Google+

Arama formu

Doğu Timor

Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu...
Devamı oku
Ülkenin başkenti Dili’dir. Doğu Timor'da 13 bölge vardır: 1. Lautém...
Devamı oku
Güneydoğu Asya'da yer alan Doğu Timor’un tek komşusu Endonezya'ya bağlı...
Devamı oku
Doğu Timor'da 2 resmî dil vardır. Bunlar; Portekizce ve Austronesian...
Devamı oku
Doğu Timor Filipinler ile birlikte Asya'da Katolik nüfusun en yoğun...
Devamı oku
Bu halk Timor'da mümkün olduğunca tarımı geliştirmiştir. Son olarak...
Devamı oku
Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Doğu Timor’a gitmek için en...
Devamı oku
Ülkenin iklimi Tropikal İklim'dir. Ülke sıcak ve nemli'dir. Ülkede...
Devamı oku
Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi...
Devamı oku
Doğu Timor mutfağı domuz, balık, fesleğen, bakliyat, mısır, pirinç,...
Devamı oku
Henüz çok genç ve yeni yapılanmakta olan bir ülke olarak Doğu Timor dini...
Devamı oku
Türkiye’den Doğu Timor’a direkt uçuş bulunmamaktadır, Endonezya Bali’den...
Devamı oku
Ülke, yerel halkı göçe ve dininin değiştirmeye mecbur bırakan Müslüman...
Devamı oku
Cakarta Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kurban Bayramı Ramazan Bayramı Kutsal Cuma...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 26℃
Mar 26℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 25℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 24℃
Eki 26℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 1.167,242

Dili: Tetum, Portekizce

Para Birimi: ABD doları (USD)

İklim: Tropikal İklim

Big Mac Index: --

 

Doğu Timor Hakkında Temel Bilgiler

east_timor_cover.jpeg

Doğu Timor resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlettir.

Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir. 16. yüzyıl'da Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timoru adıyla Portekiz'e bağlı kaldı. Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 Mayıs 2002'de bağımsız oldu. Doğu Timor Güneydoğu Asya'nın Katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir.

Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hâsıla ve Satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir.

“Timor” sözcüğünün kökeni Timur sözcüğüdür. Resmi olarak Portekizce adı Timor-Leste (ti'moɾ 'lɛʃtɨ), gayriresmî olarak Tetumca adı Timór Lorosa'e ve bazen İngilizce adı kullanılır. Birleşmiş Milletler Fransızca olan Timor-L'este'i kullanır. Lorosa (Tetumca'da dünyanın "doğu"su) harfi harfine "doğan güneş" anlamına gelir.

Malay Takımadalarına bağlı Küçük Sunda Adalarının bir parçası olan Timor adası bu takımadanın en büyük adasıdır. Kuzeydeki dağlık adalardan Ombai ve Wetar Boğazı ile ayrılan Timor Avustralya'dan güneydeki Timor Denizi ile ayrılır.

Doğu Timor’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

4177898.jpg

Ülkenin başkenti Dili’dir. Doğu Timor'da 13 bölge vardır:

1. Lautém

2. Baucau

3. Viqueque

4. Manatuto

5. Dili

6. Aileu

7. Manufahi

8. Liquiçá

9. Ermera

10. Ainaro

11. Bobonaro

12. Cova-Lima

13. Oecussi-Ambeno

Bu 13 bölge 65 altbölge, 443 sucos ve 2,336 kasaba, köy ve küçük köye ayrılır.

Doğu Timor Nerededir?

Güneydoğu Asya'da yer alan Doğu Timor’un tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur.

Doğu Timor’da Konuşulan Diller

Doğu Timor'da 2 resmî dil vardır. Bunlar; Portekizce ve Austronesian dillerinden biri olan Tetum'dur. Halk arasında Tetum daha çok kullanılır. Bu iki dilden sonra Endonezce ve yerli dilleri konuşulmaktadır. En önemli 15 yerli dil: Bekais, Bunak, Dawan, Fataluku, Galoli, Habun, Idalaka, Kawaimina, Kemak, Lovaia, Makalero, Makasai, Mambai, Tokodede ve Wetarese'dir.
 

Doğu Timor’da Din ve İnanç

55886496.jpg
Doğu Timor Filipinler ile birlikte Asya'da Katolik nüfusun en yoğun olduğu 2 ülkeden biridir. Halkın yüzde 96,9'u Katolik, yüzde 2,2' si Protestan, yüzde 0.3'ü Müslüman ve geri kalanı Hinduizm, Budizm ile diğer yerel dinlere mensuptur.
 

