Hall, mimarisi ile bugünün hâlâ en popüler turistik destinasyonlardan biri. Oldukça ilginç bir efsanesi de olan yapının hikâyesi 1802 senesinde İngiltere’de doğmuş fakat 10 yaşından itibaren Haiti’de yaşamaya başlamış olan Annie Palmer’a dayanmaktadır. Haiti’ye taşındıktan kısa süre sonra, ailesi sarı humma nedeniyle ölen ve Haitili Vudu rahibelerince yetiştirilen Annie, büyü uygulama konusunda oldukça yetenekli hâle gelir. Evlendikten sonra Jamaika'ya taşınan ve 2.000'den fazla köle ile 6.600 dönüm alana yayılmış bu muazzam arazinin sahibi Rose Hall'un metresi olur. Eğer adrenalin dozu yüksek bir macera yaşamak isterseniz, turistler için önerilen ürkütücü bir gece turuna çıkabilir ve daha sonra büyük evin mahzenindeki White Witch barda bir içki içebilirsiniz. Ev, Montego Körfezi'nin 15 kilometre doğusunda yer alıyor. 

Montego Bay ile İlgili

Montego Bay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa