Libya Hakkında Temel Bilgiler

libya3.jpg

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya'nın sınırları kuzeyde Akdeniz'le, doğuda Mısır'la, güneydoğuda Sudan'la, güneyde Çad ve Nijer'le ve batıda Tunus ve Cezayir ile çizilmiştir.

Libya Afrika'nın dördüncü ve dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Libya dünyanın en büyük 10'uncu petrol rezervlerine sahip ülkesidir.

Devamını Oku

Libya ile İlgili

Libya Nerededir?

lake5.jpg

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya'nın sınırları kuzeyde Akdeniz'le, doğuda Mısırla, güneydoğuda Sudan'la, güneyde Çad ve Nijer'le ve batıda Tunus ve Cezayir ile çizilmiştir.

Libya'ya Nasıl Gidilir?

1f3b0f1a-e2aa-4eb7-86fa-0a5c8461ac68_s.jpg

Libya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem Atatürk Havalimanı'ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin birçok noktasına yapılabilirken tercih edilen dört ana şehir bulunmaktadır: Sebha, Misurata, Trablus ve Bingazi'dir.

Devamını Oku

Libya’ya Ne Zaman Gidilir?

b_811072.jpg

Libya'da kuzeyde orta sıcaklıklar veren Akdeniziklimi ve merkezde yıl boyunca kuraklık yaratan çöl iklimi hâkimiyet göstermektedir.

Kıyı kesiminde kış ayı boyunca yağmur görülmektedir. İlkbahar ve yaz ayları güneyden gelen rüzgârlarla birlikte oldukça sıcak ve kurak geçmektedir.

Çöl fırtınalarını ve yüksek sıcaklıkları tercih etmeyenler için Libya'yı kışın ziyaret etmek en iyi seçenek olacaktır.

Libya Kültürü

Libya-top-post.jpg

Libya'nın insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. İngilizcelerini kullanmaya ve eve misafir etmeye oldukça heveslidirler.

Libya'da gelenek ve göreneklere dikkat etmek oldukça önemlidir. Bir erkeğin, Libya'da bir kadınla göz teması kurması, ona el sallaması veya gülümsemesi kabalık olarak görülmektedir ve bu kadın için utanç verici bir durum olmaktadır.

Devamını Oku

Libya Mutfağı

libya1.jpg

Libya mutfağı İtalyan, bedevi ve geleneksel Arap mutfağından etkilenmiştir. Makarna kuzey bölgesinin, pirinç güney bölgesinin temel gıdası konumundadır.

Devamını Oku

Libya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

_49257905_010268304-1.jpg

Libya'nın hediyelik eşyaları siyasi durumunu ve toplumsal gelenekleri yansıtmaktadır. Libyapulları özellikle koleksiyonerler için en gözde hediye konumundadır. İkinci popüler hediyelik ise antik tarzdaki takıların değerli taşlarla yapılmış replikalarıdır.

Devamını Oku

Libya'nın Festivalleri

Libya'nın festivalleri geleneklerine, kültürlerine, İslami kutsal günlere ve ülkenin tarihinin önemli gelişme yıldönümlerine bağlı olarak düzenlenmektedir. Kutlamalar genellikle Berberi ve Tuareng kabilelerinin kökeninden gelmektedir.

Aralık-Ocak ayları arasında geleneksel olarak kutlanan "AcacusFestival" gün batımında müzik şölenleriyle çölün sessizliğini kırarken, Sahra Çölü'nün kalbinde bulunan JebelAcacus bazalt taşlarının muhteşem görüntüsüyle herkesi etkilemektedir.

Gece düzenlenen dans şölenleri, yöresel kutlamalar, geçitler ile mart ayında kutlanan "NalutSpringFestival" üç gün sürmektedir ve baharı karşılamaktadır.

Sıcak yaz aylarını serinleten Zuwarah kıyı şeridinde eski pagan rituelleri eşliğinde hayvanların ve kabilelerin denize girerek anıldığı ağustos festivali "ZuwarahAwessuFestival" değişik bir atmosfer sunmaktadır.

Ramazan ayı kutlaması olan "EidelFitr" üç gün sürmektedir ve İslami takvime göre tarihi değişiklik göstermektedir. Bu süreçte aileler ziyaret edilmekte ve yemekler düzenlenmektedir.

Kuzey Libya'da yaşamakta olan Tuareng ve Berberi kabilelerinin en gözde Sahrafestivali olan "GhadamesFestival" her yıl Ekim ayında üç gün boyunca sönmektedir. Festival süresince yapılan şölenler, danslar, müzik gösterileri, at ve deve yarışları ve diğer geleneksel yarışmaların yanı sıra hasat tarihlerine denk gelmesinden dolayı eski şehir merkezi geniş bir pazara dönüşmektedir.

