Şimdiden Planlayın: 2024'ün Resmi Tatilleri

Yeni yılla beraber yeni bir öğrenim/mesai takvimi de ortaya çıkmış oldu. Her sene olduğu gibi bu sene de pek çok resmi tatil takvimde yerini aldı. Resmi tatiller özellikle hafta sonu ile birleştiğinde insanlara oldukça geniş bir zaman bırakabiliyor. Bu sebeple 2024 resmi tatillerine göz gezdirerek önceden plan yapmanız mantıklı olabilir. Hem kış hem de bahar aylarındaki resmi tatillerde mevsime uygun pek çok noktaya gidebilir, eğlenebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Önceden tatil günlerini bilmeniz daha rahat bir tatil planı yapmanıza da olanak tanıyacaktır.

2024 resmi tatiller

Resmi tatil günleri belli olsa da bazı insanlar hangi günlerde resmi tatil var, kaç gün tatil olacak gibi soruların cevabını merak edebiliyor. Resmi tatil günlerine uygun olarak erken rezervasyon yaptırmak hem daha ekonomik hem daha verimli zaman geçirmek adına önemlidir. Bizler de sizleri arama zahmetinden kurtararak 2024 senesi içerisindeki tüm resmi tatil günlerini tek tek listeledik. İşte 2024’ün resmi tatil günleri.

1 Ocak (Yılbaşı) – 1 Gün Tatil

Yeni ılın ilk günü olan 1 Ocak her sene olduğu gibi bu sene de resmi tatil. Bu sebeple pek çok insan hafta sonu gelmeden tatil yapmak istedikleri yerleri belirledi ve yerlerini ayırttı. 1 Ocak bu sene pazartesi gününe denk geldiği için tatilciler ve gezginler Cuma gününden yollara koyuldu bile.

22 Ocak (Sömestr Tatili) – 12 Gün Tatil

Toplamda 12 gün olan sömestr tatili başlayacak olduğundan 22 Ocak çocukların heyecanla beklediği bir tarih. Sömestr tatilinde ailece bir yerlere gitmek isteyenler, ders çalışmaktan yorulan çocuklara bir mola vermek için plan yapanlar pek çok tatil rotasını tercih edebilir. Kısa bir tatil olduğu için nispeten bulunduğunuz şehre yakın lokasyonları tercih edebilirsiniz. Hatta günü birlik olarak da günlerinizi çocuklarınızla değerlendirebilirsiniz.

9 Nisan (Ramazan Bayramı) – 3,5 Gün Tatil

2024 senesinde Ramazan Bayramı 9 Nisan salıya denk geliyor. Hafta ortası olduğundan hafta sonu ile birleşince çalışanlara epey bir boş zaman kalıyor. Ramazan Bayramında memleketlerine gidip büyüklerin ellerini öpmek isteyenler olabileceği gibi bu zamanı kendine ya da ailesine ayırmak isteyenler de olabilir. Böyle bir durumda ise pek çok rotayı değerlendirmeniz söz konusu olabilir. Eğer şehir dışında bir tatil düşünüyorsanız erken rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

23 Nisan (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı) – 1 Gün Tatil

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan tüm ülke genelinde coşkuyla kutlanıyor. 2024 senesinde 23 Nisan Salı gününe geliyor. Bu sebeple Salı günü (1 gün) hiçbir resmi kurum ve kuruluş mesai yapmayacak.

1 Mayıs (Emek ve Dayanışma Günü) – 1 Gün Tatil

Geçmişten günümüze kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 2024 senesinde Çarşamba gününe denk geliyor. 1 Mayıs Çarşamba 2024 resmi tatil ve hiçbir resmi kurum ve kuruluş mesai yapmayacak.

19 Mayıs (Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) – 1 Gün

Her sene coşkuyla kutlanan bir diğer bayramımız 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı da resmi tatillerin içerisinde yer alıyor. Bu sene Pazar günü kutlanacak olan bayram hafta sonuna denk geldiği için resmi tatil kapsamında olmayacak.

15 Haziran (Kurban Bayramı) – 4,5 Gün Tatil

Bu sene 15 Haziran Kurban Bayramı cumartesi gününe denk geliyor. Bu sebeple cumartesi yarım gün olmak üzere başlayan tatil 20-21 Nisana kadar bağlanabilir. Eğer 9 günlük bir tatil söz konusu olursa kendinize ayırabileceğiniz oldukça uzun bir zaman dilimi olabilir. Bunu da belirlediğiniz rotalar doğrultusunda kullanmak isteyebilirsiniz. Havalar ısınmış olacağından bu dönemde deniz kıyısına yakın yerlere gitmek isteyebilirsiniz. 

15 Temmuz (Demokrasi ve Milli Birlik Günü) – 1 Gün Tatil

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü resmi tatil kapsamındaki günlerden. Bu sene pazartesiye denk geldiği için 3 günlük serbest zamanınız olacaktır. Bunu da yine kafa dinlemek ya da biraz eğlenmek için ufak seyahatlere çıkarak değerlendirebilirsiniz.

30 Ağustos (Zafer Bayramı) – 1 Gün Tatil

Zafer Bayramı, 2024 senesinde Cuma gününe denk geliyor. Bu da cumartesi ve pazarı birleştirerek kendinize geniş zaman ayırabileceğiniz anlamına geliyor. Yazın son günleri olması sebebiyle deniz kenarı bir yerlere kaçmak isteyebilir ya da yeşillikler içerisinde bol oksijenli bir doğa tatili yapmak isteyebilirsiniz. Takviminizi önceden ayarlayarak 30 Ağustos resmi tatilini verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı) – 1 Gün Tatil

Bu sene Cumhuriyet Bayramı Salı gününe denk geliyor. Bir önceki gün yani pazartesi yarım gün mesai yapılacak. Eğer 26-27 günlerini hafta sonuna bağlayabilirseniz sonbaharın en güzel zamanlarının tadını çıkarabilirsiniz. Ülkemizde doğal güzellikleri ile özellikle sonbahar aylarında turistler için cazibe noktası haline gelen pek çok seçenek söz konusu. Ekim gelmeden iyi bir araştırma yaparsanız dilerseniz kendiniz dilerseniz aileniz ya da arkadaşlarınızla sonbaharı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.