Google+

Trablus

image_placeholder
Trablus03:03 AM
15℃
1 LYD=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon16℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon14℃
Nüfus: 1,126,000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Libya Dinarı (LYD) / İklim: Yarı Kurak / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

9.jpg

Tarihi adıyla Trabluspgarp olarak da bilinen Trablus şehri, Libya’da yer alır. Ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Libya’nın kuzeybatısında yer alan Trablus’un hem çöle hem de Akdeniz’e kıyı sınırı mevcuttur.

Savaş yorgunu ve bir hayli küçük bir şehir olan Trablus’ta gezilecek yerler sınırlıdır. Ancak ülkenin yer aldığı coğrafyanın, Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar uzanan tarihinden kendisine miras kalmış pek çok tarihi zenginlikleri de mevcuttur.

tripoli-libya-11.jpg

Milattan önce 7. yüzyılda Fenikeliler tarafından kurulan Trablus şehri, tarih boyunca pek çok medeniyetin egemenliği altında kalmış, yakın tarihte bile pek çok savaş atlatmıştır. Ancak hızla gelişmeye ve iyileşmeye devam etmektedir.

Sahip olduğu liman sayesinde ülkenin en önemli ve büyük ticaret merkezlerinden biridir. Üretim ve finans merkezleri anlamında da ekonomiye katkısı büyüktür. Üretim açısından işlenmiş gıda, tekstil, inşaat malzemeleri ve tütün açısından gelişmiştir. Her ne kadar geçirdiği savaşlardan dolayı yapısal anlamda bozulmalar yaşamış olsa da, şehirde hâlâ görülebilecek pek çok tarihi alan ve güzellik mevcuttur.

Yarı kurak iklimin görüldüğü Trablus’a gitmek için en uygun zaman ise hava sıcaklıklarının 9-18 derece arasında seyrettiği kış aylarıdır. Çünkü yaz aylarında hava sıcaklığı 38 derece civarında seyreder. Dilerseniz temmuz ayını da tercih edebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0L9EsdlaIXo

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Savaş yorgunu ve bir hayli küçük bir şehir olan Trablus’ta gezilecek yerler sınırlıdır. Ancak ülkenin yer aldığı coğrafyanın, Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar uzanan tarihinden kendisine miras kalmış pek çok tarihi zenginlikleri de mevcuttur.

#!!#gorse#!!#https://gezimanya.com/sites/default/files/lokasyonResimleri/place_des_ci...

Trablus’ta görülmesi gereken diğer yerler

Yeşil Meydan ve Ömer Muhtar Caddesi

018 Kas 2016Gezilecek Yerler

Trablus’ta şehir merkezi Ömer Muhtar Caddesi etrafında örülüdür. Ömer Muhtar, Libya’nın İtalyan işgaline karşı direnişinin lideridir. Bu cadde Trablus’un ana caddesi ve sahile doğru caddeyi takip edince Yeşil Meydan’a (Şehitler Meydanı) ulaşılıyor. Bu meydanın batı tarafında Trablus Kalesi, arkeoloji müzesi ve hemen gerisinde eski pazar bulunuyor.

Yeşil Meydan’ın doğu tarafında ise çay bahçeleri var. Yabancıların, özellikle de Türklerin uğrak yeri de buradaki “Saraya” adlı kafedir. Sahilden doğuya doğru devam eden yol Eylül Caddesi (Şar Al Şat). Bu cadde adını, Kaddafi’nin eylül ayında gerçekleştirdiği devrimden alıyor. Bu caddenin üzerinde, meydana neredeyse yürüme mesafesinde de Türk büyükelçiliği bulunuyor. Tepeden sahile bakan güzel konumuyla elçilik binası bir hayli dikkat çekiyor.

Yeşil Meydan’da bulunan bir diğer gezilecek yer de İtalyan Katedrali. Yine Ömer Muhtar Caddesi üzerinde büyük bir kilise var. Ama bunlar, Osmanlı dönemi Anadolu topraklarında olduğu gibi, kilise olarak kullanımına izin verilmeyen yerler. Camiye çevrilmeseler de başka amaçlarla kullanıma açılmış durumdalar.

Yeme içme konusunda da Yeşil Meydan cazip bir yer. Libya deyince akla gelen ilk yemek, Libya çorbasıdır. Bir hayli acı olan bu çorbanın en lezzetlisini de bu meydanda tadabilirsiniz.

http://static1.1.sqspcdn.com/static/f/497390/13101684/1310142568153/2011...

Trablus lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Beit El Nessim, Lamunia Hotel, Chateau Des Oliviers Boutique Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Palma Beach Resort, Abboud Tohme Building 154 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Trablus aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Pazar

318 Kas 2016Gezilecek Yerler

Pazar, biraz İstanbul’un tahtakalesini biraz da Kapalı Çarşı’yı andıran haliyle size çok tanıdık gelebilir. Genel olarak kuyumcularla dolu; bir de hediyelik eşya dükkanlarıyla...

Kuyumcular döviz bürosu gibi de çalışıyor. Altın işlemeciliğindeki becerileri ve geleneksel takıda altının tercih edilmesi sebebiyle de çeşit bol. Altın da nispeten Türkiye’ye göre daha ucuz. Ama son yıllarda ülke işlenmiş altını ve gümüşü de Türkiye’den ithal etmeye başladı. Yani beğenip aldığınız bir ürün Türkiye’den gitmiş olabilir.

Trablus’ta Gezilecek Yerler

Kaddafi’nin “Yeşil Sosyalizm”ine vurgu yapmak amaçlı, tüm Libya’da olduğu gibi buradaki dükkanlar da beyaz duvar üzerine koyu yeşil renkli kapı ve kepenklere sahip. Sokakları tam bir labirent ve oldukça dar. Bu kadar sıcak bir coğrafyada sokakları gölgede bırakıp biraz olsun serinlik yaratma yöntemi olarak bilerek dar tasarlanmışlar.

Burada İtalyan mimarisine dair de ip uçları mevcut. Trablus Saat Kulesi de İtalyan sömürge dönemine ait bir yapı ve çarşı ile kale arasında yer alıyor. Bu saat kulesinden meydana uzanan sokak üzerinde, oldukça eski ve rağbet gören, kahve ve çay meraklılarının uğrak yeri olan bir kahvehane de var.

Trablus’ta Gezilecek Yerler-1

Trablus Kalesi ve Arkeoloji (Cemahiriye) Müzesi

318 Kas 2016Gezilecek Yerler

Adı Assai El Hamra olan Trablus Kalesi’nin ilginç bir mimarisi var. Sahile kurulu olan kalenin, sahil cephesinde yapay bir havuz var. Aslında havuz kanallarla denize bağlı ve sadece denizden gelecek tehditlere karşı ek bir güvenlik amacıyla yapılmış. İlk yerleşimin Fenikeliler tarafından MÖ 5. yüzyılda gerçekleştirildiği Trablus’ta ilk surlar MS 7. yüzyılda yapılmış.

http://www.fayeandsteve.com/Libya%20Tripoli/Red-Castle-east-face-1.jpg

Şehirdeki arkeoloji müzesi de bu bölgede. Müze girişi meydana bakan cephede yer alıyor. Müzede ilk insan yerleşimlerinden bugüne Libya topraklarının tarihi, bulunan eserlerle zengin bir biçimde sergileniyor. Turizm geliri hedeflemeyen bir ülke için oldukça özenli bir müze. Kale’nin bazı kısımlarını da müze biletiyle gezmeye izin veriyorlar. Kaddafi’nin genellikle bu kalenin, meydana bakan cephesinde kurulan kürsüden halka seslendiği biliniyor.

Cemahiriye Müzesi’nde neolitik çağdan yakın tarihe eserlerin yer aldığı 47 galeri var. Bu müzede sergilenen çocuk mumyası M.Ö. 3500’den kalma, yani Mısır mumyalarından eski. Bu zengin müzede, Leptis Magna’dan ve Cyrene’den getirilmiş pek çok eser var. Leptis Magna’daki Septimus Severus takının alçak rölyeflerinin orijinalleri ve mermer modeli burada. Ayrıca Libya’nın belki de en ilginç yeri olan Gıdamis’ten bir ev rekonstrüksiyonu, Gıdamis evlerinden birinin palmiye ağacından yapılmış kapısı da burada sergileniyor.

Şehirde ziyaret edilmesi gereken diğer iki camii ise En Naka (1200 yıllık olduğu söyleniyor) ve Karamanlı Camileri.

Trablus’ta Gezilecek Yerler-2

Trablus Turistik Gezi Biletleri

Trablus şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Tarihi adıyla Trabluspgarp olarak da bilinen Trablus, Libya’da yer alır. Ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Libya’nın kuzeybatısında yer alan Trablus’un hem çöle hem de Akdeniz’e sınırı mevcuttur.

Geolocation

Trablus şehrinde yarı kurak iklim görülür. Uzun, sıcak ve kurak yaz ayları yaşanır. Kış ayları ise yağışlı ve sıcaktır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 38 derece civarında seyreder. Ancak temmuz ayında bu durum 22-33 derece arasında kalır. Aralık ayında ise en düşük sıcaklık 0 derecedir. Ama kış aylarında ortalama hava sıcaklığı 9 ila 18 derece arasında yaşanır. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem kış ayları olsa da temmuz ayında da ziyaret edilebilir.

Trablus’un 34 kilometre güneyindeki Ben Ghashir’de uluslararası çalışan bir havalimanı mevcuttur. Ve bölgenin en büyük havalimanıdır. İstanbul’dan direkt uçuş yapılabilmektedir. Bunun dışında Malta, Roma, Viyana, Dubai, Amsterdam, Frankfurt, Kazablanka, Amman, Tunus ya da Belgrad gibi şehirler üzerinden de Trablus’a gitmek mümkündür.

Trablus’ta hem şehir merkezinde, hem sahil şeridinde hem de merkez dışında pek çok otel seçeneği mevcuttur. Dilerseniz uygun fiyatlı oteller dilerseniz de 5 yıldızlı lüks tesisleri tercih edebilirsiniz.

135_3276taksi__12.jpg

Düz bir yapıya sahip olan Trablus’ta gezmenin en güzel ve kolay yolu yürümektir.

Bunun dışında ulaşım için özel taksiler de kullanılabilir. Ancak Batılı turistlere karşı çoğu zaman fiyat konusunda çok dürüst olmadıklarını söylemek gerek.

Akdeniz, Arap ve Güney Doğu mutfağından etkilenmiş bir mutfak kültürü vardır Libya’da.

Mutfaklarda öne çıkan türlerin daha çok meze olduğu görülür. Labneyle hazırlanan bir börek türü olan “semsek”, humus, ince bulgurla hazırlanan maydanoz salatası “tabuli”, nar ekşili zahter salatası, bulgurlu ya da bulgursuz çiğ köfte, közlenmiş patlıcan ezme, zeytin, deniz ürünleri, zeytinli börek ya da içli köfte türü olan “kibbe”, bu meze türlerinden sadece bazılarıdır.

“Couscousi” Libya’nın en bilinen yöresel lezzetidir. Buharda pişirilmiş koyun veya kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşur. Sebzeler ve baharatlardan yapılan bir sos eşliğinde yenir.

Bir diğer yöresel yemek “bazen” de sıcak soslarla servis ediliyor. Elle yenen bu yemek genellikle Libyalıların vazgeçilmez öğlen atıştırmasıdır. Ana yemeklerin başrolünde genellikle bulgur, nohut, fasulye ve yoğurt oluyor. Nohutlu yoğurt çorbası "lebeniye”, bunun içli köfte versiyonu olan "kibbe lebeniye", kızarmış soğanlı nohut ezmesi "falafel", tavuklu pilav, fasulye ezmesi "maluf", ekşili yaprak sarma bu ana yemeklere örnekler arasındadır.

Falafel aynı zamanda Lübnan'ın tipik bir sokak yemeği lezzetidir. Neredeyse her köşe başında falafel yapan küçük tezgah ya da büfeler görebilirsiniz.

Ulusal içecekler olarak naneli kırmızı ve yeşil çay öne çıkıyor. Hemen her yerde özel minik bardaklarda servis edilen çay genellikle şekerli bir şekilde masaya geliyor. Özellikle akşam yemekleri sonrası ikram edilen çaya nane de ekleniyor.

Popüler restoranlar

Barakoda, Al-Athar, Old City, Safir, Fry Day, Veranda, Naranj Restaurant.

Bahşiş

Libya’da eğer hizmetten memnun kaldıysanız toplam hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakmanız uygun olacaktır.

Trablus’ta ve genel anlamda Libya’da alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Bu sebeple de Trablus’ta gece hayatı anlayışı yoktur. İnsanlar daha çok restoranlarda ya da kafelerde vakit geçirir. Bunun için Osmanlı Kulesi’ne ya da Yeşil Meydan’a gidilebilir. Keyif yapmak için naneli çay eşliğinde nargile içimi çok popülerdir.

Ghadames Festivali (Ekim)

Özgürlük Günü Kutlamaları (23 Ekim)

Kurban Bayramı Kutlamaları (dini takvime göre değişmektedir)

Trablus şehrinde alışveriş yapmak için eski şehir merkezi (Medina) öne çıkmaktadır. “Souk al-attara” halı ve geleneksel takılar arayanlar için ideal bir yerdir. “Souk al-Turk” ise geleneksel anlamda tekstil ürünlerini ve altın takıları satan mağazaları ile dikkat çeker. Eğer dokuma halı, çömlek ya da kilim türü ürünler arıyorsanız, adresiniz “Ben Zeglam” olmalı. Trablus’taki mağazalardan ayrıca deri ve ipekte yapılmış ürünler de alınabilir.

Trablus (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Libya sınırları içerisinde yer alan Trablus şehrinin para birimi Libya Dinarı’dır (LYD). 1 TL yaklaşık 0,45 Dinar’dır.

Libya sınırları içerisinde yer alan Trablus’un resmi dili Arapça’dır. Ülke genelinde Berberice de konuşulmaktadır.

TRABLUS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: SHARA ZAVIA DAHMANI P.K.947 TRIPOLI LIBYA

Telefon: 00 218-21 340 11 40 - 340 11 43 00 218-21 340 11 44

Faks: 00 218-21 340 11 46

E-posta: embassy.tripoli@mfa.gov.tr

Website: http://trablus.be.mfa.gov.tr

Libya Devrim Günü (17 Şubat)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Şehit Ömer Muhtar Günü (16 Eylül)

Özgürlük Günü (23 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Bağımsızlık Günü (24 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 193

Yangın: 1515

Polis: 1515

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Trablus’a girebilmeleri için vize almalarına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Devamını Oku