Brazzaville Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Immeuble_de_brazzaville.jpg

Brazzaville, Afrika kıtasında bulunan Kongo Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı Brazzaville’de yaşamaktadır. Şehir, Kongo Nehri kıyısında kurulmuştur. Brazzaville şehri, ülke içerisinde ayrı bir belediye ile yönetilmektedir. 100 kilometrekarelik yüzölçümüyle Kongo Cumhuriyeti'nin en küçük ikinci idari merkezi olmasına karşın, 1.400.000'i aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olma özelliğini taşımaktadır.

Brazzaville şehri, ülkenin en güney bölgesinde yer almakla beraber, Malebo Havuzu’nun batı bölümünde, Kongo Nehri’nin kuzey kıyısında kuruludur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve Kongo Nehri’nin güney kıyısında kurulan Kinşasa şehri ile aralarında sadece Kongo Nehri bulunmaktadır. Kongo Nehri’nin her iki yakasında kurulu olan şehirler, bu özelliklerinden dolayı dünyanın birbirine en yakın başkentleri olma konumundadırlar. Başkent belediye bölgesi olarak kuzeyinde Pool (Havuz), güneyinde ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer almaktadır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Brazzaville ile İlgili

Brazzaville Nerededir?

Brazzaville, Afrika kıtasında bulunan Kongo’nun başkentidir. Malebo Havuzu'nun batı bölümünde, Kongo Nehri kuzey kıyısında konumlanmıştır.

Brazzaville’e Nasıl Gidilir?

Aeroport_Maya-Maya.jpg

Türkiye’den Brazzaville’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Brazzaville’eulaşabilirler. Maya Maya Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aktarma yapacağınız şehirler arasında ise Paris, Kazablanka ve Nairobi şehirleri bulunmaktadır. Uçuş saatleri aktarma yapacağınız destinasyonlara göre değişmektedir.

Brazzaville’e Ne Zaman Gidilir?

Brazzaville, tropikal iklimin hâkim olduğu bir bölgedir. Şehirde her dönem yüksek sıcaklıklar hâkimdir. Kasım ve mayıs ayları arasında şehirde oldukça fazla yağış görülmektedir. Brazzaville şehrinde yaz aylarında kış aylarından daha fazla yağış görülmektedir. Kongo Cumhuriyeti’nin genel hava durumuna baktığımızda sıcaklıkların çok yoğun, yağışların ise her dönemde var olduğu görülmektedir. Bu durumun Brazzaville şehrinde aynı olmadığını görmekteyiz.

Brazzaville’de ortalama en yüksek sıcaklık 31 santigrat, en düşük sıcaklık ise 19 santigrat derecedir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 21 santigrat derece civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık görülmemektedir. Bu ara dönemler de oldukça yağışlı geçmektedir. Dolayısıyla şehri ziyaret etmek isteyenlere tavsiyemiz yağışın az olduğu haziran ve eylül arasında şehri ziyaret etmeleri üzerinedir.

Brazzaville’e gitmek isteyenler için en ideal dönem yaz aylarıdır. Fakat farklı tarihlerde Brazzaville’içeşitli etkinlikler için ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında farklı tarihler için tatil planlayanlar da yine belirtilen tarihler dışında Brazzaville’e gelebilirler. Yaz aylarını seven ziyaretçiler bu dönemde de tatillerini planlayabilirler. Yaz ayları 31 santigrat civarlarında seyretse de bölgede kuru ve sıcak bir hava olduğu için nem etkisi hissedilmemektedir. Bu da yaz aylarında seyahat etmeyi olanaklı kılmaktadır.

Kış aylarında ise Brazzaville’i ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu durumun en önemli sebebi ise soğukların çok şiddetli olmamasıdır. Sizler de dilediğiniz tarihlerde Brazzaville’i ziyaret edebilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Brazzaville’de Nerede Kalınır?

spa-16985_960_720.jpg

Brazzaville, Kongo’nun en çok ziyaret edilen turistik mekânlarından birisidir. Hem turistik hem de farklı açılar yakalayabileceğiniz Brazzaville, sizlere farklı konaklama alternatifi sunmaktadır. Brazzaville’de her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkündür fakat güvenilir olmasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Brazzaville’de nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle turistik bölgeler hakkında bilgi vermek isteriz. Santiago toplamda 7 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler: L’Amitie, Docteur Jamot, Nelson Mandela, Centre Ville, Bacango, Makelekele ve Auxence Ickonga bölgeleridir. Bu bölgelerin çoğu turistik açıdan büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu bölgeler ulaşıma da oldukça elverişlidir.

Brazzaville’de uygun bir bütçe ile konaklamak isteyen ziyaretçilere önerimiz Alfassa, Lenine, Barrage du Djoue, Mayambo Plateau bölgelerinde konaklamalarıdır. Bu bölgeler hem uygun fiyatlarla hizmet vermekte hem de diğer Brazzaville bölgelerine göre daha güvenli bir yapıya sahiptir.

Brazzaville’de konaklamanız için sizlere önereceğimiz ilk adres Hotel Residence Marina oteldir. Dört yıldızlı bir otel olan Hotel Residence Marina, merkeze oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Markete ve Casino’ya uzaklığı ise yaklaşık 500 metredir. Otelde konuşulan dil ise İngilizce ve Fransızca olduğu için rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Hotel du Boulevard ise Brazzaville’de gidebileceğiniz ikinci adrestir. Merkeze 7 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunan Hotel du Boulevard, bölgedeki diğer otellere göre oldukça konforlu ve temizdir. Güvenle bu otellerde konaklayabilirsiniz. Konaklayacağınız odaların konforlu olmasını isterseniz de Hotel Marina’yı tercih edebilirsiniz. Otelde Business Centre ve 24 saat servis hizmeti bulabilirsiniz.

Brazzaville’de yüksek standartlarda konaklamak isteyenler için en güzel otellerVignon Hôtel de la Frontière, Cristal Hotel, Kibozi Hotel, Hotel Murex, Bold Hotel, Leon Hotel Brazzaville, Hotel de la Paix Brazzaville, Silver Wings Hotel, Hotel Africa, Novo Otel, Résidence Saint-Jacques Brazzaville yer almaktadır.

Daha ortalama fiyatlarda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler ise önerebileceğimiz oteller şu şekildedir: Résidence Hôtelière de Moungali Congo Brazzaville, Relax Hotel, Cristal Hotel, Majestic Hotel, Auberge Léo, Pacific Hotel, Hotel la Cle des Champs, Hotel de la Paix Brazzaville ve Novo oteldir. Bu otellerin fiyatı 250-500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Brazzaville sahip olduğu birçok tesis seçeneği ile yerli ve yabancı birçok turiste hizmet vermektedir. Şehir, belli dönemlerde çok fazla rağbet gördüğünden dolayı seyahat planınızı çok erkenden yapmanızı ve otel işlemlerinizi halletmenizi öneririz. Bu sayede konaklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki şehirdeki en iyi oteller çok önceden rezerve edilmektedir.

Brazzaville,güvenlik açısından pek sorun yaşamayacağınız turistik yerlerden birisi olsa da her ihtimale karşı yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Genel suçluluk oranına bakıldığında Brazzaville, Avrupa ülkelerine kıyasla daha fazla suçluluk oranına sahiptir. Konaklayacağınız otelleri de bu yüzden iyi bir şekilde seçmenizde fayda vardır.

Brazzaville Gezilecek Yerler

Afrika kıtasının ve Kongo’nun kendine has dokusunu hissederek hoş bir Brazzaville gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri aşağıdaki gibi sıraladık.

Brazzaville, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Palais de Peuple, Basilique Sainte Anne, Pierre Savorgnan de Brazza, Tour Nabemba, Marien Ngouabi Müzesi, Sacre Coeur Katedrali, Kongo Nehri Rapidleri, Loufoulakari Şelaleleri, Poto Poto Painting School ve Marche Plateau Ville yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Brazzaville Şehir İçi Ulaşım

Moungali.jpg

Brazzaville’de toplu taşıma araçları çok gelişmemiştir. Ulaşım taksi ve yerel otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüsler genellikle yerel halk tarafından kullanılmaktadır. Genellikle konforlu ve güvenli olmayan otobüsleri kullanacakların oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Turistlerin en fazla kullandığı ulaşım araçlarının başında ise taksiler gelmektedir.

Brazzaville’de en uygun toplu taşıma araçlarından biri olan otobüsler genellikle Brazzaville halkı tarafından kullanılmaktadır. Otobüslerin hizmet verdiği saatler 05.30-22.00 saatleri arasındadır. Brazzaville’de otobüs ücretleri ise 150 Kongo frangıdır. Ayrıca konfora düşkün ziyaretçiler için otobüslerin çok kalabalık olduğunu ve bu sebeple pek sağlıklı bir ortamın kendilerini beklemediğini belirtmeliyiz.

Şehrin en çok kullanılan diğer ulaşım aracı ise taksidir. Oldukça fazla tercih edilen taksiler turistler tarafından çok yoğun kullanılmaktadır. Otobüslere göre hızlı ve konforlu olan Brazzaville taksileri genellikle yeşil renklidir. Maya Maya Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ile gelmek 20 dakika sürmektedir. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızda fayda vardır. Ayrıca taksiye binmeden önce güvenli ve yolu uzatmayacak şekilde taksiciye sizi götürmesi için elinizde harita bulundurmanızda da fayda vardır. Bunun yanında dileyenler bazı tur firmalarının ulaşım hizmetlerini de kullanabilirler. Bu firmaları havalimanında bulmanız mümkündür.

Brazzaville’de taksi ve otobüsün dışında kullanabileceğiniz diğer bir araç ise araç kiralama seçeneğidir. Kongo’da oldukça ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkan araç kiralama turistler tarafından yine oldukça ilgi görmektedir. Dileyenler havalimanından Avis, Hertz ve Europcar şirketleri ile araba kiralama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Brazzaville Mutfağı

mango-3380631_960_720.jpg

Brazzaville mutfağı sizleri mutlu edecek bir renkli bir güzelliğe sahiptir. Sadece Kongo mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Brazzaville mutfağında Fransız ve Afrika mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Bu durum ise Brazzaville mutfağını yakından tanımak isteyenler için çok geniş yelpaze de farklı geleneksel tatlar sunmaktadır. Bu yapısı ile Brazzaville mutfağı oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Herhangi bir mutfağı tatmak istememeniz halinde sizin için bir yeni alternatif sunulmaktadır. Brazzaville mutfağında en çok kullanılan ürünler arasında deniz ürünleri, bölgedeki tropikal meyveler ve sebzelerdir. Bunun yanında süt ürünlerine de oldukça ağırlık verildiği görülmektedir.

Brazzaville mutfağında öncelikle yiyebileceğiniz ilk yöresel tat piri piri shrimp yemeğidir. Çeşitli baharat ve acı sos ile pişirilen bir karides yemeği olan piri piri shrimp farklı soslar denemeyi sevenler için oldukça idealdir. Bu karidesli yiyeceği restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da bulabilirsiniz. Bunun yanında Brazzaville’de piri piri chicken, deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzettir. Tıpkı piri piri shrimp yemeğine benzeyen bu lezzette sadece karides yerine tavuk kullanılmaktadır. Deniz ürünlerinden hoşlananlar ise kesinlikle maboke yemeğini denemelidirler. Maboke, buğulama yöntemi ile pişirilen bir balık yemeğidir ve özel bir salata ile sunumu yapılmaktadır. Bunun yanında patates püresi olan fufu ve satori deneyebilecekleriniz arasında yer almaktadır.

Brazzaville’de lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında ise Mami Wata, Filo Tempo, Radisson Blu, O Sympathic, Maman RO, Songui Songui, Hassan Burger, Pizzeria au boulot, Royal Spice, Maman RO, L’oriental, La Mandarine, Le Feu des Saveurs, Le Cosy, Restaurant Bochelli, Hippocampe Restaurant, D&D, Restaurant Asiatique, La Pirogue, Dynasty Restaurant ve Le Gusto yer almaktadır.

Brazzaville mutfağında hem alkol hem de yemek çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun yanında Brazzaville fiyatlarının uygun olması ile de öne çıkmaktadır.

Brazzaville’de Alışveriş

people-3265590_960_720.jpg

Brazzaville, alışveriş açısından oldukça ucuz şehirlerden birisidir. Afrika kültürüne ait eşyalar, aksesuarlar, kıyafetler, örme sepetler, şaraplar, maskeler ve daha birçok şey Brazzaville’e gelmişken alabileceğiniz ürünler arasında bulunmaktadır.

Brazzaville’de büyük alışveriş merkezleri çok yaygın değildir. Bunun yerine daha çok şehrin çeşitli yerlerinde kurulmuş pazarlar ve küçük dükkânlar ön plana çıkmaktadır. Yerel ürünler satın almak isteyenler için Brazzaville oldukça fazla seçeneği sizlere bir arada sunmaktadır.

Brazzaville’de yer alan önemli alışveriş merkezleri arasında ise Poto Poto bölgesindeki pazarlar bulunmaktadır. Şehrin en canlı ve renkli görüntülerini yakalayabileceğiniz Poto Poto Pazarı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu pazarda yöresel ve el örmesinden yapılma birçok ürün bulabilirsiniz. Ayrıca seri üretime ait olmayan bu ürünlerin tek olması da o ürünü daha da özel kılmaktadır. Brazzaville’de birçok ürünü bu şekilde bulabilirsiniz. Quenze ve Moungali diğer bir alışveriş bölgeleridir. Dileyenler burayı da ziyaret edebilir ve farklı ürünler satın alabilir.

Brazzavillesokakları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli fotoğrafları görüntüleri yakalayabileceğiniz bir yerdir. Brazzaville’de almanız gerekenlerdeki diğer bir kategoride ise yiyecetir. Afrika’nın eşsiz tropikal meyvelerinden mutlaka satın almalısınız. Birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz diğer bir yer ise Bacongo’daki Matsoua Meydanın içerisinde yer alan Marche Total Brazza Açık Hava Pazarı’dır. Çok büyük bir alana kurulan Marché Total Brazza Pazarı, çeşitli ürünleri sizler için sunmaktadır.

Brazzaville diğer Afrika şehirleri ile kıyasladığınızda fiyat olarak biraz yüksek kalıyor gibi görünmektedir. Fakat satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce sıkı bir pazarlık yaparsanız oldukça ucuz bir fiyat ödeyebilirsiniz. Dolayısıyla Brazzaville’de gezerken her şey için mutlaka pazarlık yapmayı unutmamalısınız. Aksi takdirde çok fazla ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Brazzaville’de Gece Hayatı 

cocktail-3327242_960_720.jpg

Eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Brazzaville, oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir.Birçok turist gece hayatına katılmak için farklı bölgelerden Brazzaville’e eğlenmek için gelmektedir. Şehrin birçok yerinde barlar, gece kulüpleri, karaoke kulüpleri ve canlı müzik mekânları bulunmaktadır. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden bu eğlenceli ortam, sizleri farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Şehirde eğlence mekânlarının yoğunlaştığı bölgeler arasında ise Bacongo, Poto Poto ve Center Ville yer almaktadır. Bunun yanında yine eğlence mekânlarının yoğunlaştığı diğer yerler arasında Archambault, Mongo, Nelson Mandela, Moungali, Plateaux bölgeleri bulunmaktadır.

Brazzaville’deeğlenebileceğiniz en önemli mekânlar arasında Ram Dam Bar, Boom Boom Afrique Bar, Diplomat Bar, Chateau Rouge Bar, Les Repides Pub, La Maison Blanche Club, No Stress Bar, Vandana Resturant, 3 D Bar, Vandana Bar yer almaktadır. Bu eğlence mekânlarının çoğunda hem Fransızca hem İngilizce müzikler çalmaktadır.

Brazzaville’de gece hayatı sabah 06.00’ya kadar devam eder. Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz olan Brazzaville’de gece hayatı, bu yönüyle de gelenleri cezbetmektedir. Brazzaville’de birçok bar, haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapmaktadır. Bölgeler arası mesafe çok fazla olduğundan dolayı bir mekândan diğer mekâna geçmeniz oldukça uzun olabilir. Dolayısıyla birbirine yakın olan mekânları tercih ederseniz farklı bir mekâna geçişiniz daha kolay olacaktır.

Brazzaville’de en iyi eğlence mekânları arasında ise Songui Songui Bar bulunmaktadır. Renkli ışık gösterileri ve sahne alan özel isimleri ile Songui Songui Bar geziniz sırasında gitmeniz gereken barlardan biridir. Güler yüzlü çalışanları, canlı müzik gösterileri ve harika atmosferi ile bar, sizleri büyülemekte ve iyi bir gece geçirmenize yardımcı olmaktadır.

Arkadaşlarınız ile beraber gideceğiniz eğlence mekânlarının başında ise La Mandarine Bar gelmektedir. Gece 05.00’e kadar açık olan bar, kaliteli servis anlayışı ve çalışanlarının güler yüzü ile turistler tarafından en çok tercih edilen mekânlardan biridir. Hem bir şeyler yiyip hem de içebileceğiniz bu mekân, hoş atmosferi ile oldukça dikkat çekmektedir. Bunun yanında Brazzaville’de Mami Wata gidilmesi gereken diğer bir adrestir. Oldukça renkli olan bu mekânlar, sabahın ilk ışıklarına kadar hizmet vermektedir. Fransız ve İtalyan ağırlıklı bir atmosfere sahip olan bu mekân özellikle Fransızca şarkı dinlemek isteyenler için idealdir.

Gece hayatına büyük önem verenlerin konaklayacağı oteli eğlence mekânlarına yakın seçmesinde fayda vardır. Aksi takdirde bir yerden bir yere gitmek için oldukça fazla taksi ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.Bunun yanında sabah saatlerine kadar eğlencenizi uzatmaya karar verirseniz taksi bulmak konusunda da sıkıntı yaşamanızın olası olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü belli bir saatten sonra toplu taşıma araçları hizmet vermemektedir. Dolayısıyla Brazzaville’de eğlencenin tadını çıkarmanızı sağlayacak etmenlerden birisi de mesafeleri olabildiğince kısaltmanızdır. Sizler de Brazzaville’e geldiğinizde mutlaka gece hayatını ziyaret etmeli ve farklı kültürlerle iç içe olmalısınız.

Brazzaville Festivalleri

people-3337469_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Brazzaville hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Tazama Film Festivali: Tazama Film Festivali, her yıl 6-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Festivale birçok ünlü isim ve film sever kişiler gelmektedir. Hem ulusal hem de uluslararası birçok filmi bu festivalde izleyebilirsiniz.

Feux de Brazza Festivali: Her yıl mayıs ayında gerçekleşen bu festival uluslararası müzik festivali olarak bilinmektedir. Şehrin merkezinde ve belirli yerlerinde konser alanları kurulmakta ve harika bir müzik şöleni düzenlenmektedir. Bu festivalde sınırsız alkol ve eğlence sizler için sunulmaktadır.

Fespam Festivali: Her yıl temmuz ayında gerçekleşen bu festival müzik festivali olarak bilinmektedir. Kongo halkı eğlenmeye düşkün olduğu için sık sık müzik festivalleri düzenlemekte ve şehri renkli bir yapıya büründürmektedir. Bir kültür kutlaması olarak bilinen festival, oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Brazzaville Resmi Tatiller

1 Mayıs: İşçi Bayramı

10 Haziran: Uzlaşma Günü

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brazzaville İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 122

Polis: 122

Ambulans: 122

Brazzaville Para Birimi

Brazzaville’nin resmi para birimi Kongo frangıdır (CDF). 500 Kongo frangı yaklaşık olarak 1,44 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Brazzaville’in Resmi Dili

Brazzaville’in resmi dili Fransızcadır.

Brazzaville Saat Farkı

Brazzaville ve Türkiye arasında 2 saat fark bulunmamaktadır. Türkiye’de saat 10.00 iken Brazzaville’de saat 08.00’dir.

Brazzaville Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 23oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.400.000/ Dil: Fransızca/ Para Birimi: CDF / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün