Negril (Jamaika) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık 6,900 kişilik popülasyona sahip bu şehir, küçük bir sahil beldesi olarak Jamaika ülkesinde bulunmaktadır. Bölge Jamaika’nın batı bölümünde bulunmaktadır. Negril ismini ilk olarak 1494’te yılında bölgeyi yerleşke olarak benimsemiş İspanyollar vermiştir. Negrillo İspanyolcada “Küçük siyah olan” anlamına gelmektedir. İsim kökenin adaya gelen İspanyolların Negrilin kıyısında çok sayıda siyah yılan balığının bir araya bulunduğunu görmesiyle ortaya çıktığı rivayet edilir.

Ancak diğer bir teoride adada bolca bulunan siyah kayalıkların göze çarpmasıyla bu adı verildiğidir. Negrillo kelimesi daha sonraları Negril olarak kısaltılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Her ne kadar uzun yıllar İspanyolların egemenliği altından kalsa da bölge 17 ve 18.yüzyıllarda İngiltere’nin yönetimi altına girmiştir. Bölgenin tatil beldesi olarak yükselişi ise 1950’li yıllara dayanır. 

Bölgeye tatile gelen gezginlerin çoğu Jamaikalı ailelerin evlerinde odalar kiralarlar ya da bahçelerinde çadır kurarlar. Daniel Connell, negril bölgesinde ilk misafir evini kurarak çiçek çocuklar olarak nitelendirdiği misafirlerine özel daha geleneksel tatil beldeleri oluşturmuştur. Çiçek çocuklar olarak adlandırılan grup ise günümüzde hippi tarzını benimsemiş kişilerden oluşuyordu. Bölgedeki halkın misafirperver olması elbette ki tatilcileri bu bölgeye çeken başlıca nedenlerden biri. Misafirperver şöhreti zamanla büyüyen kente, 1960’lı yıllardan sonra birçok tatil köyü inşasına başlandı. Negril’de inşası tamamlanan ilk otel West End'deki Mary's Bay'ın Yat Kulübü idi.  

Peki bu bölgenin tatil beldesi olarak hizmet vermesi neden bu kadar uzun bir süreçte gerçekleşti? Öncelikle bölgeye ulaşım sorunu bu soruyu cevaplamamıza yardımcı olabilir. Negril bölgesinin bulunduğu kısa kıya şeridi, oldukça fazla bulunan kayalıkların kıyı şeridinde konumlanması bölgeye yapılan feribot seferlerini güçleştiriyordu. Bir noktadan sonra yüzmek durumunda kalan tatil severler için oldukça zahmetli bir iş haline dönüştüğünden tam anlamıyla buranın tatil beldesi olarak hizmet vermesi uzun yılları aldı.

Montego körfeziyle Negril arasındaki kara ulaşımının yapılandırılmasıyla, bölgenin ünü hızla yayılmaya başladı. Deyim yerindeyse turistler için yeni bir tatil beldesinin yeşermesi yönünde tohumlar atıldı. İki şeritli asfalt bir yolun yapımının tamamlanmasıyla, iki şehir arasındaki zaman farkı ortalama 1 saat 30 dakikaya indi. 

Kentte, Negril nehrinin ortasından geçen büyük dağlar adında bir bataklık bulunuyor. Royal Palm Reserve ise ormanlık ve sulak alanların korunması yönüne kurulan bir eko turizm merkezidir. Bu rezervinin kurulmasında en büyük amaç, negril büyük bataklığını korumak ve çevre topraklara istihdam gücü sağlamaktır.  1985 yılında Bölgede yapılan araştırmalar ışığında 119 farklı bitki türü ve 300’den fazla hayvan türü keşfedildi. Bu ekosistemin tükenmesini önlemek amacıyla bu rezervinin önemi oldukça büyüktür. Bu türler arasında; kraliyet hurması, Hamsi armut, hasır asma, çim gördüm ve eğrelti otları gibi bitki türlerinden ayrıca kelebekler, yusufçuk ve karıncalar, termitler, arılar ve eşekarısı gibi hayvan türlerinden örnekler verebiliriz.

Diğer bir ekosistemin korunmasına yönelik gerçekleştirilen hamle ise: 1990 yılında, Negril Mercan Resifleri Koruma Topluluğu adıyla kurulan -mercan resif ekosisteminin süregelen bozulmalarını önlemek amacıyla kâr amacı gütmeyen- sivil toplum kuruluşudur. Bölgede oldukça fazla kayalık bulunduğundan söz etmiştik.  Özellikle denizciler kıyıdaki bu kayalıkları görmeyip çoğu zaman çarparak kaza yapabiliyorlar. Bu amaçla Belçikalı mühendisler tarafından, denizcileri kıyıdaki kayalıklardan bir nevi koruyan Negril Deniz Feneri, Negrildeki en önemli yapılardan biridir.