Doğu Timor’un Kısa Tarihi

Bu halk Timor'da mümkün olduğunca tarımı geliştirmiştir. Son olarak gelişmiş, uygar Malay toplumu güney Çin ve kuzey Çinhindi'nden gelir.

Portekizliler, Avrupa'nın ilk kolonilerini 16. yüzyılda Güneydoğu Asya'da kurdu. Onlar başta Timor adasını ve etrafındaki adaları yönetmeye çalıştılar ama sonra bir tek Doğu Timor'da kolonilerini sürdürebilmişlerdir. Bu sırada Habsburg Hanedanı Portekiz'de hükmetmekteydi (1580-1640).

Uzun yıllar Portekiz idaresinde kaldıktan sonra 1975 yılında komşusu Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben Birleşmiş Milletler'in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 1999 yılında yapılan referandumun ardından 20 Mayıs 2002'de bağımsızlığını kazandı. 1999 referandum sonrası ve 2006 yılında rakip siyasi partiler, çeteler ve kabileler arasındaki çatışmalar ve ayaklanmalar sırasında başkent Dili ve diğer Doğu Timor kasabaları yakılarak ağır hasar görmüştür. Nüfusun çoğu mülteci kamplarına kaçmıştır ve gerginlik hala devam etmektedir.

Doğu Timor’a Ne Zaman Gidilir?

East.Timor.original.3744.jpg

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Doğu Timor’a gitmek için en uygun dönem yağışların az olduğu Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

Doğu Timor’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Doğu Timor’a direkt uçuş bulunmamaktadır, Endonezya Bali’den aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Doğu Timor şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Doğu Timor’da İklim ve Hava Durumu

Dili_and_Atauro_Island.jpg

Ülkenin iklimi Tropikal İklim'dir. Ülke sıcak ve nemli'dir. Ülkede kurak ve yağmurlu geçen 2 mevsim vardır. Kasım Mayıs arası yağışlı dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar 30 derece ortalamasında seyreder. Yüksek yerlerde ise daha düşüktür. Yağışsız dönem Haziran- Ekim arasındaki altı aylık dönemdir.

Doğu Timor’un Ekonomisi

maubisse_mkt_1.jpg

Kişi başına 800 dolar milli geliri ile Doğu Timor Gayri safi yurtiçi hâsıla ve satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. sırada gelmektedir. Doğu Timor kahve, mermer, yağ ve sandal ağacı ihracatına dayalı bir pazar ekonomisine sahiptir.

Doğu Timor Kültürü

Ülke, yerel halkı göçe ve dininin değiştirmeye mecbur bırakan Müslüman ülke Endonezya işgali ve zulmüne maruz kalmıştır. Ülke halkı, ülkelerinin Endonezya’ya bağlı olup olmadığı sorusundan bile bu sebeple rahatsız olmaktadır. Portekiz sömürge yönetimini bile bu döneme tercih etmektedirler. Dolayısıyla ülke halkıyla siyasi sohbetlere girmemenizde fayda var.

Doğu Timor Mutfağı


Doğu Timor mutfağı domuz, balık, fesleğen, bakliyat, mısır, pirinç, kök sebzeler ve tropik meyveler gibi yerel ürünlerin etrafında şekillenmiştir. Ülke mutfağı güneydoğu Asya ülkelerinin ve uzun süre sömürgesi olduğu Portekiz’in mutfağından da izler taşır. Yüzlerce yıllık Portekiz hakimiyetinin bir neticesi olarak, yerel mutfak üzerinde diğer Portekiz sömürgesi ülkelerin mutfaklarından da etkiler görülür.
 

Doğu Timor Festivalleri

pic-vision-culture-13.jpg
Henüz çok genç ve yeni yapılanmakta olan bir ülke olarak Doğu Timor dini kutlamalar dışında bazı kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır; Mart ayında gerçekleşen Festival of Culture and Food of Timor-Leste (Doğu Timor Yemek ve Kültür Festivali), Ekim ayında gerçekleşen Ramelau Kültür Festivali ve Haziran ayında gerçekleşen Barış Festivali (Festa ba Dame) gibi.
 

Doğu Timor’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Cakarta Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.

 Doğu Timor’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kurban Bayramı

Ramazan Bayramı

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsız Yenilenme Günü (20 Mayıs)

Katolik Yortusu

Halka Danışma Günü (30 Ağustos)

Tüm Azizler Günü

Tüm Ruhlar Günü

Gençlik Günü (12 Kasım)

Bağımsızlık Günü (28 Kasım)

Ulusal Kahramanlar Günü (7 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Doğu Timor Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. 

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. 

Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.