Google+

Arama formu

Barbados

1966’dan beri bağımsız bir ülke olan Barbados, Karayipler’de bulunur....
Devamı oku
Barbados, Karayip Denizi’nde bulunan bağımsız bir ada ülkesidir....
Devamı oku
Sevgililer Günü (14 Şubat) Mart Ekinoksu (20 Mart) Paskalya Kutsal...
Devamı oku
Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13 derece kuzey ve 59...
Devamı oku
Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Ülke 11 idari...
Devamı oku
Barbados Küçük Antiller'in en doğusundaki adadır. Batısında Windward...
Devamı oku
Ülkede resmi dil İngilizce’dir. Ayrıca yerel dil olan Baja dili de...
Devamı oku
Barbados halkının yüzde 95’i Hıristiyan olup, bunların da yüzde 40’ı...
Devamı oku
Güney Amerika'ya (Venezuela'nın Orinoco vadisi) MÖ 350'de kanoları ile...
Devamı oku
Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Barbados’u gezmek için en uygun...
Devamı oku
Tropik iklimin egemen olduğu adada kuru (Aralık-Mayıs) ve yağışlı (...
Devamı oku
Genelde ulusal geliri nüfusundan daha hızlı artan bu zengin küçük...
Devamı oku
Barbados mutfağı Afrika, Hint ve İngiliz etkileri taşır. Tipik bir...
Devamı oku
Ülkedeki en büyük ve gösterişli etkinlik Crop Over festivalidir....
Devamı oku
Türkiye’den Barbados ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Tek aktarmayla...
Devamı oku
Barbados, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek yaşam...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BBD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.6℃
Şub 25℃
Mar 26.1℃
Nis 26.7℃
May 27.8℃
Haz 27.8℃
Tem 26.7℃
Ağu 27.2℃
Eyl 26.7℃
Eki 27.8℃
Kas 27.2℃
Ara 26.7℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 277,821 / Dili: İngilizce / Para Birimi: Baja Doları (BBD) / İklim: Tropikal Muson İklimi / Big Mac Index: -- /  

Barbados Hakkında Temel Bilgiler

Barbados Hakkında Temel Bilgiler

Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13 derece kuzey ve 59 derece batıda bulunur. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke, Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Amerika’ya bağlı ülkelerden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela'nın yaklaşık 434 kilometre (270 mil) kuzey doğusundadır. Barbados'a en yakın ada komşuları Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada batıda, Grenada güneybatıda ve Trinidad Tobago güneyde olup Barbados resmi denizcilik sınırını paylaşır.
 

Barbados’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

bridgetown-barbados-port-large.jpg

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Ülke 11 idari birime ayrılmıştır. Bunlar: Christ Church, Saint Andrew, Saint George, Saint James, Saint John, Saint Joseph, Saint Lucy, Saint Michael, Saint Peter, Saint Philip ve Saint Thomas’tır.

Barbados Nerededir?

Barbados Küçük Antiller'in en doğusundaki adadır. Batısında Windward Adaları bulunmaktadır. Adanın deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir (1,120 ft). Ada, Atlas Okyanusu'nda bulunmaktadır.

Barbados'ta Nerede Kalınır?

1966’dan beri bağımsız bir ülke olan Barbados, Karayipler’de bulunur. Trinidad ve Tobago, Granada gibi ülkelere komşu olan Barbados, tropikal iklime ve eşsiz doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Şeker kamışı çiftlikleriyle ünlenen Barbados’ta farklı hayvan türleri, mükemmel bir deniz, beyaz kumlar gibi görülmesi gereken pek çok doğal güzellik vardır. Barbados aynı zamanda multikültürel ve çok canlı bir ülkedir. Barbados’taki seyahatinizde en az ada kadar güzel otellerle karşılaşacaksınız. Pek çok seçenek arasından size en uygun olanı bulmanız zor olmayacaktır.


Barbados'ta Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Barbados otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Barbados Otelleri

Barbados, Karayip Denizi’nde bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan bu ada, çok farklı din ve kültürden etnik gruplara ev sahipliği yapar. Beyaz kumları, upuzun sahilleri, eşsiz doğasıyla görülmesi gereken bir ülke olan Barbados’ta başka yerde göremeyeceğiniz kaplumbağa türleri ya da yeşil maymunu görme şansına sahip olabilirsiniz.


Barbados Otelleri
 

Barbados’taki bu güzel seyahatinizde kalacağınız otel de çok önemlidir. Barbados’ta otel seçeneği oldukça fazladır bu yüzden farklı kriterler ve farklı fiyatlarda birçok otel bulabilirsiniz. Barbados’ta çoğu otel size doğa sporları, su sporları ya da spa tesisleri gibi lüks olanaklar sunar. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Barbados otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Barbados’ta Konuşulan Diller

Ülkede resmi dil İngilizce’dir. Ayrıca yerel dil olan Baja dili de konuşulmaktadır.
 

Barbados’ta Din ve İnanç

ST._PETER'S_CHURCH_-_INTERIOR_-_SPEIGHTSTOWN_-_BARBADOS.jpg

Barbados halkının yüzde 95’i Hıristiyan olup, bunların da yüzde 40’ı Anglikan kilisesine bağlıdır. Kalan kısmı ise Katolik Kilisesi’ne ve daha küçük kiliselere bağlıdır. 

Barbados’un Kısa Tarihi

Güney Amerika'ya (Venezuela'nın Orinoco vadisi) MÖ 350'de kanoları ile vardılar. Avarak insanları ikinci göçmen dalgasıydı. Güney Amerika'dan yaklaşık MÖ 800 yılında varan Avarak yerleşimi, adada Stroud Point, Chandler Bay, Saint Luke's Gully (Aziz Luke'nin su kanalı), ve Mapp's cave (Mapp in mağarası) bölgeleridir.

16. yüzyılda adayı ilk kez bulan Portekizliler, bir süre sonra yerleşenler ise İngilizler olmuştur. İngilizler 1625'te geldiklerinde, adanın asıl sahipleri olan Yerliler burayı uzun bir süre önce terk etmişlerdi. İngilizler, şekerkamışı plantasyonu denen büyük çiftliklerde çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler. (Kölelik 1834'te kaldırıldı.)

Barbadoslular, eski kurumları arasında, özellikle Codrington Koleji ile övünürler. Bu okul Batı Hint Adaları'ndaki en eski yükseköğrenim merkezidir. 1628'de kurulan başkent Bridgetown ülkenin tek liman kentidir. Kentin nüfusu yaklaşık 7.500'dür.

Barbados, 1966’da İngiltere'nin sömürgesi olmaktan çıktı; bağımsız devlet konumunda İngiliz Uluslar Topluluğu'nun bir üyesi oldu. Barbados'ta hükümet başbakanca yönetilir. Parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşur. İngiltere'yi bir genel vali temsil eder.

Barbados’a Ne Zaman Gidilir?


Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Barbados’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan Aralık-Mayıs arasıdır.

Barbados’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Barbados ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Tek aktarmayla başkent Bridgetown şehrine ulaşmak mümkündür.

Barbados şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Barbados’ta İklim ve Hava Durumu

barbados-waterfall.jpg

Tropik iklimin egemen olduğu adada kuru (Aralık-Mayıs) ve yağışlı (Haziran-Kasım) geçen iki mevsim görülür. Antiller kasırga alanın güney sınırındaki yer alan ülkede daha önceki yıllarda kasırgalar büyük yıkımlara yol açmıştır.

Barbados’un  Ekonomisi

barbadosagriculture.jpg

Genelde ulusal geliri nüfusundan daha hızlı artan bu zengin küçük devlet de uluslararası ekonomik koşullardaki olumsuzluklardan etkilendi. 80’li yıllarda ekonominin sürekli kötüye gitmesi, Barbados yönetimini Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardım istemek zorunda bıraktı. 1991'de şeker üretimi ile turizm ve inşaat sektörleri gerilerken, ulusal gelir de azaldı. Eskiden şeker üretimine ve ilgili alanlara dayanan ekonomi, son yıllarda sanayi ve turizm sektörlerinin büyümesi ile çeşitlilik kazanmıştır. Speightstown`daki Port Charles Marinası projesinin başlaması, turizm sektörünün 1996-98 yıllarında gelişmesine sebep olmuştur. Kıyı Bankacılığı ve gizli hesap ile düşük vergi gibi olanaklar, döviz akışını sağlamaktadır. Hükümet, kabul edilemez yükselişte olan işsizlik oranını düşürmek, direkt yabancı yatırımları teşvik etmek ve devlete ait kuruluşları özelleştirmek için efor sarf etmeye devam etmektedir.

Barbados Kültürü

Barbados, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahip. İnsan Gelişme Endeksi 2011 (Human Development Index) verilerine göre Kanada 6. sırada, Barbados 47. sırada Türkiye ise 92. sırada bulunuyor.

Barbados Mutfağı

Barbados mutfağı Afrika, Hint ve İngiliz etkileri taşır. Tipik bir Barbados yemeği çeşitli baharat ve otlarla marine edilmiş et ve balık ve yanında pek çok sıcak ordövr ve mutlaka bir ya da birden çok salata ile sunulur. Etin de mutlaka bir iki sosu bulunur. Ülkenin en meşhur yerel yemeği Acılı gravy sosly Cou-Cou ve kızartılmış Uçan Balık’tır. Diğer bir meşhur yemek ise turşulanmış domuz eti ve tatlı patatesten oluşan "Pudding and Souse"tur. Mutfakta hem kümesli hayvan etleri, hem balık ve deniz ürünleri, hem de domuz ve dana gibi çiftlik etleri önemli bir yer tutar. Izgara hindi kanadı ülkeye has özel lezzetlerden biridir.

Yan yemeklerde pilav, tatlı veya normal patates gibi lezzetler, kızartılmış vahşi muz ve ekmek ağacı meyvesi gibi Latin Amerika’ya has lezzetlerle eşit yer kaplar.

Barbados Festivalleri

140805104324-barbados-11-kadooment-2-horizontal-large-gallery.jpg

Ülkedeki en büyük ve gösterişli etkinlik Crop Over festivalidir. Diğer çoğu Karayip ve Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi bu festival de yerel halk için son derece önemlidir. Ayrıca uluslararası anlamda popülerliği olan festival döneminde sırf bu etkinliğe katılabilmek için adaya binlerce turist gelmektedir. Bir hasat festivali olan etkinlik döneminde müzik ve yemek buluşur; şeker kamışlarının hasadını yapan köylüler gururla ürünlerini görücüye çıkarır.

Barbados’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Ulusal Kahramanlar Günü (28 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Hamsin Yortusu

Babalar Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Kurtuluş Günü (1 Ağustos)

Kadooment Günü (1 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Cadılar Bayramı

Bağımsızlık Günü (30 Kasım)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Barbados Vizesi

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
  • Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.