Yıllarca, Negril'in plajı, çeşitli seyahat dergileri tarafından dünyanın en iyi on plajından biri olarak seçildi. Öyle ki gelişen turizmin etkisiyle de bölgede yeni yollar, tatil köyleri ve deniz manzaralı villalar inşa edildi. West End olarak bilinen West End Yolu üzerinde inşa edilen konaklama merkezleri şehrin en ünlü tatil köylerinden birini oluşturuyor. Plajların çevresinde birçok hediyelik eşya ve plaj malzemesi temin edebileceğiniz küçük işletmeler de oldukça rağbet görmekte. Ayrıca bu ünlü plajlarda şnorkelli yüzme ve dalış yapabileceğiniz alternatif etkinlikler de yerli ve yabancı turistlerce oldukça tercih edilmekte. Negril’in ününe ün katan bir diğer kitle araçları olarak roman ve şarkılardan söz edebiliriz.

Bob Seger', 1976 albümündeki "Night Moves" adlı şarkısında, "Sunspot Baby" adlı şarkının sözlerinde Negril’in büyüleyici sularından söz ederken, Ian Fleming'in 1965 tarihli Altın Silahlı Adam adlı romanında kente yer vermesiyle, yeni yerler keşfetmek isteyenler için adeta bir yol gösterici olmuştur. Kenti, son zamanlarda okul döneminin yorgunluğunu atmak amacıyla bahar tatilinde ülkeye gelen Amerikalı öğrenciler tercih etmektedir. Birçok tatil köyü bulunduran sahil beldesinin en rağbet gören tesisleri; Couples Swept Away, Couples Negril, Sandals, Beaches, Samsara Hotel, Legends Resort'tur. 

Tüm bu popülarite ve gelişim bina inşalarına hızlı bir ivme kattı.  Ancak doğal güzelliklerin tahribatının önlenmesi amacıyla, palmiye ağaçlarının yüksekliğini geçen yapıların yasaklanması maddesi getirilerek, bir nevi inşaat sektörü kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 


Negril (Jamaika) Nerededir?

Jamaika Orta Amerika ve Karayipler'de bulunan Küba'nın güneyinde Büyük Antiller 'de yer alan bir Kuzey Amerika kıtasında bulunan ülkenin başkenti ise Kingston Şehri'dir. Jamaika’nın en batı şeridinde yer alan Negril kenti için bir sahil beldesi demek daha doğru olur. Bu beldeye en yakın merkezi şehir olarak, Westmoreland Parish’in başkenti Savanna la Mar’dan söz edebiliriz.


Negril (Jamaika) Ne Zaman Gidilir?

Aslında bu ülke için bir betimle kullansak, Karayipler’in tropikal cenneti ifadesi cuk oturabilir. Böyle bir benzetme yoluna başvurmamızın sebeplerinden biri de ülkenin iklim kuşağı tropikal iklim olmasından dolayıdır. Ortalama sıcaklık yıl boyunca az bir değişkenlik gösterebilir. En soğuk ay Mart en sıcak ay ise Ekim ayıdır. Elbette ki hava sıcaklığı keşfetmek istediğimiz yerler için önemli bir kıstas ancak diğer dikkat etmemiz gereken en az hava sıcaklığı kadar önemli olan kasırga hareketleridir. Sonbaharın sonları ve kışın başlarına doğru Karayipler’in kasırga hareketlenmeleri durağan seyreder. Ancak Haziran ve Kasım ayları arasına Kasırga ayları demek hiç yanlış olmaz. Kasırga yoğunluğu ise ağustos ve ekim ayları arasında artmaktadır. Peki kasırga ve yağmura yakalanmadan seyahat etmek isteyenler için en uygun seyahat zamanı nedir? Öncelikle tropikal iklimin hâkim olduğu bu iklim kuşağı yıl boyunca çokça yağmur almaktadır. En fazla yağmurun görüldüğü ay Ekim en az yağmurun görüldüğü ay ise Mart ayıdır. Ocaktan itibaren düşüşe geçen yağış miktarı ve eş zamanlı olarak sıcaklığın artması sebebiyle Ocak ve Mart ayları adanın turist sayısının en fazla olduğu aylardır. Dolaysıyla bu aylar ziyaret için en iyi zamanlamalardır, diyebiliriz.

Negril (Jamaika) Nasıl Gidilir?

Jamaika küçük bir ada ülkesi konumundadır. Jamaikadan türkiyeye aktarmasız uçuş seferleri bulunmamaktadır. Bunun için önce Amerika, Küba ya da Avrupa ülkelerine varış yapabilir, buradan aktarma yaparak başkentte bulunan Kingston Norman Manley Havaalanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kingston havalanına vardığınız andan itibaren ortalama 6 saatte, yaklaşık 200 Türk lirasına Negril bölgesine firma otobüsleriyle gidebilirsiniz. Araçla gitmek isteyenler ve süreden tasarruf etmek isteyenler ise 3 saat gibi bir zaman diliminde bölgeye varış sağlayabilir. Montego Havalimanına varış sağlayarak buradan bir taksi tutabilir, ortalama 1 saatte kent merkezine varabilirsiniz. Ancak maliyet olarak ortalama 150 dolar tuttuğundan, yaklaşık 16 dolar gibi cüzi bir ücrete sadece 30 dakika daha geç olarak otobüs hizmetiyle sahil beldesine gidiş yapabilirsiniz. İki farklı ulaşım alternatifini göz önüne aldığımızda, ikinci şıkkın daha pratik ve hızlı olduğunu söyleyebiliriz.


Negril (Jamaika) Gezilecek Yerler 

Seven Mile Beach
 

Negrilin en ünlü plajı olan Seven Mile Beach, bir hilal biçimde uzanan uzun bir kumsala sahiptir. Seven Mile Beach, Caribbean Travel and Life Magazine tarafından Karayiplerin En İyi Plajı olarak seçilmiştir. Plaj için herhangi bir giriş ücreti temin edilmemektedir. Grand Cayman'ın en popüler bölgesi olan bu plajın bembeyaz kumsalı ve turkuaza çalan berrak deniz suyu, en iyi plaj unvanını hakkıyla temsil ediyor. Devasa palmiye ağaçlarının gölgesi altında bir yandan kokteylinizi yudumlarken bir yandan da karayiplerin harika manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Rüya gibi bir tatilin kapılarını aralayan bu plajda, şezlongunuzda güneşlenirken plaj şarkıcılarıyla karşılaşmanız mümkün. Ayrıca yiyecek temin edebileceğiniz yemek yerleri, yerel el sanatçılarının sattığı takıların bulunduğu hediyelik eşya tezgâhları, deniz bisikletleri kiralayabileceğiniz yerler bulunmakta. Gerçeküstü bir deneyim yaşamak isteyenler için bu plaj aranılan tüm yanıtlara cevap veriyor. Kısaca huzurun kucağı diyebileceğimiz plaj, Negril’in göz bebeği.

Bloody Bay (Kanlı Körfez)

Yerleşkenin bir diğer adası olan Bloody Bay, özellikle genç çiftler tarafından balayı tatili için oldukça revaçta. Adının kanlı körfez olmasının sebebi, efsanelere göre ada kanlı bir korsan savaşına tanıklık etmiş olmasıdır. Bir halk plajı olarak hizmet veren bu körfezde en çok tercih edilen aktivitelerin başında şnorkelle dalış gelmekte. Plaj sığ bir mercan kayalığı yapısında bulunuyor. Ayrıca kıyıda, birçok yerel yemeklerin servis edildiği bir restoran da bulunmakta. Ne yazık ki, sahilde umumi tuvaletler mevcut değildir; bu sahilde tam gün geçirmeyi planlayanlar için düşünmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Diğer bir ayrıntı ise plajda çok fazla atıştırmalık alternatiflerinin bulunmamasıdır. Bu yüzden yanınıza küçük bir sandviç ya da atıştırmalık hazırlayarak plaja gitmenizi tavsiye ederiz. 


Mary Gate of Heaven Catholic Church

Cennet Mary Kapısı Roma Katolik Kilisesi, Negril bölgesindeki Katolik toplumun ibadeti için hizmet vermektedir. Jamaikalı küçük çocukların oluşturduğu koro, her Pazar kilisede ilahi söylemekte ve çeşitli yerel danslar eşliğinde ibadetlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca kilisede halkın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bağış yapabileceğiniz bir kutu da bulunmakta. Hareketli bir yapıda olan bu küçük kilise her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turisti ağırlıyor. Tropikal sahil yerleşiminde kurulan adeta yerli halkı için dini bir sığınak olarak nitelendirebileceğimiz bu kilise, yapılan parasal yardımların karşılığında bölgedeki fakir halkın erzak ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak, yemek ve çorba dağıtımı yapmakta. Kilise Norman Manley Boulevard’da (Plaj Yolu) yani kasabanın yaklaşık iki mil uzağında bulunmaktadır.Blue Hole Mineral Spring (Mavi Çukur Mineral Kaynağı)

