Kingston’da Gezilecek Yerler

Kingston’da yapılacak aktivitiler ve gezilecek yerler oldukça fazla. Öncelikle hem onlarca parkıyla yeşile hem de bir liman şehri olmasından ötürü denize doyacağınız bir yer Kingston. Bunun dışında pek çok müzesi ve tarihi binası bulunurken, yat ya da sörf tutkunları için de pek çok alternatif sunuluyor.

Bob Marley Müzesi

ea69a07cf0674335ab91ff1e499a730a-bob-marley-museum.jpg

Jamaika, dünyaca ünlü reggae sanatçısı Bob Marley’in doğduğu ülkedir. Kingston şehri ise, Marley’in 1975 yılından 1981 yılındaki ölümüne kadar yaşadığı evin ve plaklarını kaydettiği stüdyonun bulunduğu şehirdir. Şimdi bu ev de kayıt stüdyosu müze olarak turistlere hizmet veriyor. Çok fazla değişiklik yapılmadan Marley’in bıraktığı gibi muhafaza edilen ev ve stüdyoda Marley’in plaklarını, ödüllerini, saatlerini, favori tişörtünü, en sevdiği gitarını görmek mümkündür.

Devon House

93415-050-1806A351.jpg

Jamaika’daki kolonyal dönemin en iyi örneklerinden birini sergileyen Devon House’un mimarisi, yakından görülmeli. 1881 yılında George Stiebel tarafından yapılan evin içindeki antika objeler göz kamaştırıyor.

Liberty Hall

Jamaikalı politikacı, girişimci ve ABD’de ilk önemli siyahi hareketi örgütleyenMarcus Garvey’in duvar resimleri ve şık mozaiklerle süslü bina, 1930’lu yıllarda Garvey’in United Negro Improvement Association adlı derneğinin merkeziydi. Şimdilerde turistlerin gözdesi olan bu bina Kingston’da yaşayanlar için bir eğitim merkezi olarak kullanılıyor.

Parade

37_big.jpg

Asıl adı William Grant Park olsa da, daha çok Parade adıyla anılan ve şehir merkezinin kalbi sayılan parkta hem güzel vakit geçirmek hem de Jamaika ve Kingston tarihinden önemli kişilerin anıtlarını ya a heykellerini görmek mümkün.

Port Royal

giddy-house-port-royal.jpg

17. yüzyılda korsanlarında etkisiyle çok zengin bir şehir olarak anılan Port Royal, 1962 yılında yaşanan deprem sonrasında ihtişamını kaybetti. Şimdilerde turistik amaçlı gezilerin rotasında yer alan şehir, korsanların ruhunu hissetmek için görülmeli.