Google+

Kingston

Kingston - : - / -
--℃
1 JMD=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon29℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon28℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 1.041.084 / Dil: İngilizce ve Jamaika Patois / Para Birimi: Jamaika Doları (JMD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Karayip Denizi’nde yer alan ada ülkesi Jamaika’nın başkenti ve en önemli limanı olan Kingston, adanın güney kıyısındadır. Kingston Limanı, Red Tepeleri, Blue Dağları ve Long Dağ ile çevrili olan Kingston, şehir merkezi ve ‘New Kingston’ olarak da adlandırılan banliyösü olmak üzere iki ana bölüme ayrılır. 480 kilometrekarelik bir alana yayılan şehirde 1.041.084 kişi yaşamaktadır. Bu rakam, tüm Jamaika nüfusunun yaklaşık olarak yarısına denk gelmektedir.

Önceleri sadece tarım alanı olarak kullanılan Kingston, 1692 yılında Port Royal şehrinde meydana gelen depremden ötürü halkın bölgeden buraya kaçıp yerleşmesiyle şehir olmuştur. 1716 yılına gelindiğindeyse Kingston artık Jamaika’nın hem en büyük şehri hem de merkezi haline gelmiştir. Şimdilerdeyse başkent olmasının yanı sıra, hem büyük şirketlerin merkezlerinin burada olmasından dolayı hem de bir turizm kenti oluşuyla ülkenin en büyük ekonomik kaynağı olarak da anılıyor.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kingston’da yapılacak aktivitiler ve gezilecek yerler oldukça fazla. Öncelikle hem onlarca parkıyla yeşile hem de bir liman şehri olmasından ötürü denize doyacağınız bir yer Kingston. Bunun dışında pek çok müzesi ve tarihi binası bulunurken, yat ya da sörf tutkunları için de pek çok alternatif sunuluyor.

Bob Marley Müzesi

2618 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bob Marley Müzesi

Jamaika, dünyaca ünlü reggae sanatçısı Bob Marley’in doğduğu ülkedir. Kingston şehri ise, Marley’in 1975 yılından 1981 yılındaki ölümüne kadar yaşadığı evin ve plaklarını kaydettiği stüdyonun bulunduğu şehirdir. Şimdi bu ev de kayıt stüdyosu müze olarak turistlere hizmet veriyor. Çok fazla değişiklik yapılmadan Marley’in bıraktığı gibi muhafaza edilen ev ve stüdyoda Marley’in plaklarını, ödüllerini, saatlerini, favori tişörtünü, en sevdiği gitarını görmek mümkündür.

-

Kingston lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Heartease 1 and Heartease 2, Kingston Paradise Place 2, Abacus Jamaica the Zana Suite. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz The Riverview, Essex House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Waterloo Apartment, Chelsea Manor, Kingston Home otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kingston aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Devon House

4218 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Devon House

Jamaika’daki kolonyal dönemin en iyi örneklerinden birini sergileyen Devon House’un mimarisi, yakından görülmeli. 1881 yılında George Stiebel tarafından yapılan evin içindeki antika objeler göz kamaştırıyor.

-

Liberty Hall

1918 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Liberty Hall

Jamaikalı politikacı, girişimci ve ABD’de ilk önemli siyahi hareketi örgütleyen Marcus Garvey’in duvar resimleri ve şık mozaiklerle süslü bina, 1930’lu yıllarda Garvey’in United Negro Improvement Association adlı derneğinin merkeziydi. Şimdilerde turistlerin gözdesi olan bu bina Kingston’da yaşayanlar için bir eğitim merkezi olarak kullanılıyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Karayip Denizi’nde yer alan Jamaika'nın başkenti ve en önemli limanı olan Kingston, adanın güney kıyısındadır. Çevresinde Kingston Limanı, Red Tepeleri, Blue Dağları ve Long Dağ görülür.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Jamaika’da çevresi genel anlamda dağlarla çevrili olan Kingston’da tropikal iklim görülmektedir. Mayıs-kasım aylarında arasında sık olarak yağış alan şehre aralık-nisan ayları arasında gitmek uygun olacaktır. Şehirde yıl boyunca ortalama hava sıcaklığı 30 derecedir.

Türkiye’den Kingston’a direkt uçuş bulunmuyor. Dilerseniz çeşitli hava yolu şirketleri ile aktarmalı olarak seyahat edebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine her yarım saatte bir kalkan otobüslerle ulaşmanız mümkündür.

Kingston’da kalınacak yerler arasında büyük zincir otellerin yanı sıra daha uygun fiyatlı otel ve hosteller ile apartlar da mevcuttur. Uzun süreli kalacaklar için özel evler de kiralanabiliyor.

Half-Way-Tree-Square.jpg

Kingston’da şehir içi ulaşımı otobüs, minibüs ya da taksiyle yapılıyor. Mercedez-Benz ya da Volvo markalı beyaz ve sarı otobüslerin neredeyse hepsi klimalı. Yolculuk etmek için idealler. Ancak yine de taksi kullanacaksanız, hiçbirinde taksimetre olmadığı için pazarlık etmeniz gerekiyor. Eğer araç kiralamayı düşünüyorsanız, şehirde dengesiz ve asabi sürücüler olduğunu söylemekte fayda vardır.

Kingston mutfağı, tıpkı tüm Jamaika şehirlerinde olduğu gibi buradan yolu geçen pek çok kültürün etkisinde kalmıştır. İspanya, İngiltere, Afrika, Hint ya da Çin mutfağının etkileri görülür. Pek çok farklı teknikte hazırlanan yemeklerde değişik çeşni ve baharatlara oldukça sık rastlanır. Bunun dışında deniz ürünleri, tropik meyveler ve az da olsa kırmızı ya da beyaz et kullanılır. Ülkenin en ünlü yemeği köri soslu keçidir. Hafif sulu olan yemeğin yanında pilav servis edilir. Bunun dışında ake bitkisi ve tuzlama balık ile hazırlanan yemek, acı soslu tavuk, fasulye ile servis edilen sığır kuyruğu ya da kırmızı fasulye çorbası denenebilecek lezzetler arasındadır.

Popüler restoranlar

Hot Pot: Her ne kadar çalışanlar yavaş hareket ediyor olsa da, gerçek anlamda yerel lezzetleri denemek istiyorsanız Hot Pot’a mutlaka uğrayın.

Sonya's Homestyle Cooking: Ana yemeklerinden daha çok yöresel Jamaika kahvaltısıyla ün yapmış olan mekân tüm gün hizmet veriyor.

Diğer restoranlar: Boon Hall Oasis, Patrice’s Restaurant, Moby Dick, Chung’s, Grog Shoppe, Kushites, Chez Maria, Guilt Trip, Scotchies.

Bahşiş

Jamaika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Kingston’da gece hayatı çok fazla alternatif sunuyor. Özellikle Bob Marley’in de etkisiyle onlarca reggae club var. Bunlar arasında ev yapımı yemeklerden oluşan mönüsü ve kokteylleriyle ünlü Redbones Blues Cafe ilk sırayı alıyor. Pazar akşamları tüm reggae çılgınlarının buluşup doğaçlama müzik yaptığı Kingston Dub Club da uğranması gereken mekânlardan. Eğer Kingston’da eğlenmek için şık bir mekan arıyorsanız CRU Bar and Kitchen uygun olacaktır. Ünlü alışveriş merkezi CRU’nun içinde yer alan mekan, roof barı, şehrin en iyi kokteylleri ve manzarasıyla dikkat çekiyor.

Bob Marley Haftası (6 Şubat)

Jamaika Karnavalı (Paskalya’dan önce gelen gelen büyük perhiz süresinin ilk çarşambası olan ‘Ash Wednesday’de başlıyor)

Kingston Restoran Haftası (Kasım)

Jamaika’dan ne alınır sorusunun ilk cevabı çoğu kişi için kahvedir. Pek çok ülkeye ihracat yapılan kahveyi alırken üzerinde ‘Jamaican Blue Mountain’ simgesi olması önemlidir. Ülkenin ve şehrin bir diğer ünlü ürünü acı soslarıdır. Marketlerde ya da küçük dükkânlarda pek çok çeşidini bulmak mümkündür. Eğer bölgenin sebze ve meyvesine meraklıysanız, ‘Coronation Market’ adlı açık pazar aradığınız yer olacaktır. Hediyelik eşya olarak tabii ki ülkenin geri kalanında da olduğu gibi Kingston’da da Bob Marley’in fotoğrafı ya da şapkasının olduğu pek çok ürünü her köşe başında bulmak mümkün.

Kingston (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat fark vardır. Türkiye’de saat 16.00 iken Kingston’da saat 08.00’dir.

Jamaika sınırları içerisinde yer alan Kingston şehrinin para birimi Jamaika Doları’dır. 1 TL, yaklaşık 42 Jamaika Doları’na denk gelmektedir.

Jamaika ülke sınırları içinde yer alan Kingston’ın resmi dili İngilizce’dir. Ancak tüm ülkede ulusal dil olarak, Patwa da denilen Jamaika Patois dili konuşulmaktadır.

KINGSTON FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: 3 Bromptin Road Kingston 5

Telefon: +1 876 927 6177

arnoldfoote@consularcorpsofjamaica.com

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ash Wednesday

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

İşçi Bayramı (23 Mayıs)

Kurtuluş Günü (1 Ağustos)

Bağımsızlık Günü (6 Ağustos)

Ulusal Kahramanlar Günü (17 Ekim)

Noel (25-26-27 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 110

Yangın: 110

Polis: 119

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Jamaika sınırlarında bulunan Kingston’a gitmek için vize almasına gerek yoktur. Ancak pasaportunuzun en az 6 aylık olması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.