Brazzaville Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Immeuble_de_brazzaville.jpg

Brazzaville, Afrika kıtasında bulunan Kongo Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı Brazzaville’de yaşamaktadır. Şehir, Kongo Nehri kıyısında kurulmuştur. Brazzaville şehri, ülke içerisinde ayrı bir belediye ile yönetilmektedir. 100 kilometrekarelik yüzölçümüyle Kongo Cumhuriyeti'nin en küçük ikinci idari merkezi olmasına karşın, 1.400.000'i aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olma özelliğini taşımaktadır.

Brazzaville şehri, ülkenin en güney bölgesinde yer almakla beraber, Malebo Havuzu’nun batı bölümünde, Kongo Nehri’nin kuzey kıyısında kuruludur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve Kongo Nehri’nin güney kıyısında kurulan Kinşasa şehri ile aralarında sadece Kongo Nehri bulunmaktadır. Kongo Nehri’nin her iki yakasında kurulu olan şehirler, bu özelliklerinden dolayı dünyanın birbirine en yakın başkentleri olma konumundadırlar. Başkent belediye bölgesi olarak kuzeyinde Pool (Havuz), güneyinde ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer almaktadır.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Brazzaville ile İlgili

Brazzaville Gezilecek Yerler

Afrika kıtasının ve Kongo’nun kendine has dokusunu hissederek hoş bir Brazzaville gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri aşağıdaki gibi sıraladık.

Brazzaville, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Palais de Peuple, Basilique Sainte Anne, Pierre Savorgnan de Brazza, Tour Nabemba, Marien Ngouabi Müzesi, Sacre Coeur Katedrali, Kongo Nehri Rapidleri, Loufoulakari Şelaleleri, Poto Poto Painting School ve Marche Plateau Ville yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Brazzaville Nerededir?

Brazzaville, Afrika kıtasında bulunan Kongo’nun başkentidir. Malebo Havuzu'nun batı bölümünde, Kongo Nehri kuzey kıyısında konumlanmıştır.

Brazzaville’e Ne Zaman Gidilir?

Brazzaville, tropikal iklimin hâkim olduğu bir bölgedir. Şehirde her dönem yüksek sıcaklıklar hâkimdir. Kasım ve mayıs ayları arasında şehirde oldukça fazla yağış görülmektedir. Brazzaville şehrinde yaz aylarında kış aylarından daha fazla yağış görülmektedir. Kongo Cumhuriyeti’nin genel hava durumuna baktığımızda sıcaklıkların çok yoğun, yağışların ise her dönemde var olduğu görülmektedir. Bu durumun Brazzaville şehrinde aynı olmadığını görmekteyiz.

Brazzaville’de ortalama en yüksek sıcaklık 31 santigrat, en düşük sıcaklık ise 19 santigrat derecedir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise hava sıcaklığı 21 santigrat derece civarlarında seyrettiğinden dolayı pek fazla sıcaklık görülmemektedir. Bu ara dönemler de oldukça yağışlı geçmektedir. Dolayısıyla şehri ziyaret etmek isteyenlere tavsiyemiz yağışın az olduğu haziran ve eylül arasında şehri ziyaret etmeleri üzerinedir.

Brazzaville’e gitmek isteyenler için en ideal dönem yaz aylarıdır. Fakat farklı tarihlerde Brazzaville’içeşitli etkinlikler için ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında farklı tarihler için tatil planlayanlar da yine belirtilen tarihler dışında Brazzaville’e gelebilirler. Yaz aylarını seven ziyaretçiler bu dönemde de tatillerini planlayabilirler. Yaz ayları 31 santigrat civarlarında seyretse de bölgede kuru ve sıcak bir hava olduğu için nem etkisi hissedilmemektedir. Bu da yaz aylarında seyahat etmeyi olanaklı kılmaktadır.

Kış aylarında ise Brazzaville’i ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu durumun en önemli sebebi ise soğukların çok şiddetli olmamasıdır. Sizler de dilediğiniz tarihlerde Brazzaville’i ziyaret edebilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Brazzaville’e Nasıl Gidilir?

Aeroport_Maya-Maya.jpg

Türkiye’den Brazzaville’e gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı seçenekler ile Brazzaville’eulaşabilirler. Maya Maya Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aktarma yapacağınız şehirler arasında ise Paris, Kazablanka ve Nairobi şehirleri bulunmaktadır. Uçuş saatleri aktarma yapacağınız destinasyonlara göre değişmektedir.

Brazzaville’de Nerede Kalınır?

spa-16985_960_720.jpg

Brazzaville, Kongo’nun en çok ziyaret edilen turistik mekânlarından birisidir. Hem turistik hem de farklı açılar yakalayabileceğiniz Brazzaville, sizlere farklı konaklama alternatifi sunmaktadır. Brazzaville’de her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulmak mümkündür fakat güvenilir olmasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Brazzaville’de nerede kalınır diye düşünenlere öncelikle turistik bölgeler hakkında bilgi vermek isteriz. Santiago toplamda 7 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler: L’Amitie, Docteur Jamot, Nelson Mandela, Centre Ville, Bacango, Makelekele ve Auxence Ickonga bölgeleridir. Bu bölgelerin çoğu turistik açıdan büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu bölgeler ulaşıma da oldukça elverişlidir.

Devamını Oku

Brazzaville Şehir İçi Ulaşım

Moungali.jpg

Brazzaville’de toplu taşıma araçları çok gelişmemiştir. Ulaşım taksi ve yerel otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüsler genellikle yerel halk tarafından kullanılmaktadır. Genellikle konforlu ve güvenli olmayan otobüsleri kullanacakların oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Turistlerin en fazla kullandığı ulaşım araçlarının başında ise taksiler gelmektedir.

Devamını Oku

Brazzaville Mutfağı

mango-3380631_960_720.jpg

Brazzaville mutfağı sizleri mutlu edecek bir renkli bir güzelliğe sahiptir. Sadece Kongo mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Brazzaville mutfağında Fransız ve Afrika mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Bu durum ise Brazzaville mutfağını yakından tanımak isteyenler için çok geniş yelpaze de farklı geleneksel tatlar sunmaktadır. Bu yapısı ile Brazzaville mutfağı oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Herhangi bir mutfağı tatmak istememeniz halinde sizin için bir yeni alternatif sunulmaktadır. Brazzaville mutfağında en çok kullanılan ürünler arasında deniz ürünleri, bölgedeki tropikal meyveler ve sebzelerdir. Bunun yanında süt ürünlerine de oldukça ağırlık verildiği görülmektedir.

Devamını Oku

Brazzaville’de Gece Hayatı 

cocktail-3327242_960_720.jpg

Eğlencenin doruk noktasına ulaştığı Brazzaville, oldukça canlı bir gece hayatına sahiptir.Birçok turist gece hayatına katılmak için farklı bölgelerden Brazzaville’e eğlenmek için gelmektedir. Şehrin birçok yerinde barlar, gece kulüpleri, karaoke kulüpleri ve canlı müzik mekânları bulunmaktadır. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden bu eğlenceli ortam, sizleri farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Şehirde eğlence mekânlarının yoğunlaştığı bölgeler arasında ise Bacongo, Poto Poto ve Center Ville yer almaktadır. Bunun yanında yine eğlence mekânlarının yoğunlaştığı diğer yerler arasında Archambault, Mongo, Nelson Mandela, Moungali, Plateaux bölgeleri bulunmaktadır.

Brazzaville’de eğlenebileceğiniz en önemli mekânlar arasında Ram Dam BarBoom Boom Afrique Bar, Diplomat Bar, Chateau Rouge Bar, Les Repides Pub, La Maison Blanche Club, No Stress Bar, Vandana Resturant, 3 D Bar, Vandana Bar yer almaktadır. Bu eğlence mekânlarının çoğunda hem Fransızca hem İngilizce müzikler çalmaktadır.

Devamını Oku

Brazzaville Festivalleri

people-3337469_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Brazzaville hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça canlı ve renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en önde gelenleri ise şu şekildedir:

Tazama Film Festivali: Tazama Film Festivali, her yıl 6-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Festivale birçok ünlü isim ve film sever kişiler gelmektedir. Hem ulusal hem de uluslararası birçok filmi bu festivalde izleyebilirsiniz.

Devamını Oku

Brazzaville’de Alışveriş

people-3265590_960_720.jpg

Brazzavillealışveriş açısından oldukça ucuz şehirlerden birisidir. Afrika kültürüne ait eşyalar, aksesuarlar, kıyafetler, örme sepetler, şaraplar, maskeler ve daha birçok şey Brazzaville’e gelmişken alabileceğiniz ürünler arasında bulunmaktadır.

Brazzaville’de büyük alışveriş merkezleri çok yaygın değildir. Bunun yerine daha çok şehrin çeşitli yerlerinde kurulmuş pazarlar ve küçük dükkânlar ön plana çıkmaktadır. Yerel ürünler satın almak isteyenler için Brazzaville oldukça fazla seçeneği sizlere bir arada sunmaktadır.

Devamını Oku

Brazzaville Saat Farkı

Brazzaville ve Türkiye arasında 2 saat fark bulunmamaktadır. Türkiye’de saat 10.00 iken Brazzaville’de saat 08.00’dir.

Brazzaville Para Birimi

Brazzaville’nin resmi para birimi Kongo frangıdır (CDF). 500 Kongo frangı yaklaşık olarak 1,44 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

Brazzaville Resmi Tatiller

1 Mayıs: İşçi Bayramı

10 Haziran: Uzlaşma Günü

15 Ağustos: Bağımsızlık Günü

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brazzaville Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 23oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.400.000/ Dil: Fransızca/ Para Birimi: CDF / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün