Korona Döneminde Cruise Seyahati Hakkında Bilgiler

Korona sonrası dönemde seyahat konusu oldukça merak ediliyor. Herkes artık deniz tatilleri nasıl olacak, otellere güvenebilecek miyiz gibi soruların cevabını merak ediyor. Yeni dönemde cruise gemileriyle seyahatin nasıl olacağı da insanların cevabını aradığı sorulardan biri. Biz de bugün hazırladığımız içerikte sizlerin cruise gemilerinde tatille ilgili soru işaretlerinizi gidermek için  gemi turları düzenleyen Inter World Tourism şirketinin Yönetici Direktörü A. Ozan Yaman ile irtibata geçtik. Ozan Yaman'ın cruise sektörüyle ilgili soruları cevapladığı aşağıdaki içeriğin soru işaretlerinizi gidereceğine inanıyoruz. Keyifli okumalar. 

1

Korona Sonrası Dönemde Cruise Turları

2020 senesi maalesef Dünya’da kimsenin ciddi anlamda ön göremediği ve modern zamanlarda yaşanmamış bir salgın gerçeğiyle gölgelendi. Ve elbette turizm sektörünün tüm kollarında olduğu gibi, son senelerin en popüler seyahat biçimi olan cruise sektörü de bundan çok ciddi bir darbe almış durumda. Üstelik salgının ilk günlerinde; henüz Dünya Sağlık Örgütü’nün dahi tam anlamıyla bilgilendirme yapamadığı, hasta hissetmeyenlerin maske takmasına gerek yok duyuruları sırasında Japonya’da bir cruise gemisinde ortaya çıkan Korona vakaları bu darbeyi katladı. Zaten pandemi ilanının hemen ardından istisnasız tüm cruise firmaları durum netleşene kadar seferlerini durdurdular. 

Öncelikle daha önce cruise seyahati yapanların çok iyi bildiği ve muhakkak gözlemledikleri bir gerçek vardır; cruise gemileri hijyen, temizlik ve düzen konusunda turizm sektörünün en ciddi ve en sıkı denetlenen sistemine sahiptirler. Bu salgın öncesinde sıradan bir cruise gemisinde zaten gemiye her giriş çıkışta, restoran ve toplu alanlar dahil geminin birçok köşesinde dezenfektan istasyonları, mutfak personelinin eldiven, bone tarzı hijyene yönelik giyimleri, günde en az iki kez yolcu kabinlerinin temizliği tüm yolcuların aşina olduğu görüntülerdendi. Ayrıca bu gemiler senede en az iki kez olmak üzere habersiz ve tepeden tırnağa her aşamasında denetimden geçmekteydiler.

2

Peki bundan sonra bizi cruise sektöründe neler bekliyor?

Öncelikle gemi firmalarının seferlerini başlatmaları için ülkeler arasındaki sınırların açılması gerekecek. Bunun kademeli biçimde gerçekleşeceği ön görülmekte. Şu anda birçok gemi firması seferlerini 15 Eylül tarihine kadar durdurdular fakat herhangi bir olumsuz veya yetersiz gelişme bu sürenin daha ileriye atılması anlamına gelecektir. Bu süreç gemi firmalarının tüm hijyen, karantina ve salgınla ilgili projeksiyonlarını baştan yapılandırmaları için bir fırsat olmuş durumda. Sektörün en büyüğü olan Carnival Grup, Royal Caribbean Grup ve NCL Holding birbiriyle iş birliği içerisinde. Her biri enfeksiyon hastalıkları konusunda ABD’nin önde gelen sağlık merkezleri ile yeni bir yaklaşım geliştirmek üzere anlaştılar. Giriş itibariyle gemideki her birimde; gerek önlemler, gerekse vaka durumunda yapılacaklar olmak üzere protokolleri belirliyorlar. Gemilerde toplu alanlardaki sosyal mesafe gözetimi, gemiye giriş çıkış işlemleri, gemide çeşitli lokasyonlarda kurulacak termal kameralar, gerektiğinde kullanılmak üzere ayrılacak tam donanımlı karantina bölümü, revir ve sağlık hizmetlerinin daha da geliştirilmesi ve gerektiği durumlarda acil hasta tahliye yöntemleri en başta düzenlenen konular arasında. Bunun dışında muhtemelen gemiye giriş öncesi istenecek bir sağlık karnesi (PCR test uygulaması) gibi öneriler de görüşülmekte.

3

Cruise firmaları için her zaman yolcularının sağlığı ve güvenliği birinci öncelik olmuştur. Bu konuda süregelen hassasiyet salgın sonrası çok daha farklı bir boyut kazanmakla birlikte tüm cruise yolcularının emin olması gereken şudur, cruise firmaları kendilerinden ve yolcuları için sağlıklı ortamı sağlayacaklarından emin olmadıkça seferleri başlatmayacaklardır.  Seferler başladıktan sonra ise katılımcılar en az evlerindeki hijyen ortamının sağlanacakları konusunda güvenebilirler.

Benzeri bir durum çok daha hafif ölçekte nehir firmaları için de yaşandı. Fakat nehir gemilerinin kapasitelerinin ortalama 150 kişi gibi çok daha düşük olması nehir turu için büyük avantaj oldu. Haziran itibariyle Avrupa’da nehir turları gerçekleştirilmeye başlandı. Temmuz ve Ağustos aylarında çok daha fazla seferin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Aksi bir durum olmadıkça ise 2020 Noel Pazarları ve Yılbaşı seferlerinin noksansız yapılabileceği ön görülmekte.

Bununla birlikte en sık gelen sorulardan birisi indirimli fiyatlar ve fırsatların olup olmayacağı. Malum cruise içerdiği hizmetler ve kalitesi ile en kapsamlı seyahat türlerinin başında gelmekte. Her ne kadar fiyatlarda bir promosyon beklentisi olsa da bu çok büyük indirimler şeklinde olamayacak. Hem cruise firmalarının hijyen ve sağlık için yapacağı ekstra maliyetleri hem de gemi şirketlerinin filolarını bir plan çerçevesinde suya indirecekleri gerçeği fiyatların çok düşmeyeceği anlamına gelmekte. Bununla birlikte 2021 için plan yapmak ve şu anda gemi şirketlerinin açıklamış olduğu erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak için Ağustos ve Eylül ayları ideal olacaktır.