Libya Hakkında Temel Bilgiler

libya3.jpg

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya'nın sınırları kuzeyde Akdeniz'le, doğuda Mısır'la, güneydoğuda Sudan'la, güneyde Çad ve Nijer'le ve batıda Tunus ve Cezayir ile çizilmiştir.

Libya Afrika'nın dördüncü ve dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Libya dünyanın en büyük 10'uncu petrol rezervlerine sahip ülkesidir.

Devamını Oku

Libya Nerededir?

lake5.jpg

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya'nın sınırları kuzeyde Akdeniz'le, doğuda Mısırla, güneydoğuda Sudan'la, güneyde Çad ve Nijer'le ve batıda Tunus ve Cezayir ile çizilmiştir.

Libya'da Konuşulan Diller

libya-4.jpg

Libya'nın resmi dili Arapça ve Berbericedir. Büyük şehirlerde İtalyanca ve İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.

Libya’da Din ve İnanç

1368-Leptis-Magna-Theatre-E.jpg

Halkın yüzde 97’lik kesimi kendini Müslüman ve geriye kalan yüzdelik kısmı diğer inançlara başlı olarak tanımlamaktadır.

Libya’nın Kısa Tarihi

Ülkenin asıl yerlileri Berberi kabilelerdir. Antik çağlardan bu yana bilinen tarihinde ülkeye Fenikeliler, Kartacalılar, Büyük İskender'in orduları, İtalyanlar, Yunanlılar Ptolemaus hanedanı ve Romalılar, Arap-İslam İmparatorluğu ile Osmanlılar ve daha birçok topluluk hâkim olmuştur ve ülke 20. yüzyıla dek Libya topraklarında özel bir devlet kurulamamıştır.

Devamını Oku

Libya’ya Ne Zaman Gidilir?

b_811072.jpg

Libya'da kuzeyde orta sıcaklıklar veren Akdeniziklimi ve merkezde yıl boyunca kuraklık yaratan çöl iklimi hâkimiyet göstermektedir.

Kıyı kesiminde kış ayı boyunca yağmur görülmektedir. İlkbahar ve yaz ayları güneyden gelen rüzgârlarla birlikte oldukça sıcak ve kurak geçmektedir.

Devamını Oku

Libya'ya Nasıl Gidilir?

1f3b0f1a-e2aa-4eb7-86fa-0a5c8461ac68_s.jpg

Libya'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız hem Atatürk Havalimanı'ndan hem de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin birçok noktasına yapılabilirken tercih edilen dört ana şehir bulunmaktadır: Sebha, Misurata, Trablus ve Bingazi'dir.

Devamını Oku

Libya’da İklim ve Hava Durumu

Kuzey Afrika'da bulunan Libya'da beş ayrı iklim etkisi olsa da yoğunluk olarak Sahra Çöl İklimi ve Akdeniz iklimi hâkimiyet sürmektedir.

Ovalık alanlarda sıcak yazlar, ılık kışlar ve az yağmurlu sezonlar geçirilmesine sebep olan Akdeniziklimi görülürken yüksek kesimlerde hava oldukça soğumaktadır. Çöl alanlarında ise olağan üstü sıcaklıklar görülmektedir.

Libya’nın Ekonomisi

Tripoli.jpg

Libya ekonomisi ağırlıklı olarak petrol sektörüne dayanmaktadır. Libya Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahiptir ve küresel ticarette önemli bir yere sahiptir. Petrol dışında, diğer doğal kaynaklar, doğal gaz ve alçı taşıdır. Libya'da yaşanan iç savaş ve siyasi istikrarsızlık ekonomiyi oldukça kötü yönde etkilemektedir.

Libya Kültürü

Libya-top-post.jpg

Libya'nın insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olarak bilinmektedir. İngilizcelerini kullanmaya ve eve misafir etmeye oldukça heveslidirler.

Libya'da gelenek ve göreneklere dikkat etmek oldukça önemlidir. Bir erkeğin, Libya'da bir kadınla göz teması kurması, ona el sallaması veya gülümsemesi kabalık olarak görülmektedir ve bu kadın için utanç verici bir durum olmaktadır.

Devamını Oku

Libya Mutfağı

libya1.jpg

Libya mutfağı İtalyan, bedevi ve geleneksel Arap mutfağından etkilenmiştir. Makarna kuzey bölgesinin, pirinç güney bölgesinin temel gıdası konumundadır.

Devamını Oku

Libya'nın Festivalleri

Libya'nın festivalleri geleneklerine, kültürlerine, İslami kutsal günlere ve ülkenin tarihinin önemli gelişme yıldönümlerine bağlı olarak düzenlenmektedir. Kutlamalar genellikle Berberi ve Tuareng kabilelerinin kökeninden gelmektedir.

Devamını Oku

Libya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

_49257905_010268304-1.jpg

Libya'nın hediyelik eşyaları siyasi durumunu ve toplumsal gelenekleri yansıtmaktadır. Libyapulları özellikle koleksiyonerler için en gözde hediye konumundadır. İkinci popüler hediyelik ise antik tarzdaki takıların değerli taşlarla yapılmış replikalarıdır.

Devamını Oku

Libya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Arafah Günü (12 Eylül)

Şehitler Günü (16 Eylül)

Kurban Bayramı

Muharrem Ayı

Hicri Yılbaşı (02 Kasım)

Özgürlük Bayramı (23 Kasım)

1 Rebiul Evvel Hz. Muhammed'in Doğum Günü (12 Aralık)

Libya'nın Bağımsızlık Günü (24 Aralık)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ortodoks Paskalya Pazartesisi (02 Mayıs)

Aziz Vitus Günü (28 Haziran)

Anma Günü (21 Ekim)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Libya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 14oC
  • Mar 16oC
  • Nis 18oC
  • May 21oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 19oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Nüfus: 6.411,776 Dili: Arapça, Berberi'ce Para Birimi: Libya Dinarı (LYD) İklim: Kurak Çöl iklimi Big Mac Index: 2,1 USD