Barbados Hakkında Temel Bilgiler

Barbados, bağımsız bir ada ülkesidir. Kabaca 13 derece kuzey ve 59 derece batıda bulunur. Güney Karayipler bölgesinde uzanan ülke, Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Amerika’ya bağlı ülkelerden biridir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela'nın yaklaşık 434 kilometre (270 mil) kuzey doğusundadır. Barbados'a en yakın ada komşuları Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada batıda, Grenada güneybatıda ve Trinidad Tobago güneyde olup Barbados resmi denizcilik sınırını paylaşır.
 

Devamını Oku

Barbados ile İlgili

Barbados’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Ülke 11 idari birime ayrılmıştır. Bunlar: Christ Church, Saint Andrew, Saint George, Saint James, Saint John, Saint Joseph, Saint Lucy, Saint Michael, Saint Peter, Saint Philip ve Saint Thomas’tır.

Barbados Nerededir?

Barbados Küçük Antiller'in en doğusundaki adadır. Batısında Windward Adaları bulunmaktadır. Adanın deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir (1,120 ft). Ada, Atlas Okyanusu'nda bulunmaktadır.

Barbados’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Barbados ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Tek aktarmayla başkent Bridgetown şehrine ulaşmak mümkündür.

Barbados’a Ne Zaman Gidilir?


Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Barbados’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan Aralık-Mayıs arasıdır.

Barbados Kültürü

Barbados, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek yaşam standartlarından birine sahip. İnsan Gelişme Endeksi 2011 (Human Development Index) verilerine göre Kanada 6. sırada, Barbados 47. sırada Türkiye ise 92. sırada bulunuyor.

Barbados Mutfağı

Barbados mutfağı Afrika, Hint ve İngiliz etkileri taşır. Tipik bir Barbados yemeği çeşitli baharat ve otlarla marine edilmiş et ve balık ve yanında pek çok sıcak ordövr ve mutlaka bir ya da birden çok salata ile sunulur. Etin de mutlaka bir iki sosu bulunur. Ülkenin en meşhur yerel yemeği Acılı gravy sosly Cou-Cou ve kızartılmış Uçan Balık’tır. Diğer bir meşhur yemek ise turşulanmış domuz eti ve tatlı patatesten oluşan "Pudding and Souse"tur. Mutfakta hem kümesli hayvan etleri, hem balık ve deniz ürünleri, hem de domuz ve dana gibi çiftlik etleri önemli bir yer tutar. Izgara hindi kanadı ülkeye has özel lezzetlerden biridir.

Yan yemeklerde pilav, tatlı veya normal patates gibi lezzetler, kızartılmış vahşi muz ve ekmek ağacı meyvesi gibi Latin Amerika’ya has lezzetlerle eşit yer kaplar.

Barbados Festivalleri

Ülkedeki en büyük ve gösterişli etkinlik Crop Over festivalidir. Diğer çoğu Karayip ve Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi bu festival de yerel halk için son derece önemlidir. Ayrıca uluslararası anlamda popülerliği olan festival döneminde sırf bu etkinliğe katılabilmek için adaya binlerce turist gelmektedir. Bir hasat festivali olan etkinlik döneminde müzik ve yemek buluşur; şeker kamışlarının hasadını yapan köylüler gururla ürünlerini görücüye çıkarır.

Barbados’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Ulusal Kahramanlar Günü (28 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Hamsin Yortusu

Babalar Günü

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Kurtuluş Günü (1 Ağustos)

Kadooment Günü (1 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Cadılar Bayramı

Bağımsızlık Günü (30 Kasım)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Barbados’ta İklim ve Hava Durumu

Tropik iklimin egemen olduğu adada kuru (Aralık-Mayıs) ve yağışlı (Haziran-Kasım) geçen iki mevsim görülür. Antiller kasırga alanın güney sınırındaki yer alan ülkede daha önceki yıllarda kasırgalar büyük yıkımlara yol açmıştır.

Barbados’un Kısa Tarihi

Güney Amerika'ya (Venezuela'nın Orinoco vadisi) MÖ 350'de kanoları ile vardılar. Avarak insanları ikinci göçmen dalgasıydı. Güney Amerika'dan yaklaşık MÖ 800 yılında varan Avarak yerleşimi, adada Stroud Point, Chandler Bay, Saint Luke's Gully (Aziz Luke'nin su kanalı), ve Mapp's cave (Mapp in mağarası) bölgeleridir.

16. yüzyılda adayı ilk kez bulan Portekizliler, bir süre sonra yerleşenler ise İngilizler olmuştur. İngilizler 1625'te geldiklerinde, adanın asıl sahipleri olan Yerliler burayı uzun bir süre önce terk etmişlerdi. İngilizler, şekerkamışı plantasyonu denen büyük çiftliklerde çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler. (Kölelik 1834'te kaldırıldı.)

Barbadoslular, eski kurumları arasında, özellikle Codrington Koleji ile övünürler. Bu okul Batı Hint Adaları'ndaki en eski yükseköğrenim merkezidir. 1628'de kurulan başkent Bridgetown ülkenin tek liman kentidir. Kentin nüfusu yaklaşık 7.500'dür.

Barbados, 1966’da İngiltere'nin sömürgesi olmaktan çıktı; bağımsız devlet konumunda İngiliz Uluslar Topluluğu'nun bir üyesi oldu. Barbados'ta hükümet başbakanca yönetilir. Parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşur. İngiltere'yi bir genel vali temsil eder.

Barbados’un  Ekonomisi

Genelde ulusal geliri nüfusundan daha hızlı artan bu zengin küçük devlet de uluslararası ekonomik koşullardaki olumsuzluklardan etkilendi. 80’li yıllarda ekonominin sürekli kötüye gitmesi, Barbados yönetimini Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardım istemek zorunda bıraktı. 1991'de şeker üretimi ile turizm ve inşaat sektörleri gerilerken, ulusal gelir de azaldı. Eskiden şeker üretimine ve ilgili alanlara dayanan ekonomi, son yıllarda sanayi ve turizm sektörlerinin büyümesi ile çeşitlilik kazanmıştır. Speightstown`daki Port Charles Marinası projesinin başlaması, turizm sektörünün 1996-98 yıllarında gelişmesine sebep olmuştur. Kıyı Bankacılığı ve gizli hesap ile düşük vergi gibi olanaklar, döviz akışını sağlamaktadır. Hükümet, kabul edilemez yükselişte olan işsizlik oranını düşürmek, direkt yabancı yatırımları teşvik etmek ve devlete ait kuruluşları özelleştirmek için efor sarf etmeye devam etmektedir.

Barbados’ta Din ve İnanç

Barbados halkının yüzde 95’i Hıristiyan olup, bunların da yüzde 40’ı Anglikan kilisesine bağlıdır. Kalan kısmı ise Katolik Kilisesi’ne ve daha küçük kiliselere bağlıdır. 

Barbados'ta Nerede Kalınır?

1966’dan beri bağımsız bir ülke olan Barbados, Karayipler’de bulunur. Trinidad ve Tobago, Granada gibi ülkelere komşu olan Barbados, tropikal iklime ve eşsiz doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Şeker kamışı çiftlikleriyle ünlenen Barbados’ta farklı hayvan türleri, mükemmel bir deniz, beyaz kumlar gibi görülmesi gereken pek çok doğal güzellik vardır. Barbados aynı zamanda multikültürel ve çok canlı bir ülkedir. Barbados’taki seyahatinizde en az ada kadar güzel otellerle karşılaşacaksınız. Pek çok seçenek arasından size en uygun olanı bulmanız zor olmayacaktır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Barbados otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Barbados’ta Nerede Kalınır – Barbados Bölgeleri 

Barbados birçok şehre ve bölgelere ayrılır. Saint James, Christ Church, Bridgetown, Saint Peter, Saint Philip bölgeleri en büyük ve en önemli şehirlerdir. Bu şehirler hem turistik açıdan hem de kültürel açıdan en zengin bölgeler oldukları gibi, yerel halk için de önemli bölgelerdir. Aradığınız tüm restoranlar, eğlence mekânları, alışveriş noktaları ve sahilleri bu bölgelerde bulabilirsiniz. 

