Google+

Doğu Timor

ASYADoğu Timor
Doğu Timor - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon24℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon27℃
  Nüfus: 1.167,242 Dili: Tetum, Portekizce Para Birimi: ABD doları (USD) İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: --  

east_timor_cover.jpeg

Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlettir.

Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir. 16. yüzyıl'da Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timoru adıyla Portekiz'e bağlı kaldı. Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 Mayıs 2002'de bağımsız oldu. Doğu Timor Güneydoğu Asya'nın Katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir.

Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hâsıla ve Satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir.

“Timor” sözcüğünün kökeni Timur sözcüğüdür. Resmi olarak Portekizce adı Timor-Leste (ti'moɾ 'lɛʃtɨ), gayriresmî olarak Tetumca adı Timór Lorosa'e ve bazen İngilizce adı kullanılır. Birleşmiş Milletler Fransızca olan Timor-L'este'i kullanır. Lorosa (Tetumca'da dünyanın "doğu"su) harfi harfine "doğan güneş" anlamına gelir.

Malay Takımadalarına bağlı Küçük Sunda Adalarının bir parçası olan Timor adası bu takımadanın en büyük adasıdır. Kuzeydeki dağlık adalardan Ombai ve Wetar Boğazı ile ayrılan Timor Avustralya'dan güneydeki Timor Denizi ile ayrılır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

4177898.jpg

Ülkenin başkenti Dili’dir. Doğu Timor'da 13 bölge vardır:

1. Lautém

2. Baucau

3. Viqueque

4. Manatuto

5. Dili

6. Aileu

7. Manufahi

8. Liquiçá

9. Ermera

10. Ainaro

11. Bobonaro

12. Cova-Lima

13. Oecussi-Ambeno

Bu 13 bölge 65 altbölge, 443 sucos ve 2,336 kasaba, köy ve küçük köye ayrılır.

Güneydoğu Asya'da yer alan Doğu Timor’un tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Doğu Timor'da 2 resmî dil vardır. Bunlar; Portekizce ve Austronesian dillerinden biri olan Tetum'dur. Halk arasında Tetum daha çok kullanılır. Bu iki dilden sonra Endonezce ve yerli dilleri konuşulmaktadır. En önemli 15 yerli dil: Bekais, Bunak, Dawan, Fataluku, Galoli, Habun, Idalaka, Kawaimina, Kemak, Lovaia, Makalero, Makasai, Mambai, Tokodede ve Wetarese'dir.
 

55886496.jpg
Doğu Timor Filipinler ile birlikte Asya'da Katolik nüfusun en yoğun olduğu 2 ülkeden biridir. Halkın yüzde 96,9'u Katolik, yüzde 2,2' si Protestan, yüzde 0.3'ü Müslüman ve geri kalanı Hinduizm, Budizm ile diğer yerel dinlere mensuptur.
 

Bu halk Timor'da mümkün olduğunca tarımı geliştirmiştir. Son olarak gelişmiş, uygar Malay toplumu güney Çin ve kuzey Çinhindi'nden gelir.

Portekizliler, Avrupa'nın ilk kolonilerini 16. yüzyılda Güneydoğu Asya'da kurdu. Onlar başta Timor adasını ve etrafındaki adaları yönetmeye çalıştılar ama sonra bir tek Doğu Timor'da kolonilerini sürdürebilmişlerdir. Bu sırada Habsburg Hanedanı Portekiz'de hükmetmekteydi (1580-1640).

Uzun yıllar Portekiz idaresinde kaldıktan sonra 1975 yılında komşusu Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben Birleşmiş Milletler'in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 1999 yılında yapılan referandumun ardından 20 Mayıs 2002'de bağımsızlığını kazandı. 1999 referandum sonrası ve 2006 yılında rakip siyasi partiler, çeteler ve kabileler arasındaki çatışmalar ve ayaklanmalar sırasında başkent Dili ve diğer Doğu Timor kasabaları yakılarak ağır hasar görmüştür. Nüfusun çoğu mülteci kamplarına kaçmıştır ve gerginlik hala devam etmektedir.

East.Timor.original.3744.jpg

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Doğu Timor’a gitmek için en uygun dönem yağışların az olduğu Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

Türkiye’den Doğu Timor’a direkt uçuş bulunmamaktadır, Endonezya Bali’den aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Dili_and_Atauro_Island.jpg

Ülkenin iklimi Tropikal İklim'dir. Ülke sıcak ve nemli'dir. Ülkede kurak ve yağmurlu geçen 2 mevsim vardır. Kasım Mayıs arası yağışlı dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar 30 derece ortalamasında seyreder. Yüksek yerlerde ise daha düşüktür. Yağışsız dönem Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

maubisse_mkt_1.jpg

Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hâsıla ve satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. sırada gelmektedir. Doğu Timor kahve, mermer, yağ ve sandal ağacı ihracatına dayalı bir pazar ekonomisine sahiptir.

Ülke, yerel halkı göçe ve dininin değiştirmeye mecbur bırakan Müslüman ülke Endonezya işgali ve zulmüne maruz kalmıştır. Ülke halkı, ülkelerinin Endonezya’ya bağlı olup olmadığı sorusundan bile bu sebeple rahatsız olmaktadır. Portekiz sömürge yönetimini bile bu döneme tercih etmektedirler. Dolayısıyla ülke halkıyla siyasi sohbetlere girmemenizde fayda var.


Doğu Timor mutfağı domuz, balık, fesleğen, bakliyat, mısır, pirinç, kök sebzeler ve tropik meyveler gibi yerel ürünlerin etrafında şekillenmiştir. Ülke mutfağı güneydoğu Asya ülkelerinin ve uzun süre sömürgesi olduğu Portekiz’in mutfağından da izler taşır. Yüzlerce yıllık Portekiz hakimiyetinin bir neticesi olarak, yerel mutfak üzerinde diğer Portekiz sömürgesi ülkelerin mutfaklarından da etkiler görülür.
 

pic-vision-culture-13.jpg
Henüz çok genç ve yeni yapılanmakta olan bir ülke olarak Doğu Timor dini kutlamalar dışında bazı kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır; Mart ayında gerçekleşen Festival of Culture and Food of Timor-Leste (Doğu Timor Yemek ve Kültür Festivali), Ekim ayında gerçekleşen Ramelau Kültür Festivali ve Haziran ayında gerçekleşen Barış Festivali (Festa ba Dame) gibi.
 

Cakarta Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsız Yenilenme Günü (20 Mayıs)

Katolik Yortusu

Halka Danışma Günü (30 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Tüm Ruhlar Günü

Gençlik Günü (12 Kasım)

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Ulusal Kahramanlar Günü (7 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. 

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. 

Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.