İnsanın Doğayı Fethinin Kanıtı: Hong Kong Adası

“Peak’in iri cüssesinin hâkim olduğu, gökdelenlerle dolu dik yamaçlarıyla Hong Kong Adası, insanoğlunun doğayı fethedişinin kanıtı. Buradaki müteahhitler çevreyi evcilleştirmekte ustalar. Sömürge döneminden kalma eski deniz kenarı Victoria Limanı’nın bulanık sularından yeniden doğmuş durumda, Hong Kong’a dinamik ve akışkan yüzünü veren yeni tasarım binaların yükselmesi için de deniz sürekli dolduruluyor.”

Fotoğraf | Peak’ten Victoria Limanı’nın görünüşü

Britanya, 1841’de ilk Afyon Savaşı’nın doruk noktasında Çin’i o sıralar gelişmemiş olan adayı terk etmeye zorladı. 1898’de orayı, Kowloon Yarımadası ve anakaradaki New Territories ile birlikte, Çin’den 99 yıllığına kiraladılar ve Hong Kong kolonisini dünyanın büyük finans merkezlerinden biri haline getirdiler. 1997’de kira kontratı sona erdiğinde, ada Çin hükümetine geri verildi. Özel Yönetim Bölgesi’ne dönüştürüldü ve ticareti, büyümesi ile zenginleşmesi değişmeden sürdü.

Hong Kong'da yeni ile eski iç içe geçmiş durumda!

Bugün Hong Kong Adası yeni ile eskinin çekici bir karışımı. Mimari harikalarının sonu gelmeyecek gibi -feng shui taraftarlarının canını sıkan köşeli Bank of China Kulesi dahil. Ama bu kesimde orijinal atmosferin kaybolmaması için eski şehir yeteri kadarı korunmuş durumda. Wing Lok Caddesi’ndeki dükkanlar hala geleneksel ilaçlar ve çorba için kuş yuvaları satıyor, Man Mo Tapınağı’nda tavandan sarkan muazzam tütsü helezonları kıyafetlerinizden günlerce çıkmayacak bir koku salıyor. Peak’ten aşağı inen sokaklarda, küçük sokak pazarları sebzeden balığa, asma kilitten pile kadar her şeyi satıyor – ve elbette deniz kenarındaki banklara ve ofislere koşturan çalışanlara geleneksel fast food.


Fotoğraf |  Percival Street

Eski şehrin merkezi, sömürge döneminde yapılmış Statue Meydanı. Yasama Meclisi Binası o dönemden ayakta kalmış tek yapı ama granit cüssesi meydanın o zamanki görüntüsü hakkında bir fikir veriyor -şimdiye Norman Foster’ın HSBC Binası’nın uçuk tasarımı meydana hakim.

Hong Kong’da en kaçırılmayacak görüntülerden biri, güneş batarken ve şehrin ışıkları yanarken Peak’ten görülen manzara. Anakaradaki hava kirliliğinin yarattığı pus yüzünden bulanıklaştığı olsa da manzara her an nefes kesici. New Territories ve Kowloon buradan daha da yakın görünüyor.


Fotoğraf | ICC Tower

Dünyanın en uzun yürüyen merdiveni Hong Kong'da!

Zirveye çıkan Peak tramvayına binebilir ya da dünya çapında bir ulaşım deneyimi yaşamak için Mid-Levels Yürüyen Merdiveni’ni kullanabilirsiniz -dünyanın en uzun yürüyen merdiveni. Sabahları Peak’ten aşağı iniyor, akşamüstü ise yukarı çıkıyor. Sıcaklıkların ve nemin hızla yükseldiği bir yerde, Hong Konglular bunun dolaşmak için kullanışlı bir yöntem olduğunu düşünüyorlar.

Adanın ulaşım araçlarından başka birini -dünyanın en iyisi olsa gerek- denemek için, iki katlı Star Ferry’ye binip New Territories’e gidin. Manzara olağanüstü ve yolculuğun bedeli birkaç Hong Kong doları.


Fotoğraf | Happy Valley Yarış Pisti

Hong Kong'da At Yarışı tutkusu: Happy Valley Yarış Pisti

At yarışı Hong Kong’da çok seviliyor; bir çarşamba akşamı şehirdeyseniz, Happy Valley Yarış Pisti’nde bir yarış olması olasılığı yüksek. Şehirdeki bu pist her zaman tıklım tıklım dolu. Ayakta durulacak yerlerin tepesindeki özel bölmelerden birinde yemek içeren turist bileti alabilir ya da ciddi yarış severlerle birlikte parmaklıkta durup yarışı yakından izleyebilirsiniz.