Bridgetown Genel Bilgiler / Rehber

Bridgetown Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Barbados’un en büyük şehri olan Bridgetown aynı zamanda ülkenin başkentidir. 2014 yılı nüfus sayımına göre kentte yaklaşık 110.000 kişi yaşamaktadır. Karayip bölgesinde önemli bir finans merkezi niteliği taşıyan Bridgetown’a 1628 yılında İngilizler göç etmiştir. Tarihî açıdan sahip olduğu değerlerden dolayı şehir merkezi 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir. Karayipler’deki en gelişmiş limanlardan Bridgetown Limanı’na ev sahipliği yapan şehir, binaları, tarihî mekânları ve caddeleriyle oldukça turistik bir yapıdadır. Çok katlı ofisler, finansal kurumlar ve alışveriş merkezleri gibi modern binalarla birlikte tarihi yapılar, şehrin eski ve yeni öğelerden meydana gelen dokusunu oluşturmaktadır.

1628 yılında kurulan Bridgetown, başlangıçta “yerli köprüsü” olarak adlandırılmıştır. İngilizler buraya ilk geldiğinde Bridgetown, yerleşimin bulunmadığı, terk edilmiş bataklık bir bölgedir. Daha önce yaşayan yerlilerin nehir üzerine inşa ettiği köprünün kalıntısı, İngilizler tarafından bölgenin adlandırılmasına vesile olmuştur. Saint Michael adı ise 1600’lü yıllarda kullanılmaya başlanmış ve 19. yüzyıla kadar devam etmiştir. Daha sonra İngilizlerin nehir üzerine inşa ettikleri yeni köprü ile birlikte kasaba Bridgetown olarak adlandırılmıştır. Kasaba çok kez tekrarlayan yangın felaketinde yıkıma uğramıştır. 1854 yılında gelen kolera salgınında ise yaklaşık 20.000 kişi hayatını kaybetmiştir. 

Karayipler’in en eski şehirlerinden biri olan Bridgetown’da renkli tezgâhlarıyla sokak satıcıları halen yer yer bulunmaktadır. Eşsiz deneyimler sunan yerel bar ve restoranlar, doğal araziler, plajlar, tarihî yapılar ve modern şehir, Bridgetown’un geniş bir yelpazede ziyaretçi kitlesine hitap etmesini sağlamaktadır. 

Bridgetown Nerededir?

Bridgetown, Güney Amerika kıtasına bitişik, bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados’un doğusunda bir şehirdir. Kent, Karayip bölgesinde, Carlisle Körfezi kıyısında yer almaktadır. 39 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan kentin göbeğinde Careenage ve Constitution akarsuları bulunmaktadır. Careenage, şehri kabaca ikiye bölmektedir. 

Bridgetown’a Nasıl Gidilir?

Bridgetown, adanın ulaşım konusunda önemli noktalarından biridir. Şehirde havalimanı bulunmamaktadır.
 
Seawell, Chris Church’te yer alan Grantley Adams Uluslararası Havalimanı, Bridgetown’a yaklaşık 13 kilometre mesafede yer almaktadır. Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Kanada’nın şehirleri ile bağlantılıdır.
 
Adanın ucuz ve rahat otobüs hizmetlerinin merkezi olan Bridgetown’a güneyden gelen otobüsler, şehir merkezinin yanındaki Otobüs Terminali’ne; kuzeyden ve merkezden gelenler ise şehir merkezinin kuzeyinde bulunan Cheapside Market’teki otobüs terminaline varmaktadır. 

Bridgetown’da Görülecek Yerler

2012 yılının haziran ayında Dünya Mirası Komitesi, Tarihi Bridgetown ve Garnizon alanlarını Dünya Mirası Listesi’ne dâhil etmiştir. Bu alan UNESCO tarafından “Büyük Britanya’nın Atlantik koloni imparatorluğunun yayılmasına tanıklık eden, 17, 18 ve 19. yüzyılda inşa edilmiş İngiliz sömürge mimarisinin iyi korunmuş seçkin bir örneği.” olarak nitelenmektedir. Tarihî binalar ve garnizon, modern olanaklarla kaynaşmış, sosyal ve ticari faaliyetlerin aktif olduğu bir alandır.


 
St. Ann’s Garnizonu’nda askeri hapishane olarak kullanılan tarihî yapılarda hizmet veren BarbadosMüzesi (Barbados Müzesi ve Tarih Kurumu), 1933 yılında kurulmuştur. 18. yüzyılda Karayipler’de tırmanmakta olan çatışma ortamında Fransız ve İngilizlerin karşılıklı çekişmesi sonucunda bölgede bu tür garnizon ve kaleler inşa edilmiştir. 19. yüzyıla gelindiğindeyse, İngilizler bölgedeki güçlerini azaltmaya başlamış, 1906’da bölgeyi tamamen terk ederek garnizon binası da dâhil birçok binayı Barbados’a bırakmıştır. Bünyesinde yaklaşık 500.000 eseri barındıran müze koleksiyonunda tarih öncesi zamanlardan başlayıp 21. yüzyılı kapsayan bir yelpazede obje ve veri işlenmektedir. Barbados halkının geçmişini anlatan ve gelecek nesiller için tarihini koruyan müzede dekorasyondan Afrika maskelerine kadar birçok eser görmek mümkündür. Müze’deki sergiler; mercan adasının ilk görüldüğü zamandan başlar, Barbados halkının tarihini kısaca anlatır, sömürge döneminde Avrupalıların ve Afrikalı kölelerin gelişini anlatır ve adanın kültürünü tanıtır, kölelerin kurtuluşu, İngilizlerden bağımsızlık ve daha yakın tarihten bahseder. Katılımcı çocuk aktivitelerinin yanı sıra müzede birçok program da düzenlenmektedir.
 
Olağanüstü bir tarihe sahip, dikkat çekici güzellikteki St. Mary’s Anglikan Kilisesi, büyük bir kırmızı çatıya sahiptir. Bu eski kilisenin avlusunun doğusunda yer alan “adalet ağacı” olarak bilinen ipek pamuk ağacı, tarihte insanların halka açık bir şekilde asılmış olduğu yerdir. Fırtınalı bir tarihe sahip olan kilise, neo-klasik dış cephesi ile Barbados’un güzel kiliselerinden biridir. Adanın en iyi korunmuş kiliselerinden biri olan Aziz Mary Kilisesi, şehir merkezinde bulunan tek yeşil alan olan Jubilee Bahçesi'nin hemen yanında yer almaktadır.
 
Bridgetown, doğal alanlar açısından da oldukça zengindir. Birçok büyük park, ormanlık arazi, fotoğraf çekilebilecek pitoresk manzaralar ve doğa turları imkanları Bridgetown’u daha da renkli kılmaktadır.

Bridgetown ile İlgili

Bridgetown Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa