Doğu Timor

Doğu Timor’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

4177898.jpg

Ülkenin başkenti Dili’dir. Doğu Timor'da 13 bölge vardır:

1. Lautém

2. Baucau

3. Viqueque

4. Manatuto

5. Dili

6. Aileu

7. Manufahi

8. Liquiçá

9. Ermera

10. Ainaro

11. Bobonaro

12. Cova-Lima

13. Oecussi-Ambeno

Bu 13 bölge 65 altbölge, 443 sucos ve 2,336 kasaba, köy ve küçük köye ayrılır.

Doğu Timor Nerededir?

Güneydoğu Asya'da yer alan Doğu Timor’un tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur.

Doğu Timor’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Doğu Timor’a direkt uçuş bulunmamaktadır, Endonezya Bali’den aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Doğu Timor’a Ne Zaman Gidilir?

East.Timor.original.3744.jpg

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Doğu Timor’a gitmek için en uygun dönem yağışların az olduğu Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

Doğu Timor Kültürü

Ülke, yerel halkı göçe ve dininin değiştirmeye mecbur bırakan Müslüman ülke Endonezya işgali ve zulmüne maruz kalmıştır. Ülke halkı, ülkelerinin Endonezya’ya bağlı olup olmadığı sorusundan bile bu sebeple rahatsız olmaktadır. Portekiz sömürge yönetimini bile bu döneme tercih etmektedirler. Dolayısıyla ülke halkıyla siyasi sohbetlere girmemenizde fayda var.

Doğu Timor Mutfağı


Doğu Timor mutfağı domuz, balık, fesleğen, bakliyat, mısır, pirinç, kök sebzeler ve tropik meyveler gibi yerel ürünlerin etrafında şekillenmiştir. Ülke mutfağı güneydoğu Asya ülkelerinin ve uzun süre sömürgesi olduğu Portekiz’in mutfağından da izler taşır. Yüzlerce yıllık Portekiz hakimiyetinin bir neticesi olarak, yerel mutfak üzerinde diğer Portekiz sömürgesi ülkelerin mutfaklarından da etkiler görülür.
 

Doğu Timor Festivalleri

pic-vision-culture-13.jpg
Henüz çok genç ve yeni yapılanmakta olan bir ülke olarak Doğu Timor dini kutlamalar dışında bazı kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır; Mart ayında gerçekleşen Festival of Culture and Food of Timor-Leste (DoğuTimorYemekveKültürFestivali), Ekim ayında gerçekleşen RamelauKültürFestivali ve Haziran ayında gerçekleşen BarışFestivali (Festa ba Dame) gibi.
 

 Doğu Timor’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsız Yenilenme Günü (20 Mayıs)

Katolik Yortusu

Halka Danışma Günü (30 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Tüm Ruhlar Günü

Gençlik Günü (12 Kasım)

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Ulusal Kahramanlar Günü (7 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Doğu Timor’da İklim ve Hava Durumu

Dili_and_Atauro_Island.jpg

Ülkenin iklimi Tropikal İklim'dir. Ülke sıcak ve nemli'dir. Ülkede kurak ve yağmurlu geçen 2 mevsim vardır. Kasım Mayıs arası yağışlı dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar 30 derece ortalamasında seyreder. Yüksek yerlerde ise daha düşüktür. Yağışsız dönem Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

Doğu Timor’un Kısa Tarihi

Bu halk Timor'da mümkün olduğunca tarımıgeliştirmiştir. Son olarak gelişmiş, uygar Malay toplumu güney Çin ve kuzey Çinhindi'nden gelir.

Portekizliler, Avrupa'nın ilk kolonilerini 16. yüzyılda Güneydoğu Asya'da kurdu. Onlar başta Timor adasını ve etrafındaki adaları yönetmeye çalıştılar ama sonra bir tek Doğu Timor'da kolonilerini sürdürebilmişlerdir. Bu sırada Habsburg Hanedanı Portekiz'de hükmetmekteydi (1580-1640).

Uzun yıllar Portekiz idaresinde kaldıktan sonra 1975 yılında komşusu Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben BirleşmişMilletler'in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 1999 yılında yapılan referandumun ardından 20 Mayıs 2002'de bağımsızlığını kazandı. 1999 referandum sonrası ve 2006 yılında rakip siyasi partiler, çeteler ve kabileler arasındaki çatışmalar ve ayaklanmalar sırasında başkent Dili ve diğer Doğu Timor kasabaları yakılarak ağır hasar görmüştür. Nüfusun çoğu mülteci kamplarına kaçmıştır ve gerginlik hala devam etmektedir.

Doğu Timor’un Ekonomisi

maubisse_mkt_1.jpg

Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hâsıla ve satın alma gücü paritesi bakımındanAsya'nın ve Dünya'nın en fakirülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. sırada gelmektedir. Doğu Timor kahve, mermer, yağ ve sandal ağacı ihracatına dayalı bir pazar ekonomisine sahiptir.

Doğu Timor’da Din ve İnanç

55886496.jpg
Doğu Timor Filipinler ile birlikte Asya'da Katolik nüfusun en yoğun olduğu 2 ülkeden biridir. Halkın yüzde96,9'u Katolik, yüzde2,2' si Protestan, yüzde0.3'ü Müslüman ve geri kalanı Hinduizm, Budizm ile diğer yerel dinlere mensuptur.
 

Doğu Timor’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Cakarta Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.

Doğu Timor’da Konuşulan Diller

Doğu Timor'da 2 resmî dil vardır. Bunlar; Portekizce ve Austronesian dillerinden biri olan Tetum'dur. Halk arasında Tetum daha çok kullanılır. Bu iki dilden sonra Endonezce ve yerli dilleri konuşulmaktadır. En önemli 15 yerli dil: Bekais, Bunak, Dawan, Fataluku, Galoli, Habun, Idalaka, Kawaimina, Kemak, Lovaia, Makalero, Makasai, Mambai, Tokodede ve Wetarese'dir.
 

Doğu Timor Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 26oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 1.167,242 Dili: Tetum, Portekizce Para Birimi: ABD doları (USD) İklim: Tropikal İklim Big Mac Index: --