Jamaika'da 7 Günlük Yolculuk Başlıyor: Kingston

Gitmeden önce herkesin rüyalarını süsleyen ancak benim hiçbir şeyi beğenmediğim ülke Jamaika... 7 günlük yolculuğun başlangıcı Montego Bay... Dakika 1 gol 1, rent a car'da sigorta yapmamışsınız ayağına 80 € düttüler. Kesinlikle ve kesinlikle bu ülkede bir yerden rezervasyon yaparken mutlaka çıktılarıyla birlikte ibraz edin yoksa alakasız bir şeyler çıkarıyorlar (üstüne 500 € depozito alıyorlar ya da karta bloke koyuyorlar).

Herneyse arabayı aldık Montego Bay'den Negril'e doğru devam ediyoruz (70 km ve 1,5 saat saat sürüyor yollar, çok iyi değil). Negril'in girişinde polis tarafından durdurulduk. 15 saat yol yaptıktan sonra otele gideceğiz derken bir de bu bela çıktı karsımıza!

Neyse hız yaptığımızı söyledi iri yarı Amerikan çakması polis, elinde ne kamera kaydı ne de bize ibraz edeceği bir şey var ama turistiz ya parçalıcak işte :) 10 € ile açtığım rüşvet pazarlığında 20 €'ya anlaştık. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok kendisi teklif ediyor zaten.

Ertesi gün tatile başladık. Plajda günün yorgunluğunu atalım dedik ama oda ne! Havada bulut yokken bir anda sağanak ötesi bir yağmur! 1 saat aralıksız sürdü ve sonradan öğrendiğim üzere öğlenleri öyle gelip geçermiş yağmur. Plaj zevkinizin içine ediyor bilginize...

Sonraki gün havanın da kötü olmasından dolayı Kingston'a gitmeye karar verdik (Negril-Kingston 230 km). Yolunuzun üstünde küçük şehirler var; sırasıyla önce Savannah La Mar, Santra Cruz, Mandaville, May Pen. Yolları bazı bölümlerde rezalet! Özellikle Mandaville-May Pen arası 230 km yolu 4 saatten önce alamıyorsunuz. Biz 5 saatte girdik, 2-3 mola verdik ama yine de yollar rezalet.

Evet sonunda Kingston'a geldiğimizde akşam 17.00 olmuştu. Eğlenceli bir şeyler yaparız umudu ile yanıp tutuşurken Kingston'da arabadan gerekli olmadığınca inmemeye karar verdik. Burası daha çok bir Batı Afrika ülkesini andırıyor. Herkes psikopat gibi; kilitlenen bakışlar...

Turist olduğunuz zaten 200 metre öteden belli oluyor o konuda şansınız yok. Gezilecek bir tek Bob Marley Müzesi var ama o da biz gittiğimizde restore ediliyormuş o yüzden gezemedik :(

Blue Mountain, Kingston'a çok yakın 1,5 saat kadar sürüyor. Kahve fabrikaları ve çiftlikleri mevcut. Bana kalırsa Jamaika'nın en güzel yeri burası. Bir sonraki günü Negril'in yine orta şekerli plajında geçirdik, daha sonraki gün ise Negril'e 1 saat uzaklıkta olan Blue Hole diye bir mağaraya gittik tam bir fiyasko! Herkes sizi paramparça yapmaya çalısıyor sakın herkese güvenmeyin. Ayrıca motorlu birileri yanınıza yanaşıp "gideceğiniz yere ben götüreyim" tarzı olaylar çok oluyor, eğer kaybolduysanız, mecbur yardım alın ama uyanık olun dikiz aynanıza bakın, başka birilerinin de sizi takip edip etmediğinden emin olun. Bence telefonunuz yanınızdaysa acımadan 3G'ye bağlanın ve kimseden de yardım istemeyin benden söylemesi!

Negril'de akşamları yapacak çok seçenek yok, saçma sapan bir yer. Tek adam gibi yer Ricks Cafe, ülkenin en meşhur bar-resto-cafesidir. Ama bana sorarsanız vasat!!!

Yani sonuç olarak yapılacak bir şey gerçekten yok. Her şey çok vasat, insanların bakışları rahatsızlık verici vs vs. Ha bir de uyuşturucu olayına gelelim... Herkes size sarılmış ve yanan bi sigara (cigara) uzatır, maksat sizi lafa tutup kazıklamaktır. Bunlara uymayınız. En iyi yöntem kaldığınız oteldeki bel boy ya da garsonlardır. Bir de rasta köylerine giderseniz orada da efsane şeylerle karşılaşabilirsiniz. Ben bi rasta köyünden almıştım ve gayet iyiydi. Negril'de de almıştım ama oradaki rezaletti bence Negril'den almayın.

Otelden ayrılırken şehir vergisi gibi bir şeyler de ödedik yaw tamamen rezalet! Bana sorarsanız gitmeyin derim ama giderseniz de herkese bol şans ;)))))