Özgürlük günü festivali olan "LiberationDay", Kaddafi ailesinin rejiminin yıkıldığı 23 Ekim 2011 yılından beri kutlanmaktadır.

"IslamicNewYear" İslam yeni yılı kutlamaları Kasım ayında aile ve cami ziyaretleri ile kutlanmaktadır.

AntikTuareng kabilelerinin geleneklerine dayanan "GhatFestival" Kasım-aralık ayları arasında kutlanmaktadır. Üç gün kutlanan festivalde deve yarışlarının yanı sıra el sanatları yelpazesinde bulunan her şeyin olduğu, müzik, dans ve şölenlerle dolu büyük bir açık pazar kurulmaktadır.

Libya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Arafah Günü (12 Eylül)

Şehitler Günü (16 Eylül)

Kurban Bayramı

Muharrem Ayı

Hicri Yılbaşı (02 Kasım)

Özgürlük Bayramı (23 Kasım)

1 Rebiul Evvel Hz. Muhammed'in Doğum Günü (12 Aralık)

Libya'nın Bağımsızlık Günü (24 Aralık)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ortodoks Paskalya Pazartesisi (02 Mayıs)

Aziz Vitus Günü (28 Haziran)

Anma Günü (21 Ekim)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Libya’da İklim ve Hava Durumu

Kuzey Afrika'da bulunan Libya'da beş ayrı iklim etkisi olsa da yoğunluk olarak Sahra Çöl İklimi ve Akdeniz iklimi hâkimiyet sürmektedir.

Ovalık alanlarda sıcak yazlar, ılık kışlar ve az yağmurlu sezonlar geçirilmesine sebep olan Akdeniziklimi görülürken yüksek kesimlerde hava oldukça soğumaktadır. Çöl alanlarında ise olağan üstü sıcaklıklar görülmektedir.

Libya’nın Kısa Tarihi

Ülkenin asıl yerlileri Berberi kabilelerdir. Antik çağlardan bu yana bilinen tarihinde ülkeye Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender'in orduları, İtalyanlar, Yunanlılar Ptolemaus hanedanı ve Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ile Osmanlılar ve daha birçok topluluk hâkim olmuştur ve ülke 20. yüzyıla dek Libya topraklarında özel bir devlet kurulamamıştır.

Devamını Oku

Libya’nın Ekonomisi

Tripoli.jpg

Libya ekonomisi ağırlıklı olarak petrol sektörüne dayanmaktadır. Libya Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve küresel ticarette önemli bir yere sahiptir. Petrol dışında, diğer doğal kaynaklar, doğal gaz ve alçı taşıdır. Libya'da yaşanan iç savaş ve siyasi istikrarsızlık ekonomiyi oldukça kötü yönde etkilemektedir.

Libya’da Din ve İnanç

1368-Leptis-Magna-Theatre-E.jpg

Halkın yüzde 97’lik kesimi kendini Müslüman ve geriye kalan yüzdelik kısmı diğer inançlara başlı olarak tanımlamaktadır.

Libya’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: Shara Zaviya Dahmani Trablus-Libya

Telefon: 218 21 340 11 40 / 41 / 43 / 44

218 21 360 15 60

Faks: 218 21 360 15 61

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: http://trablus.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazar - Perşembe (08.30 -13.00 )( 14.00 – 17.30 )

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MİSURATA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Al Edaa Caddesi, CIT Üniversitesi (Kulli-i Takni-i Al Sınai) önü, Al Birra bölgesi, Misurata/Libya

Telefon: 218 51 2663210 / 11 / 12

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: http://misurata.bk.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazar - Perşembe (08.30 -13.00 )( 14.00 - 17.30 )

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİNGAZİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Muruj Street Villa No: 1, Fewhat Sharki P.O. BOX 1453, Benghazi Libya.

Telefon: 218 61 223 00 03

Faks: 218 61 223 00 02

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: bingazi.bk.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazar - Perşembe (08.30 -13.00 )( 14.00 - 17.30 )

Libya'da Konuşulan Diller

libya-4.jpg

Libya'nın resmi dili Arapça ve Berbericedir. Büyük şehirlerde İtalyanca ve İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.

Libya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 14oC
  • Mar 16oC
  • Nis 18oC
  • May 21oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 19oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Nüfus: 6.411,776 Dili: Arapça, Berberi'ce Para Birimi: Libya Dinarı (LYD) İklim: Kurak Çöl iklimi Big Mac Index: 2,1 USD