Barbados’ta otobüs sistemi oldukça gelişmiştir ve hem ucuz hem de hızlı bir seçenektir. Mavi otobüsler daha tenha ve güvenlidir ancak sarı otobüsler daha kalabalık olabilir. Aynı zamanda taksi ile de pazarlık yaparak uygun fiyatlara istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Araba kiralamak biraz maliyetli olabilir. 

Saint James Bölgesindeki Barbados Otelleri

Adanın batısında bulunan St. James bölgesi, giderek ünlülerin ve zenginlerin favori noktası haline geliyor. “Altın Kıyı” olarak da bilinen St. James, lüks oteller, alışveriş noktaları, restoranları ve canlı şehir yaşamıyla tam turistlere uygun bir bölge.

 • The Fairmont Royal Pavilion Barbados Resort
  Özellikler:
   Otopark, havaalanı servisi, bar, restoran, engelli konuklar için olanaklar, golf sahası
  Fiyat: Geceliği 339 € - 1.652 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Fairmont Royal Pavilion Barbados Resort

 • The Sandpiper
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, bar, restoran, plaj, tenis kortu, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 336 € - 1.037 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Club Barbados - All Inclusive Adults Only
  Özellikler:
   Park yeri, transfer servisi, tenis kortu, golf sahası, spa ve sağlık merkezi, fitness merkezi, masaj, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 268 € - 717 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Windrush Villa
  Özellikler:
   Park yeri, yüzme havuzu, masaj, teras, bahçe, golf sahası, yemek ve oturma alanı
  Fiyat: Geceliği 347 € - 445 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Coral Reef
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, teras, bahçe, yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi, fitness merkezi, plaj, binicilik
  Fiyat: Geceliği 353 € - 1.041 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Coral Reef

Christ Church Bölgesindeki Barbados Otelleri

Adanın güneyinde bulunan bu bölge, ülkede kalan son “Mangrov Bataklığı”na ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda turistlerin ilgisini en çok çeken bölgelerden biri olan St. Lawrence bölgesindeki gece kulüpleri, tavernalar da burada bulunuyor.

 • #3 White Sands Beach Villas
  Özellikler:
   Park yeri, yüzme havuzu, balkon, teras, barbekü
  Fiyat: Geceliği 191 € - 637 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  #3 White Sands Beach Villas

 • Ocean 15 Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, yüzme havuzu, kafe, restoran, bar, karaoke
  Fiyat: Geceliği 112 € - 275 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Glynver Apartment
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, teras, barbekü olanağı, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 52 € - 132 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Yellow Bird Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, bahçe, teras, yüzme havuzu, plaj, golf sahası, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 141 € - 354 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sandals Royal Barbados All Inclusive - Couples Only
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi bar, restoran, şömine, teras, yüzme havuzu, masaj, spa ve sağlık merkezi, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 538 € - 1.242 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sandals Royal Barbados All Inclusive - Couples Only

Bridgetown Bölgesindeki Barbados Otelleri

Adanın başkenti ve en büyük şehri olan Bridgetown, adanın güneybatısında bulunur. Ülkedeki ana uçuşların yapıldığı havaalanının yanı sıra önemli bir ticaret, kültür ve bilgi merkezidir. Bridgetown’un tarihi merkezi UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ndedir.

 • The Soco Hotel All-Inclusive
  Özellikler:
   Park yeri, plaj, teras, yüzme havuzu, bar, restoran, araba kiralama
  Fiyat: Geceliği 297 € - 523 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Soco Hotel All-Inclusive

 • Sugar Bay Barbados - All Inclusive
  Özellikler:
   Park yeri, engelli konuklar için olanaklar, yüzme havuzu, plaj, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 304 € - 666 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hilton Barbados Resort
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, engelli konuklar için olanaklar, tenis kortu, golf sahası, sauna, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 155 € - 465 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Accra Beach Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, engelli konuklar için olanaklar, karaoke, plaj, sauna, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 113 € - 251 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Coconut Court Beach Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, teras, yüzme havuzu, plaj, golf sahası, havaalanı servisi, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 84 € - 184 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Coconut Court Beach Hotel

Saint Peter Bölgesindeki Barbados Otelleri

Adanın kuzeyinde bulunan St. Peter bölgesi, “platin kıyı” olarak da bilinir. Beyaz kumlu sahilleri, şeker kamışı kaplı tarlaları ile doğal bir miras olan bu bölge aynı zamanda canlı bir şehir hayatına sahiptir. 

 • Sugar Cane Club Hotel & Spa
  Özellikler:
   Park yeri, bahçe, yüzme havuzu, fitness merkezi, spa ve sağlık merkezi, masaj ve sauna, masa tenisi, snack bar
  Fiyat: Geceliği 114 € - 255 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sugar Cane Club Hotel & Spa

 • Port St. Charles
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, golf sahası, tenis kortu, fitness merkezi, yüzme havuzu, teras, bahçe, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 180 € - 491 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Legend Garden Condos
  Özellikler:
   Park yeri, transfer servisi, araba kiralama, teras, bahçe, yüzme havuzu
  Fiyat: Geceliği 101 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gibbs Glade Cottage & Garden Studios
  Özellikler:
   Park yeri, teras, bahçe, yüzme havuzu, plaj, dalış, binicilik, golf sahası
  Fiyat: Geceliği 78 € - 238 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • St Peter's Bay Luxury Resort and Residencies
  Özellikler:
   Park yeri, bar, restoran, aile odaları, teras, bahçe, yüzme havuzu, fitness merkezi, plaj
  Fiyat: Geceliği 456 € - 1.410 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  St Peter's Bay Luxury Resort and Residencies

Saint Philip Bölgesindeki Barbados Otelleri

Adanın en doğusunda bulunan bu bölge, tarıma daha uygun, daha samimi ve kasaba havasında bir bölgedir. Yerel halk için ticari bir merkez olan bu bölgede güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

 • The Crane Resort
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı servisi, engelli konuklar için olanaklar, bar, restoran, tenis kortu, golf sahası, fitness merkezi
  Fiyat: Geceliği 116 € - 748 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Crane Resort

 • The Terraces at Mangrove
  Özellikler:
   Park yeri, teras, transfer ve havaalanı servisi, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 56 € - 102 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Tropical Winds Apartment Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, aile odaları, bahçe, teras, yüzme havuzu, bar
  Fiyat: Geceliği 59 € - 229 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ocean Acacia Apartment
  Özellikler:
   Park yeri, balkon, barbekü, dalış, binicilik, golf sahası, transfer servisi, oturma alanı
  Fiyat: Geceliği 125 € - 220 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • The Lilac Villa
  Özellikler:
   Park yeri, yemek ve oturma alanı, yüzme havuzu, balkon, barbekü, teras
  Fiyat: Geceliği 203 € - 338 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Lilac Villa

Barbados bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Barbados Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Barbados otellerini görmek için tıklayın.

Barbados Otelleri

Barbados, Karayip Denizi’nde bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Bridgetown’dur. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan bu ada, çok farklı din ve kültürden etnik gruplara ev sahipliği yapar. Beyaz kumları, upuzun sahilleri, eşsiz doğasıyla görülmesi gereken bir ülke olan Barbados’ta başka yerde göremeyeceğiniz kaplumbağa türleri ya da yeşil maymunu görme şansına sahip olabilirsiniz.

Barbados’taki bu güzel seyahatinizde kalacağınız otel de çok önemlidir. Barbados’ta otel seçeneği oldukça fazladır bu yüzden farklı kriterler ve farklı fiyatlarda birçok otel bulabilirsiniz. Barbados’ta çoğu otel size doğa sporları, su sporları ya da spa tesisleri gibi lüks olanaklar sunar. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Barbados otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Barbados’ta Konuşulan Diller

Ülkede resmi dil İngilizce’dir. Ayrıca yerel dil olan Baja dili de konuşulmaktadır.
 

Barbados Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.6oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26.1oC
  • Nis 26.7oC
  • May 27.8oC
  • Haz 27.8oC
  • Tem 26.7oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 26.7oC
  • Eki 27.8oC
  • Kas 27.2oC
  • Ara 26.7oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 277,821
Dili: İngilizce
Para Birimi: Baja Doları (BBD)
İklim: Tropikal Muson İklimi
Big Mac Index: --