Bu tabii yer oluşumu için dünyanın yüzeyinden, dünyanın dibine uzanan bir doğal kaynak demek en doğru ifade olacak. Adından da anlaşılacağı üzere yüzeyden oldukça uzakta oluşmuş mavi bir delik. Özellikle adrenalin tutkunları için bu çukurdaki sulara atlamak oldukça heyecanlı bir aktivite olacaktır. Arazinin 25 feet altında bulunan bu mineral kaynağına ulaşmak isteyenler için epey uzun bir merdiven de bulunmaktadır. Mineral çukurun boyunun ise ortalama 30 metre olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca su, kas ve iskelet sistemi hastalıklarından mustarip olanlara ve özellikle romatizması bulunanlara da iyi gelmekte. Cilt güzelliğine düşkün kadın turistler için de iyi bir alternatif olarak tercih edilmekte. Bu mineral banyosunda yüzmek isteyenler için ortalama giriş ücreti yaklaşık 10 dolar.


Kool Runnings Water Park

Özellikle çocuklu turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilen bu su parkı, devasa boyuttaki su kaydırakları, büfeleri ve umumi tuvaletleriyle pek çok hizmeti bir arada sunuyor.  Ailece tatile gelenler için vazgeçilmez bir eğlence merkezi haline dönüşen su parkı, Jamaika’da bulunan en büyük ve en iyi su parkı ödülünü de elinde bulundurmaktadır. Tabi bu su parkında kazaları önlemek amacıyla birtakım kurallar koyulmuştur. Her mayo modeline izin verilmemesi (fermuar, düğme ya da metal aksesuarlı) bu kuralların başında geliyor.

Ayrıca tesiste kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz eşya dolapları da bulunmakta. Bu su parkına kişi başı giriş ücreti ise yaklaşık 50 dolar gibi bir ücrettedir. Su parkında ayrıca paintball oynayıp ve go kart yapabileceğiniz uygun pistler de mevcuttur. Parkın çalışma saatleri 10.00 ila 17.00 arası olup Salı ve çarşamba günleri hizmet vermektedir

Times Square Mall (Times Meydanı Alışveriş Merkezi)

Küçük hediyelik eşya dükkanlarıyla ünlü bir alışveriş merkezi olan Times Square Mall, kentin tam göbeğinde, Norman Manley Boulevard’da(Norman Manley Bulvarı) bulunmaktadır. Alışveriş merkezi ayrıca bu bölgede bulunan önemli Negril otellerine de yakın konumda bulunmaktadır. Merkezde içerisinde nakit para çekebileceğiniz bir atm, Jamaika kültürünün yerel mutfağını keşfedebileceğiniz şık bir restoran ve yerel kültüre has hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

Yakın zamanda inşası tamamlanan bu alışveriş merkezinde fiyatlandırmalar ise Amerikan doları üzerinden yapılmaktadır. Eğer Jamaika kültürüne ait semboller yahut kullanışlı eşyalar almak istiyorsanız bu alışveriş merkezini seçmek isabetli bir karar olur. Öyle ki yaptığınız pazarlıklar alacağınız ürünlere oldukça makul bir fiyatla sahip olabilirsiniz. Ayrıca Jamaikalı ünlü şarkıcı Bob Marleyin biblolarının hemen hemen her dükkânın vitrinlerini süslediğini söylemezsek olmaz.

Küçük bir ada beldesi olmasına karşı Negril alışveriş, etkinlik ve sahil beldeleri açısından oldukça gelişmiştir. Negril’de gezmeniz gereken diğer yerlerden söz etmek gerekirse;

 1. Adadaki denizcilerin kayalara çarpmasını önlemek amacıyla yapılan Negril Lighthouse (Negril Feneri)

 2. Güzel bir dalış noktası olarak denizaltı canlılarını gözlemleyebileceğiniz bir mağara olan The Throne Room,

 3. Bölgedeki doğal güzellikleri ve ormanları korumak amacıyla açılan, yaklaşık 20 dolara ziyaret edebileceğiniz bir tesis olan Royal Palm Reserve,

 4. Birbirinden çeşitli egzotik hayvan,bitki ve kuşa ev sahipliği yapan yaklaşık 19 dolara giriş yapabileceğiniz adeta bir kuş cenneti olan Barney's Flower & Hummingbird Garden Jamaica,

 5. Bir rivayete göre adını buradan aldığı söylenen ve dalgıçların uğrak mekânı olan Negril Cliffs (Negril Kayalıkları) ve eşsiz berrak suyuyla Half Moon Beach sayılabilir.

