Libya Hakkında Temel Bilgiler

libya3.jpg

Kuzey Afrika'nın Mağrip bölgesinde yer alan Libya'nın sınırları kuzeyde Akdeniz'le, doğuda Mısır'la, güneydoğuda Sudan'la, güneyde Çad ve Nijer'le ve batıda Tunus ve Cezayir ile çizilmiştir.

Libya Afrika'nın dördüncü ve dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Libya dünyanın en büyük 10'uncu petrol rezervlerine sahip ülkesidir.

Libya uluslararası ve yerli tren altyapısına sahip değildir. Ülkede turistler için en iyi ulaşım yolu beyaz ve siyah renklerde olan küçük taksilerdir. Büyük şehirlerarasında pek çok otobüs seferi düzenlenmektedir.

libya-resimleri-libya-manzaralar-2.jpg

Devletler devam eden iç savaş, siyasi ve sosyal istikrarsızlık durumu nedeniyle Libya için yapılacak seyahatlere sıcak bakmamaktadırlar.

Yerel Libyalılar, öncelikle Araplar ve Berberilerle ve Güney Libya'da küçük Tebou ve Tuareg kabile gruplarından oluşmaktadır.

Libya kültürel miras açısından Maghrebian komşu devletlerine benzemektedir ve ağır İtalyan sömürgesine maruz kalmış olmasından dolayı İtalyan kültüründen etkilenmiştir.

Kaddafi'nin diktatörlük ve altyapı geliştirme eksikliği altında kültürel baskı doğmuştur ve bu nedenle sadece birkaç tiyatro ve sanat galerisi vardır.

Ülkenin sahilleri ve Libya'nın arkeolojik alanları en çok gezilen bölgelerdir. Dünyada en iyi korunmuş Roma arkeolojik sitelerinden biri olarak kabul edilen LeptisMagna burada bulunmaktadır.

Libya'nın başkenti Trablus'ta çok sayıda müze ve arşiv vardır. Devlet Kütüphanesi, Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Ulusal Arşiv, Epigrafi Müzesi, İslam Müzesi ve UNESCO desteği ile kurulmuş ve en ünlü olan "The Red Castle Museum" burada bulunmaktadır.