Negril (Jamaika) Nerede Kalınır?

Öncelikle burayı gezmek isteyenler için konaklama bakımında hiçbir sıkıntı çekmeyeceklerini söyleyebiliriz. 9,2’lik booking.comdan oldukça yüksek bir puan alan Rayon Hotel, negrilin ünlü plajı seven mile beach’e de yalnızca 100 metre gibi bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Hotel klimaları odalarının yanı sıra, her odada bulunan okyanus manzaraları balkonlarıyla da oldukça konforlu bir tatil imkânı sunuyor. Ayrıca her odada eşyalarınızı yerleştirmek için gardırop ve düz ekran televizyon sistemleri bulunmakta. Otelde kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemekleri de çıkmaktadır. Tesisten West End'de arabayla 10 dakikada, Montego Koyu'na ve Sangster Uluslararası Havaalanı'na ise 1 saatte ulaşabilirsiniz. Gecelik kişi başı ortalama konaklama fiyatı ise 500 Türk lirasıdır.

 Bir diğer otel olan Coco La Palm Hotel ise seven mile beach’in tam kalbinde atmaktadır. Oldukça büyük bir yüzme havuzuna sahip olan bu otel, booking.com tatil sitesinden 9,5’lik yüksek memnuniyet belirten bir puanlama almıştır. Tesis ücretsiz wifi ve kahvaltı hizmetlerinin yanı sıra birinci sınıf Jamaika kahve çekirdeklerinin de içinde bulunduğu bir kahve makinesi sunmakta. Otelde büyük bir spa banyosu, partilerin yapılabileceği bir yetişkin havuzu ve aile havuzu da bulunmaktadır. Tesis Sangsters Uluslararası Havaalanı Montego Bay (MBJ) 65 km uzaklıkta bulunuyor. Otelin kişi başı gecelik fiyatı ise 655 Türk lirasından başlamaktadır. 

Spa uygulamalarıyla adından söz ettiren The SPA Retreat Boutique Hotel ise, Jamaika ve dünya mutfağını tatil severlere sunmaktadır. Mercan Plajı'na 3 km, Negril Deniz Feneri'ne 4 km uzaklıkta bulunan tesis, Times Square Alışveriş Merkezi'ne ise 3 km uzaklıktadır.  Tesiste ek ücret karşılığında yoga dersleri almanız ve masaj hizmetlerinden yararlanmanız mümkün. Otelin gecelik fiyatı ise 1,100 ile 2,300 Türk lirası arasında değişmekte olup, diğer tesislere göre daha maliyetlidir. Bu üç otel dışında alternatif otellerden bahsetmek gerekirse;

 • The Cliff Hotel, 

 • Villas Sur Mer, 

 • Royalton Negril, 

 • Grand Lido Negril Au Naturel All Suite Resort ve Yellow Bird Sea'dır.
   

Negril (Jamaika) Vizesi

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi ülkemiz vatandaşları Jamaika’ya girişlerinde vizeden muaftırlar. Jamaika Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi vatandaşlarından 90 güne kadar vize istememektedir. Ülkeye aktarmalı uçuş yapacağınızdan dolayı, aktarma yapacağınız ülkenin vize işlemlerine tabi olabilirsiniz.
 

Negril (Jamaika) Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: Yerel halkın konuştuğu İngilizce, İspanyolca ve Fransızcadan türetilmiş bir dil olan Patois (Patwa), İngilizce ve İspanyolcadır. 

Para birimi: Jamaika Doları

Telefon Kodu: +1

Ulusal gün: 6 Ağustos 1962 yılında İngiltere’den kazanılan bağımsızlığı kutlamak amacıyla, her yıl 6 Ağustos “Ulusal Bağımsızlık Günü” olarak kutlanır.

Sıcaklık: Bölgenin yıl boyunca ortalama sıcaklığı 27 ile 29 derece arasında seyretmektedir. Yıl boyu sıcaklıklar arasında değişkenlikler minimumdur. Temmuz ayı 27 dereceyle en sıcak, ocak ayı 25 dereceyle en soğuk aydır. Yıl boyu yağış miktarının en fazla olduğu ay ise Ekim ayıdır.

Saat dilimi: GMT-5 (Kuzey Amerika Doğu Saati)

Negril ile İlgili

Negril Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa